Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi(forum)

o

Forum > Ostatní > Zapojení LED osvětlení v bytě

 o Navštíveno 10112x o
o 08.08.2011, 17:20 | fredh
Potřeboval bych radu.

Dělám si do bytu podhled( obdelníkový tvar ) a chtěl bych do něj dát osvětlení z ledek, aby to svítilo po celým obvodě podhledu.
Můžete mi někdo prosím poradit co vše mám koupit? Jestli pásky, nebo kabely, určo nějakej převodník napětí, ale vůbec nevim kterej. Pozapojování by neměl bejt problém. akorát chci 2 barvy, protože mám na to osvětlení dvojvypínač, tak jestli s tímto není nějakej problémek.
Nikdy sem s ledkama neměl zkušenost, tak se pro jistotu ptám.


o 08.08.2011, 17:48 | dolph
určitě bych dal pásky.. nalepit z vrchu toho obdélníku (pokud to jde)... koupil tlumivku/trafo/ a zapojil. pokud chceš zapínat dvě barvy, tak přes pětku (lustrový) vypínač. nejsem si jistý, ale asi budeš potom ty trafa potřebovat dvě.. určitě mě někdo opraví
o 08.08.2011, 18:32 | fredh
no, ale jaký trafo? Máš nějakej obchod na netu?
o 08.08.2011, 19:23 | dolph
www.gme.cz anebo www.hadex.cz ale nejak se v tom ted nemuzu zorientovat :)

kazdopadne jeden znamy to ma natvrdo vypínač ---> zásuvka ---> v tom tohleto [ Link ] a na to pichnuty ten pasek a taky mu to hraje.. ikdyz to uz je takova prasecina :)

ja si ted nemuzu vzpomenout jak se to trafo/tlumivka jmenuje abych ti hodil primo odkaz :)
o 08.08.2011, 19:32 | Tomak
fredh: poslal jsem ti maila :o)...myslel jsi třeba nějak takto?

foto k příspěvku  od Tomak

o 08.08.2011, 19:34 | Tomak
nebo takto

foto k příspěvku  od Tomak

o 08.08.2011, 19:45 | Šestikule
jednobarevný LED 5 m pás máš na ebay za nějakých 250 Kč, k tomu za 90 Kč LED dimmer, u nás koupíš trafo 220/12V a máš vystaráno. Nebo můžeš koupit RGB pásek a barvy si vybírat dle vkusu dálkovým ovladačem
o 08.08.2011, 20:39 | madaros
tomak: muzes taky poslat info ohledne toho co a jak udelat aby to takhle vypadalo ? pokud mas vyfocenej i rost pod sadrosem budu za nej taky rad, ted sem zacal stropy ale nevim presne jak na spravnou konstrukci na neco takovyho

taky tohle budu dělat,chci kupovat z ebaye 5M RGB s radiovim dálkáčem a udělat si takovýhle "náladový" osvětlení
o 09.08.2011, 15:34 | fredh
Tomak: přesně to na druhý fotce, ale bez toho středovýho otvoru
o 02.03.2015, 14:19 | M.a.R.i | Upraveno: 2015-03-02 14:24:12
Trochu to oživím.

1.
Budu mít v kuchyni orientační a zároveň i dekorační světlo pomocí RGB LED pásků umístěných pod pracovní deskou, nad horníma skříňkama a nejspíš i v sádrokartonovém podlhledu.
Všechny RGB pásky budou připojeny na jedno trafo, které bude spínáno klasickým vypínačem a v noci pohybovým čidlem.
Jak zabezpečit, aby si ovládací krabička pamatovala nastavenou barvu případně efekt? Nevím jestli seženu krabičku, která utáhne cca 15m ledek, tak možná budu muset mít 2 krabičky.
Mám v plánu koupit nějakou takovouhle sadu, akorát víc metrů se silnějším trafem a ovládací krabičkou . [ Link ]

Jak jsem psal, tak budu ledky zapínat pomocí vypínače a ne ovladače. Přijde mi to praktičtější a bezpečnější. Na druhou stranu bych rád měl dálkový ovladač, kdybych si chtěl přepínat barvy nebo efekty.

Tak jak to poladit? Rád bych to dnes připravil Už se začínají nahazovat zdi :/.


2.
V chodbách budu mít orientační světlo pomocí LED bodovek, které budou spínány pohybovým čidlem. Slyšel jsem, že se prodává taková pikačovina, pomocí které se ledky pomalu rozsvítí a poté pomalu zhasnout. Ale netuším pod čím na Ebayi hledat.

Předem děkuji za rady :).
o 02.03.2015, 14:43 | AR
1. ad ten ovladač, musíš se podívat kolik max může poslat proudu, podle toho zjistíš zda ti jeden utáhne těch 15m, ale tipuju že by mohl, ten samý se totiž dodává i s 10m špulkama. Teď za to nedám ruku do ohně, ale pokud jej držíš v zásuvce tak by si měl pamatovat cos tam nastavil, ovšem to platí jen pro zapínání přes DO
To co si ale představuješ ty že budeš dělat jedním vypínačem/čidle už zas tak lehce bez nějaké logiky neuděláš, hlavně když chceš mixovat barvy. To můžeš rovnou tu krabičku na DO vyhodit a dát tam něco co ti to bude ovládat přes vypínač. Já toto budu taky řešit ale tak že vypínače na zdech budou slaboproude a jen jako tlačítka o zbytek se postará magická krabička v rozvaděči
o 02.03.2015, 15:04 | M.a.R.i
AR:
Tak pokud to jinak nepůjde, tak oželím dálkové ovládání. A stačila by krabička, kde je ideálně třeba nějaké štelovací kolečko na požadovanou barvu a tím pádem, když máčknu na vypínač, tak ten pošle do krabičky přes trafo šťávu a ta sepne požadovanou manuálně nastavenou barvu.
Chci mít pokaždé stejnou barvu na všech páscích. Možná se něco takového dělá, ale nenašel jsem na ebayi nic.
Když to jinak nepůjde, tak koupím jednobarevný pásek, ale to se mi moc nechce. Třeba 3-6x do roka budu chtí změnit barvu, aby nebyl stereotyp. Neříkám, že budu každej večer nastavovat efekty a barvy :).
o 02.03.2015, 15:08 | M.a.R.i
Dělá se třeba tohleto:
[ Link ]

Ale za
1. je to kolotočařina, tak nechci mít nic takového vedle klasickejch vypínačů.
2. pořád do toho půjde šťáva a je to čína, tak tomu moc nevěřím
3. už mám zadělané kabely k vypínačům, tak se mi to nechce zase všechno předělávat

:)
o 02.03.2015, 15:13 | M.a.R.i | Upraveno: 2015-03-02 15:13:31
Že by? Nějak jsem to předtím přehlédl
[ Link ]

Ale pouze 3x3A :/
o 02.03.2015, 16:13 | M.a.R.i | Upraveno: 2015-03-02 16:14:01
Ještě bych měl jeden/dva dotazy.

3a
Je něco lepšího v RGB než SMD 5050?
Co jsem vyčetl, tak teď letí SMD 5730, ale ty jsem nenašel v RGB.

Nad pracovní desku RGB nepotřebuju, tak tam bych zvolil 60led/m SMD 5730 (jako alternativa mě napadá 120led/m SMD 2835, ale dle mě budou svítit hůře a budou se více zahřívat).

3b
A na jaké se koukat led žárovky jako náhrada klasických? Myslím po jakých čipech a kolik jich aspoň musí být v jedné žárovce aby to nějak slušně svítilo. Samozřejmě, že důležité jsou lm, které jsou vždy v popisu aukce, ale moc bych tomu nevěřil. Papír snese vše, hlavně ten čínskej :).
o 02.03.2015, 16:23 | AR
jak ten vypínač tak i nastavovák z druhého odkazu jedou už na SS proud, takže bys to tam musel krmit už z trafa. Pokud to chceš na klasický vypínač a jednou za čas to ručně přenastavit tak asi to z druhého odkazu s tím že ještě k tomu pořid nějaký spínaná zdroj pro LED

3a no mnozí zde ti asi doporučí jít se kouknout do krámku u nás a koupit tady "kvalitu". Ad jiné čipy z číny ti neporadím doma mám zatím jen 3528 a 5050

3b opět pokud to chceš z číny tak ideálně jeden vzorek na pokus abys viděl jak to šajní, oni občas rádi píšou třeba studená bílá a přitom je to něco mezi studenou a denní ;) atd.
o 02.03.2015, 16:30 | M.a.R.i | Upraveno: 2015-03-02 16:31:15
AR:
já jsem to tak měl v plánu od začátku vypínač na zdi - trafo - kouzelná krabička - led pásek :).
Ještě možná za ten manuální nastavovák prdnu nějaký dimmer, aby to zbytečně moc nerožnilo. Akorát je na pikaču, že je to jenom 3x3A.
Ty RGB pásky 60led/m 5050 mají 1,2A/m, takže teoreticky to vystačí na 7,5m při maximálním svícení.

Pokud by odběr pásků byl třeba 15A, tak to nastavovák za sebe nepustí? A nebo se bude přehřívat a hrozí nebezpečí?
Při nejhorším koupím třeba 2 do kuchyně a 2 do obýváku...
o 02.03.2015, 18:48 | AR
Tak dimmer nepotřebuješ protože dimmer je právě ta krabička ;) těm knoflikama nastavíš intenzitu pro jednotlivé barvy. No kdybys z toho cucnul víc než to zvládně tak ti to zakuká no ;)
o 03.03.2015, 09:36 | M.a.R.i | Upraveno: 2015-03-03 09:37:25
AR:
jo to je fakt :). Vlastně poměry mezi 3 kolečky volím barvu a jak moc oroštuju ty kolečka, tak moc to bude svítit. Njn, někdy mi to nemyslí :).

Asi se budu ptát zase jako blbec, ale zakuká znamená. Že to začne hořet a nebo se ta krabička prostě zničí? Jde mi o to jestli to riskovat nebo ne. Stejně ty ledky pojedou tak na 30-50%, což by mělo ta krabička vydržet, ale abych je někdy neoroštoval víc a pak koukal jak mi hoří kuchyń :).
o 03.03.2015, 10:13 | AR
no to těžko říct, ten protékající proud to ohřeje a buď se tam rychleji něco přeruší a pokud ne tak se to rozpálí a vznítí v závislosti na použitých materiálech a kde bys to měl uložené.
o 05.03.2015, 21:43 | M.a.R.i
Jen mensi update. Tchanovi jsem kupoval 2sady 5m rgb pasku s dalkovym ovladanim. Pred 3 dnama jsem na nich nastavil cervenou barvu a dnes po 3 dnech jsem je dal dk zasuvky a barvu si pamatuji, takze jsem plasil zbytecne :). Zkusil jsem dnes pro jistotu nastavit bilou a ztlumit jas, v nedeli vyzkousim, jestli si to bude krabicka pamatovat
o 06.01.2018, 17:50 | HIGHTOWER
Oživení :-)

Chci dát do obývacího pokoje LED pásky kolem dokola ke stropu do nějakého profilu, jen otázka je, co je lepší, směřovat a osvětlovat strop a nebo stěnu? Kdo to má jak, bez nějakého podhledu viz. fota nahoře.

Samozřejmě půjde o nepřímé osvětlení, RGB pásky.

Další otázka je, jak je to s napájením? Vychází mi to na nějakých 17 m, co jsem koukal, tak na 12 V i 24 V mi moc nevychází napájecí zdroje, do výkonu ano, 70-80 W je OK, ale proudově ne. Jak je to tedy řešeno, když třeba ty LED pásky dají dohromady 15 A a zdroje jsou většinou tak 8-10 A?

Jsem v tom začátečník, tak mě moc nestrhejte ;-) Díky
o 06.01.2018, 18:33 | LukeFab
Použij 24V pásky a napájej to ze dvou stran,pak tam nebude skoro žádnej úbytek napětí. Profil budto takovej co svítí pod 45 stupněma nebo obyč s tím, že si ten uhel uděláš např montážním lepidlem. Doporučuju, aby to svítilo pod tímto úhlem, ale vše závisí nad tím jak ten podhled je udělanej. Dej fotku s rozměrama. u RGB pásků počítej 4,8W/m max když ti svítí jedna barva a pokud navolíš bílou, tak potom to má těch 7W/m nebo 14,4W, takže tak. Spíš si připlať za RGBW a tam si můžeš vybrat bílou podle sebe. U RGB je ta bílá spíš do modra-hnus.

Pokud podhled nemáš, tak jsou na to speciální profily a jsou i takový, který můžeš přestěrkovat a přetřít, ale ze zkušenosti se blbě instalujou, jelikož žádná zeď není stopro rovná, takže tmelit budeš tak jako tak.
o 06.01.2018, 18:45 | HIGHTOWER
U těch 24 V je proud také problém :-(, co jsem koukal... Je tam třeba nižší proud u pásek, ale i zdroje mají zase nižší proud co dávají... Takže bych musel dát 2 zdroje po cca těch 8,5 m?

Našel jsem pásky i na 220 V, které zvládá až 50 m, ale cena je jinde, co jsem koukal...

Plánek s rozměry

foto k příspěvku  od HIGHTOWER

o 06.01.2018, 18:49 | HIGHTOWER
a profil právě třeba obyč, a to právě nasvícení buď na strop a nebo na stěnu, nevím, co vypadá lépe.. A nebo jak píšeš, 45° a zase na stěnu nebo strop...

foto k příspěvku  od HIGHTOWER

o 06.01.2018, 19:05 | Tomak
Pokud použiješ pásek 24V 12W/m tak jsi na necelých 200W+rezerva a použiješ třeba MW HLG 240. Napájení uděláš v protilehlých rozích a úbytky na pásku nepoznáš. Kde budou umístěné zdroje a jak dlouhé budou kabely k páskům? Podle toho zvolíš průřez. Čím to budeš řídit-ovládat?

Profil bych zvolil taky rohový, ale bez "rantlíku" ten ti bude zužovat světlo, ty ho potřebuješ rozptýlit už u profilu.... pokud to teda budeš mít jako nepřímý osvětlení.
o 06.01.2018, 19:29 | HIGHTOWER | Upraveno: 2018-01-09 08:26:24

Jak to tu je přesně s elektrikou nevím, ještě jsem tu v tom nevrtal :-)

Když tak poprosím rovnou odkazy na to, třeba myslíte - viz. rohový profil bez rantlíku :-) apod. Zdroj MW HLG 240 jsem si našel, to nebyl problém ;-)
o 06.01.2018, 20:10 | Tomak
Pošli mi na email: kembitzky@desinex.cz vše co potřebuješ a pokud budeš chtít, můžeme ti celý systém vymyslet, případně udělat CN. Mám výrobně montážní firmu na LED osvětlení.
o 06.01.2018, 20:10 | Tomak | Upraveno: 2018-01-06 20:13:02
...double
o 07.01.2018, 10:52 | LukeFab
220V páskům se velkým obloukem vyhni. Ještě si nenapsal, jestli to budeš dávat do podhledu nebo ty profily chceš navrtat na zeď. Stačí jeden zdroj a tohle klidně napájej z prostředka. Určitě 24V a určitě bych šel do RGBW. Profil ti můžu doporučit podle typu instalace. Dělám tyto instalace denně. Zdroj určitě Meanwell a ten tvůj stmívač neznám.
o 07.01.2018, 11:11 | HIGHTOWER
Bez podhledů :-) Čistě lišty do rohů stěn.

Stmívač/ovladač je z chytré automatické domácnosti, viděl jsem videa a dá se dobře naprogramovat

Zatím zjišťuji informace, realizace bude někdy v průběhu roku, jen abych měl info a věděl, po čem koukat, co hledat atd. :-) Určitě, až to bude k realizaci, tak se konkrétně již ozvu ;-)
o 07.01.2018, 17:55 | LukeFab
V tom případě bych použil profil:
[ Link ] nebo lze přestěrkovat a přemalovat [ Link ] nebo [ Link ] tmelení nebostěrkování se nevyhneš,pokud to chceš mít hezký mezi profilem a zdí. Jiný profily jak bych ani nedával, viz ten první cos dával ty, jelikož tam uvidíš jednotlivý čipy.
o 07.01.2018, 19:55 | HIGHTOWER
jj, ten třetí XC60 mám taky někde uložený jako ve výběru :-) Ten se mi líbí, jen jsem zrovna na něj nenatrefil, když jsem to sem dával :-) [ Link ]

Koukal jsem, že dělají i difuzory s "čočkou" :-) což je taky další možnost třeba něco s tím trochu pokouzlit :-) [ Link ]
o 07.01.2018, 22:01 | LukeFab
Ten difuzor do toho profilu nedáš. Proč bys chtěl užší vyz. úhel? Dej tam matnej popř ten čirej s vroubkama a ten se ti postará o rozptyl světla.
o  Zpět  o  Nahoru
o
 

Vložit nový příspěvek do fóra


  Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 0.3391 sekund.