Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi(forum)

o

Forum > Ostatní > Někdo kdo rozumí tepelným čerpadlům?

 o Navštíveno 11415x o
o 08.10.2014, 10:58 | oranger
Neni tu někdo kdo by dokázal poradit?

Stavím barák, pasivní, TZ 3,5kW. Rekuperace, Vytápění jen podlahovka cca 200m2. TČ vzduch/voda. TČ chci použít i pro ohřev TUV spolu s fotovoltaickými panely(www.logitex.cz). TČ chci použít i na chlazení do podlahy.

Otázka je akumulační nádrž ANO či NE ?

Přijde mi zbytečná.

Moje úvaha je následující:
Pokud se použije TČ s invertorem které umí řídit otáčky kompresoru (koukám třeba na AC heating nebo Toshiba), půjde napojit TČ přímo do okruhu topení s trojcestným ventilem k bojleru s výměníkem a nebude tedy nutné používat akumulační nádrž. Navíc tím, že v celém baráku bude jen podlahovka, žádné radiátory bude mít podlaha dost velkou akumulační schopnost sama o sobě, což by mělo vzhledem k tepelným ztrátám stačit.


Můžete prosím někdo poradit? Určitě tady je někdo kdo s tím má zkušenosti. Každý mi říká něco jiného.
Případně pokud by někdo měl doporučení na určitého dodavatele TČ, budu rád.


o 08.10.2014, 11:23 | oranger
Možná bych to ještě trošku upřesnil. Otázka je spíše, jestli použít invertorové čerpadlo bez akumulační nádrže, a nebo použít TČ bez invertoru ale s akumulační nádrží.
o 08.10.2014, 13:14 | Cenda
s dobrým řízením k podlahovce ani akumulaci nepotřebuješ, pokud tam nechceš ještě dávat další zdroje tepla (typicky krbovky s vložkou). Podlaha sama o sobě má velkou akumulaci.
U levných invertrů bývá problém, že je kompresor klimatizační (obyč rotačka), ti nemají rádi nízké teploty a dřív odcházejí. Taky si zjisti cenu kompresoru jako ND - u některých výrobců se mění celý blok a pak ti vypadnou oči z důlků. Málokomu se s tím chce srát a samotný invertrový kompresor nemusí být k sehnání. U on/off je to jedno, ty se dají snadno nahradit.

Hlavně ne čínu s podezřele nízkou cenou.
o 09.10.2014, 06:58 | kasko
Ahoj, před 5 lety,kdy jsme stavili, jsem řešili to samé.
Rozhodli jsme se pro následující:
TČ vzduch/voda. Jednotka je umístěna v garáži a je velká jako lednička. Z garáže jsou umístěny pouze jedny dveře a hluk do bytu žádný.
TČ v létě chladí, takže taky super.
V celém domě /sklep, přízemí, podkroví 12x18/ je osazeno podlahovým topením /přesněji kromě sklepu a garáže, kde jsou plech. radiátory/.
Nemám žádné solary, fotovoltaiku, nic. Pouze v obýváku je krb, který nemá výměník a není tudíž naveden na topení. Máme to spíše na pohodu.
TČ ohřívá i TUV. Pro tyto potřeby slouží "bojler", resp. 200l nádrž.
Za 5 let co bydlíme, se pohybují celkové náklady na elektřinu /sporák, topení, chlazení, osvětlení/ činí 35tis (+/-2000)
Neříkám, že je to super, ale v porovnání s ostatním to je super, aspoň na tu dobu.
Za ty roky jsem na to nešáhnul.
TČ má značku Dimplex

Pokud by jsi chtěl více info /typ TČ, obr. výkon, apod/, dej vědět. Jedna fotka TČ z dob dávno minulých :)

foto k příspěvku  od kasko

o 09.10.2014, 07:41 | AR
jen takový dotaz mimo. to je opravdu do pasivu potřeba tolik zařízení? dyť pokud je to opravdu pasiv tak si stačí prdnout a ten dům bude z toho topit půl roku ne?
o 09.10.2014, 20:15 | Alííí
Mam to stejne jako kasko, naklady necelych 30k, taky krb, a znacka AC Heating. Bez problemu. Jen mi dost casto pri priskrcenych mistnostech hlasi chybu prutoku, ale chystam se to taky poresit. Mam jen bungalov, plocha 290m2, ztratovost 6kW, cerpadlo ma 14kW
o 09.10.2014, 20:59 | Luke_288
Sorry za OT: Tobe nekdo na TZ 6kW navrhnul čerpadlo o výkonu 14kW? Nevim teda jak je to u vzduch/voda, ale u zeme/voda se 14kW cerpadla navrhujou ja baraky s TZ 15-17kW.
o 09.10.2014, 21:10 | AR
Luke_288: a to orange uvádí TZ 3,5kW
o 09.10.2014, 21:14 | oranger
já tam mám víceméně vždycky to nejslabší co se dá, kolem 6kW.

Trošku se toho AC heating bojim, firma založena 2012, poskytujou 7 let záruku ale na trhu jsou 2 roky ... navíc invertorovýho čerpadla se pořád docela bojim, nevim jestli je to dobrej nápad.
o 09.10.2014, 21:37 | Luke_288
Za sebe mi to prijde nejak moc prekombinovany. TZ 3,5kW je podle me dost malo na to, aby mel nejakej vyznam tam cpat rekuperaci, TČ a jeste to prikrmovat solarama. Dalsi vec je to chlazeni do podlahy. Nemelo by vyznam se zamyslet nad nejakym malym elektro/plynovym kotlem?
Proste davat cerpadlo o temer dvojnasobnym vykonu nez je tepelna ztrata mi prijde jako nerozum. Navrh TČ je docela alchymie, ale temer vsichni s kym jsem se o tom bavil, tak navrhujou vykony naopak lehce pod uroven tepelny ztraty. Navic nevime, jestli tech 3,5kW je uz se zapocitanim ty rekuperace, prtz ta je jinak dalsich cca 40% tepelny ztraty dolu.
o 09.10.2014, 23:19 | Alííí
Navrhnuto jsem mel 12kW, ale na doporuceni kvuli plose a kvuli ohrevu TUV a velikosti bojleru atd atd jsem vzal 14 kW.
Jak pisu, po dvou letech provozu jsem spokojen, jen budu resit to obehovy cerpadlo jeste, a jinak pohoda. Lepsi nez tu honit nejakou malou chciplotinu na plnej vykon do bezvedomi. Vim jak mam velkej barak... A uz jen digestor udela ztratu 1kW. Taky nasavani vzduchu pro krb je slabina TZ, atd.
o 09.10.2014, 23:37 | tykeev
Osobně si troufnu tvrdit, že na dům s takhle malými tepelnými ztrátami je tepelné čerpadlo zbytečné.

o 10.10.2014, 09:55 | oranger | Upraveno: 2014-10-10 09:58:15
TZ je jiz po zapocteni rekuperace, rekuperaci chci, protoze dum je u zeleznice a silnice, takze chci vetrat bez otevrenych oken a pres filtry.

TC je zbytecne pro takove TZ. To je pravda. Ale bohuzel bez TC nedosahnu na dotace, kvuli hodnote merne potreby primarnich neobnovitelnych energii. Z toho sameho duvodu tam jsou fotovoltaicke panely. Ona samozrejme kombinace tepelneho cerpadla s cimkoliv solarnim - jak fotovoltaickymi tak fototermickymi panely je nesmysl protoze TC v lete - kdy obe solarni technologie maji nejlepsi vykon - pracuje s obrovskym COP faktorem takze uspora solaru je velmi mala a navratnost v nedohlednu. Nicmene pokud vse vyjde dostanu solary zaplaceny z dotace, takze me to moc netrapi.

Plyn neni.
o 10.10.2014, 17:27 | tykeev
S těmi soláry máš častěčně pravdu.

Při použití tepelného čerpadla, kdy máš dodané teplo za zlomek původní ceny (cca 0,90 oproti 2,20 ze sítě) je solár návratný v poměrně hodně dlouhé době.

Pokud ti 2 panely dodají cca 3000 kWh/rok, tak máš ušetřené necelé tři tisíce ročně.

Je ale potřeba započíst i další náklady spojené s provozem soláru a na to spousta lidí zapomíná:

1) spotřeba elektřiny oběhového čerpadla (cca 50W čerpadlo dá ročně 75 kWh/rok) => cca 160 Kč při ceně 2,20 Kč/kWh

2) výměna nemrznoucí směsi (cca 3500 Kč po 5 letech) => 700 Kč ročně

3) plus případné další náklady na pravidelný servis po 10 a více letech = po rozpočítání cca 300 ročně

Tím se tedy rozpočítané roční náklady dostávají na cca 1160 Kč, takže reálný přínos zařízení by byl cca 1400-1500 ročně ročně.
o 10.10.2014, 18:31 | oranger
jj to je pravda pro fototermické panely, já zvažuji fotovolaické panely pro ohřev TUV, výhodou je jednoduchost instalace - žádná oběhová čerpadla, žádná kapalina, jen dva dráty připojené na topnou spirálu, tím pádem jsou víceméně bezúdržbové. Ale i tak, ta základní myšlenka o nesmyslnosti čehokoliv solárního k tepelnému čerpadlu platí.

Co to tepelné čerpadlo, pořád se v tom motám, je lepší invertor přímo na podlahovku a nebo ověřenější fix-speed s akumulační nádrží?

Lepší myslím co se týče pořizovací ceny, životnosti, ceny případného servisu.


o 10.10.2014, 18:34 | Luke_288
tak jen pohlídat, abys měl správnou topnou spirálu a nebudeš potřebovat střídač, ale to máš asi pozjišťovaný.
o 10.10.2014, 21:27 | kasko
Alííí: taky jsem měl ten problém. Zkontroluj množství vody v okruhu. To byla ta chyba. Je potřeba to čas od času zkontrolovat a doplnit. Není to ani tak o tlaku, jako o množství vody...
o 10.10.2014, 21:31 | Alííí
kasko: Moment, jak mam ale navysit mnozstvi vody v okruhu? Upustit vzduch, doplnit vodu, a zas dotlakovat vzduchem??? Mrknu na to az budu doma, myslim ze tlak mam na 1,5 - 1,8
o 10.10.2014, 23:26 | tykeev
to oranger:
OK, pokud fototermika, pak je to o ty provozní náklady levnější.

Co se týče volby invertor / fix, tak tam podle mě není jasného vítěze. Frekvenčně řízené kompresory mají výhodu v menším počtu startů a také v tom, že větší část roku pracují na nižší než nominální výkon. Bohužel ale díky tomu také jsou v provozu zhruba trojnásobně delší dobu než standardní kompresory, což jejich životnost naopak zkracuje. Stejně tak se kompresory výrazně opotřebovávají, když musí pracovat část roku na minimální a část roku na maximální výkon. Z toho lze pak selským rozumem odvodit, že životnost obou typů kompresorů bude velmi podobná, i když každý typ kompresoru bude opotřebováván z trochu jiného důvodu.
o 10.10.2014, 23:30 | tykeev
to Alííí:

nasávání vzduchu pro krb je ideální řešit externím přívodem. Při použití rekuperace je to dokonce nutnost.
o 10.10.2014, 23:33 | tykeev
to oranger:
na druhou stranu je pravdou, že tepelná čerpadla vzduch/voda s frekvenčně řízenými kompresory mají mnohem více elektronických i mechanických součástek a stejně tak i zhruba dvojnásobné množství chladiva u split systémů. Takže případné provozní / servisní náklady jsou pak o něco vyšší.
o 11.10.2014, 06:05 | oranger
Tykeev

Diky, tyhle veci jsem si na [ Link ]
Nasel taky, invertor ale udajne pokud jede na 50% vykonu nespotrebovava 50% elektriky ale vic, protoze invertor nema 100% ucinost. Dalsi argument pro fixspeed udajne je ten, ze kompresor pracuje po celou dobu jen v otackach pro ktere je navrzen a proto ma vyssi zivotnost. Kdyz se nad tim tak zamyslim tak mi to dava docela smysl. V lednickach se treba pouzivaji taky fix speed kompresory, je to trochu jine tema, ale proc by nepouzili invertor kdyz by byl tak dobrej. Co sem porovnaval vyrobce tak vetsina jich pouziva fixspeedy, tak a ted babo rad.
o 11.10.2014, 16:44 | Cenda
Neni duvod, proč by inverter ve sve podstate potreboval dvojnásobnou napln chladiva, pokud se budou srovnavat stejné konstrukce. Akorat je u vzuchacu vetsi riziko, ze se pouzije klimatizacni kompresor, zatim co on-off TC kompresor casteji byva pouzit prave pro tyto aplikace (pracovni rozsah, prubeh topneho výkonu a spotreby).

Pro pasivni dum bych klidne volil dle rozumne ceny, z hlediska navratnosti bude stejne mit vetsi význam ohrev tuv a spotrebua elektriky s topenim nesouvisející
o 11.10.2014, 16:47 | Cenda
Samej preklep, pisu z mobilu...
o 12.10.2014, 22:12 | Alííí
tykeev: Rekuperaci nemam, a nasavani pro krb mam externim privodem - zatim ale neni uzaviratelny, jen ho ucpavam, kdyz nehori krb.
o 22.02.2018, 01:38 | KaZaN
Trošku po letech čtu a říkám si, k čemu jste nakonec dospěli s tím invertor vs fix speed?
o 23.02.2018, 21:34 | Alííí
Mam invertor, a nic lepsiho snad v dome nemam.
V praci jsme nove vzali invertory do nabidky pro bazeny, a zatim diky vysoke cene zadnej ohen, ale par se jich prodalo.
o 24.02.2018, 19:56 | mrazik | Upraveno: 2018-02-24 19:57:53
Alii muzes se vice rozepsat ohledne toho bazenu ? Aktualne premyslim jako tepelne cerpadlo na ohrev bazenu. Ma cenu pro bazen nad invertorem vubec premyslet ?
o 24.02.2018, 20:05 | Cenda
Nema smysl jej vyžadovat. Bazen ma obrovskou akumulaci.
o 25.02.2018, 13:03 | mrazik
Ted jde jeste o to jakou znacku a vykon. Bazen ma obsah 25 m3.
o 25.02.2018, 19:15 | tykeev
9 kW výkonu musí pro 25m3 bazén naprosto stačit.
Mám konkrétně toto, doporučeno přímo výrobcem bazénu.

[ Link ]
o 25.02.2018, 20:03 | Alííí
mrazik: invertor asi netreba, postaci i obycejne on/off. Jak pise tykeev, staci Ti bohate 9kW, a hlidat si maximalni dobu filtrace pres den + na noc hlidat unik alespon solarni plachtou. Doufam, ze mas kolem bazenu izolaci....!!
tykeev: Pokud mas XHP, tak asi bude bazen od Albixonu, coz? :-) Tak i vyrobky z Ciny jsou dnes top, Brilix se prodava do celyho sveta uz asi 9 let... Kolik jsi za nej daval? Mam jedno na prodej...
o 25.02.2018, 21:05 | tykeev
to Alííí:
nene, mám bazén od [ Link ] , ale tyhle doplňky oni berou od Albixonu. Dával jsem za něj 24.
o 25.02.2018, 21:18 | Alííí
Pekny, bazeny vypadaj hezky, maji vetsi vyber barev a slusnej konfigurator. Koukam ze i zastreseni berou Albixon. Cena za tepelko gut, hlavne at slouzi. Kdyby nekdo shanel, tak se ozvete...
o  Zpět  o  Nahoru
o
 

Vložit nový příspěvek do fóra


  Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 0.3196 sekund.