Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi(forum)

o

Forum > Ostatní > Stavis, stavim, stavime, uz konecne taky :)

 o Navštíveno 52742x o
o 04.07.2015, 19:38 | johanik
Tak foto pro predstavu cca 3 dny zpatky a stav nyni, RD Rymarov jede fakt neskutecne, jsme temer po strechou a komplet rozvody elektriky, EZS a sitariny :) vubec jim nezavidim makat v tom vedru a obdivuju jak makaj, od 5.30 a jeste ted makaj, zadny kafickovani, pauzirovani, nic. No musel jsem se tu taky pochlubit, predevsim pro Alííí a Tuner2 :)

foto k příspěvku  od johanik



o 04.07.2015, 19:49 | madaros | Upraveno: 2015-07-04 19:53:12
to mas postaveny z prefabrikovanejch dilu ze je za 3 dny celej barak se strechou a rozvodama?

taky to budu v dohledny dobe resit,takze kazda rada a tip dobrej

edit: jo tak uz koukam jak to stavej a vypada to paradne
o 04.07.2015, 19:59 | johanik
Tak tak, privezeny kompletni dilce, komplet barak na 5 kamionech, dilce uz vcetne oken a castecne i s elektrikou. Zatim muzu jen doporucit, sice obcas nejaky zasek jako treba ze moje strecha je kdesi u Vsetina, ale jinak dobry :) jeste se primo pri stavbe par veci pomenilo a super dohoda se vsema. Zitra se zaklapi stropy a zacina vodarina a topeni
o 04.07.2015, 20:11 | Tuner#2
Sleduju na FB a závidím ten výhled, pokud se tam nerozjede satelit, tak to máš moc pěkný ;)
o 04.07.2015, 20:31 | Bart 007
spíš mě zajímá, jak dlouho jim to trvalo od objednání? :-)
o 04.07.2015, 21:29 | johanik
Vyhled je fakt luxus a satelit to na par let urcite nevypada :))

bart : resiime to cca od rijna, v rijnu podpis smlouvy, pak papirovani, hypo, deska a jedem, pak za 18 dni postavena skladacka komplet :)
o 04.07.2015, 21:31 | cendler
přidal jsem si tě na FB jsem na to zvědaví, zrovna to taky řešíme.
o 04.07.2015, 21:38 | johanik
Cendler : neni problem se ozvat, rad zodpovim :)
o 04.07.2015, 22:17 | AR | Upraveno: 2015-07-04 22:18:17
bart007: tak to máš dost individuální, musíš dořešit projekt a vše okolo. Samotná výroba domu trvá cca týden ve fabrice.

johanik: máš nějaké detaily z montáže? Rád bych porovnal čím se liší od elk či haas fertigbau
o 05.07.2015, 07:05 | johanik
AR : jaké detaily přímo myslíš ? jinak řešil jsem i ELK, i Haas, ale nakonec jsem nejvíc referencí měl na RD Rýmařov, s tím že sestřenka má už asi 5 let stejný typ domu a je spokojená, stejně tak jako jeden známý, který si liboval rychlost výstavby a hlavně možnost vše ještě doladit na místě stavby.
o 07.07.2015, 10:17 | Conan
Tak jsem rád, že máš taky "kladnou referenci" ;-)

Dobrý je, že v momentě, kdy je "hrubá stavba", tak to s tebou projdou, kde jsou vypínače, zásuvky apod. abys to viděl v reálu a mohl něco změnit.
o 07.07.2015, 10:51 | AR
johanik: třeba napojení panelu k desce jak řeší. Pokud si měl kladné reference tak snad tě nesklamou, když my dělali výběr firmy tak rýmařov na tom nebyl zrovna 2x dobře, navíc je zrovna vyřadili z asociace dodavatelů montovaných domů. Jako ceny měli příjemné v provnání s konkurencí, ale bylo tam to ALE s kvalitou výstavby a pozdějších reklamací. Docela dost sem se pak i bavil s člověkem z haasu přes kterého jsme brali desku a o rymařovu moc dobře nemluvil ;) kdybych volil teď tak bych asi šáhnul právě pro haasu i když cenově byli nejvýše ze všech :(
o 07.07.2015, 11:35 | johanik
Kladných referencí mám víc a vše naprosto OK. Jak píše Conan, tak při té rádoby hrubé stavbě jsme ještě pár věcí ladili, něco málo se poupravilo a změnilo, zatím je s chlapama výborná komunikace a vše řešíme, konzultujeme, případně upravíme.

Co se týče napojení na desku, tak nejdřív pokládají nějaký izolační pás, dále nanášejí nějakou betonovou stěrku a usazují panel na destičky, následně je pak vše prošroubováno kotvami po celé desce myslím na víc než 30 místech.

To že Rýmařov není v nějaké asociaci vůbec neřeším, v dnešní době je asociace snad i pro výrobce hajzlpapíru a nic to pro mně neznamená :)

Co se týče reklamací, tak co jsem pročetl a doslechl, vše řešeno bleskově a tak jak by měli. Uvidím, třeba to nebudu vůbec potřebovat řešit :) Každopádně konkurence vždy haní konkurenci, proto bych spíš bral v potaz názory lidí co stavěli.

Jinak zatím po 5 dnech komplez hotové elektro, dole sádroše, rozvod odpadů, částečně vody, topení atd. Uvidíme po dnešku, jak s tím hejbli, ale makaj fakt slušně, na stavbu cca v 5.30 a odjíždí kolem 18. hodiny. Po dlouhé době vidím řemeslníky, kteří fakt makaj a bez prostojů


o 07.07.2015, 11:51 | Conan
To co u nás v době výběru vyhrálo pro Rýmařov byl přístup. Ať už v předváděcím domě v Plzni nebo pak jednání v "centrále" v Praze a následně komunikace při změně projektu nebo na stavbě se stavbyvedoucím.
Vše příjemné v pohodě, bez problémů a s ochotou vyjít vstříc. To co prostě jinde skoro nenajdete.
o 07.07.2015, 12:12 | johanik
Souhlasím, ten přístup je fakt super už od začátku.
o 07.07.2015, 12:14 | AR
Conan: tak to je spíš o lidech, toto zatím dokážu říct i o lidech z ELK, ale nebral bych to jako etalon celé firmy ;)

johanik: no to ADMD docela řešila banka. No a k hanění konkurence, to už bylo tomu člověku jedno, protože s námi kšeft neudělal, spíše jsme měli takový přátelský pokec o těch velkých hráčích na trhu kdo co a jak dělá a co dělá třeba blbě.

samo je lepší se do fáze reklamace vůbec nedostat a já doufám že my se tam nedostanem.
o 07.07.2015, 13:13 | mrazik
No taky jsme přemýšleli nad Rýmařovem (dlužno dodat, že to je 13 let), ale nepřesvědčili mě cenou resp. dostali jsme nabídku na montovaný dům (liapor panely) za stejnou cenu.
Ohledně té asociace jsem se dočetl, že Rýmařov sám ukončil svou účast, ale co je zatím je otázka.
o 07.07.2015, 14:41 | johanik
Banka vůbec žádnou asociaci neřešila, já ani nevěděl že něco takového existuje, dokud se to tu nezačalo řešit. Stačilo bance sdělit dodavatele, RD Rýmařov berou jako solventního dodavatele a problém nebyl.

Ono asi každý má něco pro a něco proti, nemúže to nikdy být na 100%, každopádně já jsem zatím ve fázi výstavby nadmíru spokojenej, i když třeba zrovna moje střecha je někde skoro na Slovensku místo u mně :D
o 07.07.2015, 19:28 | Zdeny60
Tady si umíme vážit práce. Nic víc za tím není.
o 07.07.2015, 22:28 | CHUROS
Johan, pohlidej si finalku. U kamose nestihali termin a podle toho dopadly v koupelnach obklady :-( Jenom zkusenost

o 08.07.2015, 20:09 | johanik
Neboj, hlídám průběžně a chlapi jedou v termínu a vše zatím OK. Teda krom té střechy a dnes i krom vrat, které tedy nejsou v režii Rýmařova, ale od firmy, co doporučil H.E.R.O. :) Chudáci přijeli z Budějovic montovat dvoje vrata a jedny měli blbě rozměry, tak zas jeli zpátky a v pátek nová montáž :D
o 13.07.2015, 06:53 | johanik
A jedno timelapse video ze stavby...

Youtube video:
o 13.07.2015, 08:23 | AR
koukám že neměli zrovna moc promyslené jak to budou z těch aut sundávat když to rozhazovali všude dookola ;) A cestu tam máš tak špatnou že tam nevjede normální kamion s návěsem?
o 13.07.2015, 10:47 | Pardal
My nad Rýmařovem v rané fázi výběru dodavatele taky uvažovali.
Skončilo to ve fázi nacenění a definici co je standart a co nadstandart.
Když jsem si namyslel co všechno chci, dostali jsme se na úplnej nesmysl cenu.

Nakonec jsem stavěl s Woodsystem a můžu jen doporučit. Jen to neumí tak extremě rychle :)

o 13.07.2015, 10:48 | Pardal
Ale musím říct, že koncept NOVA101 má cosi do sebe a mě se líbil...
o 13.07.2015, 11:01 | johanik
AR : promyšlené to mají na kamionech, pokud se dostanou přímo na stavbu, pak je to OK, ale bohužel ke mně nevyjede kamion, měli co dělat s těmi menšími. Navíc ráno měli přijet dvě tatry s velkou ložnou plochou a dorazila jen jedna a jedno menší auto s rukou vzadu, tak to bylo všechno uplně naprd a řešilo se to na místě dost blbě, proto to pohazování všude možně :( Ale naštěstí se to zvládlo parádně.

Pardal : je fakt, že ve standartu mají hodně velkej základ třeba u koupelen, ty jsme samozřejmě navýšili o pár desítek tisíc a ještě za nějaké další věci, ale cenově to vyšlo rozumně.

Nova 101 je fakt super, líbí se mi čímdál víc a jak to dostává tvar, tak je to fakt paráda.

Přidávám pár foto ze stavby po 11 dnech od začátku stavby

foto k příspěvku  od johanik

o 13.07.2015, 11:02 | johanik

foto k příspěvku  od johanik

o 13.07.2015, 11:02 | johanik

foto k příspěvku  od johanik

o 13.07.2015, 11:02 | johanik

foto k příspěvku  od johanik

o 13.07.2015, 11:26 | Martyn
Tak to je parada, jede to fakt slusne a vypada to super! Ja jsem tedy spis na bungalovy, ale i toto je zajimave..
Kazdopadne misto je PECKA!:)
o 13.07.2015, 11:34 | johanik
díky :) Příští pondelí by měla být předávka, tak pak nahodím fotky z finále :)
o 14.07.2015, 08:25 | xenonman
vypada to pěkně, ale nevím proč mám furt pocit, že za 11 dní nemůže bejt postavenej dobře barák :-)
o 14.07.2015, 08:29 | Dudelina
Protože není postavenej, ale složenej :)
"Staví" se defakto předtím na dílně.
o 14.07.2015, 11:06 | johanik
Přesně tak :)
o 14.07.2015, 14:53 | Padre
-koho tam máš jako Parťáka?
-jinak víceméně je to hotové z fabriky,na místě se to poskládá,tak 5 den přijede malé auto s nábytkem,sanitou apod(pokud se něco veze a nazpátek pobere stojany a palety,popř ještě přiveze něco co chybí apod
-101 je na pohled docela škaredý barák,ale je dobře řešenej uvnitř,staví se jich daleko nejvíc)
-jinak když není zbytí, tak se to řeší překládkou,někteří si myslí,že když tam přijedeš osobákem, tak velkým autem taky,ale omyl,byl jsem i na stavbě kde zapršelo a k baráku nás tahal ten největší traktor JD co byl k sehnání,kolikrát je to i na nasrání, když máš kola do půlky od bahna
-jinak na stavbu je tuším 20dní a víc podle typu baráku


-
o 14.07.2015, 15:23 | johanik
Padre : parťák je pan Kanovský...

Koukám že jsi z Rýmařova a víš jak to je, děláš přímo v RD? :) Jinak jsi to popsal naprosto přesně jak to je, jen teda že by byla 101ka zvenku škaredý barák si uplně nemyslím, já změnil umístění aráže a zarovnal s předkem baráku a vypadá to líp :)
o 14.07.2015, 15:25 | Bart 007
kolik lidí se tam tak pohybuje?
o 14.07.2015, 15:27 | johanik
Základní parta co je po celou dobu, tak 6 lidí, pak zvlášt jeřábníci, elektrikáři, pokrývači, fasádníci a topenáři, ale ti ste průběžně strídaj
o 14.07.2015, 17:20 | Padre
-Lubomír :-)
-v RD nedělám,ale jezdíme pro ně, dříve docela hodně a často a poslední dobou jen občas,
-znám kluky na expedici i ve skladu a na všechny (kolony-parťáky mám tlf.)
- dříve byla partie a ti dělali všechno- bylo jich kolem 10 lidí,pak to takhle rozdělili
-je dobré,že se to dá i přizpůsobit a upravit dle přání

-jinak bych dal zase sele, co jsme pekli kdysi v Jedovnici :-)
o 14.07.2015, 20:29 | johanik
Jo, to je on :)

Jedovnici si pamatuju, ale sele nějak ne, spíš si pamatuju že se moc chlastalo, ale už je to nějakej pátek a tak mám i na lidi vokno :D
o 15.07.2015, 05:43 | All
Tak ti ho připomenu.
To je ono

foto k příspěvku  od All

o 15.07.2015, 05:43 | All
A lidi..

foto k příspěvku  od All

o 15.07.2015, 05:44 | All

foto k příspěvku  od All

o 15.07.2015, 11:46 | johanik
Ty jo, to mám pocit že sem tam asi ani nebyl....
o 16.07.2015, 23:14 | Losky
Nova 101 je moc pěkný baráček. Kamarád ho má už 3 měsíce a maximálně spokojen. Celkem žádné problémy nebyly, jen malování rohu nechají prý až na příští rok, až si vše sedne, tak prý ještě přijedou a dodělají to.
Až seženeme taky nějaký slušný pozemek mimo satelit, půjdeme taky do RD Rýmařov.
Znám kluka od konkurence a tvrdil, že jsou dražší, ale zase asi nejlepší v ČR.
o 17.07.2015, 07:55 | johanik
V pondělí by se mělo předávat, pomalu se dokončuje, tak pak ještě nahodím pár fotek, už se těším až bude stěhovačka do klidu vesnice :)
o 17.07.2015, 09:57 | AR | Upraveno: 2015-07-17 09:58:19
Losky: rýmařov a dražší? tak to asi byla low cost konkurence ne? Nejlepší v ČR? to snad ne ;)
o 17.07.2015, 12:06 | johanik
Řekl bych že každý má něco, každý se lehce v něčem liší. Já vím, že zatím nemůžu říct křivé slovo a to už jsem tak v 90% dokončenosti stavby
o 17.07.2015, 12:19 | AR
No to souhlas, ale prohlásit rýmařov za top v čr je trochu ujeté ;)
o 17.07.2015, 16:02 | johanik
Každý má TOP něco jiného :) Myslím že zrovna v tomhle žádný žebříček ani být nemůže a stejně tak to může být stavba od stavby, jedna se povede, druhá ne, vše je o lidech a o přístupu :)
o 17.07.2015, 20:01 | Chris
vyzera to dobre, teraz rozumne riesenie co sa tyka zastavanej plochy, urcite lepsie ako bungalov.

Kedze do 1-2 rokov tiez planujem, zaujimalo by ma ake su odhadovane mesacne naklady a kolko cca vyjde cela stavba ? :)dik
o 17.07.2015, 21:00 | AR
chris: tak zrovna rýmařov má doce dost rozepsané ceny na webu za základ. zbytek máš u všech firem dost individuální podle toho co máš za požadavky na dodělávky/nadstandard.

ps: dle čeho soudíš že patro je lepší než bungalov? co sem tak vysledoval tak pokud na to máš prostory na pozemku tak přízemní barák je lepší než patro, hlavně do budoucna.
o 17.07.2015, 22:14 | Pardal
Já mám pozemek 1700 m2. Stavěl jsem přízemní dům a rozhodně nelituju. :)


Kdybych ale stavěl do patra, např. z důvodu velikosti pozemku, nebo nařízení SÚ, Nova 101 by byl dobrej základ pro "ladění" domu :)
o 17.07.2015, 22:46 | johanik
Původně jsem chtěl taky Bungalov, ale dle regulativů CHKO tam nešel. Měsíční náklady úplně netuším, uvidíme po roce užívání, pak můžu říct přesněji. Jinak vrchní stavba cca 2,7 , oproti zakladni cene jsem cca o 300 vys - zvetsena garaz, trochu jine dispozice, vetsi okna, koupelny, atd. Spodní stavba záleží na tom, jaký je pozemek, já sem skoro na půl mega, protože jsem ve svahu a nakonec se částečně podklepilo. Jinak náklady komplet sleduju, až zaplatim vše, tak můžu poreferovat, ale zatím jen platím a platím a platím :)
o 18.07.2015, 00:58 | Chris
AR: samozrejme net som pozeral, inak by som sem nepisal. Ale ako urcite vies, internet znesie vela a vacsinou sa lisi od reality, preto ma zaujimala skusenosti.

Poschodovy dom je lepsi z hladiska mensej zastavanej plochy a mensej energetickej narocnosti, kedze teplo ide hore a automaticky vykurujes aj z casti poschodie, kde pri bungalove mas vacsie straty. Poschodovy je zase drahsi na vystavbu, kedze deka stoji celkom.

Na bungalovy davaju tusim betono-polystyren deku, alebo nejaku inu lacne variantu, kedze sa po nej nebude chodit.
o 21.07.2015, 21:30 | johanik
A hotovo, za 18 dni postavena komplet vrchni stavba, jsem nadsenej :)

foto k příspěvku  od johanik

o 21.07.2015, 21:31 | johanik

foto k příspěvku  od johanik

o 21.07.2015, 21:31 | johanik

foto k příspěvku  od johanik

o 21.07.2015, 21:32 | nocarret
super a ted ty dodělávky :-D
o 21.07.2015, 21:40 | walish
Na těch fotkách to vypadá, že máš každou stěnu pod jiným úhlem, tak se moc neraduj :-D
o 21.07.2015, 21:52 | johanik
Fotky klamou ???? no a na dodelavkach uz se pracuje, jen toho je jeste porad nejak moc , ale aspon neni nuda ????
o 21.07.2015, 21:53 | johanik
Ty otazniky jsou puvodne smajlici, panu domacimu to nejak nefunguje :)
o 21.07.2015, 22:16 | Bart 007
co je ten pruh na střeše vlevo? viz. 21.07.2015, 21:31
o 22.07.2015, 07:25 | Dudelina
Ta plocha štítové stěny vs. malá okna se mně moc nelíbí, ale jinak pěkný a hlavně že jsi spokojen.
o 22.07.2015, 07:43 | johanik
Bart 007 : to je větrání :D Ne, byly trochu problémy se střechou, nejdřív dovezli hnědou, pak jim kus chyběl, takže do konce týdne bude i tohle dořešeno :)
o 22.07.2015, 08:02 | Padre
to je právě problém těch subek
-dříve to bylo tak,že okal měl tašky na firmě a jely zároveň s hrubkou na stavbu a vždycky byly taška navíc-nesnášel jsem když jsem to vozil jako zpětku v plechové bedně :-)
-teď to vozí přímo výrobce popř. jejich dodavatel
-je to proto,že dřívě byl jeden výrobce a 3 barvy a teď je toho mraky a není možné mít všechno skladem na firmě výrobce baráku
-ta předsunutá garáž vypadá lépe,jinak jde dodělat i plno jiných doplňků

-ještě si pak pohlídej pořádně ty dodělávky,popř nějaké ty drobnosti i když hodně záleží na koloně,která to dělá :-)
o 22.07.2015, 08:17 | johanik
Tašek zbylo taky dost, ale nic nazpět nevozí, vše mi tu nechali, včetně všeho materiálu....

Jinak krom hromosvodu a těch tašek je hotovo vše, stavba předána, jen se bude měnit jedno okno, v rámu je jakási černá čmouha co vypadá že je někde uvnitř, jinak vše OK.

o 22.07.2015, 08:37 | AR
chris: no je vidět že v tom trochu plaveš pokud si myslíš že bungalov má větší ztráty...vše je to o konstrukci kteoru zvolíš. Tvrzení že patrový je dražší než přízemní je taky trochu zcestné a opet záleží na celkové realizaci ale už když si sjedeš typovky tak bungalov je cenovkou jinde (výše) oproti patru.
o 22.07.2015, 11:42 | Pekys
Pekný to máš, hezky zvolený kombinace barev střecha/okna/omítka. Decentní, pěkný. Prostředí nádherný, tak ať se dobře bydlí!
o 22.07.2015, 11:47 | johanik
Díky díky :)
o 22.07.2015, 12:19 | AR
jinak tedy pěkný to je, ale není to můj šálek kávy, z venku to ve mě evokuje 60-80ky kdy se stavěly domy v podobném stylu. osobně by mě i sralo omezené využití patra díky střeše, byť to má papírových cca 130m2 či kolik tak to patro bude mít značně ubráno. i když sem původně chtěl patro (hlavně kvůli ceně vs bungalov) nakonec jsem rád že jsem ten bungalov zvolili, sice pálky za modifikace střechy jak prase ale zase ve výsledku máme něco co nemá každý ;) i když je to typovka
o 22.07.2015, 12:50 | johanik
Teda já v tom 60-80ky rozhodně nevidím :) A omezení patra není skoro žádné, už jen tím, že jsou tam ty arkýře, nedokážu si představit provedení bez nich, které je taky v nabídce, ale pak to strašně změnšuje plochu. Původně byl v plánu taky bungalov, ale jak jsem psal i kvuli regulativům v místě to neprošlo. KAždopádně já jsem spokojenej a to je hlavní, každému se nemusí vše líbit :)
o 22.07.2015, 13:02 | Chris
AR: ak ides nieco vyvracat, tak rovno napis dovody. Samozrejme ak si stavas nieco svojpomocne, pripadne upravis, tak sa vysledky lisia.

Porovnaval som par projektov domov na kluc:

Predpokladaná spotreba energie za rok kWh/m2 je vyssia pri bungalovoch.

Ceny bungalovov su nizsie ako pri podlaznych domoch.

Material, postup som neriesil, porovnaval som bud rovnaku uzitkovu plochu.
o 22.07.2015, 13:18 | AR
johanik: já právě jo ;) s přestavbou v 90kách v podobě toho arkýře ;) ale pokud ti to tam tak regulovali tak se holt blbě vybírá.

Chris: to je sice pěné porovnáš něco z katalog tu a pak tam. Když chceš odkazy tak třeba zůstaňme u toho rýmařova ať mě někdo nenařkne že tlačím toho s kým sme staveli my.
Largo 147 ( [ Link ] ) užitná plocha 123m2 a cena 2,8mio, deska 455t
Nova 101 ( [ Link ] ) užitná plocha 127m2 a cena 2,4mio, deska 317t

takže jen tady v základu máme přes 500t rozdíl v neprospěch bungalovu.

Spotřeba energie je opět o použitých technologiích, takže pokud počítaš energie patro jedna technologie a bungalov jiná technologie tak mícháš hrušky a jabka.
o 22.07.2015, 13:31 | johanik
Tak oni byly dva kandidáti, jeden bungalov a jeden patrovej, takže nakonec v pohodě :)
o 22.07.2015, 13:57 | Chris
AR: pozeral som sice SK stranky a ine projekty, ale kedze si dal tieto, tak:

pri nova 101 je zastavana plocha vratane garaze 127m2. bez garaze je 106m2. Obytna 82m2. 5+1
CENA:

preco Largo 147 ked: mas obytnu 75m2 a zastavanu 147m2 bez garaze, 4+1,

porovnaj s Largo 122: 127m2 zastavan plocha, bez garaze 107m2, obytna 73m2, 4+1
CENA: 2.5 mega, cize cenovo rovnako ako Nova 101, deka 415k czk

Energeticku narocnost asi radsej neuzvadzaju nikde, ani projektoch klasik. Nasiel som len Nova 101 ako pasivny dom a 49kWh/m2. Ale nic viac.



o 22.07.2015, 15:52 | AR
a proč porovnáváš zastavěnou plochu? Ty ji snad využiješ? Porovnej to co bude používat tedy podlahovou plochu. A tu má 101ka řek bych počítánou bez garáže, protože jak patro tak přízemí je téměř identické jen v tom patře je kousek odseklý (počítám cca 10m2) takže má celkem 128m2 a tebou uvedené largo 122 jen pouhých 106m2, proto jsem uvedl largo 147 který má 123m2 obytné plochy. To už to rovnou můžeš srovnávat s nova 77....
o 22.07.2015, 16:12 | Chris
Zastavanu plochu si zacal porovnavat ty, vid prispevok vyssie.
Pridal som k tomu obytnu plochu, lb to je asi dolezitejsie. Mas to tiez v prispevku vyssie alebo na ich stranke.

Ale este raz
Obytna plocha 82m2 (nova 101) vs 72m2 (largo 122).
Zastavana plocha BEZ garaze je 106m2(nova 101) vs 106m2 (largo 122)

Largo 147 ma 74,14 m2 obytnej plochy. Vid link [ Link ]

Podlahova plocha 128m2 (Nova 101), 107m2 (Largo 122) a 123,22m2 (Largo 147).

Je to len iny pohlad na vec. Ale to nemeni na tom, ze nemaju ani pri jednom projekte energeticku narocnost.

Johanik: ani ty si nedostal k domu, ziadne take info ?
o 22.07.2015, 16:13 | johanik
Tak samozřejmě mám energetickej štítek, ale nestudoval jsem to a nijak neřešil
o 23.07.2015, 08:35 | AR
No já jsem nezačal porovnávat zastavěnou plochu ale podlahovou plochu, ale to je jedno, ty tam vidíš co sám chceš.

Energetický štítek je povinnou "výbavou" domu v dnešní době.
o 23.07.2015, 10:27 | Pardal
Jak jsem psal, máme přízemní dům - zastavěná cca 180m2.
Určitě má větší tepelné ztráty jako patrová budova !
Nicméně tepelné ztráty pod 5kW a za tuto mírnou zimu protopeno cca 6-7 m3 dřeva. A to jsme celou dobu jeli na 23st.
Za teplou vodu (plyn) zaplatíme cca 3 tis. ročně (soláry).

Jestli je spotřeba co já vím... o 10% vyšší, tak mě to vůbec netrápí.

Nemusel jsem řešit schody, které zaberou taky nějaké místo a hlavně jsem měl u dřeváku strach z vrzající podlahy v patře. Tohle všechno jsem najednou neřešil.

Nicméně.... kdyby úřad řekl "musí být patro", situace by byla jíná !
o 25.07.2015, 12:53 | Rajdlos
Ať brzo a spokojeně vydlíš ;)
o 25.07.2015, 20:45 | johanik
Vydlíš jo, to jako myslí ve Vidlákově :D Neboj, už se na tom pracuje a pomalu stěhujem a doděláváme :)

Každopádně by mně zajímalo, kdo vymejšlel vstup na střechu, do toho okna se nemůže normální člověk vejít :)

o 25.07.2015, 23:02 | Rajdlos
Kuwa tesne vedle. Mno ale vidlit je taky dobry ;)
o 10.08.2015, 10:47 | PlusOne | Upraveno: 2015-08-10 10:51:08
Nasadils mi brouka do hlavy, a to až do té míry, že jsme se minulý týden s manželkou byli podívat na vzorový dům v Hněvotíně (mají tam Kubis 631, který se nám dost zalíbil, po osobní prohlídce ještě víc, a pokud dopadne financování, nejspíš bychom do něj i šli, s nějakými drobnými úpravami, kterým je RD Rýmařov docela přístupné).
Pro vytápění tam mají plně elektrický systém od SIEMENSu, s čidly a malým radiátorem v každé místnosti, a s možností nastavit pro každý pokoj teplotu zvlášť. Vidím, že ty máš na domě komín, tudíž nejspíš plynový kotel (anebo krbová vložka). Zajímalo by mě, jestli tu někdo má reálnou zkušenost s vytápěním patrového domu o cca 100 m2 elektřinou, případně jaké výhody/nevýhody to proti plynu má.
o 10.08.2015, 13:30 | Conan
Johanik: tak gratulace a tím střešním oknem se prolézt dá, zas tak malý neni ;-)

PlusOne: mám upravenou Novu 722 (dokonce mají pořád naše plány na svých stránkách, i když patre se ještě trochu měnilo, [ Link ] , je to varianta 34235).
Máme jen elektriku a 113m2 podlahové plochy, dole je podlahové topení (převážně). Roční účet za el. se pohybuje kolem 36.000Kč.
o 10.08.2015, 13:34 | johanik | Upraveno: 2015-08-10 13:35:12
Conan : díky a to střešní okno je fakt v pohodě, je tam i celkem dost rezerva :D

Jinak vytápění mám jen elektriku + dole v obýváku krb, proto taky ten komín. S tou cenou za elektriku je to tak nějak jak píše Conan, já samozřejmě ještě nemohu posoudit, to až za rok.

V neděli konečně stěhujem, takže hurá pryč z králíkárny, už se těším :)

Jo a ještě jedno video ze stavby, nevím jestli sem ho sem už někam nedával...

[ Link ]
o 10.08.2015, 13:42 | Conan
Letošní zimu jsme konečně osadily krbový kamna 8kw (bez výměníku) a v tom baráku je po chvilce opravdu hodně vedro. Máme to spíš pro atmosféru než na topení.
Co mě překvapilo, že se teplo dostalo dobře do patra jen přes schody i když v obýváku je na stropě asi 30cm vysoký překlad mezi obývákem a schodištěm.

Takže krb je varianta, jen ta regulace je horší, protože aby se nezaneslo sklo, tak to chce větší teplotu a to se pak zase v tom baráku upečeš :-)
o 10.08.2015, 13:52 | johanik
Na krb se děsně těším, jak říkáš, taky spíš pro atmosféru, ale věřím, že to i slušně vytopí :) Žena má ráda teplo, tak to asi nebude problém, já holt zmizím kdyžtak do garáže, nebo do sklepa :D :D
o 12.08.2015, 13:47 | Mr.Scully
Dotaz na experty. Dá se u severního svahu nějak rozumně vyřešit, aby člověk nebyl venku na terase/zahradě stíněnej vlastním barákem nebo je to v háji? Rozloha bohužel jen kolem 750 metrů. Sklon svahu odhadem 3.5 metru na 30 metrů.

foto k příspěvku  od Mr.Scully

o 13.08.2015, 12:55 | Reprák
taky taky :)

foto k příspěvku  od Reprák

o 28.08.2015, 21:44 | Pajk
Dotaz na elektrikáře. Vadí nebo nevadí ta zásuvka tak blízko topení??

foto k příspěvku  od Pajk

o 28.08.2015, 23:44 | jura.j
mám to podobně a prošlo to revizů bez problémů
o 29.08.2015, 13:00 | crestik
co by pak řekli na francouzské instalace :-)
Dostat tam ten kabel byl zážitek :-/

foto k příspěvku  od crestik

o 30.08.2015, 15:18 | Only_One
zasuvka vadi tam kde strika voda. to uzavrene topeni neni
o 30.08.2015, 20:33 | Pajk
Ok, díky :)
o 31.08.2015, 10:26 | CervinVega
Scully - muzes si dum natocit jak potrebujes, treba o 90st? proste jej vice ci mene zariznes do svahu, pripadne rozvrhnes patra tak, aby ti vznikla terasa tam, kde potrebujes (hadam smerem na zapad)? Hodne lidi ma svah za extremni zlo, me zas prijde, ze tam teprve muzes udelat zajimavou architekturu - dum zapusteny do svahu, najezd na pozemek s parkovani na zelene strese, vedle treba ta terasa a bazen a pod...
o 31.08.2015, 12:06 | johanik
Souhlasim, ja bral puvodne svah taky jako nejaky zlo, ale cim dal vic jsem z toho nadsenej, ze to nebude jen rovina, i kdyz to bude stát víc peněz a víc času, ale aspoň to nebude jednotvárný :)
o 31.08.2015, 13:53 | AR
CV: tak ono se toho lidi bojí logicky, docela podstatně to mění cenu stavby a pokud máš rozpočet na krev tak se ti nechce investovat do megaternních úprav dalšího půlmega
o 31.08.2015, 19:29 | Mr.Scully
Ona se situace nakonec změnila, asi vezmu pozemek ve stejné lokalitě (o pár metrů dál), který je rovinatější. Sice bude mít souseda z každé strany, ale ten sklon je poměrně malý. Do kopce je sice na jih, ale kopec je to malý a hlavně to bude mít jižně orientovanou zahradu, protože příjezd je ze severu.

Největší sranda je, že jsem byl na stavebním odboru, protože by tam měla být spousta regulací (parametry domu, zastavěná plocha atd.) a tam mi řekli, že regulace nebyly nikdy oficiálně schváleny, tudíž jsou nezávazné a tudíž si tam můžu postavit, co chci (když dodržím taková ta obecná pravidla daná zákonem).
o 01.09.2015, 14:26 | PlusOne
johanik:
Tak jen pro info, dneska se jdeme s manželkou mrknout na pozemek, a pokud se nám bude zamlouvat, pravděpodobně i koupíme, a příští rok se budu taky těšit na montovaný domek od RD.....a to jsem původně domek vůbec nechtěl.
Přispěls k mému rozhodnutí dost podstatnou měrou, proto to sem píšu... :D
Jestli to dopadne, třeba sem taky začnu házet fotoseriál :D
o 01.09.2015, 14:29 | johanik
No tak super :) kdybys něco ještě potřeboval, případně i omrknout u nás, není problém :) Každopádně pokud chcete příští rok stavět, doporučuju už pomalu začít řešit, aby se zaplánovala výroba a dodávka.
o 01.09.2015, 14:32 | PlusOne
Ono první věc bude mít KDE postavit :) Proto se teď řeší pozemek. Zbytek nespěchá, budu klidně v paneláku bydlet o půl roku dýl, a když to nebude příští rok v létě, bude to ten další na jaře, no rush.
Dotazy třeba ještě přijdou, zatím mám kontakt na človíčka, který stavěl přímo typ, který chceme (Kubis 631), tak se chystám v první řadě vyzpovídat jeho :) Ale děkuju ;-)
o 01.09.2015, 14:36 | johanik
Tak to jo :) Já koupil pozemek 25.7.2014 a 20.7.2015 byl předanej domek a jsem rád, že jsem z krabice vypadl :)
o 08.09.2015, 11:00 | PlusOne
Tak pozemek už je v řešení, vypadá to, že do konce měsíce bude vyřízeno a koupeno, tak se pak začne řešit s RD....rádi bychom do příštího srpna bydleli, pokud to bude jen trochu možné...trochu se děsím vyběhávání a zařizování, jednat s úřady není můj koníček, ale uklidňuju se tím, že je to snad jen jednou za život...
o 08.09.2015, 20:38 | johanik
To dáš :) já se toho děsil taky, ale nakonec to bylo fakt docela v pohodě, teď už se děsím jen kolaudace, ale snad i to bude v pohodě :)
o 09.09.2015, 18:45 | jura.j
po úřadech ně to vyběhala moja,na to sem fakt neměl nervy.
kolaudačka proběhla tak rychle,že sem se nestačil divit.
ty máš aspoň dokumentaci od výrobca-stavitela,já sem stavijal sám bez firmy a úplně v pohodě.
o 09.09.2015, 20:24 | johanik
doklady všechny mám, toho se nebojím, jen vím, že je tu taková "milá" paní na úřadě, kterou všichni milujou :D
o 10.09.2015, 08:08 | AR
tak úřady většinou vyběhá firma, ale nevím jak rýmařov zda to dělají taky, nám to elk vyběhal sám a i haas to dělá za klienta.
o 06.10.2015, 10:36 | PlusOne
Trošku update, pozemek koupen a zaplacen :) Včera jsme byli jednat s RD o předběžném projektu pro cenový nástřel, takže jsme přišli perfektně připravení co se nákresů a úprav Kubisu 631 týká, pán si nás s úsměvem vyslechl, a obratem nám nabídl Kubis 74, s tím, že navrhl úpravy dispozice tak, aby nám vyhovoval. Chvíli jsem byl nasranej, anžto veškerý čas věnovánej vymýšlení a chystání podkladů v pytli, ale nakonec to tak bude i lepší, za -+ stejnou cenu, na kterou bychom se s úpravami té 631čky dostali, budem mít víc místa, víc světla, a pokoj navíc v patře bude pro kluky jednou fajn... dneska bychom měli dostat cenovou nabídku.
Strávili jsme v Hněvotíně něco přes dvě hodiny, a z přístupu pana Pavlíčka jsme odcházeli s manželkou oba nadšení, všechno vysvětlil, dotazy zodpověděl, prostě paráda...
o 06.10.2015, 22:27 | radek.613
Něco jako u koncernu - přicházíš si něco koupit a odcházíš zmasírovaný prodejcem s něčím co jsi vůbec nechtěl? :-D :-D :-D Ať žijí pravidelná marketingová školení....
o 07.10.2015, 10:04 | AR
tak ono obchoďáci to umí vždy dobře obkecat a pokud ne tak tam skončí ;) taky jsme si vyslechli x pohádek když jsme obcházeli firmy ;)
o 07.10.2015, 16:15 | PlusOne | Upraveno: 2015-10-07 16:18:29
radek.613: No tak nějak :) Chvíli mě to sralo, ale nakonec si stejně myslím, že to bude lepší řešení.

Pokud vezmu v potaz jen cenu, tak
Kubis631 - 2.090.000 + garáž 220.000 + rozšíření o modul 100.000 + komora pod schodama 25.000 + komín
Kubis74 - 2.390.000 - všechno výše jmenované má. Rozdíl v ploše po započtení rozšíření 631čky je cca 7m2 ve prospěch 74ky.
RDR se na nás zahojí na vnějších žaluziích (do 631 bychom je nedávali) a vinylových podlahách, které si vymyslela manželka...
o 07.10.2015, 21:27 | Losky
By mě zajímalo, podle čeho jste všichni ty domy vybírali, když tady každou chvíli někdo píše, jak firmy nás masírují a blbci jim na to skočíme. Jak jste to řešili Vy???
o 07.10.2015, 22:36 | Kamil07 | Upraveno: 2015-10-07 22:40:37
Ma nekdo tip na jakou firmu se obratit pro vystavbu domu?
Aktualne mam rezervovany pozemek a pokud dopadne kladne vyjadreni spravcu siti o moznosti pripojeni, tak ho koupim a obratem budu potrebovat firmu, ktera se postara o stavbu.
Na internetu na sebe firmy navzajem plivou a clovek uz nevi co je pravda.
Dum bude v Polance nad Odrou (Ostrava).
Zatim se motam kolem RD Rymarov a RD Styl, kde jsem byl na prohlidce vzoroveho domu v Krmeline a jednani se mi libilo, ale jak psal AR a Radek, obchodaci jsou na tohle skoleni.

Diky za jakekoli tipy.
o 08.10.2015, 07:57 | AR
Losky: my prvně objednali katalogy, prošli co se nám cca líbí, co se hodí na pozemek, pak jsme to zredukovali podle ceníku a šli na prohlídky vzorových. U každé firmy jsme měli cca 1-2 favority. U ELKu pak byla možnost vidět živě jednoho z favoritů a tam se rozhodlo že jdem do něj. Dispozice +- seděla tak aby šel rozumně usadit na pozemek, zbytek by bez velkých přestaveb nešel. Takže jsme měli vybraný typový základ a pak se pořešila customizace v podobě protažené střechy o 2,5m nad terasu, valbové zastřešení vchodu a přidání prosklené místnosti ma jednu stěnu. Samo že okna, dveře atd.

Kamil07: koukni ještě na HaasFertigbau, či Atrium. Ale v první řadě by sis měl vybrat jakou technologii chceš.
o 08.10.2015, 09:14 | Losky | Upraveno: 2015-10-08 09:19:48
AR: To je jasný, že hned člověk nevezme první firmu, kterou uvidí, ale je těžký se jen tak orientovat podle katalogu. Lepší jsou osobní zkušenosti a třeba okolo nás je nejvíce RD Rýmařov a slyšel jsem jen chválu. Ale pokud někdo poradí něco jiného, proč ne.
Myslel jsem tím to, že místo řečí je tady lepší dát odkazy na dané firmy a určitě se to může lidem hodit a rozšířit obzor, kolik takových firem třeba je. Já osobně do nedávna žil třeba v tom, že ty firmy budou tak tři.
Johanik: Na kolik vyjde podsklepení, jestli to není tajné?
o 08.10.2015, 09:16 | PlusOne
Já jsem dítě z paneláku, já původně domek vůbec nechtěl :D Je pravda, že Johanikovo téma mě docela nahlodalo, až tak, že jsme o tom se ženou začali dost vážně přemýšlet. Takže jsem měsíc po Netu slídil, okukoval firmy (díval jsem se i na Haas a Elk, ono když zadáš do Googlu "montované dřevostavby", vyplivne ti toho docela hodně), projížděl jejich domy, a studoval dispozice. Měli jsme nějakou představu, tak jsme prostě hledali dům, který by ji +- splňoval, takový jsme u každé firmy zkusili najít 1-2 v cenové relaci, do které jsme byli ochotni jít. Nejblíž byl vzorový dům RD, tak jsme se tam jeli podívat, zatím nijak závazně, zalíbil se nám, na Netu a po okolí jsme hledali reference, a nakonec jsme se rozhodli do toho jít s nimi.
Pak už zbývala maličkost, najít pozemek, kde by bylo možné vybraný dům erektovat :D Tohle už máš asi pořešené, ale přesto - některé obce mají místní regulativy, takže určitě není od věci se zajímat i o to, jestli vybraný dům vůbec na tvém pozemku může stát.
o 08.10.2015, 09:21 | PlusOne
Kolegyně bude pro svého bratra řešit tohle:
[ Link ]
Prý kutil, tak si to postaví sám...no, jsem zvědavý, jak to dopadne :D
o 08.10.2015, 10:33 | Kamil07
AR: Diky, urcite kouknu.
o 08.10.2015, 12:36 | AR
Losky: tak dát sem odkazy je to nejmenší, ale to stejnak moc nepomůže. Jinak se stačí podívat na stránky asociace [ Link ] kde je seznam dodavatelů montovaček.

PlusOne: tak ono většina těch montovače vypadá stejně a rozdíly na první pohled nepoznáš, co vidíš je jen samotná dispozice a když na to příjde, tak si můžeš udělat vlastní návrh a odprostit se tak od katalogu, ovšem to chce mít nějaké ty kačky na víc no.

Kamil07: koukni ještě na ty stránky ADMD a tam těch odkazu "prověřených" firem najdeš více. Jinak je to taky o finančních možnostech, ten rýmařov bych osobně řadil mezi ty levnější, stačí projet ceníky a je to vidět.
o 08.10.2015, 13:07 | Mr.Scully
Já si nedokážu představit, že montovaná dřevostavba, která je postavená za týden, bude stát ve stejné podobě i za 50 let. Nic proti, mají dobrou pověst, ale já rozhodně půjdu jinou cestou. Navíc ty předem připravené projekty se mi nelíbí, chci si to udělat přesně podle sebe.
o 08.10.2015, 13:13 | Losky
AR: Vidíš, nějaká asociace a hned je co studovat. Díky:)
Mr.Scully: Proč by to nemělo stát? Dřevostavby už stojí desetiletí, viz třeba ty Okály nebo jak se tomu říká
o 08.10.2015, 13:46 | AR
Mr.Scully: hele pokud budeš srát na údržbu tak se ti rozpadne i barák z cihel a pokud je montovačka postavená dobře a má vyřešené všechny prvky ochrany jak má být tak není důvod aby nevydržela stejně jako cihla. A k těm typovkám...dto máš u cihly či jiného matroše, buď pojedeš na vlně typovky za "méně" peněz a nebo deš do individuálu, těm firmám je jedno co na té lince vyrobí za panely. Jinak tomu tvému času, není to za týden, to je jen samotná montáž a to ještě té základní varianty, nesmíš zapomenout že než to k tobě dojede tak se to musí vyrobit a to taky nějakou dobu trvá.
o 08.10.2015, 13:48 | Mr.Scully
Jasan, já to v žádném případě nechci kritizovat, technologicky tomu nerozumím. Jen prostě příští rok začnu stavět a tuhle variantu jsem tak nějak vyloučil jako první. Půjdu starou dobrou cestou, tzn. někdo mi to naprojektuje přesně podle mých představ a pak to někdo postaví z nějakého "trvanlivého" materiálu. Bude to dražší, ale budu tak nějak klidnější :-)
o 08.10.2015, 14:31 | Losky
Kolegové z práce si dali rozpočet na dům 3mil. Jeden stavěl necelé dva roky z cihel a ještě dodělává, druhý začal letos stavět Rýmařov a trvalo to asi půl roku včetně povolení, čističky atd. Cena vyšla o něco lépe u cihel, něco mleli o 200t. Ale sám říkal, že kdyby věděl, kolik nastane chyb a problémů, rád by připlatil za Rýmařov.
o 08.10.2015, 14:42 | Mr.Scully
Mně přijde, že spousta těch domů je dost miniaturních, jako třeba zastavěná plocha 80m, WTF - to už můžu zůstat v bytě. Plánuju zastavěnou kolem 150-170 metrů, buď se sklepem nebo bez a patra každopádně dvě (přízemí + podkroví). Už těmito požadavky většina projektů vypadne. Koukal jsem třeba na GServis, tam by se přinejhorším něco málo vybrat dalo, ale mají poměrně špatnou pověst co do nacenění, ty jejich relativně nízké částky jsou prý nereálné.
o 08.10.2015, 15:26 | mrazik
Mame zastavenou 100 m, garaz, patro (podkrovi) a pohodlne se tam 5 clenna rodina vejdeme. Vse zalezi na dispozici a ne vusde musi byt obrovske pokoje.
o 08.10.2015, 15:52 | Mr.Scully
Jasně, tak vejít se dá vždycky. Ale když prostě vezmu třeba 2x dětský pokoj, ložnice se šatnou, obývák, rezervní "místnost na krámy", technická místnost, pracovna pro mě i pro ženu, koupelna nahoře i dole, garáž a případně i třeba místnost na cvičení (v mém případě tedy s pingpongovým stolem), tak co do metrů to vychází na hodně :-D
o 08.10.2015, 16:06 | Kamil07
Mr.Scully: Kazdemu vyhovuje neco jineho, ale v prvni rade je to vsechno o penezich, kdyz budu mit na dum 5 mil., tak to budu resit jinak, nez kdyz mam sotva pulku (tohle je jen priklad).
o 08.10.2015, 16:11 | Mr.Scully
No já ty peníze samozřejmě nemám, ale jak jsem to spočítal na základě toho, za co staví mí budoucí sousedi (normální baráky, žádná monstra), tak všichni jsou v tom za 4.5 - 5.5 mega, takže tak nějak jsem s těmi 5M smířenej...
o 08.10.2015, 16:39 | Kamil07 | Upraveno: 2015-10-08 16:41:17
170 m2 zastavena a dve patra je pro me monstrum :-)
Kazdopadne dum neni jen o prostoru, ale v mem pripade hlavne o soukromi a klidu, radsi bych bydlel v RD s uzitnou plochou 50 m2, nez v byte, ktery bude mit 3x takovou plochu.
o 08.10.2015, 17:18 | Mr.Scully
Tak přízemí je jasný, tam je pracovna, obývák, kuchyň, koupelna, případně technická místnost nebo garáž. Nahoře tedy musí být podkroví s ložnicí, 2x pokoj pro děti, koupelna. No a asi se nevyhnu i sklepu, kam nacpu garáž a sport :-) Netěší mě to, vždycky jsem chtěl mít bungalov, ale ukazuje se, že prostě 8-9 místností člověk na malej pozemek do bungalovu nenacpe :-D
o 08.10.2015, 17:24 | Tuner#2
Asi to má každej jinak, mě přijde 4,5 - 5,5 mega za barák jako těžkej úlet...

Jsem rád za našich cca. 135m5 domu + 65m2 garáže. Je to pro rodinu klidně s dvou dětma (máme jedno) až až jak na uklízení, tak na žití a finančně jsem na třetině toho co zde padlo :)
o 08.10.2015, 17:39 | Losky
Myslím, že 120-150 m2 pro normální rodinu je v pohodě. Samozřejmě víc se neztratí, ale zase to víc stojí. Taky čumíme po domech v okolí Mladé Boleslavi a pozemky mě děsí víc, jak vybírání domu. Většinou pozemky v satelitu a drahé 1000-2000 za m2. Zase starší domy s cenovkou 3mil a před rekonstrukcí jsou taky úlet
o 08.10.2015, 19:32 | Mr.Scully
Tak já to beru, že je to investice ve smyslu, že už do konce života pak nebudu muset nic koupit. Takže radši to udělám jednou pořádně, než abych pak litoval, že jsem někde šetřil. Samozřejmě je to cena daná tím, že svépomocí na to nesáhnu, můj čas je dražší než čas stavebníka i s vědomím toho, že firma to pravděpodobně cenově natáhne.

(Ale kdoví, třeba nakonec plány ještě přehodnotím, zatím jsem ve fázi řešení architekta).

O pozemku mi ani nemluvte, kousek za Plzní a 2100 za metr... dokážu si představit, že Praha je v tomhle ještě násobně horší.
o 08.10.2015, 19:51 | Kamil07
Vidim, ze nejsem sam, kdo se trapi s pozemkem, aktivne jsem shanel pres tri roky, coz je celkem ulet.
Libilo se mi, jak to resil PlusOne, jeden den se rozhodl ze chce dum, par dnu na to koupil pozemek a je spokojeny.
o 08.10.2015, 22:22 | radek.613
Taky tomu nerozumím - pojem "typovka - dispozice vyhovuje" či "RD 80m2" mě dokonce přímo děsí. Chápu boom typovek - je doba konzumní, spotřební, lidi nepřemýšlí, jen koukají na cenu a objednávají a staví i to, co vlastně vůbec nechtějí, hlavně že to při plánování "jakž takž vyhovovalo" a agent byl výřečný... Totéž se zamýšlením se nad kvalitou a výdrží pro další generace - proč, nikoho dneska nezajímá jestli to spadne za 20, 30 nebo 50 let, protože je dokázáno, že ač člověk postaví cokoli, jeho děti v tom stejně nezůstanou aby to provozovaly a udržovaly dál - buď zmizí pryč, nebo si postaví za těch 20 let vlastní, podle sebe (a nebo zase typovku, "letící" za těch 20 let). Prostě konzum, spotřeba.

Scullymu držím palce, ať když už hrábne do země, tak nestaví kompromisní xindl, ale opravdu něco přesně podle sebe, co nemusí být nutně "v akci" protože to není jogurt, ale bydlení. Druhá možnost, kterou mám ještě raději, ale málokdo má na ní "koule", je "ochočit" si nějaké existující "stoleté" stavení k obrazu svému a i když je to práce, má to ve výsledku úplně jiného ducha, než jakákoli nová bedna rok smrdící fenolem ze současných konstrukcí :-D

o 09.10.2015, 00:35 | Mr.Scully
Kamil07 - já sháněl pozemek asi 8 měsíců. Nenašel jsem žádný, který by zhruba odpovídal mým představám, tak jsem se vrátil k jednomu, který odpovídal aspoň vzdáleně a shodou okolností mou sousedkou bude realitní makléřka, která mi říkala, že měla podobné požadavky jako já a za tři roky hledání nenašla nic vhodnějšího. Takže jsem asi nakonec zvolil správně. Holt kombinace sítí, jižního svahu, MHD, pěknýho místa (na kraji a zároveň v civilizaci) a blízkosti Plzně se ukázala skoro neřešitelnou :-D A bohužel i cenovka tomu odpovídá, jsem až za městem, ale cena téměř odpovídá městu.

radek.613 - já nemám proti typovkám nic, dá se ušetřit na projektu, ale nenašel jsem skutečně nic vhodného. A předělávat půlku projektu je to samé, jako ho udělat rovnou od nuly podle představ. A jestli stojí typový projekt 35k a reálný 80k, tak to už je v celkové ceně domu nulový rozdíl. Beru dům jako investici do konce života a je mi jedno, jestli bude stát 4 nebo 5 miliónů. Byť ty peníze aktuálně nemám. Ale na co jinýho má člověk šetřit, když ne na bydlení. Svépomocí se dá postavit levněji, ale zase když vidím kolegu, který má sice barák za dvojku, ale ušetřil všude možně na materiálech, tak to není podle mě správná cesta.

Jinak rekonstrukce nějakýho stoletýho stavení, to chce určitě koule, ale finančně se podle mě nikdy nevyplatí. To by musel bejt nějakej úžasnej pozemek. Ale zase je fakt, že dřív se dělal stavení s dvorkem, kde bylo absolutní soukromí. Dneska je bohužel trend minipozemků, kde člověk má za barákem akorát tak ohrádku 10x15 metrů a sousedům vidí až do kuchyně...
o 09.10.2015, 08:55 | AR
radek.613: ty musíš mít super život, dle toho jak píšeš tak musíš mít barák tak za 15-20mega, holt ale né každý má takovéto možnosti.
o 09.10.2015, 09:28 | radek.613
AR, z čeho tak soudíš? Mám domeček za 1,1 mio v nákupu (hypo), 304tis spolkla reko a v pohodě bydlíme aktuálně v přízemí o 160m2, k tomu užíváme v patře dalších 34 m2, zbylých 160m2 patra je zakonzervováno pro budoucí vestavbu a zbylých 40m2 v přízemí je dílna, kotelna a garáž. K tomu je dvorek o 3200 m2 a stodola 9 x 10m, potok a sklep ve svahu :-D. Roční otop cirka 17000 Kč, všude je mezi 22-25 stupni. Elektrika dvojku měsičně, voda studna. I kdybych použil hvězdářský dalekohled, sousedům do talíře v kuchyni neuvidím. A ano, základ a vnější tvar je z roku 1906, postavený fortelně, bytelně a dobře, jak se dneska prakticky postavit nedá ani za 5mega :-D Stěhovali jsme se 3,5 měsíce po koupi, a během reko jsem chodil do práce a vyjma jemné zedničiny (obklady) jsem nepoužil žádnou stavební ani jinou firmu. Takže možná máš pravdu, co se týká bydlení, mám super život, protože jsem si dobře vybral, koupil i udělal, aniž bych k tomu potřeboval cizím člověkem řešené dispozice, 10 mega, nebo jakousi stavebnici z cihel, co když zmoknou, po uschnutí se rozpadnou na prach....

Nesouhlasím s tím, že se reko nevyplácí, a co je trend mě vůbec netrápí, nejsem "in" ani "trendy" konzument :)
o 09.10.2015, 09:37 | crestik
...tak tu poslední větu nemusíš při každé přiležitosti všude cpát.
Někomu vyhovuje satelit, někomu roubenka v lese bez příjezdové cesty. Někdo nechce přemýšlet, kde bude orientovaná kuchyň, tak si převezme méně/více osvědčenou stavbu.
A proto je ta dnešní doba fajn v tom, že si člověk vybere co chce.
o 09.10.2015, 09:46 | PlusOne
Kamil07:
Ono to zdaleka nebylo tak jednoduché, jak píšeš, i když to tak ve finále vypadá.
Náhodou jsem narazil na pozemek v klidné lokalitě asi 15km od místa, kde momentálně bydlím, za super cenovku, s hotovejma sítěma a novou kanalizací, takže rozhodnutí muselo být rychlé :) Znamenalo to pro mě i pro ženu delší dojíždění do práce, ale i tak jsme do toho nakonec šli.

radek: Děkuju, že moje rozhodnutí respektuješ, i když je to pro tebe třeba nepochopitelné.
o 09.10.2015, 09:53 | radek.613
Crestik: dobře, tak jen "nesouhlasím s tím, že se reko nevyplácí" Může být? :-D
o 09.10.2015, 09:57 | mrazik
Stary barak pouze v pripade, ze stoji na lukrativnim miste, jinak je vzdy lepsi novy a to i za cenu vetsich nakladu. Sam jsem jako dite bydlel ve starsim baraku, kde se porad neco muselo opravovat a pomohla nakonec az totalni rekonstrukce.
Ted mame novy a protoze makam od 8 - 17, stavba byla na klic. Za 6 mesicu jsme se stehovali.
Driv si lide nekoukali do talire ? Jsem z vesnice, kolem jsou take jen vesnice a drtiva vetsina baraku je nalepena na sebe, pozemky uzke a lide si koukaji nejen do talire. Ono drive se stavelo spise na odiv a nesmyslne velke baraky, aby se preci sousedum ukazalo.
o 09.10.2015, 10:06 | AR
radek.613: no nějak se mě zdá drobátko přitažené za vlasy mít za cca 1,5mio starý barák s mega pozemkem a hotovou rekonstrukcí. To buď si měl kurevsky velkou kliku jak na koupi, tak na celkový stav a taky na nákup matroše na reko, protože těch 300 mě přijde jako unreal, když vemu na kolik vyjde jen matroš, ale třeba máš jiné priority v tom bydlení, nevim, tvůj barák sem neviděl.

Jinak jak si tady zmiňoval že je fajn reko něčeho starého. Jasně, osobně by se mě taky líbilo si vzít nějaké staré hospodářské stavení a celé ho přebudovat, jenže to bych musel mít trošku jiné příjmy a nebydleli by jsme za 3 mega ale za 10, teda pokud by jsme chtěli udělat ze starého "nové"
o 09.10.2015, 10:10 | DaveF
ono je to i o tom, že ti třeba nevadí každý rok lézt po střeše a vyměňovat tašky, stačí ti stará kuchyně z bazaru, staré umyvadlo, staré obklady apod.. nebo , že ti nevadí , že do cicilizace je to 20km a autobud jezdí 3x denně apod.
ty nové domy jsou trochu jinde, ale chápu , že každý má jiné priority
o 09.10.2015, 10:58 | radek.613
No jasně že jsem si dobře vybral, proč bych si taky vybíral špatně. Odhydroizolovné, defacto trvale obývané stavení s běžnou, nepřehnanou údržbou s cenovkou 1.4, korigovanou na 1.1 po vzájemně výměně názorů s prodávajícm :-D. Co se nákupu matroše týká, ve stavebnictví a řemeslech se pohybuji přes 15 let, fakt nenakupuju v Obi ani v Hornbachu, natož u dodavatelů pro typovky, nejsem milionář :-D Priority k bydlení jsou myslím tak nějak podobné u všech, nicméně dejme tomu - nesnáším umělou hmotu, takže okna jsou opravená a opravdu dřevěná, nepotřebuju vchodové dveře za 50tisíc, nemám doma ani gram sádrokartonu, ani metr LED pásků a podobné kraviny, kuchyň není od Oresi za 100 litrů, krb je postavený, nikoli koupený v Mountfieldu a kupř. všechny vnitřní dveře, obložky i trámy šly zachránit, včetně kování, takže budou fungovat dalších 100 let :-D Elektrickou bránu ani roletová vrata k životu nepotřebuju, ani se netoužím obklopit 300m2 betonové dlažby a obrubníků, a do bazénu si párkrát za rok zajedu :-D Kromě změn dispozic několika stěn elektrika, odpady, voda, topení, schody, koupelna, záchod, podlahy jsou nové. Vše funguje už pátým rokem, pátým rokem jsem nebyl na střeše a vyjma plánované výměny světlíku za střešní okno (vestavba dět.pokoje do půdy) se na střechu v nejbližším desetiletí nechystám, není proč, ona funguje, divné, že..... Pravda, není z betonových ani pálených tašek, oni ti naši předci nebyli blbci. A je základní chyba nutně dělat "ze starého nové", to postrádá jakoukoli logiku a jen stojí nesmyslné peníze. Logické a nákladově rozumné je si to staré "ochočit" a citlivě upravit, a ne z toho dělat novosatelit. To je pak opravdu lepší stavět na zelené louce stavebnici. A ano, jasně že je to o prioritách, ale stejně tak o rozumném objemu investic versus užitku. Nepochybuju, že na to jsem dělal, kdybych to sepsal na papír, předal firmě a vrátil se za tři měsíce, že mi přijde faktura na mega. Koneckonců podle aktuál odhadu jsem na ceně za stavení se zahrádkou :-D 2.880M, takže to fakt není pastouška co z ní denně spadne pět tašek, má suchej záchod a umyvadlo pamatuje první světovou :-D Ano, dnešní doba je fajn, já to sem píšu jen proto, že ta masivní výstavba stavebnicových bezduchých sardinek na okrajích měst může mít i svou alternativu, nic jiného tím říct nechci....
o 09.10.2015, 10:59 | Mr.Scully
Sice má každý jiné priority, ale když jsme sháněli ten pozemek (jak jsem psal - sítě, u Plzně, MHD apod.), tak se ukázalo, že ty samé priority má v podstatě každý druhý :-D Ale zase včera jsme potkal kamaráda, který se z civilizace a baráku za 11 mega přestěhoval i s rodinou do brdských lesů, kde je naprosto mimo civilizaci v malinkém baráčku s obrovským pozemkem u nedotčeného lesa. Priority se asi mění časem :-)
o 09.10.2015, 11:21 | Mr.Scully
A teď trochu změním téma debaty, snad se to v tom neztratí. Kdybyste si nechávali postavit barák podle projektu, volili byste radši řekněme partu řemeslníků, kteří mají se stavěním domů 15 let zkušeností, ale je to prostě "jen" parta OSVČ, nebo dražší a větší stavební firmu? Chápu, že je to hlavně o lidech, takže ti OSVČ budou dost možná kvalitnější a levnější, ale nevím, jestli bych pak nedojel na to, až budu chtít něco reklamovat... tam si dokážu představit, že firma by mohla být schopná se k tomu postavit líp a rychleji, než parta lidí, kteří už mezitím budou makat jinde. Nemluvě o tom, že firma bude mít dost možná určité zázemí, více zkušeností s moderními technologiemi atd. Ale nejsem rozhodnutý.
o 09.10.2015, 11:23 | DaveF
ono se to dá přirovnat i k autu, někomu víc voní předraženej koncernovej bakelit a někdo si radši koupí auto, které by mohlo dlouze vyprávět :-)

co je ale pravda, že u něčeho co budu splácet do důchodu se vyplatí hodně přemýšlet a pak kontrolovat co a jak bylo skutečně dodáno
o 09.10.2015, 11:26 | DaveF | Upraveno: 2015-10-09 11:26:42
u 5-6 mega bych si vzal solidní firmu ono to být ani dražší nutně nemusí a možná bych si sehnal někoho z branže ať ti je trochu ohlídá

o 09.10.2015, 11:28 | Bart 007
Radek
"Pravda, není z betonových ani pálených tašek, oni ti naši předci nebyli blbci."

Tak co tam máš? slaměné nebo dřevěné došky nebo snad plech či dokonce eternit ?? :-))
o 09.10.2015, 11:32 | radek.613
Nakonzervované dřevěné došky překryté eternitem, podhorská klasika :-D
o 09.10.2015, 11:40 | radek.613
Scully: 5M bo 1M je celkem jedno, stejně jako nemusíš za deset potkat nikoho z těch OSVČ, tak můžeš zjistit, že ta tehdymegafirma je v konkurzu, bez prostředků či obchoduje s textilem z Asie :-D :-D :-D Podle mě jediné rozumné a funkční je úvahám o reklamacích předejít tím, že se najme/zřídí velmi kvalitní stavební dozor (který nemá finanční ani známostí vazby na zhotovitele!) a vše se bude dělat nejlíp a bez vad už za běhu stavby, i kdyby jsi je třeba křivou zeď nechal postavit a zbourat desetkrát za sebou. Platit postupně, postupně dílo přebírat... žádné po měsíci či po celkách typu "střecha" a pod. To je jediný účinný recept, jak minimalizovat fušerství a ojeb, uhlídat náklady a vědět, že se to za těch deset let nerozsype. Je doba IP kamer, netu všude, fotomobilů, ve srovnání s tím jak se na stavbách nalítali a nervovali naši tátové či dědci je myslím dneska dozor nad stavbou, i kontinuelní a dálkový, jednoduše realizovatelný a dokazatelný. A pak bych asi šel cestou té party OSVČ, protože co vidím kolem sebe, když zrovna nechceš "Blanku" :-D, spousta dnešních stavebních firem je stejně jen parta kravaťáků, co zná cihlu z obrázku a barák z katalogu typovek, a když s nimi podepíšeš smlouvu na klíč, oni si zase najmou a všemožně posbírají ty Osvč a teprve ti to postaví :-D
o 09.10.2015, 11:46 | Mr.Scully
Já se totiž spíš přikláněl k firmě, ale ono vlastně je to v praxi obvykle tak, že ty menší firmy stejně fungujou na bázi toho, že najímají řemeslníky, kterým dají 15-20k hrubého a těm je celkem jedno, co tam na stavbě vyvedou nebo ne. U těch OSVČ aspoň znám toho jejich šéfa, je to otec kámoše, takže ten by mě (asi) neojebal. Práce by byla si plus mínus stejná, ale bez firemní přirážky. A věřím tomu, že na těch třeba 4.5 mega může být rozdíl třeba 0.5-0.7 mega, jestli to dělá parta dělníků nebo firma, která si stejně ty dělníky najímá.
o 09.10.2015, 11:50 | Dudelina
Scully:
Jak píše Radek, důležitej je technickej dozor. Pak bych se i poptal sousedů, s kým stavěli a jak byli spokojeni.
Jinak opravdu těžko říct, všude se najdou blbci, ať parta nebo firma
o 03.11.2015, 08:25 | PlusOne
Byli jsme se podívat minulý víkend na vzorový dům v Jihlavě (mají tam Kubis 74, který nám pan Pavlíček z olomoucké pobočky nabídnul místo 631čky, viz. 06.10.2015, 10:36 | PlusOne ) a utvrdili jsme se v tom, že rozhodnout se pro něj bylo správné.
Máme teď sepsanou smlouvu o smlouvě budoucí, a už nám (snad teda) makají na projektu :-) Pomalu se v těch papírech přestávám orientovat, a to jsme furt relativně na začátku a to hlavní teprve přijde...ale když už jsme se do toho jednou dali...
o 03.11.2015, 09:04 | johanik
Hele, ono těch papírů a lítání je fakt dost, ale neni se čeho bát :D Koukám že jste podepsali smlouvu skoro na den přesně jako my, takže příští rok máš dostavěnoa krásně bydlíte :)
o 03.11.2015, 09:28 | AR
btw na projektu se většinou začne pracovat až když zaplatíš zálohu ;)
o 03.11.2015, 10:45 | CervinVega
150m2 a více obytné plochy je klasický případ lidí, kteří žijí v malém bytě a chtějí si postavit dům, minimálně do patra a nejlépe podsklepený...
Jednak to stojí nesmysl postavit, mnohdy vypadá obludně (co si budeme vykládat, většina lidí nemá představivost výkres/realita a nechá architekta pracovat, případně osouhlasí "stodolu s kulatým oknem a arkýřem"), údržba a úklid je noční můra nebo náplň činnosti na celý den...
2 a více generační dům je absolutní nesmysl, nikdo tam nikdy bydlet s rodiči nebude, leda děcka-netáhla nebo "nečeská" rodina... proto stavět něco na víc jak 20 let nedává smysl, protože za 20 let jsou potřeby rodiny zcela jiné... kdo tomu nevěří, ověří si to sám časem...
Nechci nikomu nutit svá "moudra", ale stavěl/pomáhal jsem 3-4 baráky a osobně pokud budu stavět, tak bungalov do 110m2 + garáž/dílnu, pozemek stačí 500m2 a rozhodně nízkoenergetická dřevostavba od jedné firmy (ty jsou kolem 3m)... za 20 let prodám, nechám postavit něco jiného dle aktuálních potřeb...
Postavit si jako bezdětný pár ve 30ti monstr barák o 3 patrech a myslet si, jak tam budou děcka bydlet... celou dobu to uklízet a udržovat, aby následně v 50ti jednou za měsíc přijeli děti na víkend, případně se přestěhovat do přízemí, protože mám problém se schody...
Ale každému co jeho jest...
o 03.11.2015, 10:56 | AR
CV: ámen....do kamene tesat.
o 03.11.2015, 14:28 | johanik
AR : projekty mají typové a ano, na projektu přímo daného domu budou pracovat až po platbě zálohy, tuším že to bylo 36000,- Kč. Každopádně to tě netíží, protože stejně je to již placená část kupní ceny, projekt je součástí ceny, platí se samostatně pouze když se stavba nerealizuje, což je logické...
o 03.11.2015, 15:03 | AR
johanik: no však jo. Já jen reagoval na plusoneovo: "a už nám (snad teda) makají na projektu" jediné na čem mu budou makat tak max na nějakém individuál překresleni typovky pokud ta má nějaké změny. Na samotném projektu až po té záloze.
o 03.11.2015, 15:09 | PlusOne
Špatná volba slov, nejdřív studie ;-) Jasně, že projektovka až po zaplacení - 36.300,- s DPH, kterou ti potom firma odečte z celkové ceny, pokud se projekt realizuje.
o 06.11.2015, 09:58 | PlusOne
Studie hotová, s pár připomínkama. Máme přes víkend co studovat :)
o 06.11.2015, 14:04 | johanik
to nastudujes behem 5 minut :D jo, až budeš dělat konečnou specifikaci, nešetři zásuvkama, čím víc, tím líp :)
o 07.11.2015, 23:50 | crestik
...jak už bylo řečeno, chce to dobrý dozor :-)
Youtube video:
o 08.11.2015, 14:32 | filip146 | Upraveno: 2015-11-08 14:34:56
PlusOne--nějaké nové info o BARACKY s.r.o.
viz-08.10.2015, 09:21 ?
o 09.11.2015, 10:02 | PlusOne
filip146:
Bohužel, vůbec žádné.
o 12.11.2015, 10:49 | Mr.Scully
Dotaz. V jakých situacích je nutný prováděcí projekt? Postupným oslovením různých projektantů jsem zjistil, že jsou na českém trhu asi pouze dvě varianty. Superlevný "Pepa Novák" odvedle z vesnice, který za tři týdny vyšvihne komplet projekt za 39900 Kč a pak společnosti, které si s tím dají tři měsíce práce a konzultací a 3D modelací, ale chtějí ceny řádově kolem 300-400 tisíc (mluvím teď o komplet projektu včetně prováděcího a včetně autorského dozoru pro větší dům se sklepem a podkrovím). Trošku mi chybí "střední třída", čekal jsem cenu za projekt třeba kolem 100-150k, ale tam se vejdu jen se stavebním. Je prováděcí potřeba? Idea je taková, že na hrubou stavbu mám vybranou partu chlapů, co mají zkušenosti a na zbytek to zatím plánuju tak, že se to částečně nechá na "mistrovi" a částečně do toho zasáhnu výběrem subdodávek na některé práce (podlahář, elektřikář atd.). Ale právě nedokážu odhadnout, jestli pro takovou situaci ten prováděcí projekt potřebuju nebo ne.
o 12.11.2015, 18:05 | Tuner#2
Já měl projekt za nějakých 45 i s dozorem a vyřízením papírů (byl tady všeho všudy jednou před zalitím věnce a pochválil, že tak pečlivě to nedělá zádný zedník natož stavební firmy) s tím, že to kreslil dle mého návrhu doneseného na papíru... Víc jak pade bych nikomu nedal...
o 12.11.2015, 18:58 | Mr.Scully
Ale mluvíme teda o čistě stavebním projektu, prováděcí jsi předpokládám neměl?
o 12.11.2015, 19:09 | jura.j | Upraveno: 2015-11-12 19:10:01
u mě architekt za 5000,- nakreslil našu představu
další z teho za 7000,- nakreslil plány
moja olítala úřady
došél kamarád zedník a už to jelo.
nakonec došél ze stavebního,asi na cca 5 minut sedl v kuchyni,mrkl na plány,neco si napsal a odešel,potem enom došla hotová kolaudačka.

žádný stavební dozor,pičovinky,bigbít,trenky do zvonu ani ponožky na škrk,prostě to šlo
o 12.11.2015, 19:17 | jura.j

foto k příspěvku  od jura.j

o 12.11.2015, 19:17 | jura.j

foto k příspěvku  od jura.j

o 12.11.2015, 20:15 | Tuner#2
Mr.Scully: přiznám se, že ani nevím jaký je v tom rozdíl, ale jinak jsem měl projekt na vše od půdorysu, řezů, skladba všech materiálů, krov, topení, elektro, vjezd na pozemek, přípojky, atd. atd.

Stejně si to při stavbě uzpůsobuješ, udělal jsem xy změn a třeba zásovky jsem si nakreslil až když bylo rozhodnuto jaký nábytek, jak velká sedačka a kde co bude. Jen tak se nestane, že máš zásuvku za skříní či sedačkou a vedle ní na připojení vysavače chybí apod.
o 12.11.2015, 21:26 | Mr.Scully
Stavební projekt je stavební část, elektroinstalace, vytápění, vodovod, kanalizace, statika, požárni zpráva, průkaz energetické náročnosti, přípojky, osazení na pozemek atd.

Prováděcí projekt jsou (podle mě) hlavně výkazy výměr, tzn. přesný rozpis všech položek, množství, cen, značek atd. A tam je právě otázka, jestli si to udělat podle sebe nebo to nechat sepsat projektanta a mít podstatně méně starostí.

jura.j - to jo, ale tady u toho asi nešlo nic moc vymyslet, když jsi takhle mezi dvěma baráky :) U samostatného baráku je to podstatně složitější, navíc jsou to vlastně celkem tři podlaží, to se prodraží...
o 12.11.2015, 21:43 | Tuner#2
Aha, už vím cos myslel, je otázka jak budeš stavět? Z projektu se toho dá vyčíst hodně a spočítat kolik materiálu dnes není tak složité. Obvodové zdivo Tě po netu spočítá výrobce od kterého to budeš chtít (mě to takto spočítal Ytong) a zbytek jsou více méně plošné materiály a pokud ne ve smluvních stavebninách se domluvíš na možném vrácení toho co nezděláš. Takže dle mě je výpis materiálu zbytečný.
o 12.11.2015, 22:22 | jura.j
Mr.Scully:
právě že se moselo něco vymyslet.
jak říkal architekt,na volným place se to stavijá :o)
kromě teho to mám z vinglu , předek 9m ,zadek 12m,takže bylo co prodiskutovávat :o)
o 19.11.2015, 11:05 | PlusOne
Včera jsme po několikerých úpravách a výhradách odsouhlasili studii, a dneska pošťačka přinesla fakturu pro tvorbu projektové dokumentace. Fakt nezdržujou :D

A pořád jsem z přístupu RDR stejně nadšený, nic není problém, odměří, prověří třeba i několikrát, a nejdou do ničeho, o čem nejsou na 100% přesvědčení. Snad jim (i nám) to vydrží :)
o 19.11.2015, 12:20 | johanik
Hele mně to vydrželo, takže hodně štěstí a už až máte postaveno :)
o 12.12.2015, 22:50 | cendler
Dnes jsem okouknul osobně a je to krásný, pomohlo mi to při rozhodování, jak a do čeho jít, stavba je to krásná, Johanik to má krásně udělaný a přeju mu mnoho spokojených let
P.S: až postavíme, taky budu rád, když přijedeš omrknout ;-)
o 13.12.2015, 12:39 | johanik
Jsme rádi, že jste dorazili a snad to pomohlo k výběru a k nazbírání informací :) KDyby cokoli, víš kam se obrátit :) A děkujeme za chválu :)
o 29.01.2016, 18:15 | Pajk
Malej dotaz. Jak se nadává té věci vedle zásuvky? Vypíná to od elektriky troubu - například. Chtěl bych to koupit v jiným designu, ale nevím, pod čím to netu hledat. Díky.

foto k příspěvku  od Pajk

o 29.01.2016, 18:17 | jura.j
to u trůby nemám,mám na ňu xtra jistítko ve skříni
o 29.01.2016, 19:22 | DaveF
Sporáková kombinace
o 29.01.2016, 20:15 | filip146
To je normalni trifazovy vypinač. Ale myslim, ze to nemusi byt. Ja mam sporak zapojeny kabelem rovnou do krabice ve zdi...
o 29.01.2016, 20:47 | Pajk
filip super, díky :)
o 29.01.2016, 20:55 | Long
Designová náhrada za původní nevzhledný spínač je pod omítku ABB Pressto

[ Link ]

foto k příspěvku  od Long

o 29.01.2016, 21:30 | AR
Sporáková kombinace a osobně bych ji neinstaloval. Stačí použít jistič který bude splňovat parametry rozeplých kontaktů.
o 29.01.2016, 22:30 | Pajk
Stačí mi tohle ne? Plus rámeček a tlačítko...
[ Link ]
o 30.01.2016, 08:26 | AR
A co tím chceš vypínat? Jaký máš průřez kabelu tam kde to chceš dát? Toto cos postnul je max na 2,5ku
o 30.01.2016, 15:26 | PlusOne
No, tak projektovka je doma, ve čtyřech kopiích, a je to celkem balík :)
Termín konečné specifikace máme 23.6., je reálné, aby se do konce prázdnin stěhovalo? Nebo mám počítat spíš až tak září?
o 30.01.2016, 17:28 | Pajk
AR: no moja to chce na indukční desku.
o 30.01.2016, 18:02 | Mr.Scully
PlusOne - já myslel, že máš nějakej ten prefabrikovanej projekt z katalogu za 40k, tak neříkej balík :-) Já budu mít projekt kolem 120k (+ cca 25k za architekta) a jak zjišťuju kolem sebe, tak ještě budu jeden z levnějších :-)
o 30.01.2016, 18:12 | AR
Pajk: a potřebuješ to tam?

Mr.Scully: bych si tipnul že tím "balík" myslel objemově kolik toho je, ne kolik ho to stálo :D
o 30.01.2016, 18:35 | Mr.Scully
Jo tak to se omlouvám, někdy rychleji čtu než myslím :-)))
o 30.01.2016, 19:16 | Pajk
AR: no já ne, ale moja to velice chce a už je to i nachystaný, chybí jen přístroj. :/ Takže hledám nějakou designovku, aby to do nové kuchyně nějakým způsobem zapadlo.
o 30.01.2016, 20:59 | Pardal
V kuchyni na indukci máme tenhle.
Nic moc, ale žádná trága

foto k příspěvku  od Pardal

o 30.01.2016, 22:09 | Pajk
Ideálka, líbí.
o 31.01.2016, 09:27 | AR
Pajk: tvoja má ráda vypínače? ;)
o 31.01.2016, 09:45 | Pajk
Má strach, že to kočka zapne, když nebudem doma. Toť vše.
o 31.01.2016, 10:35 | Pardal
Pokud na indukci nenecháte hrnec, tak se nic nestane. Po chvíli se vypne.
Ale taky jsem to tam kvůli kočce dával :)
o 31.01.2016, 10:42 | Tuner#2
U inducky jde zamykat ovladani ne?
o 01.02.2016, 11:04 | johanik
Plusone: co se týče toho času, tak těžko říct, já dělal konečnou specifikaci někdy v prosinci a stavělo se 2.7. ale na tom už jsme předběžně byli domluveni. Ty nemáš ve smlouvě předběžný datum, nebo aspoň měsíc, či čtvrtletí ?

o 03.02.2016, 14:30 | PlusOne
Ve smlouvě je 3. čtvrtletí letošního roku, konkrétní datum není. Na stránkách píšou, že příprava výroby trvá cca 6-8 týdnů, samotná realizace pak cca tři - to koneckonců můžeš potvrdit sám ;-) Takže začátek září, jak jsme původně byli domluvení, by byl reálný. Spodní stavbu si budou dělat sami.

Scully: Jo, myslel jsem objem, ne cenu ;-)
o 04.05.2016, 01:22 | Losky
My už konečně taky sehnali pozemek a půjdeme do Novy 101. Koukali jsme nejdřív taky na Kubis 74, ale trochu mi vadilo, že tam není moc úložných prostor (půdy), ale zase výhody těch stropů nahoře. Je to takové prostornější. Každopádně Kubis 74 a Nova 101 jsou favorité:)
o 04.05.2016, 08:45 | PlusOne
To je, řekl bych, obecný problém řady Kubis. My právě pro sezónní věci využijeme garáž, v domě bude několik vestavných skříní a komora pod schody, tak to snad s úložným prostorem nebude tak zlé :)

Jinak se teda konečně zase trochu hýbeme, projekt osazení domu na pozemku je na RD, obci, stavebním úřadě, a ještě se k tomu bude vyjadřovat hygiena... proti původnímu plánu budem muset udělat vodoměrnou šachtu a retenční nádrž na dešťovou vodu (využijem pro závlahu zahrady ;-) ), takže se to začíná cenově pěkně natahovat :D
Do půlky června snad bude vyřízená stavební ohláška, tím by to papírování mohlo na čas polevit...
o 04.05.2016, 13:42 | cendler
Tak u nás se to taky hnulo, mám pozemek, pořád jsem chtěl taky dřevostavbu a hlavně Rýmařov, ale nakonec jdeme úplně jinou stranou a to betonovou a to od www.djt.cz a vybraly jsem si Poseidon, bohužel máme blbý pozemek, 746m a je to 17m širové a 40m dlouhé a podle dnešního stavebního práva, můžeme stavět je na 9m na šířce, takže se nám nova101 nevejde, bohužel
o 04.05.2016, 15:17 | Losky
Taky jsem koukal na DJT, ale moc recenzí jsem nenašel. Jeden známý řešil taky RD a DJT a sedli mu více v DJT, kde mu dali více času vše promyslet atd.
My máme pozemek 23x50, tj. 1150 m2.
Takže v tom problém nebude. Ale musíme udělat ČOV a vrt.
Garáž budeme používat jako sklad na sekačku, kola, člun nějaké blbosti. Auta dostanou pak asi přístřešek a nebo později zděnou garáž.
Já byl jednou v té asi 631, kde je dole ještě jedna malá místnost a bylo to vše ztísněné. Bez té místnosti to bude ok. My chceme u té 101 zmenšit kuchyň na úkor větší pracovny a kuchyň mít otevřenou do prostoru a z obýváku vidět schody, takže bez jedné příčky
o 04.05.2016, 20:20 | Mr.Scully
Vy jste si fakt v těch prefabrikovaných projektech dokázali vybrat? My vloni koukali na několik společností (ať už stavebních nebo projektových) a byla to tragédie nad tragédii, hlavně rozměrově to většinou byly jak domečky pro single člověka, ale i vizuálně nás nic nezaujalo. Nebyla pro nás jiná možnost než projekt na míru (a určitě ne dřevostavba).
o 04.05.2016, 20:35 | tykeev
No, já si taky nevybral :-D

Tak jsem si našel typový dům, který mě uchvátil na první pohled i dispozicí a zadal kamarádovi projektantovi, aby to překreslil přesně dle mých požadavků. A že těch změn bylo asi tisíc :-)
o 04.05.2016, 21:05 | Losky
Tak já jsem levej a nevím o žádné firmě, která staví dobře a za rozumné peníze a i rychle. Většinou s řemeslníky mám špatnou zkušenost, chlapci se občas rádi napijou atd. A furt někoho někde nahánět nechci
o 04.05.2016, 21:31 | Mr.Scully
Losky - tomu rozumím, jsem ve stejné pozici, ale co jsem se poptal známých, tak jsem zjistil, že dělníci z těch profláklých firem jsou kolikrát ještě línější a nešikovnější, než kdyby sis třeba najmul partu známých. Já to (snad) vyřešil najmutím party lidí pro hrubou stavbu a zbytek budu řešit subdodávkami.
o 04.05.2016, 22:13 | cendler
tak já jsem byl od toho DJT na prohlídce už 2baráku a jako super, jeden byl postavený už 9let a pán si to hodně vychvaloval, potom u jednoho co se stavěl minulý rok a lidi to nějak neřešily, prostě to zaplatili a nic víc je nezajímalo.
No uvidíme, u nás to bude podobné, něco budu dělat já i rodina a na jaře by jsme mohli bydlet, snad :D
o 04.05.2016, 22:56 | Mr.Scully
Ten čas je hlavní výhoda, no. U mě je to půl roku projekt, rok a půl stavba = budu snad bydlet příští rok na podzim :) O nákladech nemluvě, ty jsou násobně někde jinde. Ale snad to zase bude podle našich představ...
o 04.05.2016, 23:32 | Losky
Jako bývalý kolega je šikovnej a předělal nám celý být a max spokojenost, postavil by nám to, ale prostě nemám chuť tím strávit možná dva roky života. Nova 101 vyjde na 2,8 mil + případné úpravy, takže reálně vidím, že se dostaneme tak na 3-3,2 mil. Ještě budu sondovat nějaké z cihel, ale zatím mi tohle přijde rozumné a rychlé, zvláště pro nedočkavce:)
o 05.05.2016, 06:40 | cendler
Losky : jo to naprosto chápu, mám kde bydlet nikam mě nic netlačí, ale taky už bych vypadnul zté naší králíkárny, hlavně když nad tím pořád přemýšlím, tak dřevostavba má životnost 60let, to mě bude 90let, nečekám že tu ještě budu, ale třeba v v mých 80letech dřevostavbě bude 50let a třeba na ni budou potřeba větší stavební opravy a kde na to vezmu, nebo jak to budu dělat? proto raději půjdu do betonu, který přecejenom vydrží déle pohromadě
o 05.05.2016, 08:57 | PlusOne | Upraveno: 2016-05-05 08:58:19
U nás je situace taková, že na byt, kde do konce září budem fungovat, je hypotéka, a platit dvě prostě nemůžem - proto padla volba na dřevostavbu, která je postavená rychle, byt už je de facto prodaný. Pracovně jsem celkem vytížený, takže po práci ještě jezdit řešit hrubou stavbu atd. bych prostě nezvládal.
Scully, ony firmy, co dělají ty prefabrikované projekty, jsou, co se úprav týče, celkem flexibilní, a snaží se vyhovět - koneckonců, o peníze jde vždycky až v první řadě ;-)
Náš projekt je na stránkách RD u Kubisu 74, je to "Varianta s pracovnou, komín uprostřed obýváku" - [ Link ] - proti standardu je přesunutá kuchyň, příčka v přízemí a v patře, dole zvětšovaná koupelna, nahoře z komory technická místnost, plus kvůli komínu a posunutým dveřím jinak řešená horní chodba, což jsou ještě v porovnání s kolegou změny kosmetické - kolega se taky rozhodl pro 74ku, je omezený tím, že v jedné stěně vůbec nemůže mít okna - má totálně překopaný spodek, vchod uprostřed stěny, zádveří zvětšené, točité schody do patra atd.
Vybrat se určitě dá, člověk se musí akorát zeptat ;-)
o 05.05.2016, 09:06 | Mr.Scully
Jasný, ta volba je často odvozená od situace, já bydlím ve vlastním cihlovém 3+1 a víceméně je mi fuk, jestli budu mít barák za půl roku nebo za dva roky... a pochopitelně těch starostí s tím budu mít tunu a to i přesto, že na práci ani nesáhnu. Už teď se mi doma vrší složky, podklady, projekty a to jsme skoro ani nezačali :-) Nejde o neporozumění nějakým technologiím, ale spíš se bojím, že nedokážu zkoordinovat, co se má dělat před čím.
o 05.05.2016, 09:17 | Lucni.konik
Neboj se toho. Na netu je návodů a webů, z kterých lze čerpat informace hodně. Já se učil za pochodu. Po práci na stavbu, natahat cihle na víkend-zdění, pak hurá domů, na net a učit se. Je fakt, že člověk se tak nějak nezastaví, ale hodně mě to bavilo.
Takový návod, jak postupovat je např. zde: [ Link ]
Také jsem hodně navštěvoval vyloženě stránky stavitelů, kteří měli galerie a dost jsem se tam i inspiroval nebo poučil.
[ Link ]
[ Link ]
Dost mi pomohl jeden právě takový web stavby domu z Lutína, ale stránky už bohužel neexistujou.
Já hrábnul do země 25. dubna a za rok a půl 24. září jsem se stěhoval.
o 05.05.2016, 13:58 | Mr.Scully
Mně zatím docela pomohl tenhle blog: [ Link ]

Autor vypadá, že tomu nerozumí stejně jako já :-D, rozsahově to bude asi podobné a má tam spoustu fotek, popisů i s cenami atd. A určitě takových blogů bude daleko víc.
o 05.05.2016, 15:43 | Losky
PlusOne: Doma na to mrknu, jak si to vykoumal. Jinak mezi Kubisem 74 a Novou 101 je rozdíl jen 10m2 v obytném prostoru. To jsem myslel, že to bude víc.
Jen ta "garáž" mi přijde divná. Je to spíš přístřešek s vratama :-)
o 05.05.2016, 16:41 | johanik
Kubis je ošklivej :D Za mně po necelém roce bydlení jednoznačně Nova vede, prostoru úložného je dost, super je, že je jak půda, tak půda nad garáží a u mně ještě ten sklep, uf, ještě že se udělal :)
o 05.05.2016, 16:44 | johanik
No a zacalo se konecne i venku pomalu neco delat..

foto k příspěvku  od johanik

o 05.05.2016, 16:45 | johanik

foto k příspěvku  od johanik

o 05.05.2016, 16:45 | johanik

foto k příspěvku  od johanik

o 06.05.2016, 09:06 | PlusOne
Losky: Jo, s "garáží" máš pravdu, ale neměl by být problém ji zateplit, jsou to trámy 120x120, zevnitř odhalené, takže izolaci je kam nacpat, a sádroš přes to taky půjde....

johanik: ale tak jasně, já čekám, že po roce bydlení budu stejně nadšenej ;-)
o 06.05.2016, 09:30 | johanik
No nadšenej jsem, ještě sem nevzal lopatu do ruky, ono to taky s mejma hnátama moc nejde :D Ale o víkendu budu už taky makat sám, zatím to zvládala jen technika, teď to bude i na mně trošku :) Každopádně jsem rád že jsem do toho šel, ten klid vesnice je neskutečnej
o 15.05.2016, 10:22 | Reprák
Hehe, bydlim uz mesic a kousek a jak tak koukam, tak jsem vás asi předběhl. Pravda, 5 kilo tuku dole :)

foto k příspěvku  od Reprák

o 15.05.2016, 10:23 | Reprák
dokonce jsem upustil od Alfy a dal jsem se na dekorace :D joooo barák, ten dělá s lidma divy ;)

foto k příspěvku  od Reprák

o 20.07.2016, 09:41 | PlusOne | Upraveno: 2016-07-20 09:42:48
Tak, termín realizace, resp. její počátek, je stanovený na 12. září. Jsem zvědavý, jestli to do konce září stihnou, protože byt už je prodaný, a 30. ho předáváme :D
Základová deska se začne dělat 31. týden. Ještě máme nějaké nejasnosti ohledně konečné specifikace, resp. jejího neúplného promíntutí do cenové kalkulace. Ale to už jsou maličkosti. Jo, a jen tak mimochodem - ceníková cena je (byla před rokem) 2.390.000, cena v kalkulaci přesahuje 3.200.000 - ale je to kompletka (včetně zvýšení zákl. desky, vykopání a realizace přípojek, jímky na dešťovou vodu, vevntiř kuchyň a vestavka, venkovní žaluzie na oknech v přízemí, alarm etc.) .... to je tak, když se člověk nespokojí se základem, ale chce mít barák podle sebe - pěkně to pak naskakuje...rozpočet na stavbu byl cca tři a půl včetně terasy, zpevněných ploch a plotu. Snad se vejdeme.
Tohle se RD musí nechat - vymyšlené to mají dobře (ironie). De facto za všechno se připlácí - podlahy, obklady, dveře, kování, okna jiná než bílá, dlažba...prostě všechno.
Úplně vidím, jak si radek.613 klepe na čelo :D

Otázka na johana: V podmínkách výstavby mají zajištění zpevněných ploch pro jeřáb, případně při stavbě zákl. desky pro domíchávač atd. Řešils nějak?
o 20.07.2016, 21:53 | cendler | Upraveno: 2016-07-20 21:53:46
PlusOne : kde stavíte? Já jedu v úterý podepsat smlouvu, tak už budeme taky řešit.
o 21.07.2016, 15:59 | Tuner#2
To jako, že 12.9 kopnou základy a 30 máte bydlet? Já teda nevím, ale jen deska potřebuje min. 14 dní aby vyzrála, to neumluvím o podlahách uvnitř (pokud nemáte suchou pokládku) atd. Asi bych to takhle rozhodně nechtěl. Vím, že asi nemáš jinou možnost, ale tohle není určitě moc dobře. Cenu raději nekomentuju :)
o 22.07.2016, 08:52 | johanik
Tuner : Píše že deska se začne 31 týden, což máš první týden v srpnu, takže má přeci jen pár týdnů čas na vyzrání :) Podklady, pokud je to montovaná a rychlá stavba, tak budou stejně jako u mně suché skladby, tak bych to taky neviděl tak černě :)

PlusOne : Desku jsem řešil svépomocí, respektive jinou firmou, takže jsem nic neřešil. Co se týče zoěvněné plochy, tak uplně v pohodě, u mně stál na 3 metrové navážce, která se dělala pár dní předtím a taky nespadl :D Chlapi to moc neřešili, měli dost prken na podklad jeřábu a bylo to v pohodě.
o 22.07.2016, 09:16 | PlusOne
Tuner: Tak, jak píše johanik - základovka se bude dělat (doufám teda!) za dva týdny.

Johan: Tak to jsou pro mě celkem dobré zprávy, desku nedělá přímo RD, mají na to subdodavatele, se kterým to teď řeším, takže postup asi podobnej...
o 22.07.2016, 09:19 | johanik
PlusOne : V podstatě celá komunikace a řešení s RDR bylo uplně v pohodě a vše se dalo řešit, nic nebylo problém, i když to tak nazačátku vypadalo. Každopádně by to chtělo být na stavbě prvních pár dní, občas jsme ještě něco málo na doporučení trošku předělali oproti projektu, případně řešili nějaké upřesnění atd.
o 22.07.2016, 09:21 | PlusOne
S tím počítám, druhý den tam stejně být musím, kvůli instalaci alarmu, třetí den by se podle plánu měla předávat hrubá stavba, tak jsem si rovnou domluvil celý týden dovolené.....a pak nějak v průběhu stavby další týden. Chci si pohlídat hlavně koupelny (obklady, vana atd.) - jak dlouho po dokončení hrubé stavby přijdou asi cca na řadu, nevzpomeneš si?
o 22.07.2016, 09:40 | Mr.Scully
Mě by stejně tyhle rychlobaráky zajímaly za 30-50-70 let, v jakém budou stavu. Já začínám stavět klasický dům za dva týdny a když se hodně zadaří, tak podzim nebo zima 2017 bych možná mohl bydlet...
o 22.07.2016, 09:42 | johanik
Alarm jsme dělali 2-3 den taky s kamaradem, trošku jsme se tam motali, ale v pohodě :) Koupelny jestli dobře koukám, tak obkládat začali cca za týden od začátku stavby
o 22.07.2016, 09:45 | johanik
Mr.Scully - Otec bydlí ve starém kokálu, což je v podstatě Rd rýmařov, před 40 lety. Je to ještě jiná konstrukce, teď už to určitě maj vychytanější. Měnili jsme před pár lety okna a dělala se střecha, ale to vše po cca 40 letech od doby co to stojí, tak bych se toho uplně nebál
o 22.07.2016, 09:52 | Mr.Scully
Jasný, no. Já když vidím ten výkaz výměr u mýho baráku, kam padne mnoho stovek tun betonu, železa a podobně, tak tomu prostě nějak důvěřuju víc. Asi víc subjektivně než objektivně :-) Na druhou stranu to bude stát x-násobně víc, takže možná už budete v klidu bydlet a já se budu stresovat hypotékou :-D Všechno má něco, no.
o 22.07.2016, 10:12 | johanik
Přesně tak, vše má své pro a proti :)
o 22.07.2016, 14:03 | AR
Mr.Scully: tak pokud si nenecháš zhnít trámy tak vydrží hodně => musíš se o barák starat. Ale to samé platí o cihle, nestaráš se, spadne to.
o 22.07.2016, 15:24 | PlusOne
Otázka na stavitele a majitele zděných domů:
Z čeho máte střešní trámy? A kolik čekáte, že vydrží?
o 22.07.2016, 16:25 | Tuner#2
Plus One: To jsem v textu úplně přehlídnul, bila mě do očí ta realizace. Pokud bude deska už teď a suché podlahy, tak OK, s tím problém nemám ;) (krom ceny).

Jinak střechu mám z vazníků od BIOSu slušně nadimenzované, takže o to strach nemám. Zdravé dřevo nás všechny přežije...
o 24.07.2016, 08:03 | brzda
nestavíte někdo 12m řadovku. sehnal jsem sbor a plánuju, ale hlava jak balon :D
o 24.07.2016, 08:03 | brzda
nestavíte někdo 12m řadovku. sehnal jsem sbor a plánuju, ale hlava jak balon :D
o 26.07.2016, 10:11 | PlusOne
Tuner:
No tak z ceny taky radost nemám, ale nedá se nic dělat...nestavím to na rovině, takže to cenově o trochu povylezlo. Nechám je i vykopat a realizovat všechny přípojky, vodoměrnou šachtu i nádrž na dešťovku, to jsou zase peníze navíc... prostě, katalogová cena je pěkná věc, ale když se to ve finále všechno posčítá, je člověk někde úplně ale úplně jinde... což je věc, se kterou firmy kalkulují ;-)
o 26.07.2016, 16:25 | johanik
Po nejake dobe opet troaku progres, travnicek vyrostl paradne a hned je z toho lepsi pocit :)

foto k příspěvku  od johanik

o 26.07.2016, 16:26 | johanik
A jeste ten vyhled, ten je proste stale k nezaplaceni ;)

foto k příspěvku  od johanik

o 26.07.2016, 16:34 | johanik
A jeste malej rozvod elektriky pro zahradni svetylka, rozvodna skrin schovana hezky do plotu, tak aby nebylo nic videt

foto k příspěvku  od johanik

o 27.07.2016, 08:25 | Mr.Scully
Jo, tak ten výhled ti teda závidím :-) Asi to teda předpokládám nebude na kraji nějakého krajského města :-) Mně se nikdy nepodařilo najít pozemek, aby to bylo u města, mělo krásný výhled do krajiny... a nestálo 6+ mega :-D
o 27.07.2016, 09:37 | johanik
Tak na kraji to není, ale je to asi 3 vesnička za městem, dojezd do práce mám cca 12 minut pohodovou jízdou, takže úplně na pohodu a za ten klid to stojí :) Jinak cenově tu jsou pozemky 850,- za metr, což není špatný. Kraj města je cca 2000,- a vejš za metr
o 27.07.2016, 18:04 | Collin
Když tak všichni Stavíte,jak je to s parkováním? Musí mít dům vlastní místo pro auto/a?
o 27.07.2016, 21:28 | Leveler
Máš to krásný.
o 27.07.2016, 22:39 | AR
Collin: musí mít dům/majitel auto?
o 28.07.2016, 08:31 | Collin
Ar: díky..

Ale dříve sem slyšel,ze by k domu mělo být snad i stání pro dvě auta. Takže blbost!?
o 28.07.2016, 09:10 | crestik
neplatí to náhodou v Německu jen pro novostavby?
o 28.07.2016, 09:11 | PlusOne
Naprosto. Jestli u domu budeš mít zpevněné plochy, a jak budou velké, záleží na tobě, projektantovi, a stavebním úřadu :) Většinou to povolí do určitého % celkové rozlohy pozemku, a vždycky se přitom řídí nějakými lokálními regulativy. Do jaké míry ale může stavební úřad vyloženě nařídit vybudování stání pro vozidlo, to netuším. U nás to doporučovali, vzhledem k tomu, že komunikace je docela úzká (a hned za plotem máme "zákaz stání" :D).
o 04.08.2016, 12:22 | PlusOne
Poslední, jak doufám, fotka nedotčené parcely z dnešního rána.

foto k příspěvku  od PlusOne

o 04.08.2016, 14:19 | PlusOne
Tož, netrvalo to ani celý jeden den, a už narazili na problém...několik desítek centimetrů pod povrchem se schovává skála. Večer se tam jedu podívat, ale prý si s tím poradí, jen to bude víc stát....samozřejmě...
o 04.08.2016, 15:26 | johanik
PlusOne : tak přeju hodně štěstí :) Takových "drobností" ještě bude :D
o 04.08.2016, 17:26 | AR
bys byl první co postavil bez problému :D
o 05.08.2016, 09:20 | PlusOne | Upraveno: 2016-08-05 09:21:13
Já jsem nečekal, že všechno půjde úplně hladce, nejsem blázen, a znám pár lidí, co mají postaveno :D Ale že se bude srát hned první den, to jsem nečekal :D No, byl jsem se tam večer ještě podívat, dostal jsem se tam až skoro za tmy, a skrývka je pryč, zbývá vykopat půl metru široké pásy pro založení, pak se uvidí. Ta skála taky není taková hrůza, není to jednolité a láme se to, od sebe to jde normálně rukou.

foto k příspěvku  od PlusOne

o 05.08.2016, 10:25 | Zdeny60 | Upraveno: 2016-08-05 10:26:11
Aspoň budeš mít kámen na skalku:-) Co bych za něj dal, já musím vozit z lesa.
o 11.08.2016, 14:30 | PlusOne
Nějaký ten progres :)

foto k příspěvku  od PlusOne

o 12.08.2016, 00:27 | Mr.Scully
My měli krásně hnědou lehce jílovitou hlínu, ani stopy po kamínku. Naprosto čistá hlína, takže bagrování šlo samo. Deset hodin a 1200 tun bylo odvezeno, základy pro sklípek položeny :-D

foto k příspěvku  od Mr.Scully

o 12.08.2016, 14:41 | PlusOne
No, když jsem si vylil srdíčko projektantovi, že máme pozemek samej šutr, a že se zbrzdí kvůli tomu práce na desce (o tom, že zaplatím víc, ani nemluvě), tak mi řekl, že mám být rád, že takováhle struktura půdy je pro základy dobrá. Asi že je to líp podrží, nebo co... no, a když budu potřebovat na zahradu něco, v čem vyroste něco jiného, než plevel, zajedu s tatrou ke Scullymu, jak to tak vidím :D
o 13.08.2016, 13:22 | Collin
Nějaké zkušenosti,postrehy ekonomické-stavby.cz?
o 13.08.2016, 18:33 | AR
Collin: to schválně? Dyť už tu na to téma je.
o 13.08.2016, 18:35 | Collin
Ar: Covece nemůžu Vše vidět.. Tak pošli odkaz,proctu si..
o 13.08.2016, 21:41 | brenky
Collin: třeba zde:
[ Link ]
o 13.08.2016, 21:46 | Collin
A tam je jako co? Ptal sem se na zkušenosti,postrehy co kdo má.. Tam tři lidi napsali ne.. A to je dost málo,chtelo by to více informací doplnit. Neptal sem se zda ano či nikoliv,ale na zkušenosti kdo jaké má..
o 14.08.2016, 19:17 | AR
A máš snad pocit že tady bude více lidí co bude mít reference?
o 14.08.2016, 22:48 | Collin
Kecas nesmysle.. Proč ale,to je ta otázka,kdyz nemáš co k tomu co jsem se ptal.. Dáme kávu zítra? Já ti to vysvetlim co a jak..
o 16.08.2016, 12:29 | johanik
Od posledně zase lehce progress, pár kamínků kolem trávy a předek téměř hotov, jen ješte nějaká zeleň :)

foto k příspěvku  od johanik

o 18.08.2016, 12:42 | PlusOne
Super, krásná zelená :)
Čím máš oddělené kamínky od trávníku?
o 18.08.2016, 12:42 | PlusOne | Upraveno: 2016-08-18 12:43:12
Double
o 19.08.2016, 08:51 | johanik
Kamínky od trávníku sem oddělil skrytým obrubníkem - [ Link ]
o 19.08.2016, 10:20 | johanik
No a zapocala taky práce na zateplení sklepa a následně natažení marmolitem...

foto k příspěvku  od johanik

o 19.08.2016, 10:21 | johanik
Trošku se to včera protáhlo do noci, ale je hotovo, jsem spokojenej ????

foto k příspěvku  od johanik

o 19.08.2016, 14:23 | PlusOne
Díky za tip! Píšu si, Skrytý obrubník....budu tím oddělovat kačírek kolem domu. Nejdřív ale zateplení spodní stavby, a až pak teprve hraní si okolo...
o 19.08.2016, 17:05 | AR
A není lepší ten zahradní obrubák? Tak plánuju oddělit kačír kolem baráku od trávy.
o 05.09.2016, 18:58 | cendler
PlusOne : tak co jak jsi na tom?

Jinak u nás zatím zaplacen projekt a teď čekám na projekt a budu vyběhaávát povolení a taky základovku, tu bych chtěl stihnout ještě tenhle rok a na jaře se bude už snad čekat na barák
o 06.09.2016, 08:39 | PlusOne
Základovka včetně přípojek hotová, na zahradě mi přibyly tři plastové dekly (revizní šachta pro kanalizaci, vodoměrná šachta a retenčka na dešťovku), zateplení základovky mám víceméně vyřešeno (myslím zatím organizačně, neé jakože provedeno ;-) ), a předevčírem jsem měl na pozemku schůzku s maníkem, co mi bude dělat zámkovku (příjezdovka, garáž, pochozí plochy kolem domu atd.). Dneska jedem objednávat kamna, a okouknout gabionové ploty. Ve čtvrtek mě přijede připojit EON, a snad stihnem namontovat i vodoměr - když ne, mám přímo před pozemkem hydrant, z kterého se voda bude dát brát.
No, a v pondělí by měli začít tahat panely....tak sem třeba taky začnu dávat fotoseriál :) Co mě trošku zklamalo, tak kuchyň, která bude až 10. října...no, popravdě to víc otrávilo manželku, než mě. V tu dobu už se viděla v novém - bude to muset vydržet :)
o 06.09.2016, 08:42 | johanik
AR : nevím cio myslíš zahradní obrubák ? Ten skrytý je plastový, skoro není vidět a krásně to oddělí

PlusOne : jak máš velkou nádrž na dešťovku ? Já dal 3 kubíky a je to sakra málo :( Jinak na foto jsem zvědav, tak buď nahod sem, nebo jinam a dej link, ať vidíme
o 06.09.2016, 08:51 | PlusOne
Projektant mi to spočítal taky na tři kubíky :)
o 06.09.2016, 08:57 | PlusOne
No a prozatím jsme asi někde takhle...jen už o kousek výš, poslední řada se udělala minulé pondělí..

foto k příspěvku  od PlusOne

o 06.09.2016, 08:59 | johanik
tři kubíky je málo.... chtělo to aspoň 5, já ji měl teď pořád prázdnou a to jsem jen lehce zalejval trávníík....
o 06.09.2016, 09:05 | PlusOne
Nevím, budu tam mít svedenou v podstatě jenom vodu ze střechy, měl bych mít menší plochu, než máš ty, tak to třeba bude stačit ;-) Jinak je tam samo přepad, takže co nevyužiju, to odteče...
o 06.09.2016, 09:20 | PlusOne
Jo moment, tobě nestačí ta voda, kterou využiješ :D Špatně jsem pochopil...máme celkem kamenitej pozemek, bude zázrak, jestli se mi vůbec podaří tam mít nějakej rozumnej trávník...uvidíme.
o 07.09.2016, 15:16 | johanik
PlusOne : přesně tak, nádrž mám 3 kubíky a pak přepad do nějakých těch vsakovacích krabic, ale voda nestačí na zavlažování :D Teda na zavlažování by asi stačila, ale na nějaké větší závlahy trávníku uplně neee. Jsem na tu trávu nějakej ujetej a chci ji mít top :D
o 07.09.2016, 18:25 | Mr.Scully
My jsme po zhruba měsíci prací ve fázi budování suterénu (sklepu s garáží). Jak to začalo růst do výšky, tak už je to veselejší.

foto k příspěvku  od Mr.Scully

o 07.09.2016, 23:15 | cendler
johanik : trávníkář :D
o 08.09.2016, 10:08 | PlusOne
Dnešní ráno :)
Pokud bude vše OK, tak v pondělí začnu sázet podobné fotky, jako sem dával Johan na začátku vlákna...

foto k příspěvku  od PlusOne

o 08.09.2016, 10:14 | PlusOne
Elektroměr a vodoměr na místě, zítra přijede firma dopojit stavební pětikolíkovou zásuvku (napoprvé se na to "zapomnělo" - jsem kokot, a nepřečetl jsem si pořádně papíry od RD, tak jsem to ještě musel honem pohonit na poslední chvíli...), a včera jsme museli nahonem do Sika vybrat jiné obklady a dlažbu na hajzlík a do koupelen - po čtvrt roce odkladů dodávky firma ve Španělsku, jakožto dodavatel keramiky, zkrachovala, a nedodá...radost takhle na poslední chvíli :D
Jinak jsme asi vesměs ready to v pondělí spustit...

foto k příspěvku  od PlusOne

o 08.09.2016, 10:17 | PlusOne
Kluky na lešení prosím nekomentovat, sociálku nevolat. Děkuju :-)
o 08.09.2016, 13:38 | radek.613
Hele ale jako teda hyper úsporná stavba, to množství světla co to propouští, super, už jen střechu :-D :-D :-D
o 08.09.2016, 13:48 | PlusOne | Upraveno: 2016-09-08 13:49:12
Střechu začnou dělat v pondělí ;-)
Jen teda nevím, na co lípnou ty kachličky....a jestli se moja nebude stydět sprchovat, když je tam tolik vidět...
o 12.09.2016, 10:16 | PlusOne
Tak už se to hýbe :)
6:30

foto k příspěvku  od PlusOne

o 12.09.2016, 10:17 | PlusOne
6:30

foto k příspěvku  od PlusOne

o 12.09.2016, 10:17 | PlusOne | Upraveno: 2016-09-12 10:17:39
Tenhle panel nám zavazí, odhodit bokem
6:45

foto k příspěvku  od PlusOne

o 12.09.2016, 10:18 | PlusOne
První stěna na místě
7:00

foto k příspěvku  od PlusOne

o 12.09.2016, 10:18 | PlusOne
Stěny nám přibývají...
7:15

foto k příspěvku  od PlusOne

o 12.09.2016, 10:19 | PlusOne
I přes drobné problémy valí jako o život...
8:30

foto k příspěvku  od PlusOne

o 12.09.2016, 10:20 | PlusOne
Poslední panel shozený, tohleto zvednout, usadit na místo, a může najet další kamion...
9:15

foto k příspěvku  od PlusOne

o 12.09.2016, 10:21 | PlusOne
Je to masakr, fakt za dvě hodiny hotové přízemí, elektrikáři už jsou taky na místě, tahají dráty připravenými husími krky...fakt jedou neskutečně, roste to před očima :)
Zbytek odpoledne...
o 12.09.2016, 19:07 | Rajdlos
co je to za lego? :D
o 12.09.2016, 21:26 | cendler
Tak to je hustý, no už se na to těším, doufám že už jenom 3/4 roku a budu taky na tohle koukat osobně
o 12.09.2016, 21:47 | PlusOne
Jak říkáš, lego :)
Usedlíci zatím chodí, očumují, a nevěří vlastním očím....co to jéééé, dyť včera tady stálo akorát lešeníííí :D
o 13.09.2016, 01:24 | Mr.Scully
Já v to furt nějak nemám důvěru :-D Když vidím, že u mě je to práce firem na 18 měsíců a padne tam několik tisíc tun materiálu (jen betonu nějakých 400 tun, o hmotnosti VPC cihel nemluvě), tak někde ten rozdíl se přece snad musí projevit (kromě ceny teda :-))
o 13.09.2016, 06:19 | cendler
MR.Scully : on bohužel ani v ceně ten rozdíl moc není
o 13.09.2016, 10:29 | PlusOne | Upraveno: 2016-09-13 10:30:40
Scully: No, když jsem viděl, čím to montují dohromady, a jak to kotví do desky, taky jsem čuměl...ale mají to odzkoušené, staví to leta, a ty staré okály zatím drží, tak doufám, že tohle padesát let dá taky.
Víc nebude potřeba, s manželkou v tom dožijem, a vzhledem k tomu, co to je za materiál, to půjde i celkem snadno recyklovat, kdyby snad některý ze synů chtěl využít stávající základovou desku, a postavit tam něco podobného (nebo klidně zděného, ta deska to zvládne). Paneláky byly taky původně počítané na třicet let, těm nejstarším bude letos padesát, a furt není problém - ale jasně, to je jiná liga, možná úplně jinej sport....

Dneska jsem v osm ráno dojel na pozemek, barák je pod střechou :D Byl jsem i vevnitř, poprvé jsem vyšel po schodech do patra, a super...chlapi v tempu vůbec nepolevili...
o 13.09.2016, 11:06 | johanik
Hezká práce, koukám že fakt jedou všude stejně :) Tak pokračuj s fotkama :)
o 13.09.2016, 19:16 | PlusOne
Rozkaz, šéfe :)

foto k příspěvku  od PlusOne

o 13.09.2016, 19:17 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 13.09.2016, 19:17 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 13.09.2016, 19:17 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 13.09.2016, 19:18 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 13.09.2016, 19:22 | PlusOne | Upraveno: 2016-09-13 19:23:19
Dneska už jsem nebyl v takové euforii, tak jsem tak moc nefotil, a taky jsem tam netrávil tolik času (otočil jsem se tam během dne celkem třikrát :D), ale můžu konstatovat, že co bylo dohodnuto, to se zatím dodrželo, zjistili jsme pár drobností v rozvržení topných těles v obýváku, chlapi operativně pořešili. Je s nima super komunikace, hlavně, když se mnou při druhé jízdě sjela i manželka, to hned byli samá sranda a ochota...:D
No, takže z fotek patrno, že garáž je defacto hotová, i s vraty, do večera, to jest doteď, pravděpodobně i střecha, komín je na místě, dneska dovezli obklady a dlažbu, dodělávají vnější izolaci v místě propojení panelů se stropovkou, a zítra nastoupí vodaři. Moje nadšení neochabuje, naopak, jsem z přístupu a ochoty všech velice, opravdu VELICE příjemně překvapený. Zatím teda můžu RD s klidným svědomím doporučit..
o 13.09.2016, 19:41 | Leveler
Podlé té rychlosti budeš mít zítra v kuchyni na stole teplou večeři:)
o 13.09.2016, 20:47 | PlusOne
No kuchyň přijedou sestavit až 10. října :(
Aspoň je čas se připravit na kolaudaci...a případně ji i stihnout :)
o 14.09.2016, 11:14 | johanik
Koukám že přístup fakt super stejnej jako u nás :) Hezky to roste.

Co se týče kolaudace, tak pokud budeš mít všechny papíry, zkoušky těsnosti přípojek atd připravené a v pořádku, tak je za chvilku zkolaudováno :)
o 14.09.2016, 17:23 | PlusOne | Upraveno: 2016-09-14 17:25:44
Dneska dodělali elektriku, takže ten spletenec kabelů z poslední foto už je krásně uspořádanej, zásuvky, vypínače, světla jsou zapojená a odzkoušená. Dodělali okapy, střechu na garáži, dřevěné obložení, a montují venkovní žaluzie. Střecha na baráku je taky de facto hotová, když jsem odjížděl, řešili stropní světlovod. Takže dnes dodělají, a bude zas kus hotovo. Ani jsem nefotil, teď už se to navenek bude měnit jen minimálně...
Zítra by teda konečně měli nastoupit vodaři, protože dneska nenastoupili :)

Jo, a taky jsem ofiko převzal hrubou stavbu, umístění světel, vypínačů atd. jsem musel jenom potvrdit, vesměs se drželi projektu, takže nebyly z mé strany žádné připomínky.
o 14.09.2016, 17:27 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 14.09.2016, 17:27 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 14.09.2016, 17:28 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 14.09.2016, 21:54 | radek.613
Jakou balistickou odolnost vůbec mají stěny tohohle systému?
o 15.09.2016, 14:27 | J-T. (P)
PlusOne: Můžeš mě napsat trošku víc k tomu světlovodu? Zajímá mě délka, kam a proč to táhneš a jestli je to součástí projektu, nebo jsi sis to dovymyslel + jestli víš cenu. Zvažuju k sobě tak sbírám info - díky.
o 15.09.2016, 14:45 | PlusOne
Viděli jsme to v Jihlavě ve vzorovém domě, měli ho na chodbě nad schody. VELUX, přímo do střechy, jak přesně je to nainstalované netuším, jsou k tomu trubky se zrcadlovým povrchem chráněné fólií, která se z toho před instalací strhne - je to vidět tři obrázky zpátky. Budem to mít stejně tak, takže ze střechy rovnou do chodby, celková délka do půl metru, je to brané jako "volitelné příplatkové vybavení" a připlatí se za to cca desítka. Střešní okno by asi posloužilo stejně, tohle je ale bezúdržbové. Doufám :D Praktickou zkušenost s tím teprve budu sbírat.

radek613:
To netuším. Vzduchovku do ruky, a dojeď - případné škody na majetku, zdraví a životě hradíš ;-)
o 15.09.2016, 15:07 | mrazik | Upraveno: 2016-09-15 15:09:43
Ohledne svetlovodu, nechali jsme si ho pred 11 lety delat snad jako prvni zakaznici od Veluxu - montazni firma musela nejdriv na skoleni a pak to u nas montovala. Davali jsme nad schodiste, kde neni mozne dat klasicke stresni okno. Hodne to pomohlo, schodiste to krasne prosvetlilo a esteticky taky v pohode. U nas to soucasti projektu nebylo. Delka je asi 4 m v uhlu cca 40°. Za celych 11 let nebyl zadny problem.
o 15.09.2016, 19:23 | Kamil07
Jak se mi tyhle skladacky prici, tak ta rychlost je az neuveritelna a normalne nad tim zacinam uvazovat :-)
o 16.09.2016, 08:52 | radek.613
PlusOne: Ožralí myslivci a s nimi na honech pozvaní pidlooký manažeři a politici právě zrovna vzduchovky nepoužívají, proto jsem se ptal, máte to tam k lesu docela blízko :-D
o 16.09.2016, 13:11 | tommas
radek.613: Ty máš i neprůstřelná okna?
o 16.09.2016, 13:50 | radek.613
Ne, proč bych měl mít? Já mám na stranu k lesu garáž a dílnu s 1,4 m tlustýma kamennýma zdma :-D
o 16.09.2016, 16:25 | Rajdlos
PlusOne: přeju hodně štěstí, ať brzo a spokojeně bydlíte :) A jak zde někdo psal, ta rychlost je neuvěřitelná.
o 16.09.2016, 22:39 | PlusOne
radek:
Risknu to ;-)

Kamil07:
Nemůžu zatím dát žádné reference, krom toho, že s přístupem party, co je u mě na stavbě, jsem maximálně spokojenej. Rychlost, s jakou to vyrostlo, překvapila hodně lidí, nejvíc asi starousedlíky, kteří denně chodí "na kontrolu" :-). Teď už to pro ně ale přestalo být zajímavé, protože navenek se nic moc neděje (jen mizí materiál kolem baráku).

Voda a odpady jsou téměř nahotovo, stropy se krytují a spárují, špaletky kolem oken jsou vesměs hotové, v prvním patře by měli pomalu začít pokládat fermacell na podlahu. Dneska jsem se tam jenom otočil s vodama, a na kouřovou, telefon jsem z kapsy vůbec nevytáhl, takže foto není. O víkendu nejspíš nebude čas se tam vůbec otočit, takže další info tak v neděli, možná ;-)
o 21.09.2016, 08:00 | PlusOne
Tak popojedem :)
Fermacell na podlaze už v celém baráku, většina místností i po výmalbě, spodní koupelna z větší části obložená, a přibyla i nějaká ta dlažba pod kamna a do zádveří...světlovod nakonec dodělali až o víkendu, prý s nějakým menším problémem, ale je tam, a ten rozdíl před/po je fakt dost poznat.
Už to začíná vevnitř vypadat obyvatelně :-) Teda....skoro ;-)

foto k příspěvku  od PlusOne

o 21.09.2016, 08:01 | PlusOne
"Fotky" jsou mizerné kvůli mizernému foťáku, mizernému světlu a v neposlední řadě mizernému fotografovi.
Dlažba je Siko Abadia, vypadat to mělo nějak takhle:
[ Link ]
a naživo to taky tak vypadá, prostě...telefon, žárovka a levé ruce ;-)

foto k příspěvku  od PlusOne

o 21.09.2016, 08:03 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 21.09.2016, 08:03 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 21.09.2016, 08:04 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 21.09.2016, 09:47 | johanik
Ten světlovod vypadá zajímavě, o tom jsem při stavbě nějak ani moc netušil a myslím že by se mi docela hodil do chodby, sakra, budu uvažovat zda to půjde nějak dodělat...

Každopádně jen ať to roste a ať to máš bez problémů :)
o 21.09.2016, 10:01 | PlusOne
johanik: Dodělat to určitě půjde, přeci jen máš stejnou strukturu střechovky, jako já, a dávali to tam až úplně nakonec, tzn. tašky už ležely...

Je to VELUX OK14 TWR 35cm - [ Link ] - vzhledem k tomu, že nebylo třeba řešit nějakou změnu v zešikmení strop/střecha, anžto oboje de facto jedno jest, se použil akorát jeden díl tubusu, včera jsem v garáži viděl ostatní dva..
o 21.09.2016, 10:11 | johanik
Super, tak na to pak nejak mrknu, díky

o 21.09.2016, 10:29 | cendler
PlusOne : ten světlodov je nad schodištěm že? já tam nechad dát klasické střešní okno, ale tohle je zajímavé
o 21.09.2016, 12:32 | PlusOne
Přesně tak, světlovod je nad schodištěm. Není tam žádný přirozený zdroj světla, a na střešní okno je to krapet vysoko - kvůli čištění a údržbě. Tohle by mělo být bezúdržbové, tak uvidíme ;)
o 21.09.2016, 21:56 | cendler
PlusOne : jak je to cenově? Nebo spíš příplatek?
o 22.09.2016, 07:50 | PlusOne | Upraveno: 2016-09-22 07:53:03
Cena bez daně včetně montáže. Jak by vyšlo střešní okno jsem se popravdě ani nezajímal...
Světlovod samotný stojí devítku bez DPH, viz. link pro johanik 21.09.2016, 10:01 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 22.09.2016, 08:15 | rover (WoodTech)
Jak tak vidím tu cenu tak střešní okno by tě vyšlo dráž ;-)
o 22.09.2016, 08:50 | johanik
Sakra fakt mně štce, že sem o tomhle nepřemýšlel dopředu :) Budu muset udělat někde poptávku, fakt se mi to líbí :)
o 22.09.2016, 09:48 | PlusOne
johane, už máš po roce cca spočítané, jak jsi na tom s elektrikou? Už jsem se tu na to jednou ptal, tehdy jsi měl čerstvě pod střechou, teď se na to teda ptám znova :) RD má na stránkách nějaká vyúčtování, zajímalo mě, jestli to plusmínus sedí...
o 22.09.2016, 10:17 | johanik
jojo, mám, faktura přišla v srpnu, zálohy byly 3000,- Měsíčně, teď spadly zálohy na 2430,- Kč a celkem za rok bylo propáleno v elektrice 26 853,72 Kč, bydlení 2 osoby, topení elektrika + radiátory, ohřev TUV, varná deska podlahové rohože v obou kouplenách.
o 22.09.2016, 12:01 | Tarrance
johanik: Tak to je pohodová cenovka. Levnější jak 2+1 v paneláku.
o 22.09.2016, 12:03 | johanik
No, v paneláku ve 3+1 jsem měl elektriku cca 750,- měsíčně, k tomu něco za plyn a za vodu, tak bych uplně neřekl že levnější, ale každopádně tak jako tak to není nijak moc...
o 22.09.2016, 21:10 | PlusOne
Momentálně platíme SIPO kolem čtyř a půl, ale je v tom krom elektriky samo voda plus ohřev, teplo, plyn, pronájem společných prostor, fond oprav, a co já vím, co ještě....takže pokud budem na domě platit akorát vodu a elektřinu, a vejdem se do stejné částky, mělo by to být OK..
o 24.09.2016, 15:38 | PlusOne | Upraveno: 2016-09-24 15:38:40
Den 13. - zavřeno :D Pokračujem v pondělí...

foto k příspěvku  od PlusOne

o 24.09.2016, 15:38 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 24.09.2016, 15:39 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 24.09.2016, 15:39 | PlusOne | Upraveno: 2016-09-24 15:40:13
Ty schody, to byl čelenž....to se musí vyzkoušet, dokud lešení stojí :-) Takže hup nahoru, panoramatická fotka...

foto k příspěvku  od PlusOne

o 24.09.2016, 15:40 | PlusOne
....detail světlovodu....

foto k příspěvku  od PlusOne

o 24.09.2016, 15:41 | PlusOne
...a pak dolů a fotka zespoda

foto k příspěvku  od PlusOne

o 24.09.2016, 15:43 | PlusOne
Fotky skrz okna ;-) Podlaha skoro nahotovo

foto k příspěvku  od PlusOne

o 24.09.2016, 15:45 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 24.09.2016, 21:46 | HIGHTOWER
PlusOne: jak v zimě, když bude na okně sníh? Budeš bez světla ze světlovodu? A čistění přes žebřík, neb se to časem zašpiní, nebo z půdy? Jen dotazy, neb je to zajímavé. Já právě viděl ty světlovody s "koulí" nahoře a to mi přišlo o něco lepší ;-)
o 25.09.2016, 11:05 | PlusOne | Upraveno: 2016-09-25 11:09:03
To mě taky napadlo....já jsem právě žil v domění, že to je koule, až do té doby, než to vybalili. Na druhou stranu si říkám, že to snad Velux má opravdu vymyšlené relativně bezúdržbové. Půda není, jak moc to bude nutné čistit ukáže praxe. Z vnitřní stany je mléčné sklo, takže není vidět skrz, a nějaká ta špína, která se na tom zvenku uchytí snad bude spláchnutá deštěm.
Střešní okno taky musíš umývat, tohle je přímo nad schody, tzn. 3 metry nad podlahou v patře, neumím si představit to nějak čistit zevnitř...
o 25.09.2016, 12:20 | Tomášek
Mame dva kusy stejnych svetlovodu jak ty a za 3 roky zadny cisteni, prach to splachne pri desti, jen zevnitr se da to mlecny sklo pootocenim objimky sundat tak to sme jednou umyvali pred nastehovanim, jinak je to super vec
o 25.09.2016, 13:00 | HIGHTOWER
Jen tedy sníh než spadne, obzvláště u takového úhlu střechy, ale sníh na střeše je tak 20 dní v roce, prkotina ;-)
o 26.09.2016, 13:00 | PlusOne
Vana v obýváku....kdo z vás to má? :D

foto k příspěvku  od PlusOne

o 26.09.2016, 13:03 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 26.09.2016, 15:26 | johanik
no a za chvilku bydlíte, super :)
o 26.09.2016, 17:22 | Adler
Pěkně to roste.....

Hele ta "mozajka" v horní koupelně tak ma být? Mě ti případně jak kdyby se obkladač sekl
o 26.09.2016, 18:04 | Mr.Scully
Ta mozaika je příšerná celkově, vypadá jak někde v hotelu u moře v Turecku :-) Ale to je detail. Jinak fajn rychlobydlení.
o 27.09.2016, 15:19 | PlusOne | Upraveno: 2016-09-27 15:21:08
To byl ústupek manželce, chtěla "patchwork", tak ho má...já bych se bez něj asi obešel. Vesměs mě to ani nesere, protože naživo to nevypadá tak tragicky, ale samo, proti gustu.....ale reciprocita funguje, ona mi ustupuje taky v některých věcech, například v tomhle....včera pořízeno ;-) Konečně je co postavit do garáže, teď ještě ji teda dodělat a dořešit dlažbu :)
Snad nevadí, že to není k tématu "barák", ale mám z ní radost, a potřeboval jsem se podělit...

foto k příspěvku  od PlusOne

o 27.09.2016, 15:23 | PlusOne
Jo, jinak předávka baráku by mohla klapnout nějak do konce týdne....jsem zvědavý :D
o 27.09.2016, 15:44 | johanik
Super, tohle se do garáže hodí :D

P.S. máš dost velkou garáž ? já na délku prodloužil o asi 2 metry, super, ale stejně to chtělo dvougaráž, toho celkem lituju, že sen ji neudělal...
o 27.09.2016, 16:17 | koren
PlusOne: inazuma?
o 27.09.2016, 17:39 | camron
Stavba dobry...ale postovat fotky celeho baraku a prihodit i fotku rodiny? Nekteri fakt nemate pud sebezachovy...
o 27.09.2016, 19:10 | AR
camron: můžeš rozvést?
o 27.09.2016, 19:27 | Collin
Camron; Co chceš,co píšeš,nechapu..
o 27.09.2016, 19:53 | camron
Ze zverejnovat fotky celeho baraku, mistnosti, kde je jaky material, vstupy a k tomu jeste prihodit fotky deti neni v dnesni dobe moc rozumne (ono nikdy nebylo). Ale kazdy sveho stesti strujce...
o 27.09.2016, 20:31 | Mr.Scully
Já camrona chápu. Tohle je jedno z mála diskusních fór, kde příspěvky nejdou zpětně mazat či editovat, což je obrovská chyba a škoda. I proto se bojím sem dávat něco víc než je jedna dvě orientační fotky.
o 27.09.2016, 22:23 | addamec
Az ted jsem narazil na tohle tema a musim se zapojit. :)
Taky mame s RDR podepsanou SoSB na Kubis 74. Projektova dokumentace uz mi lezi doma a snad mesic uz cekam na dodelani usazeni na pozemek a projekt spodni stavby, abych mohl vybehat ohlasku...

PlusOne: kolik jste meli doplatek za zakladovou desku? Kolik rad ztraceneho bedneni?
Jsme ve svahu, tak pocitam s cca 100tis.

Jake jste zvolili podlahy a jake vytapeni? Budete mit kuchyn od Lamontu?

Diky za info.
o 27.09.2016, 22:37 | Tuner#2
Já bych tu histerii zas tak moc neprožíval, jsou jiná fóra o stavbách, kde lidi mají celé deníky ze stavby. Já třeba chodím na celosvětové fórum o garážích a taky tam všichni mají fotky a není problém. Bohužel je dnes nutnost mít jak kvalitní mechanické (mám třeba extra jištěné vrata a dveře), tak elektronické zabezpečení a to nejen u nás... Vytipovat barák jde i bez internetu ;)
o 28.09.2016, 08:15 | mrazik
Muzeme diskutovat o tom, ze fotky zaplneneho baraku stavebnimmaterialem muze byt urcite lakadlo - je otazka kolik tiparu/zlodeju chodi na tyto stranky za timto ucelem. Co tak sleduju, tak vytipovat si oblasti, kde se hodne stavi neni nejak slozite a nepotrebuju k tomu internetove forum.
Ale nejak nechapu poznamku s detma ? To se ma jako bat, ze mu ukradnou barak i s detma ?
o 28.09.2016, 11:02 | camron
Mrazik: tim tvym dotazem jsi me presvedcil, ze je zde kazda dalsi diskuze zbytecna
o 28.09.2016, 11:22 | PlusOne
koren: Ano :) Znalec, koukám :)


camron: Dávám ti za pravdu tak napůl - ono materiály, plány baráku atakdále jsou k zobrazení přímo na stránkách RDR, takže kdo chce, najde si to. Fotky dětí jsem zveřejňovat nemusel, to je pravda, takže bych adminy poprosil mnou nahlášené příspěvky v tomhle vlákně smazat.

addamec: Doplatek nějaký byl,desky nedělá přímo RDR, mají na to nasmlouvanou firmu, která valí jenom pro ně, nechal jsem si od nich udělat i přípojky, mám na to jednu fakturu, a teď ji nebudu dohledávat, promiň :-) Ale tak plusmínus ses asi trefil..
Kuchyň bude Lamont, podlahy jsou všude vinylové - Quickstep Livyn. Topení necháváme Siemens, plus krbová kamna k tomu. Podlahovky jsem nikde neřešil.


o 28.09.2016, 12:18 | Tuner#2
camron: Ja to stale nechapu, jak uz jsem psal vytipovat barak/auto jde bez problemu i bez netu... Muzes objasnit kde je problem?
o 28.09.2016, 12:57 | cendler
addamec : tak koukám, že jsme na tom úplně stejně, kde stavíte, nebo kde to bude, klidně mi zavolej pokecáme o tom, taky řeším to co ty
o 28.09.2016, 14:57 | addamec
cendler: Budeme stavet na Praze-vychod. Do KV uz jezdime jen za rodici a kamarady :) Vicemene uz mame vse rozhodle. Konecnou spec. mame v rijnu.
Mame upraveny Kubis 74. Prodlouzeny o 1,5modulu se schodistem do U, vsude el.podlahovku, vinyl fatraclick, kuchyn Lamont, rekup.Atrea, na jih venk.zaluzie.

Co jste vybrali vy?
o 28.09.2016, 16:29 | PlusOne
Další návštěva "našeho" domu za náma. Tentokrát bez fotek, žádné jsem nedělal (ne kvůli tomu, co psal camron, ale jsem celkově tak nějak mimo - v pondělí ta motka, vzhůru od pěti do půlnoci, a včera kalba s kolegy, taky vyčerpávající :D). Podlahy hotové, zárubně umístěné, vnitřní dveře jsou nachystané (kliky, zámky, atd.), dořešuje se Synco Living, zítra ještě revize elektriky, a jsme zase o krok blíž předávce...
o 28.09.2016, 16:43 | mrazik
camron a ja naivka cekal nejake argumenty.
Pripominas mi konspiratory - kdyz se po nich chteji argumenty, argumentuji stejne.
o 28.09.2016, 18:04 | crestik
příště dej dětem černé pásky přes oči, jak to dělaj v telce ;-)
Jinak souhlas, že nej fotka ze stavby je ta Suza :-P
o 28.09.2016, 21:36 | cendler
addamec : můžeš mi zavolat, nebo mi pošly číslo, něco proberem, děkuji
o 28.09.2016, 22:42 | addamec
cendler: ok, zitra zavolam okolo pul9 z auta... ;)
o 29.09.2016, 08:19 | PlusOne
addamec:
Tak k tvému dotazu ohledně desky - dohledal jsem fakturu, kalkulace vyšla na cca 46.000 (+DPH) za vícepráce nad rámec základního provedení.
Připlácelo se za srovnání svažitosti, přípravu pro hromosvod, izolace proti radonu, širší základové pásy a přisávání ke krbu. V ceně bylo kalkulováno s 3/4 řady ztraceného bednění navíc, to se nakonec nedělalo, takže mi to bylo odečteno formou dobropisu, zohlední to v celkové ceně. Je dobré si to pohlídat, a všechno nechat zapisovat do stavebního deníku.
o 29.09.2016, 10:56 | addamec
PlusOne: moc diky za info...
o 30.09.2016, 09:08 | PlusOne
Dnes v jednu hodinu přebírka :-)
o 30.09.2016, 09:17 | johanik
Tak hodně štěstí :) nahoď nějaké foto až zmizí lešení a případně konečné dojmy :)

P.S. teď už "jen" dodělávky a zahrada :D :D
o 03.10.2016, 08:39 | PlusOne
Mám akorát foto zevnitř, z venku ještě bylo lešení....v pátek jsme převzali, v sobotu odvezli dva kontejnery bordela, a akorát přijeli chlapi lešení rozebrat, tak dvě rychlé fotky zvenku před odjezdem....

Konečné dojmy? Barák za 16 dní (pracovních, jinak 19) stál, rychlost, komunikace, ochota, z toho všeho jsme nadšení, pár věcí ještě chybí - nejsou žaluzie v patře, chybí odtok z umyvadla na záchodě - byl krátkej, ve ventilační jednotce byl vadný ventilátor. Dostali jsme tři prdele papírů, protokolů, návodů, atakdále, ventilační/topící systém se zdá být celkem intuitivní, alarm to samý, je mi jasný, že ještě nekončíme, ale teď už to bude snad všechno příjemnější :) Dodělávek bude dost, zateplit desku, vyřešit příjezdovku, odvézt ty haldy škaredé zeminy, na tom všem už se dělá, pak ještě dořešit plot, a nějaké další hovadinky, a snad už se bude spokojeně bydlet...

foto k příspěvku  od PlusOne

o 03.10.2016, 08:40 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 03.10.2016, 08:43 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 03.10.2016, 08:43 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 03.10.2016, 08:43 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 03.10.2016, 08:44 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 03.10.2016, 08:44 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 03.10.2016, 08:47 | PlusOne
A protože jsem byl celej týden hodnej, a v sobotu pilně pracoval, tak jsem se odpoledne odměnil :)

foto k příspěvku  od PlusOne

o 03.10.2016, 08:48 | PlusOne
Tak, ode mě vše, PlusOne out :-)
o 03.10.2016, 08:50 | Collin
PlusOne má hotovo.. Bomba,vypada to super..

Na kolik vyšel,velikost apod.. Možná nebo spíše určitě to tady máš,ale je toho mraky.. díky..
o 03.10.2016, 09:36 | PlusOne
Cena tu někde asi i je, nebudu moc konkrétní, protože máme nějaké vratky ze základové desky, projektové dokumentace, a dopravy - nicméně snad stačí koncová lehce přes tři dvěstě se vším všudy.
Plány našeho domku má RD na webu: [ Link ]
o 03.10.2016, 10:07 | Collin
Tak to je ok.. Za takové ceny se prodávají byty v ne moc dobrém stavu.. A to většinou okolo 60-70m2..
o 20.10.2016, 00:05 | Losky
Pokud jste někdo rozšiřoval o nějaké moduly, na kolik cca 1M vyšel?
o 20.10.2016, 08:11 | johanik
Všeobecně rozšiřování je dost drahý. Já teda barák nechal jak je a musím říct že absolutně dostačující, co jsem zvětšoval, tak je garáž o cca 2 metry na délu a to vyšlo kolem 80 tisíc...
o 20.10.2016, 14:58 | PlusOne
Ještě než jsme se rozhodli pro 74ku, zajímali jsme se o 631čku s tím, že ji o modul (tj. 60cm) rozšíříme. Vycházelo to asi jeden modul=+-100k Kč
o 08.11.2016, 21:13 | PlusOne | Upraveno: 2016-11-08 21:22:49
Máme zkolaudováno :-)
I nějaký progres je, spodní deska zateplená, zatím bez marmolitu, ten přijde na řadu až po zámkovce - ta se snad začne dodělávat příští týden, hodně bude záležet na počasí.

Bydlíme cca třetí týden, kluci už stihli "vyrobit" pár šmouh na stěnách, a megabordel v pokojíčku, neřeším ani jedno :D Nějaké drobnosti ještě jsou, dodělává se nám nábytek do zádveří, byl tu teď v týdnu Lamont vyměnit jedna dvířka na lince (prý byla naražená, já si toho ani nevšiml, tak buď sleva, nebo vyměnit, co řekla žena je jasný...) a dodali i police navíc do obýváku podle manželčina návrhu - fakt spokojenost. Zálohy na elektro jsem nastavil na trojku měsíčně, jsem zvědavý, jak to za rok cca vyjde.
o 16.11.2016, 08:30 | PlusOne
Včera nám dojely kamna :-) Máme z nich velkou radost (i když jsme si ještě nezatopili - prý to prvních pár zatopení bude smrdět, jak se budou trubky a vnitřek vypalovat, tak nám doporučili to zkoušet přes den...noa přes den je člověk kde??? V práci, Halík...), z foto je to dost na hovno poznat, ale jsou černé. V lesku :D

foto k příspěvku  od PlusOne

o 16.11.2016, 10:21 | johanik
Mně to občas smrdí i po roce :D Záleží na tom, jak tomu dá člověk pořádně nakrmit :D
o 16.11.2016, 14:55 | AR
Máme sice jen litiňáky ale smrděly jen chvíli než se zapekla barva na kamnech a trubkách. Bylo i vidět jak čadí, po cca hodce,dvou byl klid a už nesmrdí a nečadí
o 16.11.2016, 15:19 | Losky
Jak tady píšete o tom rozšíření, tak ty ceny mi přijdou nějaké dost mimo. My budeme mít 101 + 1modul navíc a vyjde to na cca 230-250tis včetně DPH.
o 18.11.2016, 11:05 | johanik
ono záleží co přesně chceš rozšiřovat. Já psal o garáži, takže tam to bylo jiné, pokud by to bylo u obýváku, tak tam to těch +- 200 vychází
o 20.11.2016, 12:21 | Bigboss
Tak jsme se byli projít u nás kousek za Prahou a vzpomněl jsem si na toto vlákno,staví i u nás :-))

foto k příspěvku  od Bigboss

o 20.11.2016, 12:21 | Bigboss
:-)

foto k příspěvku  od Bigboss

o 28.12.2016, 15:05 | Losky
My budeme mít dům rozšířen o ten jeden modul, takže se nám roztáhne obyvak, kuchyň a pracovna, kde těch 60 cm bude dost znát. Díky tomu nám vznikne i prostor na vestavěné skříně na chodbě. No a cca 250tis příplatek, bohužel
o 28.12.2016, 15:05 | Losky
My budeme mít dům rozšířen o ten jeden modul, takže se nám roztáhne obyvak, kuchyň a pracovna, kde těch 60 cm bude dost znát. Díky tomu nám vznikne i prostor na vestavěné skříně na chodbě. No a cca 250tis příplatek, bohužel
o 24.08.2017, 08:00 | cendler
Tak u nás už to taky frčí

foto k příspěvku  od cendler

o 01.12.2017, 08:41 | johanik
Koukám že se mi do příspěvku navpali všichni a odemně dlouho nic, tak jen přidám tak nějak finále :D Letos se podařilo dodělat zahradu, vše srovnat, dodělat skalku, dodělat všechny cestičky kolem domu a naposled taky pergola, které teda ještě chybí plůtek, ale už to konečně téměř finále :)

foto k příspěvku  od johanik

o 01.12.2017, 08:42 | johanik
Převýšení zahrady cca 3 metry, takže dořešeno zídkou...

foto k příspěvku  od johanik

o 01.12.2017, 08:43 | johanik
Průchod zespodu je po vytvořených kamenných schodech, případně pak druhou stranou po zatravňovákách...

foto k příspěvku  od johanik

o 01.12.2017, 08:44 | johanik
Zatravňováky zespodu od sklepa, trošku sem zapoměl na osvětlení, tak se hodilo pár solárních světýlek z čajny...

foto k příspěvku  od johanik

o 01.12.2017, 08:44 | johanik
Zbylo taky trochu místa na nějaké to dříví do krbu...

foto k příspěvku  od johanik

o 01.12.2017, 08:45 | johanik
Spodní část zahrady vyseta někdy koncem září, takže porost ještě nic moc, ale to dojde...

foto k příspěvku  od johanik

o 01.12.2017, 08:46 | johanik
Vrchní zahrada byla původně jen tráva, ale chtělo to trochu zazelenit, takže vysazeno pár stromečků, keříků, kytek a trav, vše se postupně rozroste...

foto k příspěvku  od johanik

o 01.12.2017, 08:47 | johanik
A konečně poslední věc a tou je perglo,a, velikostně cca 7,5 x 5,5 metru, z toho půlka zastřešená Marlnoem a půlka jen jako částečné stínění a designovka, s tím že pokud bude potřeba, mlže se dozastřešit celá....

foto k příspěvku  od johanik

o 01.12.2017, 08:47 | johanik | Upraveno: 2017-12-01 08:48:23
a poslední kus pergoly, na trámech přidělané hliníkové lišty a nasvíceno pásky...

foto k příspěvku  od johanik

o 01.12.2017, 11:23 | Lufas
jaký si vzal s chiny ty světla? taky chci nějaký a furt se rozmýšlím jaký
o 01.12.2017, 12:10 | crestik
johanik pěkné 8-)
o 01.12.2017, 18:07 | johanik
Lufas : bral jsem tyhle - [ Link ]

Akorat to mam na severni strane, kde neni moc slunicka, takze to nesviti nejak extra dlouho, ted v zime tak max do hodinky, v lete jeste nevim, uvidime :) Kazdopadne je to jen 6 obyc ledek a jedna nabijeci tuzkovka...

Crestik : diky :)
o 04.12.2017, 21:45 | Leveler
Na mě tam máš moc kamenů a málo zahrady ( trávy ), ale každý dle svých možností a stylu..
Každopádně práce si na tom zase udělal hafo a máš to hezký!
o 04.12.2017, 21:49 | Leveler
Jinak já používám tyto a zatím max poskojenost. Svítí to na pána a má to i senzor pohybu. Cena cca 150 až 180 dle kurzu.Když je tma tak těch 20 led diod svítí zlehka.V případě pohybu full palba:)

foto k příspěvku  od Leveler

o 05.12.2017, 07:54 | johanik
Leveler : trávu jsem právě zredukoval, bylo to až moc jednotvárný, proto se doplnilo o mulč z kamínků, ale taky doplněný rostlinama, ono to všechno ještě nevyrostlo, tak to vypadá kamenitý, ale do 2 let to bude zas jiný :) Každopádně díky za pochvalu.

P.S. jak dlouho vydrží tyhle světla svítit ?
o 05.12.2017, 08:22 | HIGHTOWER | Upraveno: 2017-12-05 08:23:17
PlusOne:

Jaké máš tedy zkušenosti s tím světlovodem? Reálné foto, kolik světla to přivádí? A ohledně čistoty toho okna? Nesráží se tam vlhkost, nemlží se, i když tam máš tedy mléčné sklo? Díky
o 05.12.2017, 14:44 | PlusOne | Upraveno: 2017-12-05 14:54:25
Hightower: Hele, teď je problém udělat foto ve dne, protože za tmy odcházím, za tmy se vracím zpět :-) Jestli vydržíš do víkendu, tak v neděli bych snad mohl, pokud nezapomenu....ale nemůžu si ho vynachválit, světla tím projde fakt dost. Špinit se to nešpiní, zevnitř nemá od čeho, a zvenku to opláchne déšť. Vody jsem si žádné nevšiml.

A jinak u nás po roce asi takhle :-) (v září, teda :-)). Proti fotce je už hotovej marmolit na základovce, kolem garáže naskládané dřevo (které ale z tohohle úhlu stejně není vidět :-D), tráva, plot, terasa atd. - to ještě vůbec neřeším, před měsícem se narodil třetí syn, takže některé věci holt budou muset počkat. Základ pro terasu snad vybetonuju na jaře.

foto k příspěvku  od PlusOne

o 05.12.2017, 15:33 | AR
Plus: Proč máš ten gajgr tak vysoko? Budeš ještě zvedat?
o 05.12.2017, 15:33 | HIGHTOWER
OK, díky, počká to ;-) Uvažuji nad tím do bytu, jsem pod střechou hned a v koupelně by se to šiklo ;-)
o 05.12.2017, 15:52 | PlusOne | Upraveno: 2017-12-05 15:57:47
AR: No, ten gajgr, to tak bohužel vyšlo :-( Pánové, co dělali přípojky, se asi o čtvrt metru sekli proti plánu, a já jsem si to, kokot, nenaměřil, přišel jsem na to až když se okapy s odpadem nesešly. Na koleno to nebylo, takže se to muselo vyřešit gajgrem, kterej takhle čumí, nakrácenej je, jak to jen šlo, ono to potrubí je uložený dost "namělko"......bylo to rychlý řešení, potřeboval jsem odvést vodu do odpadu, aby mi netekla pod barák, a zároveň nějak chytat větší kusy bordela (v tom gajgru je sítko), ale vzhledem k tomu, že se to celkem osvědčilo, by to tak mohlo do budoucna i zůstat...věc je "vyřešena", a člověka to nenutí přemýšlet nad jiným řešením, zvlášť, když je tolik nedodělků.... teď je pod tím nataženej tmavě hnědej marmolit, takže to tolik nerazí.
o 05.12.2017, 16:59 | johanik
Plusone : hezky :-) Ten světlovod sem taky měl udělat, na chodbě by bylo vic světla, pořád přemejšlím že ho dodělám :-)

A ten gajgr schováš nějakým květináčem, nebo něčím :)
o 06.12.2017, 09:06 | PlusOne | Upraveno: 2017-12-06 09:13:08
johanik: Díky!

Ještě pro info, náklady na ele za rok bydlení (včetně stavby - je to fakturované od 12.9. - světlo, teplo, vaření, ohřev vody, trouba, indukce, myčka, pračka, suška, TV a PC :-) ) činí 38.300,- (Eon) - čtyřčlenná rodina (dvě děti 6+4 roky). Teď přibyl pátej člen, takže se víc pere a suší, tak jsem zvedl pro jistotu zálohy. Na druhou stranu se bude letos víc topit v kamnech, vloni to bylo takové seznamování se, letos jsou kamna o dost víc využitá...tak mi třeba místo doplatku budou konečně vracet :-D
o 06.12.2017, 14:11 | AR
plus: ou, tak to by mě dost sralo. taky jsem to řešil když mě to nechtělo vyjít vyspádované do nádrže. Naštěstí se ale dělají i verze s bočním vývodem, což by si myslím řešilo i tebe.

ad el. to je pěkné, máme to podobně, teď se mě nechce hledat fa, ale bylo to cca 20tis pro 2 člennou, vše na el. Více se topilo el. podlahovkou, teď se pro změnu více topí dřevem, tak sem zvědav za rok.
o 07.12.2017, 18:04 | Leveler
Johanik:> No svití to cca od 16:00 do 7 do rána. Prostě když je tma a když někdo projde tak se to rozsvítí na plný kule. Jinak to svítí asi na 10% výkonu v tom pohotovostín režimu. Mám to zatím cca měsíc v provozu.
o 13.12.2017, 09:21 | PlusOne | Upraveno: 2017-12-13 09:30:16
HIGHTOWER: Moc se omlouvám, nevyšlo mi to - v sobotu byl firemní večírek, a v neděli jsem měl jaksi jiné starosti, než fotit světlovod :-( Zkusím to co nejdřív, nebo zaúkoluju manželku...
EDIT: žena vyfotí a pošle :-) Do hodiny bych je měl vložit :-)
o 13.12.2017, 09:41 | PlusOne | Upraveno: 2017-12-13 09:44:14
Všechny dveře nahoře pozavírané, takže tam není jiný zdroj světla, fotit měla bez blesku. Dole pod schody je vidět sluníčko, prosvítající z obýváku, díky tomu možná ta fotka schodiště vypadá tmavší, než je ve skutečnosti, ale pro představu to snad bude stačit...stropy jsou v nejvyšším místě vysoké 3,30, světlovod je umístěný v šikmé střeše, takže to světlo vede ponejvíc na stěnu, z fotek je to celkem hezky vidět. Vypadá to jako slušná sluj, ale naživo je to lepší.

foto k příspěvku  od PlusOne

o 13.12.2017, 09:41 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 13.12.2017, 09:42 | PlusOne

foto k příspěvku  od PlusOne

o 13.12.2017, 18:22 | HIGHTOWER
PlusOne:

Paráda! Úplně stačí a je to OK, v podstatě to opravdu dá světlo tam, kde nejsou okna a o to jde. Díky moc!
o 13.12.2017, 21:45 | Losky
Sousedka má světlovod taky. Pán co dělal u nás alarm a u ní taky říkal, že je to světlo takové nepřirozené jako zářivka. Co je na tom pravdy? My jsme to řešili jinak, jelikož máme N101, tak jsme nad schody udělali okno. Každopádně když vidím hotovou zahradu, zateplený sokl atd, tak závidím. Nás to čeká na jaře a nevím, kde ani začít. U nás bláto:(

foto k příspěvku  od Losky

o 13.12.2017, 21:45 | Losky

foto k příspěvku  od Losky

o 15.12.2017, 08:05 | mrazik
SVetlovod doporucuji, my jsme ho dali abychom osvetlili schodiste a super. Co je neprirozeneho na dennim svetle, nejak nechapu ? Mame ho do Veluxu a byli jsme snad prvni zakaznik co to od nich ma.
o 15.12.2017, 09:18 | Mr.Scully
Denní světlo je kolem 5000K, přičemž umělé světlo kolem 5000K je už velmi nepříjemně bílé a "nepřirozené", takže si dokážu představit, že někomu vadí, když v tmavé místnosti má mix denního světla ze světlovodu a permanentního rozsvícení, protože normální příjemné žárovky jsou mezi 3000 a 4000K...
o 15.12.2017, 15:46 | PlusOne | Upraveno: 2017-12-15 15:56:18
Losky:
Světlo je úplně v pohodě. Máme nahoře většinou pootvírané dveře (dva dětské pokojíčky...), takže se sejde denní s denním, a večer, kdy už je nutno rozsvítit, světlovod stejně jaksi nemá co vést... je to přisvětlení na chodbu a schody přes den, nebo když zůstanou nahoře dveře pozavírané (což nebývá moc často, ale stane se).

Jo, a jinak, u nás krom zateplení a dlažby taky není hotového nic, a depresema kvůli tomu netrpím :-) Důležitý je bydlet, ten zbytek má trochu času....kolem nás se zatím pořád staví, takže to zatím nijak nerazí, ta naše "nehotová" parcela, až to bude okolo všechno hotové a zabydlené, bude to zas vypadat jinak - ale do té doby už bychom mohli leccos stihnout taky dokončit ;-)
o 15.12.2017, 20:03 | Alííí
Leveler: Mas odkaz na ty tvoje svetylka?
o 17.12.2017, 19:32 | HIGHTOWER
Alííí:

např. "větší"
[ Link ]

a nebo sada 10 [ Link ]
o 22.12.2017, 13:10 | PlusOne
Ještě jedna zespodu, ne tak tmavá. Podmínky stejné

foto k příspěvku  od PlusOne

o 22.12.2017, 14:51 | Leveler
Alííí:> Je to z Ali:)
[ Link ]
o 22.12.2017, 14:52 | Leveler
Pak mám ješto jedno z Lidla za 500 a to je taky super. Má 2 led světla a svítí parádně.. Taky solar..
o 22.12.2017, 14:52 | Leveler | Upraveno: 2017-12-22 14:53:17
Dabl..
o 01.01.2018, 18:07 | DaveX
Najde se tu někdo, kdo má bungalov a cca 500L akvárium? Řešili jste nějak vyztužení základové desky v onom místě? Mě to tedy nenapadlo, tak nevím, zdali to nebude problém. Jinak mám složení betonová drť, kamenivo a beton 150 mm s kari sítí.

Mám trochu obavu, ale myslím si, že to musí udržet v pohodě. Zatížení i s konstrukcí bude cca 1100 Kg.
o 01.01.2018, 19:14 | Tuner#2 | Upraveno: 2018-01-01 19:15:17
Desky bych se nebál, spíše jde o nosnost čisté podlahy. Stejně dáš na desku vrstvy polyše a na to vrch. Šel bych do betonu s výstuží a v tom místě vynechal podlahovku pokud je s ní počítáno.
o 01.01.2018, 19:25 | DaveX
Tuner#2: Díky, takže pokud to dobře chápu, tak polyš tam dám jako tak, akorát místo podlahovky dám výztuž. Chápu to dobře? Já s tím takto nějak počítal.
o 01.01.2018, 19:46 | Tuner#2
Raději to prober s projektantem/statikem, možná na to místo doporučí i něco jiného místo polyše, aby to mělo vyšší nostnost něco jako purenit pod okna/dveře apod. Určitě poradí i jak s vrchním betonem, třeba v tom místě uděláš slabší izolaci, ale víc betonu apod. Je to jen můj laický názor na věc, s deskou bych si hlavu nelámal, stejně to musí unést/roznést finální podlaha.
o 01.01.2018, 20:09 | DaveX
Super, díky :) Hned to pořeším.

Dále bych se chtěl zeptat, od koho byste doporučili vzít kuchyň? S kým máte dobré zkušenosti? Jelikož bude poměrně velká, rád bych už šel spíše na jistotu od začátku (cena/kvalita).
o 01.01.2018, 20:12 | pbjun
Dává se pod to foamglas v deskách. Následně na to udělat vyztuženou desku viz výše. Na toto se zakládají nosné konstrukce, komíny atd. O desku bych se nebál - vem si, že na běžnou desku se normálně parkují auta což je zátěž na 4 bodech...
o 01.01.2018, 20:51 | Mr.Scully
DaveX - kuchyni zásadně od truhláře. Není důvod jít do předraženého studia, stejně to skončí nakonec u stejného truhláře, jen dáš peníze navíc za prodejny, manažery apod. :-) Dají se tak ušetřit obrovské peníze, minimálně mnoho desítek tisíc.
o 01.01.2018, 21:16 | DaveX
Mr.Scully: No já měl za to, že ve studiu to právě vyjde levněji než na míru od truhláře :) Zkusím se poptat v okolí a uvidím.
o 01.01.2018, 21:23 | Mr.Scully | Upraveno: 2018-01-01 21:24:12
Řeknu to tak, že mám hodně velkou kuchyni do U (s barovým pultem), větší hloubka (asi 70-80 cm), vše bílý lesk, kvalitní materiály, nešetřilo se na ničem a kuchyně bez spotřebičů stála kilo. Vejš se v podstatě ani dostat nešlo, už nebylo co dalšího "zakliknout". Sousedka dala nesmysl, asi 180 bez spotřebičů. Kupovala někde u Oresi nebo Sýkory nebo kde. Tam prostě dala 80k navíc za to, že dostala 3D projekci a mohla si na to sednout v prodejně. My jsme byli u truhláře doma a 3D návrh jsme vlastně dostali taky, ale možná třeba nebyl tak profi, nevím. Výsledek každopádně totožnej. Ti truhláři se tím ani netají, že kolikrát mají smlouvy s těmi kuchyňskými studii a účtují si za to třeba o třetinu menší cenu.
o 02.01.2018, 08:49 | J-T. (P)
Mr.Scully: Můžeš mě prosím hodit kontakt na toho tvého truhláře? Na jaře budu řešit, tak se kontakt na dobrou referenci bude hodit!

Díky!
o 02.01.2018, 09:49 | Only_One
u kuchyně to je relativní, stačí zvolit kvalitnější kování, lepší dojezdy, mít dva nebo tři atypické kusy a cena letí nahoru hodně. Já si vybral do rohu koš, který když se otevírá tak vytáhne zadní košíky dopředu, aby byl smysluplně využitý roh a hned to stálo + XX tisíc navíc, stejně jako skrytá kování a kvalitnější výklopy horních poliček. Kuchyň už dělám podruhé tak jsem byl už poučený, čeho se vyvarovat
o 02.01.2018, 10:38 | Mr.Scully
My měli kuchyň od tohohle pána, Rokycany u D5:
[ Link ]

Jako to kilo jsem neřekl přesně, bylo to asi 120k a samozřejmě člověk si může vymyslet kravinky typu různý speciální koše nebo drahej dřez apod. Ale prostě pointa byla, že to samý by studio za stejnou cenu neudělalo. Když pominu kuchyně, tak po pár měsících jsem ještě oslovoval truhláře a jednu nábytkovou firmu ohledně nábytku na míru do své PC pracovny, truhláři byli někde mezi 80-90k a firma chtěla 140-150k.
o 02.01.2018, 13:01 | rover (WoodTech) | Upraveno: 2018-01-02 13:02:24
Tak chlapci já bych vám ty kuchyně klidně udělal(a nejen to) když budete chtít. Jezdíme po celé ČR.
o 02.01.2018, 15:03 | J-T. (P)
Mr.Scully: Díky!
rover (WoodTech): Píšu si a na jeře se ozvu, díky.
o 02.01.2018, 16:04 | Mr.Scully
Jen pro inspiraci jsem to teď cvaknul... my jsme zvolili bezúchytkové řešení (mělo by zůstat relativně nadčasové) a bílý lesk, protože se dřevem je hodně velké riziko, že nebude pasovat k podlaze a navíc dřevo až nahoru ke stropě pak vypadá jak někde na chatě...

foto k příspěvku  od Mr.Scully

o 02.01.2018, 17:12 | Kamil07 | Upraveno: 2018-01-02 17:13:48
Mr.Scully: To je dobra cena za tak velkou kuchyn.
Predpokladam, ze je to v laku, kdyz jsou tam skryte uchytky.
o 02.01.2018, 17:16 | Mr.Scully
Jj, bílej lak. Vzali jsme právě lesk, protože se paradoxně zapatlá míň než matný. Skutečně na něm není skoro nic vidět.

K ceně samozřejmě připočítej spotřebiče, ty udělají samozřejmě hodně z ceny. Celkem se vším všudy to bylo asi za 230k nebo tak nějak.
o 02.01.2018, 17:24 | Tuner#2
Ses si jistý, že máš lak? Kunik bere u nás a podle mě to bude HPLko od Fundermaxu. To jak se zapatla lesk bez úchytek o tom by se dalo polemizovat. Navíc kuchyň je opravdu zase o zdravém rozumu. Pokud si tam někdo nevymyslim speciální programy, vyklopy, kování apod. tak se dá poměrně hodně ulitnout.
o 02.01.2018, 19:32 | Kamil07
Mr.Scully: Spotrebice naskacou no, ale s tim se tak nejak pocita.
o 02.01.2018, 19:39 | Mr.Scully
Jak poznám lak? Prostě bílej akryl lesk.

To je fuk, nechtěl jsem spustit debatu o kuchyni, jen jsem chtěl říct, že truhlář je levnější než studio, kde je obvykle ten samej truhlář plus manažer plus prodejna :)
o 02.01.2018, 19:52 | Tuner#2
Lak je náchylnější na poškrábání jinak to laik moc nepozná.
o 02.01.2018, 20:17 | DaveX
rover (WoodTech): Pokud by nebyl problém okolí Ostravy, tak bych se taky ozval :) Jak to děláš, když jednáš se zákazníkem z takové dálky?

PS: Máš drobnou chybičku v záložce Řemesla. Třetí slovo.
[ Link ]
o 02.01.2018, 20:33 | Kamil07 | Upraveno: 2018-01-02 20:36:15
2x
o 02.01.2018, 20:35 | Kamil07
Lak je jako zrcadlo.
Mam cerny panel v laku a proti folii, nebo laminu to vypada perfektne.
o 02.01.2018, 21:25 | Mr.Scully
DaveX - no ono těch hrubek je tam podstatně víc, třeba čárky mezi větama tam chybí povětšinou všude :-) A prázdná galerie působí vyloženě reprezentativně. Nechci Jirkovi úplně radit, ale než mít takovej prázdnej web s hrubkama, tak bych se na to vykašlal a jen dával fotky z realizací na FB a má klid.

Btw. kdo si budete dělat něco od truhlářů, tak bacha na termíny. Ti dobří mají tři měsíce dopředu narváno... aktuálně je stavební boom kvůli nízkým hypotékám a každej řemeslník je zabranej na měsíce dopředu, není šance nikoho sehnat.
o 02.01.2018, 22:10 | Collin
Chyb je tam opravdu více.. Mě nejvíce zasáhlo s z.. Toto už dává i moje dcerka.. :))
o 02.01.2018, 22:16 | rover (WoodTech)
No tak jo asi tam jsou, nicméně pokud mate potřebu se v tom rejpat prosím není problém ..... až budu mít potřebu to řešit tak to udělám.
Pokud potřebujete něco vyrobit mužem se o tom pobavit, reference můžu poskytnout.
Vzdálenosti nejsou problém, mužem to poresit po mailu.
o 02.01.2018, 23:21 | Losky
Ta kuchyň je moc pěkná a velká. My máme taky bílý lesk a cena se spotřebiči (bez ledničky) byla 200tis.

foto k příspěvku  od Losky

o 02.01.2018, 23:21 | Losky

foto k příspěvku  od Losky

o 02.01.2018, 23:22 | Losky
Vše komplet Blum s dojezdy apod, včetně velké potravinky

foto k příspěvku  od Losky

o 03.01.2018, 22:55 | crestik
DaveX: můžu ti dát kontak na stolaře, co mi dělal další kuchyň (okr. NJ) Klidně se stav podívat na zpracování, já jsem byl teda spokojen. Všude taky slavný Blum s dojezdy, stála 45 s DPH bez spotřebičů. Bohužel nepoužívá 3D studia, vizualizace, ale metr, tužku a papír a hlavně svoje zkušenosti

foto k příspěvku  od crestik

o 04.01.2018, 02:19 | Kamil07 | Upraveno: 2018-01-04 02:29:41
Kde na ty super ceny chodite? Ja jsem poridil takovou prtavou za 50 tis. a to jsem vychytal v Polsku akci minus DPH, sam jsem ji privezl i slozil.
Kuchyn jsem resil asi s deseti lidmi, ale niz jsem se nikde nedostal.
Je sice lakovana (folii jsem nechtel kvuli cernemu panelu, na kterem jde ten rozdil dost poznat), ale v cene ani nejsou zada pracovni desky, ktere budou reseny mlecnym sklem a bude je dodavat nekdo jiny.
Alespon Blum dojezdy byly v cene.
Foto je z vizualizace, tak je nic moc, ale pro predstavu to staci.

foto k příspěvku  od Kamil07

o 04.01.2018, 09:44 | rover (WoodTech)
Crestik- za 45t. je to super cena které by se těžko konkurovalo kór pokud máš zaměstnance a neděláš to jen sám z někým ve dvojko.

Kamil07- tak musíš vzít v potaz že tahle kuchyň je materiálově úplně někde jinde a navíc ta tvoje zas není tak malá a používá jinou techniku....
o 04.01.2018, 17:06 | Tuner#2
Tak ono je rozdíl když to někdo udělá z lamina za 100 - 150,-/m2 v nějaké uni barvě a nebo z lesku za 350 - 450,-/m2 a nebo případně má dvířka na zakázku a ne tak jak to dneska sekají z lamina a jen olepené že?

Takže porovnávat takhle ceny je dost mino, vždy je třeba srovnávat srovnatelné, nicméně souhlasím s tím, že rozumný truhlář a hlavně kvalitní komponety což teda platí i na výběr lamina, pracovní desky a dalších komponent. Chce to u toho myslet hlavou a něco si o tom i zjistit ostatně jako u všeho ;)

Já bych třeba crestikovo kuchyni nezkousnul ani zadarmo...
o 04.01.2018, 17:50 | crestik | Upraveno: 2018-01-04 17:59:29
jaké překvapení.

přiznávám, všechno je z lepenky a dvířka jsem vytiskl na inkoustovce. Panty jsou nařezané z metráže klavírového atd, prostě aby byla cena co nejníž.

Chce to prostě najít člověka, co si nechá zaplatit opravdu jen práci a materiál pustí za to, co nakupuje
Dokonce takoví lidi stále jsou, a kupodivu ještě vydělávají pri poctivé práci. A pokud mě ty dvířka omrzí, tak do týdne mám jinou kombinaci barev za pár kaček. Což se o dvířkách na zakázku nedá moc říct,že
o 04.01.2018, 17:53 | Mr.Scully
No ta žlutá je na můj vkus taky teda moc divoká :) Ale jako do bytu proč ne, někdy je lepší bejt originální než zapadnout do průměru.
o 04.01.2018, 18:08 | crestik
Mr.Scully: hele, ona na fotce asi vypadá výrazná citronova, ale ve skutečnosti je to taková vyblitá žlutá, něco jako vyšisované auta od Telecomu :-)
o 04.01.2018, 21:19 | Kamil07
rover (WoodTech), Tuner#2: OK, tak ja uz teda budu spokojeny :-)
o 04.01.2018, 21:26 | DaveX
Tak já už si kuchyň vymyslel :) Teď jen najít schopného truhláře z okolí Ostravy nebo Opavy a bude to :)

Pokud tedy máte další kontakty, sem s nimi, budu jedině rád :)
o 04.01.2018, 21:27 | DaveX
crestik: Můžeš mi dát kontakt na toho stolaře?
o 05.01.2018, 18:40 | Losky
Vše je asi dost o materiálu, aspoň dle infa od truhláře. Já mám objednanou skříň pod akvárium z bílého lesku a 18/36 lamina a cena byla 30tis. Rozměr 200x70 cm.
o 05.01.2018, 18:53 | DaveX
pbjun: právě jsem se bavil s jednou firmou, co mi budou nabízet hrubou stavbu a tvářil se trochu skepticky s tím akváriem. Asi to budu muset nechat propočítat.
o 05.01.2018, 18:56 | DaveX
Losky: Můžeš poslat orientačně, jak ta skříň bude vypadat? Máš odhad, kolik bude vážit?
o 05.01.2018, 20:26 | pbjun
No hele, aktuálně jsem měl v baráku na jedné kupě 100ks OSB desek a na druhé hromadě 150ks sádrokartonů a nic se neděje, leželo to tam cca 2 měsíce. Jeden sádrokarton váží cca 10kg tzn měl jsem na paletě o rozměru 2x1,25m cca 1,5tuny. To akvárko je oproti tomu prd bych řekl... I ta obvodová zeď váží v cihle více a to je taky lokálně. Pokud chceš mít jistotu, udělej pod místo kde máš plánované akvárko taky základový "pás" jako se dělá pod obvodové zdi a komín.
o 05.01.2018, 20:27 | pbjun
Na teto fotce je to ztracene bednění jen tak ve středu baráku, to je pod komínem...

foto k příspěvku  od pbjun

o 05.01.2018, 20:27 | DaveX
pbjun: No, něco bych udělal, kdyby základovka nebyla hotová :) Ale tak, snad to bude v pohodě.
o 05.01.2018, 20:37 | DaveX
Ono já počítám akvárium i s vodou a podložím cca 600 kg, nějaká konstrukce k tomu do max 400 kg. Možná bych to nepodezdíval, udělal akorát nějaký svařenec nebo dřevěnou skříň.
o 05.01.2018, 20:49 | pbjun
Tak důležité je tu váhu dobře roznést do co největší plochy...
o 05.01.2018, 21:14 | DaveX
Zatím uvažuji, jak to udělám, zdali udělám podezdívku z Ytongu, nebo normální dřevěnou skříň. Akvárium chci mít 200x50x50. Jak bys doporučoval roznést tu váhu?
o 06.01.2018, 14:29 | pbjun
To je otázka spíše na statika, taky otázkou jak bude řešená skladba podlah v domě případně v místě kde bude akvárko.
o 06.01.2018, 14:33 | Tuner#2
Přesně to samé jsem tady psal už začátkem ledna. Desky bych se nebál, ale v tom místě to bude chtít poresit skladbu čisté podlahy.
o 06.01.2018, 14:42 | DaveX
Tuner#2: Ta podlaha mi je jasná, ale zatím, co jsem se bavil s 2 firmama co mi budou dělat nabídku na hrubou stavbu, tak mi řekli, že se toho trochu obávají. Hold to budu muset projít s projektantem a statikem, ať mám jistotu :)
o 06.01.2018, 16:09 | pbjun
Jak je dělaná deska v tom místě? Máš fotku před zalitím horní desky jak byly lité základové pásy + ztracené bednění? Ideálně v tom znázornit kde to akvárko bude. Něco jako jsem sem posílal já.
o 06.01.2018, 19:41 | DaveX
Je to vše betonová drť, takže se to zhutnilo poměrně dobře. Ještě tam přes to místo jelo i auto, které to tam naváželo. Nechám to na projektantovi, ten o tom věděl a nic tam nedal, nebo ho to taky nenapadlo :)

Bude to asi 800 mm od zdiva, takže dá se říci, že 800 mm od základového pásu.

Velikost akvária bude cca 2000x500x500. Hmotnost samotného akvária kolem 600 kg, konstrukci ještě nevím, možná bych nechal udělat skříň, prostě něco takového: [ Link ]

foto k příspěvku  od DaveX

o 06.01.2018, 20:11 | pbjun
No to by neměl být problém - jak budou podlahy? Klasika - ipa, polystyren, beton? Nebo suchou cestou - ipa, parozabrana, vyrovnavaci podsyp, polystyren, fermacell? Pokud první varianta tak bych daném místě extrud + betonová deska s kari sítí roznos aspoň do 2x takové plochy... Otázkou je jak se to roznese pod to zdivo :(
o 06.01.2018, 20:38 | kincmar
Měl jsem doma akvárko 150x60x55 na skříňce z 18mm lamina pod tím ještě filtr ve kterým bylo dalších 200l vody a podlaha je 10cm beton s kari sítí a bez problémů. Teď jsem ho předělal kvůli místu na 100x70x70 a taky žádnej problém

foto k příspěvku  od kincmar

o 06.01.2018, 20:39 | kincmar | Upraveno: 2018-01-06 20:39:52
Double
o 06.01.2018, 21:10 | Mr.Scully
Mi neříkejte, že nějaký 300-500 kg akvárko může být problémem, zvlášť když je to takhle rozložené a není to bodový tlak... to je v podstatě jak když spolu píchají dvě tlustý ženský a jeden tlustej chlap, taky kvůli postelovýmu dovádění nebudete posilovat beton do základový desky...
o 06.01.2018, 21:17 | kincmar
:D přesně tak. Váha je tak 500-700kg celkem. Navíc v rozměru 200x50x50 se to rozloží úplně na pohodu
o 06.01.2018, 21:34 | DaveX
No počítejte ještě nějakou skříň, nebo podezdívku apod. Já jsem počítal, že ze vším všudy to bude tak 900-1100 kg :)
o 06.01.2018, 21:52 | kincmar
Tak pokud počítáš, že skříň bude vážit 500kg tak to vychází
o 06.01.2018, 22:08 | DaveX
Budu se snažit dostat se max do 800 kg a budu v pohodě.
o 06.01.2018, 22:10 | Losky
DaveX: Ahoj, my jsme třeba základovou desku nijak neupravovali, jen třeba pod samotným akváriem nemáme vinylovku, ale dlažbu a olištování. Moje akvárium bude mít 200*60*70 cm, což je 840L objem a pod akváriem bude ještě další 200L akvárium jako filtrace. Co jsem tak zhruba počítal, asi se dostaneme tak na 1300 kg a bude to rozložené na 2 m2. Já si tedy nechal připravit i odpad a přívod vody k akváriu, abych už nemusel tahat hadice. Jinak akvárium mají dovézt teď v lednu, ale mělo by vypadat takhle, jen 4 dvířka.

foto k příspěvku  od Losky

o 07.01.2018, 09:48 | DaveX
Losky: To vypadá hezky, mi to bude oddělovat kuchyň s obývákem, tak to chci mít téměř ke stropu. Ta 70mm je výška? To budeš asi většího vzrůstu, nebo budeš mít mořské akvárko že? No já chci výšku tak max těch 60 mm. Spíš ale 50. Do těch 70 bych už nedosáhl na stříhání rostlin a drobné úpravy na dně :)
o 07.01.2018, 10:42 | rover (WoodTech)
Losky : mohl by jsi mi sdělit celkovej náklad na takový akvárko. I s technikou a vším okolo. Klidně do mailu.

Díky
o 07.01.2018, 21:59 | DaveX
Losky: na takový objem už musí být filtrace v podobě dalšího akvárka nebo jaký to má význam?
o 07.01.2018, 22:21 | Losky | Upraveno: 2018-01-07 22:26:12
Uvnitř akvária bude přepadový filtr, kde voda v levém rohu (na foto je trochu vidět) bude samovolně vtékat do trubek a téct dolů, kde bude další akvárium s přepážkami a filtračním médiem a na konci bude čerpadlo, které vodu požene zase do akvária. Je to asi nejlepší systém čištění vody, ale taky dražší, ale investoval jsem i proto, že dole na trubky bude připojena voda přes termostatickou hlavici a zároveň pomocí přepadu bude voda odtékat do odpadu. Jinak výška akvária bude 60 cm a hloubka 70cm, protože tam bude zároveň pozadí, které bude tak cca 5 cm ubírat.
Jinak mořské je krásné, ale náklady jsou již příliš vysoké a celkově je to už velmi drahý špás, kterému se člověk musí opravdu věnovat a na mě je to už složitý systém.
Tohle bude sladkovodní s afrikou (Malawi).
Co se týče ceny, tak je to dost individuální, protože mě vyjde s osvětlením pomocí LED pásků (takže levné řešení) na cca max 70tis, dohodli jsme se i na lepší ceně (DPH) a je to včetně montáže a dopravy. Pak ještě tak cca 5tis padne do rybiček a pak už se jen budu klepat, aby to nepovolilo:))))))
Jinak dá se ušetřit několik tisíc na filtraci, protože ta je dost předimenzovaná a skříňka v bílém lesku a zesílená na 36 mm je darda, dá se udělat a sehnat v jiném dekoru za poloviční peníze.
Jinak cena je na foto nižší, to byl rozměr akvária 200x60x60

Jinak takto je řešena filtrace:
Youtube video:

foto k příspěvku  od Losky

o 13.01.2018, 12:28 | DaveX
Spiroll vs. Krokve

Řeším teď tuto zásadní věc. Bungalov do L, máme zatím navrženou jako střechu stropní panely Spiroll. Nicméně teď řeším právě poptávku střechy a vesměs se mě lidi ptají, proč tam dávám Spiroll když jsou krokve za necelou polovinu ceny. Mě teď spiroll vychází na cca 220 000 Kč bez DPH.

Řešil někdo něco podobného?

Díky.
o 19.01.2018, 10:00 | Kapka (M)
Brácha uvažuje o výstavbě nového domu..koukal po firmě Atrium
[ Link ]

máte někdo s nima nějakou osobní zkušenost?
o 19.01.2018, 16:46 | Tuner#2
My jim dodáváme matroš, berou od nás OSB Egger, takže co se týče kvality na vstupu používají to nejlepší. Pak je to samozřejmě o lidech a řemeslnících, ale neslyšel jsem špatnou odezvu.
o 01.02.2018, 20:55 | DaveX
Porotherm 30 profi. Na maltu nebo na pěnu? Řešil někdo pro a proti? Já jsem rozhodnutý jít do pěny.

Díky :)
o 02.02.2018, 07:23 | xenonman
Johanik pěkný :)

Kapka: ta firma co si dal nevím jestli je to jen můj pocit, ale co to maj v nabídce za šílené hnusne kostky :), a celkem taky dobra vycuranost uvádět ceny domu a hlavně ze allinclusive o kus dále cena neobsahuje základovou desku 3200/m :)
o 02.02.2018, 08:33 | johanik
Tak ono základovou desku těžko počítat do ceny domu, když neví firma kde ten barák bude stát, v jakém terénu, převýšení atd. KDyž si vezmu že máme základovku téměř 3 metry nad povrchem, pak kdyby byla v základní ceně domu, tak by se jim to asi moc nevyplatilo :)
o 02.02.2018, 08:39 | xenonman
johanik chápu, ale můžu dát cenu vč zakladové desky, když vím rozměry baráku a vybereš si u nich a mít spiš poznámku cena se bude lišit při nerovnostech a členitém terénu, určitě to vypadá lip, pač pokud budeš mít zakladovku 3m nad povrchem určitě to stejně nebude jejich běžná taxa 3200/m a řeknou si více :-), ale asi jsem moc naivní v prodeji a přistupu klienta
o 02.02.2018, 09:03 | johanik
Xenonman : to jo, to chápu, občas to tak některé firmy mají uvedeno, ale je jich spíš více, co to mají mimo. Třeba já byl s přístupem dodavatelské firmy spokojenej
o 18.02.2018, 10:06 | DaveX
Hledám obklady :) Přesně tyto, na obrázku. Našel jsem podobné, ale hledám přímo tyto :) Zkuste někdo štěstí.

foto k příspěvku  od DaveX

o 18.02.2018, 21:23 | rover (WoodTech)
To bude skládány ne ? Něco jako tohle [ Link ]
o 02.03.2018, 19:09 | DaveX
Kluci, retenční nádrž? Cca 10m3? Levně, efektivně, kvalitně? Voda bude pouze na zalévání zahrady.
o 02.03.2018, 20:27 | Mr.Scully
Jestli myslíš jímku na dešťovku, tak tu mám betonovou (kdyžtak pak napíšu dodavatele), cenovka kolem 40-50k s dopravou? Plastový by asi měly bejt levnější (i když teď jsem nějakou vygoogloval a vyšlo to podobně).
o 02.03.2018, 20:49 | AR
Davex: od polaků za dvacku i s dopravou. jako je k ni i protokol o těsnosti ale kdo by jim věřil :D každopádně u nás je dost spodních vod a co byla usazena tak za rok do ni nic neprosáklo tak asi těsní :D
o 02.03.2018, 21:05 | Mr.Scully
Znám ve svém okolí několik lidí, kteří objednali u Poláků a zbyly jim akorát oči pro pláč... sliby, sliby, sliby. Zrovna tuhle mi kamarád z BMW klubu psal, ať mu řeknu nějakou českou firmu, že nemá náladu čekat už asi čtvrtý měsíc, až mu Poláci dodají, co mají.
o 02.03.2018, 21:29 | AR
Mr.Scully: hele dlouho sem hledal CZ výrobce, pokud to byl fakt CZ tak za to chtěli jako by byla ze zlata a nebo to byl jen přeprodejce polaků. Nakonec sem našel CZ co se dušoval že je to CZ výrobe. Kývnul sem, domluvili jsme. Udělal mi custom otvory pro trubky atd. Pak měli přivézt, posralo se auto, ok stane se. A nakonec dorazili poláci :D Výhodou bylo že to měli skladem. Jen dovezli, ale je fakt že to bylo asi na cca měsíc
o 02.03.2018, 21:34 | Kamil07
S polakama je nekdy slozitejsi domluva a terminy moc nezvladaji, ale vysledek je vetsinou OK.
Stejne vetsina firem v CR jen preprodava polsko a kolikrat to prijedou motovat primo polaci.
o 02.03.2018, 21:39 | Mr.Scully
Pokud vím, velkou většinu republiky zaváží Havel z Litoměřic, ti by je měli teoreticky i vyrábět, dělat custom díry apod.
o 04.03.2018, 11:05 | DaveX
jj, tak tak, myslel jsem jímku na dešťovku. Budou tam svedeny dvody z odpadu a drenáž? To nevím. Čerpadlo pro zalévání a přepad do trativodu. S Polskem nemám problém, pokud někdo víte přímo firmu, budu jedině rád.
o 04.03.2018, 15:42 | Losky
taky budu brzo objednávat, ale cca 5 m3 s přepadem do vsaku. TAky nevím, zda betonovou nebo plastovou. Když to pak časem nezadrží vodu, moc mě to trápit nebudu, je to spíš jen kvůli požadavkům obce:)
o 04.03.2018, 16:33 | BATMAN | Upraveno: 2018-03-04 16:34:42
2 Losky : Vidim ze budujes stejny akvarko jak mame my.
Sice se v tom vrta zena,ale mam jednu otazecku k tomu filtracnimu akvarku.
V nem jsou vyjimatelne molitany,fungujici jako filtry. Zena je co 1 dni vydelava a pere od tech rybich sracek,ale kolega z prace mi rikal ze si mysli ze je to blbost,ze se tam ma nasazet nejake mikroorganismy ktere vlastne vsechny ty rybi sracky a zbytky jidla zlikvidujou a pak to funguje prakticky bez zasahu cloveka. Jak to tedy je?
Mam dost sve prace a veci kolem baraku,tak se nechci zabyvat jeste timhle,ale myslim ze to dela spatne.
Prikladam foto pro pochlubeni se jeji praci :-)

foto k příspěvku  od BATMAN

o 04.03.2018, 16:33 | BATMAN

foto k příspěvku  od BATMAN

o 04.03.2018, 17:05 | Losky
Ano, dělá to opravdu špatně. TY molitany apod se perou třeba jednou či dvakrát do roka. Dá se říci, že čím déle, tím lépe. Usadí se tam bakterie a tím se nastolí biologická rovnováha. Každopádně těch molitanů tam nemáte moc. Hlavně je dobré tam dát i jiné médium. Dost často se dává levná drcená pemza. Pro představu, jak to asi osadit
[ Link ]
Každopádně měnit vodu, tomu se nevyhnete. Nevím, co tam máte, ale třeba u afriky se mění týdně 40-50% vody.

foto k příspěvku  od Losky

o 04.03.2018, 17:06 | Losky
Jinak přikládám foto mého filtru při prvních dnech, ještě tam nebyla dopuštěna ani pořádně voda:)

foto k příspěvku  od Losky

o 05.03.2018, 09:32 | cendler
AR : prosím tě, kde jsi objednal tu betonovou jímku, taky chci teď jednu někde objednat
o 05.03.2018, 09:39 | AR
Losky: zda beton či plat, záleží jestli máš spodní vody. U nás to tlačí docela dost, takže se šlo do betonu, plast by to vytlačilo.

Cendler: Hele našel jsem ho někde na netu, tuším bazoš. Už mám na něho jen mail stavebni.centrum.info@email.cz a podle fotek jsou to tihle: [ Link ]
o 05.03.2018, 10:12 | johanik
Já bral jímku od kamaráda, který vše vyrábí u nás ve vesnici, dělá všechny možný plastový věci - [ Link ]
o 05.03.2018, 11:05 | cendler
já se plastové bojím, vzláště když mám palstovou vodoměrnou šachtu a je tam pořád voda, pořád ji přetěsňuji a pořád se tam někde bere voda
o 05.03.2018, 11:08 | Mr.Scully
Mně hlavně přijde podle těch cen na netu, že plastové nejsou o moc levnější než betonové... pak nevidím důvod nevzít betonovou. (Na druhou stranu je to jen dešťovka... pokud tam nekde bude unikat voda, tak se nic neděje).
o 05.03.2018, 11:15 | AR
Mr.Scully: No záleží jaký beton vemeš. Polsko je za cenu platu v ČR, ale český beton je tak cca 2x více. Jinak plast si odvezeš za autem na plaťáku :) beton musíš náklaďákem :D
o 05.03.2018, 11:22 | Mr.Scully
No jasně, doprava je o pár tisíc jinde, ale v tý částce to není takovej rozdíl... jestli 40k za plast nebo 50k za beton s dopravou (myslím tím něco kolem těch 10m3, přesně už nevím), tak to už je fuk...

Kámoš na Poláky nadával hrozně, ale nekomentoval kvalitu jímky, ale jejich nespolehlivost a totální nekomunikativnost, neberou telefony, žádné informace atd. Což ale neříkám, že se nemůže stát i jinde... já bral od toho Havla z Litoměřic a byť je to asi nejprověřenější firma v republice na tohle, tak mě nasrali taky, protože jímku měli hotovou asi po dvou týdnech, ale vůbec se neozvali a na telefonu mi tvrdili, že ještě není... a až po x urgencích mi najednou volali a divili se, proč jsem si ji ještě nevzal, že už je hotová a uskladněná dva měsíce :-D
o 05.03.2018, 13:17 | AR
mr.scully: jasně, ale je rozdíl dát 20k za 10m3 v betonu nebo 60k za 10m3 v betonu. Jak jsem psal, domluva byla na dlouhé lokte, já komunikoval s čechem, a jo táhlo se to, ale nakonec dojeli. Jen funny bylo jak jsem je upozorňoval jak musí jet naokolo, protože mosty, samo to ignorovali a musel sem je hledat kde to zapíchli :D Naštěstí scania s dvěma nádržema nebyla přehlédnutelná :D
o 05.03.2018, 14:03 | Losky
AR: My máme cca 20 cm hlíny, pak asi 50 cm břidlice a pak zase jíl. Do metru vím tohle, ale co je hlouběji netuším.
No, link od Johaníka vypadá celkem zajímavě, našich cca 6 m3 za 30tis. Já se jen bojím toho, aby to pak hned někde neteklo nebo se to nebortilo. Máme plastovou vodoměrnou šachtu a také v ním máme asi 10 cm vody. Sousedi ani prd:(
o 05.03.2018, 15:52 | AR
Hele my cca od metru, metru a půl jíl a tam tlačí voda fest. Když mě škrábli díru na tu jímku tak jsem tam za chvíli měl bazén. Vodoměrnou se vzal plast, ta je ale kopla výše, tam se voda netlačí, takže je cajk. Tam akorát tajně prosakoval přepad tajný přepad septiku od sousedů, což bylo labůžko kopat v tom přípojku vody :)
o 08.03.2018, 13:35 | DaveX
Kluci, jak to je s tou sníženou sazbou DPH 15%? Moc tomu nerozumím. Stavím domek, zastavěná plocha 218m2, kde najdu s jistotou, že to můžu uplatnit? Ať se nedostanu do problémů.

Díky moc.
o 08.03.2018, 23:37 | cendler
DaveX : za tu dobu co se kolem toho motám, tak jsem to pochopil tak, že když věc třeba jimku kupuješ sám a bude si ji montovat sám, zaplatíš 21% daň, pokud ti ji ale bude montovat firma a na faktuře bude nějaký práce, tak ti ji dají s 15% daní, takže když je tam práce firmy, tak je tam menší daň
o 09.03.2018, 07:56 | johanik
DAvex : píšeš jak poznáš že můžeš uplatnit ? Pokud chceš uplatit odpočet DPH, tak bys měl zřejmě stavět něco co bude do podnikání, nikoli domek. Pokud to nesouvisí s podnikáním, pak si neuplatníš nic. Pokud jsi myslel kdy ti to kdo bude fakturovat s DPH 15 a nebo 21, tak je to tak jak píše Cendler, pokud to bude jen dodávka samostatné věci od plátce, pak ti to dá s 21% DPH, pokud to bude dodávka a imontáž, pak to bude s 15% DPH
o 09.03.2018, 08:31 | DaveX
Super kluci, to je přesně ono.

Děkuji.
o 19.03.2018, 21:50 | KaZaN
Neumíte někdo prosím, alespoň orientačně, spočítat tepelný štítek? Potřebuju ověřit, jestli projdu na štítku, když nezateplené zdivo 50tku vyměním za 30tku, znalí mi tvrdí, že ne, ale já nemůžu pochopit, že by třeba s takovou Broušená cihla POROTHERM 30 T Profi DRYFIX P8 (248x300x249 mm) to mohlo nevyjít.
o 20.03.2018, 07:14 | Dudelina
o 20.03.2018, 12:38 | KaZaN
Dudelina původně jsem chtěl psát drze rovnou Tobě o radu a Ty ses k tomu i tak přihlásil sám ;-) Tuhle kalkulačku jsem už zkoušel, ale neumím jí dost dobře vyplnit. Zkusím to znovu a případně se ohlásím s tím co nevím jak... Diky
o 21.03.2018, 20:53 | DaveX
KaZaN: Jakou skladbu zdiva jsi měl, žes tam měl 50tku?
o 21.03.2018, 23:50 | KaZaN
DaveX: Jestli se nemýlím, tak POROTHERM 50 EKO+ Profi DRYFIX P8 , původně jsem teda plánoval 44ku, ale projektant mne tlačí do 50ky. Bez dalšího zateplení. Ale mám problém s limitem zastavěnosti, tak řeším co nejjednodušší cestu k verzi projektu pro stavební povolení.
o 22.03.2018, 08:30 | Mr.Scully
Já tomu teda nerozumím, ale nedávno taková diskuse proběhla na jiném fóru a tam se lidi shodli, že vždycky je lepší zateplit. Vždycky. Jedinou nevýhodou je to, že nejsou dostupné materiály :) Vata není vůbec a i na polystyren se dlouho čeká a hodně zdražil.
o 22.03.2018, 11:19 | KaZaN
Mr.Scully, diskuzí jsou stovky a na každý se tvrdí něco jinýho, mně první projektant jasně tlačil do lepší cihly bez zateplení, pak vyměkl a chtěl užší a zateplit, nový projektant zase tlačí jen cihlu bez zateplení. Já vím o vlastnostech, životnosti atd prd, jen to co kde přečtu a to se tak liší, že jsem z toho naprosto vydeptanej už takovým stylem, že mi za chvíli bude jedno jestli je to z papíru, ale hlavně ať se to někam pohne...
o 22.03.2018, 13:42 | mrazik
Je tu jeste jedno hledisko. Mensi cihla nabidne vetsi vnitrni prostor. Za me urcite zateplit, sam jsem videl jak vypada na termiokamere barak bez zatepleni a se zateplenim.
o 22.03.2018, 14:40 | DaveX
KaZaN: Vidíš, já zase neuvažoval a tom, že bych nezateplil :) A to ani můj projektant. Od začátku 30 cihla + 15 polystyren. Zkus třeba popřemýšlet o 30T profi + třeba jen 5 cm polystyrenu.
o 22.03.2018, 20:57 | Mr.Scully
My máme 30 VPC + 25 polystyren... akumulace asi dobrá (na obě strany), když byly vloni v lednu ty mrazy, tak jsem ještě v dubnu měl v suterénu asi pět stupnů :-D
o 23.03.2018, 16:07 | KaZaN
mrazik Ja vim, o té termokamere jsi psal uz drive, nejsem si jistej, jestli to platí obecně, není možný, že při dodržení správnych postupů a kladby na lepidlo, k nějakýmu zásadnímu vyzařování a eventuálním ztrátám tepla nedojde? Ano, vím, že stavba pouze z cihel je náročnější na správné provedení.
Ohledně rozdílu reso zmenšení vnitřního prostoru, mi prijde rozdíl mezi 59kou nebo 44kou cihlou a treba 30kou nebo 38kou cihlou se zateplenim treba 10 12 15 eps celkem minimální.
Mr. Scully VPC je trochu jinej level, ale i o tom uvazuju, ani narocnejsi elektroinstalace mne nedesi, protoze do obvodový zdi jde pouze cast rozvodu, se holt vezme správný náčiní, trocha obohaceného špenátu a hurá do akce. Trochu mne strašili ohledně manipulace s těma blokama. Cenově nemám přehled.
o 23.03.2018, 17:05 | mrazik
Kazan koukali jsme na cihly o tloustce nejakych 50 cm a dali se krasne spocitat, zarilo to jak vanocni stromecek. No kdyz na kazde strane ziskas napriklad 10 cm, je to na vnitrnim prostoru sakra znat.
o 23.03.2018, 17:09 | Mr.Scully
Já právě mám pocit, že cenově to bylo v pohodě, nejsou to velký rozdíly. Spíš jde o tu náročnost práce elektrikáře, stráví tam měsíc, ale zase máš cihly s dobrou akumulační vlastností a asi i dobrou akustickou izolací.
o 23.03.2018, 20:22 | KaZaN
Mr.Scully hádej kdo u mne bude dělat rozvody :-D
Mrazik jasny ja Ti věřím, mne to jenom udivuje no :-D a jak vidis, mam problem se s tim srovnat :-/ pac ja proste ten polystyren nenavidim fuj :-D
o 23.03.2018, 20:56 | Mr.Scully
No ono je jedno, jestli se s tím mrcasíš sám, nebo za to dáš elektrikáři tři kila na hodinu krát devět hodin krát 25 dní :-D Blbý je obojí, barák není procházka růžovou zahradou.
o 23.04.2018, 12:26 | DaveX
Dávali jste polystyren kolem oken, viz obrázek, nebo ne? Mi dělníci říkali, že nemusím, protože mám 180 polystyren a okna umístěny na vnější části domu. Polystyren mírně přetáhnu přes okna. Jaký na to máte názor?

foto k příspěvku  od DaveX

o 24.04.2018, 07:58 | tykeev
Já měl kolem oken tvarovky vyloženě na okna a ty mají v sobě vybrání přímo na EPS, takže jsem to s tím samozřejmě vyplnil.

Detaily viz [ Link ]
o 25.04.2018, 09:47 | J-T. (P)
Osobně bych bez zateplení do nového baráku nešel. Co jsem měl čest vidět jakoukoliv hrubou stavbu tak to nebylo nikdy 100%, takže polystyren je jediné řešení.

Projektant mě taky tlačil do Ytongu 50 bez zateplení, nakonec jsem dal na rady zkušenějších a "trošku" to proti původním návrhům přestřelil: 24VPC + 28 pol. Čas ukáže, zda to byla dobrá volba...

BTW: V pondělí jsme kopli...
o 14.05.2018, 11:32 | DaveX | Upraveno: 2018-05-14 11:33:07
Kluci, řeším nyní jímku na dešťovku. 10-12m3, nemá někdo kontakt z okolí Ostravy, kdo u mí levněji? Nejlépe plast, nemám spodní vodu, tak by mohl být i samonosný. Díky.
o 31.03.2019, 07:04 | brzda
Neporadí mi někdo, jak postupovat při betonování základového pasu vedle sousedního domu? Co se týče postupného vylévání po cca 1,5m a současného zakládání zemnícího pásku mám celkem jasno, ale jedná se mi o zkušenosti s napojováním jednotlivých bloků a hlavně jestli a jak a jestli řešit izolaci můj/sousedův základ.
o 26.08.2019, 09:06 | KaZaN
DaveX Mr.Scully Ty retenčky na dešťovku, betonový, jaký jsou tipy na dodavatele?
o 26.08.2019, 09:14 | Mr.Scully
Co jsem zjišťoval, tak půlka republiky včetně mě bere dešťové nádrže od téhle firmy (dodávají po celé ČR):
[ Link ]

Zbylá půlka to bere z Polska, kde je to vždycky o štěstí... stane se, že nádrž nedorazí nebo dorazí, ale protéká (což se ještě u dešťovky dá přežít). Je to prostě risk a šmejdy, ale zase za poloviční cenu.

(Mluvíme o betonových... plastové netuším, netoužil jsem po ní :)
o 26.08.2019, 19:34 | KaZaN | Upraveno: 2019-08-26 21:39:01
Mr.Scully Máme jíl/jílopísek, takže chceme betonovou. Byly tu nějaký výkřiky, že nám to udělají ze skruží, štěrku a textilíe, ale to mne jaksi neoslovilo. Plastovou nechci, nerad bych aby mi jednoho dne koukala oknem do ložnice. Ty stránky co odkazuješ jsou poněkud bídný, ceny nikde, produkty nikde, cena dopravy nikde, vlastně se nic nedozvíš.
edit: Jak velkou máš a kolik stála a co za dopravu, instalaci?
o 26.08.2019, 23:06 | Mr.Scully
Asi 9 kubíků - jímka 32k, doprava 9k, drobnosti (vrtané otvory) něco navíc, celkem asi 50k skoro přesně.

Mívali na webu ceny, pak to nějak předělávali, teď to tam taky nevidím.
o 27.08.2019, 14:08 | AR
ty kráso. my polak, 10 kubíků a celkem asi 24t ci tak nejak vcetne vrtani der pro trubky a dopravy a ulozeni na misto. A netece ani nevsakuje :D
o 27.08.2019, 15:32 | KaZaN
Mr.Scully dík, to je levnější než mi tu nabízejí, ale i tak je to trošku morda, ale když nebude zbytí.
AR tak to zní docela motivačně, máš konkrétní kontakt/odkaz?
My máme dešťovou kanalizaci na pozemku, v projektu mám ještě k tomu retenční nádrž a vsakovací nádrž, což mi na tom jílu tady nedává smysl, chci s tím co steče okapem jen zalejvat a zbytek přepadem, včetně drenáží a ze zpevnenejch ploch, plave pryč....
o 27.08.2019, 15:38 | Mr.Scully
Mně to místní firma nacenila asi na 95k, takže jsem byl vděčnej, že existuje firma, co to dělá za 40-50k :)

Jinak jo, Poláci jsou skutečně o půlku levnější, ale jak říkám, znám dva případy, jednomu ji nakonec vůnbec nepřivezli (sliby, sliby, nakonec po dvou měsících čekání výmluvy), druhému to protejká, což u dešťovky až tak nevadí, ale moc super to není. Je to prostě polská loterie. Já jsem spěchal a nechtěl jsem riskovat.

Jíl máme v podstatě taky, vsakovačka je klasicky jen takovej nějakej ten štěrk a tak, už si to nepamatuju, ale jde do toho přepad z dešťovky.
o 28.08.2019, 10:30 | savle
Taky řeším jimku na destovku. Tady je pekny přehled dodavatelů: [ Link ]
o 28.08.2019, 20:02 | crestik | Upraveno: 2019-08-28 22:03:17
J-T: aby sis nemyslel, že vedeš, tak rodičům dáváme 32cm :-)

foto k příspěvku  od crestik

o 29.08.2019, 11:27 | AR
Mr.Scully: výmluvy s dodávkou tedy mohu potvrdit. První termín dovozu padl protože údajně porucha auta na půli cesty :D pak jim do toho něco vlezlo, pak zapomněli ale nakonec dojela parta z polska ale nemusel sem se ničeho bát, to jsou jen kamarádi dodavatele co mají auto ale jímka je jinak česká :D

KaZaN: Hele tak co mam v mailu tak jímka byla za 22 a cca 4t byla doprava. Ale jediné co mám je milovka: stavebni.centrum.info (at) email.cz
o 29.08.2019, 11:52 | KaZaN | Upraveno: 2019-08-29 13:55:30
AR dík, zkusím.
Teď si lámu hlavu jak nezapomenout na žádný prostupy základama pro chytrej dům :-D a tedy i k jímce kabely, že jo, na čerpadlo, čidla atd :-D
o 29.08.2019, 14:24 | AR
přeně, já mám vedle jímky ještě šachtu pro čerpadlo apod. a do toho natáhlý husák z baráku. Do samotné jímky pak mám krom klasického vtoku další 3 díry - jedna na čerpací potrubí, jedna na dopouštěcí potrubí a jedna pro senzor hladiny
o 29.08.2019, 14:48 | KaZaN
AR máš fotky jímky, šachty čerpadla atd? Jsem zvědavej, teorie je jasná, ale praktický provedení pokulhává :-D
o 30.08.2019, 11:17 | AR
KaZaN

foto k příspěvku  od AR

o 30.08.2019, 11:19 | AR
KaZaN

foto k příspěvku  od AR

o 30.08.2019, 11:20 | AR
KaZaN

foto k příspěvku  od AR

o 30.08.2019, 11:25 | AR
KaZaN: strojovnu zatím nemám. Dal sem tam obyč čerpadlo s expanzkou abych aspoň posílal vodu do zahradního okruhu ale čerpadlo nějak nevydrželo vlhkost :/

Šachta jako taková je malá, máme jíl a docela brzo se začne tlačit voda, takže má uvnitř výšku cca 1.5m :/ Vede do něj potrubí z vodovodního řadu a pak další trubka do baráku pro rozvod užitkové vody. Dál tam mám prostupy pro to samé do garáže. Jeden prostup je pak pro čerpání "přepadu" do dešťové kanalizace, nádrž je níže takže pokud by došlo k nějakému přívalovému dešti a vody bylo až moc, mám v plánu to čerpat do kanalizace, vsak by neměl smysl, už tak se občas dělají laguny když je té vody fakt hodně.
o 30.08.2019, 11:27 | AR
KaZaN: a jen jednu poznáku, nepodceň hydroizolaci šachty :D já to kopal ručně a měl sem dost, takže jsem měl malý výkop a nemohl sem pak zdi zaizolovat, takže při dešti prosakuje voda :/ takže mě čeká obkopání a doizolování :/
o 30.08.2019, 22:07 | KaZaN
AR Tak to je hustý, takovej bunkr :-D Díky
o 13.09.2019, 12:32 | KaZaN
Borci, poraďte prosím,
potřebuju dovrtat do betonu do pasů roxory, mám žebírkový 12ky roxory, kolikátkou vrtákem to mám předvrtat? Stačí je tam narvat nebo je musím ještě mazat betonem nebo dokonce na chemii? Přes to půjdou ztracáky a vylejt, klasika.
Díkes
o 13.09.2019, 13:09 | AR
navrtat a natlouct, netřeba žádné chem. kotvy apod. A velikost vrtáku asi i podle toho jak moc dobrý je ten beton a jak moc ti vrtačka kope :D Zkus jednu díru, nabouchej a uvidíš :)
o 13.09.2019, 15:20 | KaZaN
OK, tak koupim radsi vic průměrů vrtáku a vyzkouším. Beton je C20/25, jak moc je dobrej nevim, ikdyž ochutnal jsem ho při čištění od jílu víc než dost ????
o 22.01.2020, 13:39 | brzda
Ahoj, jaké máte zkušenosti se stropy u patrových domů? Výhody nevýhody?
Samozřejmě je mi jasné, že se ke konstrukci vyjadřuje také projektant/statik
o 15.02.2020, 18:55 | Horal-11
Ahoj, nezbylo někomu ze stavby prkna nebo desky na šalování? Rád bych za úplatu odvezl, nové mi na to přijde škoda, Středočeský kraj a Vysočina, díky.
o 27.12.2020, 19:59 | Collin
Tak jak se vám bydlí po letech..? Nějaké info, postřehy, reference.. :)
o 27.12.2020, 21:31 | Mr.Scully
Mně dobře. Kdybych býval nepřekročil rozpočet asi tak trojnásobně, tak jinak velká spokojenost :-D Ale jsem na super místě, se sousedama si to nakonec taky sedlo, takže nemám na co si stěžovat.
o 28.12.2020, 16:14 | Collin
Mr.Scully a ty máš dřevo? Zajímají mě postřehy na dřevostavby..

My pomale začínáme.. Dlouho se řešil pozemek,ale povedlo se.. Rovina,kousek od města,zahrada na jihovýchod :)
o 28.12.2020, 16:21 | Mr.Scully
Ne, vůbec ne, šel jsem osvědčenou cestou VPC cihel. Z mého pohledu nebyl důvod brát cokoliv jiného, u dřevostaveb jsem kromě času neviděl žádnou výhodu, tak jsem se jimi ani nezabýval.

Pozemek je beztak největší peklo, dneska chce mít barák každej, kdo si našetří sto litrů a pojme podezření, že chce mít pořádné sídlo :-D Takže výběr pozemků je zoufale malý, aspoň u nás v Plzni to tak platí už hodně dlouho.
o 28.12.2020, 17:01 | Collin
Ty máš sídlo,ne..? Viděl jsem na začátku,že chystáš sklep,garáž, suterén..

My jedeme menší domek, 110m2 užitná..
o 28.12.2020, 22:55 | Tuner#2
My bydlíme spokojeně, 120m2 užitné je až až na uklízení, jen ta garáž 65m2 je malá a chtělo by to ještě jednu špinavou dílnu, takže třeba něco časem vedle :)

Collin: K dřevostavbám mám nějaký čas blízko, klidně se ptej co tě zajímá. Kdybych do toho šel, tak konstrukci z I nosníků Steico a difůzně otevřený systém.
o 28.12.2020, 23:35 | Mr.Scully
Jo, já mám tři podlaží, ale využitý na sto procent, ještě mi reálně jedna místnost chybí, tak jsem se musel trochu uskrovnit :-D Nahoře klasicky koupelna, wc, šatna, ložnice a dva dětské pokoje (jeden teď slouží jako malý fotoateliér), přízemí koupelna, wc, obývák, kuchyně, pracovna a suterén garáž, dvě technické místnosti, sklep na jídlo a místnost na pinčes. Až na tu pinčes místnost vůbec nic atypického. Kdybych stavěl znova, tak bych udělal dvojgaráž a jednu místnost navíc (standardní fotoateliér, protože mě to baví), ale dispozice 820m2 pozemku neumožňovaly se zas tak rozšoupnout :-D

Během stavby jsem zvoral jednu jedinou věc, bůhvíproč jsem si do některých místností dal radiátory místo podlahovky, takže jsem měl naprosto zbytečně dva okruhy s různými teplotami vody, nakonec jsem to stejně spojil do jednoho pro zjednodušené ovládání TČ. Dneska už bych samozřejmě udělal podlahovku úplně všude, radiátory dávají smysl na chatě, ne v RD, kde je teplota víceméně konstatní. Samozřejmě s výjimkou žebříků s elektrickou patronou v koupelnách na sušení ručníků apod.
o 29.12.2020, 06:45 | walish
Mr.Scully: Až budou děti řádit v zimě venku, pokud teda bude ještě někdy sníh:), tak aspoň budeš mít kde sušit bundy, kalhoty a tak :)
o 29.12.2020, 17:39 | AR
asi 4 roky ve dřevě, normálka, teda nemám to jak srovnat s cihlou apod. je to náš první barák. Máme cca 100m2 užitné a asi bych šel do o fous větší plochy, asi i dispozici bych řešil jinak :D
o 30.12.2020, 20:06 | Collin
Tuner#2 Děkuji..

Dost teď řešíme čím vytápět dům..? Zda mít i plyn či ne,páč ten máme přímo na pozemku stejně jako všechny sítě..
o 30.12.2020, 20:08 | Collin
Scully: Jsi měl asi astronomický rozpočet,viď..? :))
o 30.12.2020, 22:43 | Mr.Scully
Měl jsem rozpočet na barák asi 8M a rozhodně to teda o dost nevyšlo :-D Ale jako co, tři auta místo jednoho nepotřebuju, na dovolenou s prckem nejezdíme a jestli mám hypo splacenou v roce 2025 nebo 2030 je taky celkem jedno.

U nás nejvíc udělala elektrika s Loxone, tam jsme se dostali na 1M, což mi všichni majitelé domů dopředu říkali a já jim nevěřil :-D Plus okna Internorm udělaly další 1M, což je otázka, jestli se za tu kvalitu vyplatí nebo ne. Zbytek baráku už cenově normálně odpovídá podlahové a zastavěné ploše.
o 30.12.2020, 23:03 | Tuner#2
Collin: ač jsem plynu nakloněný a sám ho mám, tak u kvalitní dřevostavby s malou plochou bych ho asi nevolil. Ta spotřeba tam bude tak malá, že výhodnější bude elektrokotel, infrapanely či TČ pokud už nějak rozumně poklesla cena (přiznám se, že jsem nestudoval, ale tchán pořád dával před 3 roky kolem 200tKč když chceš aby to za něco stálo).
o 01.01.2021, 11:31 | Mr.Scully
TČ je myslím pořád kolem 200k a vyplatí se pro velké spotřeby, velké domy. U 110m2 bych osobně šel do elektrokotle.
o 01.01.2021, 12:52 | AR
topime el. kabely v baraku je jen přípojka el. a díky tomu tarif d57 rocne komplet cca 20k a to je v baraku každý den někdo takže spotřeba el. vysoká
o 01.01.2021, 19:39 | Collin
Díky chlapy za názory. Nejdříve jsme chtěli plyn když je na pozemku,plus firma dává "zdarma' kondenzační kotlík :) Uvidíme jak se poradíme pak na schůzce..

Na jaké výrobce popř. Koukat..?
o 01.01.2021, 20:56 | Tuner#2
Collin: Otázka je co dávají a jak máš dostupný servis. Já mám Vaillant a zatím spokojenost až na to, že při výpadku proudu nedrží hodiny (nové to prý už umí, kdy jsem si stěžoval servisákovi). Jezdí na servis jedou za dva roky, protože ty nový kotle mají sání z venku dvouplášťovou trubkou a prakticky na tom není co čistit, jen vymění těsnění a frčí dál. Takže pokud to máš v nějakém balíčku, plynu bych se nebál. Loni jsme platitli cca. 12,5tKč za rok včetně TUV a vaření.
o 02.01.2021, 17:16 | Mr.Scully
Náklady na barák by se podle mě měly uvádět v poměru na metr čtvereční, aby byly trochu vypovídající :)

Já u brutálně přetechnizovaného baráku, kde rozhodně nejsem v žádném aspektu úspornej, platím sice za vše (energie, voda, teplo, chlazení/rekuperace) komplet asi 4800 měsíčně, ale je to furt 300 m2 plus venkovní vířivka a je v tom zahrnuto fakt vše, chlazení v létě, topení v zimě, voda, vše. A pasivní barák fakt nemáme a to mi ještě někde pekelně utíká spotřeba elektřiny a nemůžu se dopočítat kde :-D

Nicméně třeba kamarád platí jen za elektriku desítku měsíčně a ještě mu chodí nedoplatek ve stejné výši (ano, platí za elektřinu cca 200 tisíc ročně), už jsem mu opakovaně radil, že za prvé zřejmě nemá správně nastavený tarif a protože má elektroměr společný jakoby se sousedem (byť je psaný na stejnou osobu), tak bych tipnul, že tam soused má tam hektar trávy, protože jinak to nechápu :-D
o 02.01.2021, 19:40 | Collin
Já mám štěstí v neštěstí.. :) Pozemek malej,menší dům.. Ale zase lepší mít cca 110m2 v domě než 50m2 v bytě.. Tím,že mám malej pozemek tak nemusím řešit velký dům a hypotéku.. :)
Pozemek na kraji obce za nula nic,teď se jen soustředit na stavbu ..:)
o 02.01.2021, 20:06 | Collin
Mr.Scully prosím tě kolik platíš hypotéku, Když jsi na takových číslech a ještě jsi to přetáhl.
o 02.01.2021, 20:37 | Mr.Scully
Mám půjčeno asi 5M, platím myslím kolem dvacky měsíčně, dal jsem si to schválně radši na hodně let, člověk nikdy neví, co se může stát, viz covid.
o 02.01.2021, 23:39 | Tuner#2
Mr.Scully: Musíš trochu nohama na zem, když tady čtu ty sumy, protáčí se mě panenky a někoho kdo připravuje stavbu by to snad mohlo i odradit :))

Já mám 200m2 a barák vyšel na cca. 1,6 mega takřka vše svépomocí. Platím 12,5tKč za plyn (topení, TUV a vaření) a 12tkč za elektřinu.
o 02.01.2021, 23:49 | Mr.Scully
To jo, ale zase tys stavěl v úplně jiný době :) My stavěli 2017, mám tu sousedku, která je extrémně spořivá, ukecala slevu snad na vše, má bungalov 4+1 a stál ji nakonec 4M + 2M pozemek. A nemusím dodávat, že ceny pozemků od tý doby jsou na 200-300% :-) Materiály a práce lidí bych od tý doby počítal tak +50%. Už když my jsme dostavěli, tak v zimě 2017 jsem slyšel reporty, jak se docela o desítky procent zdražují materiály, měl jsem kamaráda v DEK, tak to potvrzoval, že je spousta věcí nedostupných a ceny lezou nahoru. Řemeslníci v té době byli ochotni přijet za 300 čistého na hodinu, dneska pod 400 bych nikoho nesehnal (beru základní řemesla, nic sofistikovaného). Dneska to není sranda - a přesto lidi blázní, všichni mermomocí chtějí barák :)
o 03.01.2021, 12:47 | DaveX | Upraveno: 2021-01-03 12:57:57
No já dostavěl prakticky 2019 a jsem tak nějak rád, že to mám za sebou, když vidím, jaká lichvařina aktuálně ve stavebnictví je. 221m2 zastavěné plochy (cca 180m2 užitné, vytápěné) mě vyšlo na 3,7 mil., pozemek máme malinký (ten v ceně není), 700m2 ale co jsem zjistil, bohatě to stačí. Taky jsem čekal, že to bude trochu méně, chybí mi dodělat zastřešení garážového stání, terasa, ale to si budu dělat sám. Nutné ale říct, že mám rekuperaci, TČ a podlahovku Multibeton, což je asi nejdražší podlahovka vůbec, ale s doživotní zárukou. + Loxone, ale dělal jsem si to sám, mám jen základ, světla, žaluzie, vyšlo mě to asi na 40.000 i s vypínačema Touch. Takže pokud bych se uskromnil, dalo by se dostat v pohodě na 3,3 - 3,5 mil. Náklady na el byly loni 15.200 Kč, což je docela fajn na tak velký domek. Jinak nejsem nijak majetný, prostě normálně pracující člověk s příjmem cca 30 čistého. Manželka 3 roky na mateřské + princezna na cestě. Hypo se dá zvládnou v pohodě a zbude i na dovolenou :-)

Tak hodně štěstí těm, co budou stavět. Jak se říká, že až třetí dům je ten perfektní, já bych se na to vysral :-D
o 03.01.2021, 14:19 | Mr.Scully | Upraveno: 2021-01-03 14:19:52
Já si dokážu představit se ještě jednou naposledy přestěhovat, ale už do hotovýho (nebo z větší části hotovýho), už nikdy nehodlám synchronizovat podlaháře, omítkáře a elektrikáře a mít z toho bezesný noci, nestojí to za to :-D Neměl jsem dům na klíč, domlouval jsem postupně firmy a pracovníky a googloval všemožné technologické postupy a varianty a materiály, ale manuálně jsem se prací nijak nezúčastňoval, nevyplatilo by se to finančně ani z hlediska výsledku :-)

Já jsem na baráku podcenil architektku, navrhla tuctovou budovu, která díky různým drobnostem se dost prodražila... což je blbá kombinace, buď jsem si měl nechat za stejný peníze navrhnout nějakou superstavbu do architektonické soutěže, nebo jsem měl postavit kostku a byl klid a ušetřilo by se při stavbě i na energiích :-D Byla to mladá holka po škole, byť se zázemím velké firmy. Tuhle část plánování bych už dneska určitě nepodcenil.

Nicméně i přes zvýšené náklady mě to netankuje, protože ceny nemovitostí vzrostly od té doby tolik, že bych to prodal asi v pohodě bez ztráty. Dneska je - tedy až na nízké hypoteční sazby - podle mě snad nejhorší doba na stavění vůbec.
o 03.01.2021, 14:43 | crestik | Upraveno: 2021-01-03 14:48:45
rodičům jsme dostavěli RD s parametry pasivního domu 2020. Mají tam uplně vše, co by tady někteří nepřekousli, tedy TČ, FVE, podlahovku, rekuperaci s topením i chlazením, krbovou vložku pro pasivní domy...vše se ukládá do bečky. Celá technologie stála snad 480, dotace na dům 530. Technická místnost vypadá strašidelně, ale není to žádná raketová věda, všechno jede jakoby odděleně, jediná společná věc je bečka. Celý ten barák nebyl nejlevnější, ale hned po dokončení jsem to mohl obratem prodat o 1,5mil víc, než co mě to stálo. Lidi mají dneska peníze, příp. hypo, a klidně si připlatí za hotové, hlavně nečekat a nemuset si nic dodělávat.
o 03.01.2021, 15:07 | Mr.Scully
Já neměl na žádnou dotaci šanci (jedině že bych měl skutečný pasiv, což jsem kvůli struktuře domu asi neměl moc šancí dosáhnout). Jsem nepřítelem jakýchkoliv dotací, ale když už jsou, tak mě to docela mrzelo :-D Každej vesničan se sto let starou barabiznou dostane prachy na cokoliv (protože dělá nějakou "změnu"), ale pokud člověk staví nízkoenergetický barák od nuly, tak nedostane ani prd, protože vlastně není s jakým stavem "před" to srovnat.

Já furt nějak nevím, všude se mluví o krizi a pak člověk vidí ty poměrně drahé developerské projekty u silnice se stometrovým pidipozemkem a ono je to za měsíc komplet vyprodané... asi na tom nejsme až tak špatně. A touha vypadnout do vlastního baráku je velká. Já jsem panelákový dítě a ještě před deseti lety jsem po baráku absolutně netoužil, ale zvlášť teď v covidové době je prostě boží mít větší barák s pozemkem... v podstatě jsme tři měsíce nevylezli mimo barák/pozemek a existujeme úplně v pohodě. Někde v bytě bysme se možná sežrali s manželkou nebo ukousali nudou. Tady je pořád co dělat.
o 03.01.2021, 20:13 | Collin
Jedete různé serepetičky které ani neznám.. :))
Mě vystačí domek s podlahovkou,krbem.. Jiné podmínky snad nemám :)
Jediné co mě mrzí,tak jsem nedosáhl na hypotéku.. Takže musím prodat byt který jsem si chtěl nechat a pronajmout..
Na druhou stranu hypotéku bych musel doplácet(z nájmu by nebylo dost korun).. Tak postavíme na klíč a bude klid.. :)
o 03.01.2021, 21:30 | walish
Collin: Kdybys chtěl ještě nějak zkusit vykoumat tu hypotéku, tak mi klidně napiš mail, proč ti to nedopadlo a zkusím třeba nějak poradit.
o 03.01.2021, 21:45 | Collin
walish: Ok díky.. Zítra jak budu na firmě napíšu..
o 06.01.2021, 09:29 | johanik
Takže u nás bydlíme cca 5,5 roku v Rýmařovské dřevostavbě a naprostá spokojenost. S odstupem času bych určitě pár věcí udělal jinak, ale to asi každý kdo staví.

Zaprvé jsme v baráku udělali klasické radiátory a ne podlahovku, což bych teď především vzhledem k dítěti určitě změnil.

Dále jsem nějak zjistitl, že jedna garáž je prostě nesmysl, nějak se mi rozrostl vozovej park a i dvojgaráž by byla nějak málo, ale pro další stavbu určitě minumum. Bohužel na pozemku už nic jiného nepostavím, tak musím nějak fungovat s tím co je, takže ke garáži přístřešek, který letos asi ještě nějak opláštím a bude z něj garáž :)

Jinak topení elektrickým kotlem v dřevostavbě není špatný, máme to tedy teď s kombinací s FVE na střeše, takže v létě téměř nulové náklady, navíc bateriový systém v případě výpadku proudu je k nezaplacení.

Samozřejmě občas by člověk někde jinde uvítal zásuvku, ale to už jsou drobnosti, my jsme naprosto spokojeni s celkovým bydlením
o 06.01.2021, 09:31 | johanik | Upraveno: 2021-01-06 09:42:32
A jedna aktuálni dronovka k tomu
o 06.01.2021, 09:42 | johanik | Upraveno: 2021-01-06 09:43:53
Tak foto sem prostě nejde...

Daryl ?!
o 06.01.2021, 11:51 | Tuner#2
Máš moc velké rozlišení, Daryl na to sere nejde to už dlouho.
o 06.01.2021, 12:39 | Daryl (A)

foto k příspěvku  od Daryl

o 06.01.2021, 12:40 | Daryl (A)
nejde o rozliseni ale typ souboru ... jpg only ...a nestaci to jen prejmenovat. TOhle co sjem nahral ma v originale 4k rozliseni
o 06.01.2021, 16:56 | johanik
Tak schvalne

foto k příspěvku  od johanik

o 06.01.2021, 16:59 | johanik
A velká foto focená z mobilu
o 06.01.2021, 16:59 | johanik
Takze ani prd, proste z jablka sem rovnou foto nedam
o 06.01.2021, 17:07 | Mr.Scully
No origo foto sem nedáš z žádnýho mobilu, to jsou 10-15mpix krávy :-)

Jinak s dvougaráží souhlas, bohužel nás limitoval pozemek, máme vjezd na užší straně. Příští barák bude mít třígaráž :-D

Baterie/FVE fajn, ale má to cenu třeba do nějakých (nevím) 5-7 MWh ročně. U mý spotřeby kolem 22 MWh nemá smysl řešit, jestli FVE pokryje třetinu mé denní spotřeby nebo ne. Navíc je kolem toho tolik byrokracie, že jsem nad tím ani neuvažoval.
o 06.01.2021, 17:27 | johanik
Zadnej dalsi barak uz asi stavet nebudu, tak mam smulu ???? Ale trojgaraz by byla fajn, no, bohuzel ????

Co se tyce FVE, tak u mne byrokracie zadna, vse vyresil clovek co to delal, takze dobry., i kdyz premyslim, zda vubec navratnost bude, ale aspon jsem trochu sobestacnej ????
o 06.01.2021, 19:33 | Harryp
To Johanik: Jakou a kdo Ti FVE dělal? Právě to řeším u sebe. Vychází mi to na 6.6 (příprava na 8) od S-power (asynchronní střídač, Aku 11.2)
o 06.01.2021, 19:36 | johanik
Dělala to firma solarpartner, mame 3 fazovej system, baterie 9kwh, 18 panelu, 5,4 kw vykon
o 06.01.2021, 20:17 | Tuner#2
Daryl: 4K rozlišení u fotky docela pobavilo :)) to má dneska slušné video, web by měl umět zmenšit z mnohem většího rozlišení, dneska mají mobily 108Mpix a proč by to měl uživatel ještě zmenšovat?
o 06.01.2021, 21:29 | Daryl (A)
z mobilu sem fotku nedas, protoze to neni jpg. A zrovna japko uz ma zcela novy vlastni format, ktery bys musel nejdrive vyexportovat jako jpg. Takze ne, z mobilu to uz par let nejde ... proste od doby, kdy mobily prestaly pouzivat jpg.
o 06.01.2021, 21:30 | Daryl (A)
tuner: zmensi to jakoukoli velikost do 50 MB velikosti souboru. Vetsi je uz spise limit pro upload. Jen to musi byt jpg. Tot vse.
o 06.01.2021, 21:35 | Daryl (A)
jinak ten format se jmenuje heic. Ale jsou na to konvertory primo v mobilu [ Link ]
o 06.01.2021, 21:58 | Tuner#2
Daryl: nestálo by za to, to nějak vylepšit? Právě z mobilu dávám momentky z práce třeba na virt nejčastěji a i tady je vidět dost často to trápení uživatelů co 3 x zkusí a pak se na to ve finále vykašlou...
o 07.01.2021, 02:25 | Daryl (A) | Upraveno: 2021-01-07 02:28:17
Jako vubec to neni prdel a jsem zvedav, jak dlouho to bude fungovat ... heic supported. Tak si to zkuste z toho mobilu.

foto k příspěvku  od Daryl

o 07.01.2021, 08:02 | johanik | Upraveno: 2021-01-07 08:04:36
Tak teda zkusím konečně tu dronovku. Foto tedy jde, ale stejně ne při uplně plné velikosti

foto k příspěvku  od johanik

o 07.01.2021, 08:09 | johanik
A ještě jedna z druhý strany

foto k příspěvku  od johanik

o 08.01.2021, 10:58 | Mr.Scully
95% mobilů používá furt JPEG, mám pocit, že HEIC mají snad jen iPhony. Ale samozřejmě jak roste rozlišení, tak chápu, že není úplně jednoduchý, aby nějakou 50 Mpix fotku pobral a zmenšil nějaký PHP skript, žere to docela paměť.

Btw. johaniku, co máš za drona, nějakej Mini/Mini2 nebo tak něco? Zrovna jsem nedávno kupoval a taky fotil barák (nechci to sem úplně dávat, zas tak veřejně svoje bydliště nechci vystavovat). Je to úžasná hračka :-D
o 11.01.2021, 07:56 | johanik
Mám DJI Mavic Mini, za mně spokojenost, super skladnost, výdrž, jen občas ten signál se ztrácí, ale jinak pohoda.
o 11.01.2021, 12:58 | Mr.Scully
Jj, já si teď koupil Mini 2, oproti jedničce má 4K, RAWy na fotky a daleko lepší signál, je to boží hračka, co jde strčit do kapsy a vzít na jakýkoliv výlet.
o 09.03.2021, 18:49 | Collin
Pánové jak dlouho vám trvalo než jste kopli do země..? Vím,že je to všude jiné,ale ze zvědavosti,pro představu.. Díky..
o 10.03.2021, 10:34 | radek.613
Když pro představu, moji stavebníci kopli do země 8.dubna 1906, přičemž darovací dekret dílce půdy má datum 12.března roku téhož .... Asi vystihli dobrou dobu, kdy nebylo na úřadě plno :-D
o 10.03.2021, 18:25 | crestik
joo joo, to tehdá před 100 lety, to byla jiná...kéž bychom se tam vrátili, co
o 10.03.2021, 20:19 | Tuner#2
Když pominu blbé poznámky opět stejného člena crestika, tak dříve bylo opravdu lépe...

Mě to trvalo něco přes rok, kolega aktuálně už bojuje rok a půl, ale tady místní úřad je tím vyhlášený. Někdo to jde i rychleji a bez problémů, ale na výrazně kratší dobu bych nespoléhal.
o 10.03.2021, 20:57 | Collin
Tuner#2 Díky..
My jsme začali s papíry hned ze začátku Ledna..Příští týden jdeme sednout na projekt..
Bylo nám řečeno,že administrativa cca 7 měsíců,výstavba taktéž.. Ale v této době tomu moc nevěřím..
o 10.03.2021, 23:28 | Mr.Scully
Teď jsem se na to schválně koukal, stavěli jsme 2016.

02.05. jsem vystavoval plnou moc pro člověka, který se živí tím, že obíhá úřady a za relativně symbolickou částku vše zařídí a sežene
08.06. jsem si vyřídil hypotéku
20.06. jsem měl územní souhlas se stavbou
05.08. jsme vylepili stavba povolena a začali kopat

Ale měli jsme zastavěnou plochu do 150m2 (asi 145m2), vyhnali jsme to do výšky :-D Nad 150m2 by to bývalo předpokládám trvalo déle než ten měsíc.
o 13.03.2021, 18:03 | J-T. (P) | Upraveno: 2021-03-13 18:07:12
Tak já přidám taky svoji reálnou zkušenost :-)
Pozemek jsme měli, na hranici byla přivedená voda a el., stavěli jsme v okrese Rakovník.

listopad 2017: jsme si nakreslili na papír představu
leden 2018: jsme měli hotový projekt
březen 2018: jsme dostali stavební povolení
duben 2018: se koplo do země
srpen 2018: byla stavba hotová
říjen 2018: jsme bydleli :-)

Stavba z cementovápených cihel 24 cm + 28 polystyren = žádný prefabrikát!
Cenovka bez pozemku byla komplet včetně vnitřku cca 5,5 mil Kč, včetně DPH (měli jsme vše ofiko). Podlahovka je 155 m2 (5kk).

Když se chce a vybere se dobrá firma, tak to jde. Od prvního nápadu po "první spánek v ložnici" uběhlo v našem případě 7 měsíců! Čistá stavba pak byla za 5 měsíců.

Určitě by to šlo levněji, ale já to chtěl bez problémů na klíč a neřešit to měsíce / roky.

foto k příspěvku  od J-T.

o 13.03.2021, 18:21 | J-T. (P) | Upraveno: 2021-03-13 18:26:35
Ještě se sluší připsat i negativa:

- projektantka byla kráva :-(, byla z DEK projekt. Jak už někdo psal, projekt NEPODCENIT, zpětně už vím že to je nejdůležitější věc co ušetří mraky starostí a peněz. To bych příště udělal 100% jinak.

- chtěl jsem ušetřit "blbých" 100 tis. a vzal jiného topenáře než mě bylo doporučeno stavebníkem. Za to bych si nafackoval. Story o mém topení by vydalo na román :-( Mám el. kotel a kombinaci podlahovky a radiátorů.

- slaboproud jsem silně podcenil :-(, bylo málo zkušeností a vzhledem k rychlosti stavby se už moc zachránit nedalo. Kabely ke kamerám mám například roztahaný podél okapního žlabu :-( a dodělával jsem to ex. post

- terénní úpravy pozemku (mám 4tis. m2), jsem dělal až další rok po jaře, takže jsme žili půl roku v bahně a to byl masakr :-( = terénní úpravy bych řešil hned po dokončení stavby

- garáž s prostorem pro zahradní věci se dodělávala až další rok v létě - mám ji vzhledem k velikosti pozemku mimo barák. Mám rád čistý prostor = nechtěl jsem to u baráku.

o 15.03.2021, 10:41 | Mr.Scully
DEK jsme využili jednou, kamarád tam dělá manažera, furt nás ukecával, jaký nám dá super slevy, tak jsem je využil na tašky na střechu. Co vám budu říkat, zbyla nám jich asi půlka a přišli jsme na to pozdě, takže už nešly vrátit :-D Ta jejich projektantka odhadla množství zřejmě hodně hrubým odhadem.

Jinak my jsme pro změnu podcenili architektku, byla to mladá holka v rámci poměrně velkého studia. Příště si radši připlatím. Ale zase konkurenční firmy chtěly za projekt 400 tisíc a to se mi jaksi nechtělo...

Ale třeba garáž v rámci baráku je super a to bych nikdy nechtěl jinak. Ten pocit, jak v lijáku nebo mínus deseti přijedu do tepla a nákup v podobě deseti tašek jen přesunu o pět metrů vedle do sklepa, je k nezaplacení...
o 15.03.2021, 19:28 | crestik | Upraveno: 2021-03-15 19:52:29
Tunerečíslodvě, v čem bylo lépe před 100 léty? Že se muselo půl sezony řešit dřevo a další půl sezony jídlo? :-D

J-T: asi teda to nej, co tady proběhlo, pokud se dívám na rychlost stavby, prostor, barák a místo
o 15.03.2021, 19:45 | Tuner#2
crestik: JJ zcela jistě je lepší žrát bakelit s Éčkama z marketu co koupíš hned a v akci :))
o 15.03.2021, 19:55 | crestik
tak se stavte tam vod Plzně sem na Moravu...tady máme normálně soukromé řezníky, pečivo z mouky, místní farmy a spoustu dalších novodobých přežitků :-D
o 15.03.2021, 23:29 | DaveX
J-T.: 4000m, tiše závidím. Můj sen byl alespoň 1500m. No, domek jsem postavil přesně na 666m2 no a stavba to byla trochu prokletá :-D K tomu mám pásek 47m2, takže v reálu jsem něco nad 700. Má to výhodu, tráva posečená za 15 minut, méně vypitých piv apod. :-D
o 16.03.2021, 08:59 | Collin
Prosím vás na co využijete tak velké pozemky,700,1000,4000m2..?? Nebo se vám to jen líbí..? Naše představa je,že zahrada cca 300m2 dostačující..
o 16.03.2021, 12:32 | radek.613
Myslím že velikost pozemku souvisí s naturelem člověka (a někdy limituje samozřejmě finanční strop), je to totálně subjektivní věc. Já se tedy řadím k lidem, co pod 2000m2 nejdou kategoricky, mám 4500 m2 s protékajícím potůčkem a lesíčkem o cirka 20 stromech a přijde mi to tak akorát, abych necítil a netrpěl "přesplotovou" blízkost sousedů (neb jak praví nepsaný zákon, sousedy si člověk nevybírá a někdy je soužití fakt o život :-D), měl kolem domu volný prostor pro případné budoucí stavební zásahy a taky místo playstationu si raději prostříhám pár ovocných stromů, proberu víno nebo sednu na verandu a koukám na srnky co přišly na návštěvu. Oproti tomu kolega z práce nedávno dostavěl a když vybíral parcelu, z jakéhokoli volného prostoru kolem stavby nad 200 m2 měl děs a hrůzu, protože je odchovancem paneláku a domů chodí prakticky jen nocovat. Nemá tedy v genech potřebu prostoru a díky celému dosavadnímu životu na sídlišti a na koleji u školy nemá ani potřebu zeleně, a je to čistě jeho volba, všici spokojeni :)

Jen k pozmámce "zahrada - 300m2" - to je podle mě okrasný pruh trávy šíře 3 m kolem domu plus plácek před vchodem, tady se o nějaké "zahradě" nedá hovořit, zejména má-li to být zahrada kde se něco bude pěstovat...
o 16.03.2021, 16:02 | Mr.Scully
Já jsem větší pozemek chtěl, v dané oblasti to bylo finančně i technicky nereálné, takže jsem stejne neměl na výběr, ale nakonec jsem zjistil, že mých 820 m2 je úplně v pohodě a víc vlastně nechci ani nepotřebuju. Kdybych měl vysloveně říct číslo, tak řeknu 1000 m2, dal bych si tam třeba nějakej strom navíc nebo domek navíc, ale víc už je pro mě k ničemu a spíš k vzteku.

Samozřejmě chápu výhody toho, když člověk nemá viditelné sousedy :-), ale mít takový pozemek ve městě nebo těsně u města je nereálné nejen finančně. Pak je druhý extrém, takové ty řadovky s pozemkem 300m včetně zastavěné plochy a to je zoufalost, to je tak dát si ven dvě křesla a čumět na sousedy přes plot.
o 16.03.2021, 19:52 | Collin
Díky za názory.. Jde hlavně o finance a sehnat pozemek kousek od města je nereálné.. Co se u nás sousedů týče tak to je strýc,teta kteří mají jen dvorek na kterém nestráví čas. :) Tak stavíme( budeme) vedle nich.. A náš domek už je poslední v řadě:) Pak jen polňačka nahoru k vinným sklípkům,přiroda.. Ze zahrady uvidíme jen slepice a zeleň.. :)
o 16.03.2021, 19:55 | Collin
A kdyby nám přišlo, že je to nakonec skutečně malé,tak slepičky nebudou( Ikdyž bych je chtěl) a můžeme to rozšířit o dalších 200m2..
o 17.03.2021, 07:26 | DaveX
radek.613: no tady je to buď o tom, že velký pozemek v rodině je, nebo je člověk movitý a velký pozemek si bez problémů koupí. My měli malý pozemek a neměl jsem peníze na to koupit parcelu tak velikou, jak jsem chtěl. A i na 300m2 jde vykouzlit super zahrada. Mám kolem domu cca 450m2 na všechny strany, mám tam kousek trávníku na kopání se synem, malou užitnou zahradu, trvalkové záhony, 5 okrasných javorů tatarica, které budou mít cca 6m v dospělosti, svahy, zídky, terasu, garážové stání a opravdu, když si člověk zvykne, stačí to. Bohužel, není potůček, není lesík, o důvod víc jet někam na výlet.
o 17.03.2021, 08:22 | radek.613
DaveX: pozemky v rodině ani osobní "movitost" si myslím tady "gro" vůbec nehraje. Vidím to opravdu o osobních preferencích, to je podle mě jediný opravdový limitní faktor. Pokud potřebuješ bydlet v centru nebo satelitu města, máš jiné preference (a tím omezenou nabídku prostoru a hlavně nesmyslnou cenu pozemku, což je ale zase v korelaci k potřebné snadné dostupnosti města, práce, centra, dopravní obslužnosti, atd.), než když se vydáš za město na venkov (kde máš zase naopak hromadu prostoru za rozumnou až směšnou cenu, ale musíš mít naturel ten prostor zvládat a Tvé životní preference nejsou v denní potřebě víru města). O ničem jiném to není. Je to o způsobu a smyslu života, a to má každý v sobě nastaveno jinak. Maximálně je to na zamyšlenou v poslední pošahané virové době, kdy se ukazuje, že z důvodu nekompetentních restrikcí může být bydlení uprostřed města pro osobní svobodu člověka velmi "svazující"... a ne každý takové omezování osobní svobody a pohybu snáší.

Jinak já si samozřejmě dokážu představit to všechno co píšeš rozmístěné na 450 m2 - ale taky jak píšeš - "člověk si zvykne" :-D To je ono - já si při řešení bydlení zvykat nechtěl, já ho chtěl mít podle sebe. A jsme zpátky u těch preferencí :)
o 17.03.2021, 10:53 | DaveX
radek.613: Bohužel, v dnešní době, kdy jsou ceny nemovitostí vystřelené do nesmyslu mnohdy už i na venkově, musí jít osobní preference stranou. Jsme celkem zapadákov, ale pozemek už pod 500Kč/m2 neseženeš. Naši mají samozřejmě nějaká pole, jak to tak v minulosti bývalo. Necelých 10.000m2, ale je to prostě pole, široko-daleko žádná silnice, nic :-) Člověk až žasne, jak se kdysi makalo :-)
o 17.03.2021, 12:00 | radek.613
To bych si dovolil nesouhlasit, tahle země je pořád plná slušných stavení i s pozemky, kdy se to ve stavu "k reko" dá pořídit kolem dvou mio i s 2000-3000 m2 klidu kolem. Stačí trochu hledat... a slušná cena za klid by měla být někde mezi 80-120/m2 ...
o 17.03.2021, 12:13 | Mr.Scully
Ona je sice aktuálně obrovská poptávka po domech (v podstatě každej občan ČR bůhvíproč získal pocit, že by měl mít vlastní barák s pozemkem), ale je fakt, že se to relativně rovnoměrně distribuuje, část lidí chce vysloveně město, část lidí kousek za městem (já), část lidí preferuje klid úplně mimo civilizaci, takže vybrat se něco ještě dá. Ale logicky za cenu kompromisů. Já bych třeba nikdy nešel do rekonstrukce. Manželky švagr se nedal překecat a risknul to i přes náročnou práci a dvě malý děti, výsledek je pochopitelně ten, že po třech letech občasných prací zjistili, že bude jednodušší to celý zbourat a doma je jako bonus rodinná krize.

Nicméně "ve městě a okolí" se vybrat nedá, vůbec. Můj pozemek, co jsem koupil 3km od konečné tramvaje za nemalou tržní cenu, za 4 roky vzrostl cenově na víc než dvojnásobek a i tak se vyprodává.
o 17.03.2021, 13:34 | radek.613
Tak na "rekonstrukci" musí být samozřejmě člověk patřičně vybaven technikou, znalostmi a rozumným poměrem "subdodávka - vlastní síla". A také bydlením jinde po dobu rekonstrukce, to jsou snad všeobecně známé atributy, aby to dopadlo jak má. Když je to tak, není do roka co dělat a všechno hotovo k plné spokojenosti, to píšu z praxe. Ale znám taky dost lidí, co maje problém rovně zatlouct hřebík do prkna nebo natáhnout štukem kus zdi, pokoušeli se rekonstruovat bydlení a samozřejmě narazili, tvrdě. Tak půlka z nich si pak dodatečně přizná, že to byla blbost, ale ta druhá vezme k dobru to, že se spoustu věcí naučila, to taky není k zahození :-D. A k těm "krizím" a "pětiletkám" nehotových projektů - tam jsou chyby už v úvodním rozhodování a domluvě těch partnerů. Kdo neodhadne reálně své síly a možnosti, kešeni ani nemá páru, jak bude po dobu reko fungovat zbytek rodiny, je magor, nemá se do ničeho pouštět a objednat si moderní "panelák na ležato" na klíč - jiná rada není....
o 17.03.2021, 14:52 | DaveX
radek.613: země možná, ale v oblasti, kde bydlím já, nikoliv.
o 17.03.2021, 18:53 | Collin
Mě.Scully: v podstatě každej občan ČR bůhvíproč získal pocit, že by měl mít vlastní barák s pozemkem

Třeba ze stejného důvodu jako ty.
o 17.03.2021, 19:18 | Mr.Scully
To jo, ale reálně na to spousta lidí nemůže dosáhnout a jejich pohnutky nechápu. Jestli někdo s průměrným českým platem je ochoten dvacet let platit 15k měsíčně hypo, tak je sebevrah.
o 17.03.2021, 20:33 | crestik
no já na tom nevidím nic hrozného. Pokud dva lidi donesou domů každý měsíc 50-60tis, nevidím hypo 15tis jako problém. Za těch 20 let jim poroste plat, splátky zas tak nevystřelí a za 20 let mají svojí nemovitost, dost pravděpodobně s násobkem původní hodnoty. Kdyby šli do nájmu, stejně těch 15 budou platit tak jako tak, nájem se jim bude zvedat a za 20 let budou mít holou řiť jako na začátku, ani peníze, ani barák
o 17.03.2021, 23:55 | Mr.Scully
Tak nejde o princip jako takový, samozřejmě je hypo výhodná zvlášť v dnešní době, já refinancuju zrovna teď za 1.7% nebo 1.8%, to se vyplatí si půjčit. Spíš jsem to myslel obecně, že mi přijde obrovský trend se stěhovat do baráků (volné pozemky nestíhají pokrýt poptávku) a přijde mi, že spousta lidí nebo rodin to nemá úplně dobře vymyšlené a možná budou litovat. Bydlet v nájmu nebo v bytě není vůbec nic špatnýho a pro spoustu lidí je to vhodnější volba už kvůli menšímu stresu... (zvlášť v dnešní covidové době).
o 18.03.2021, 09:15 | Collin
Mr.Scully mi přijde,že moc řešíš ostatní lidi,že platí moc,pak na to nebudou mít nemají to vymyšlené apod. Vždyť toto si řekne člověk třeba i o tobě..
o 18.03.2021, 13:26 | Mr.Scully
Tak u mě riziko žádné nehrozí, mám to jištěné z víc stran. Ale šlo mi obecně o to, že před pár lety byly ceny nemovitostí nízko a pozemky stejně kolikrát ležely ladem, nikdo to moc nechtěl a teď se najednou všichni zbláznili a poptávka byla úplně enormní. Třeba u mě to tak třeba vyšlo časově čistě náhodou (prostě věk + svatba + dítě atd.), ale u ostatních nevím - že by jako všichni čekali, až hypo spadne z 2.5 na 1.7% a pak najednou začali kupovat, to se mi nějak nezdá... prostě čekal bych poptávku relativně rovnoměrně rozloženou v čase. Ale před těma 2-3 lety tady začalo šílenství. My třeba kupovali pozemky za 2100 za metr a byly to v tý době relativně ležáky... a pak najednou bum a během tří měsíců se prodaly úplně všechny a dneska stojí 5000. A že by to bylo ekonomickým rozmachem země, to se mi moc věřit nechce.
o 18.03.2021, 14:48 | crestik
je to podle mě z velké části nízkými úroky hypo, všichni brali, protože už nevěřili, že to půjde ještě níž. Před pár lety to bylo 5-6%, během pár let to padlo pod 3 a už to vypadalo jako dno. Druhá věc je, že prostě pozemků rapidně ubývá, a čeho je málo, je drahé. To samé byty, v nabídce jich je asi 10x méně než před pár lety. A to samé vlastně s baráky. Když jsem před asi 6 lety kupoval, objížděl jsem okolí a vybíral to nej z několika kandidátů. Dneska jde o to vybrat to nejmenší zlo z toho mála co se prodává
o 18.03.2021, 16:42 | Mr.Scully
Asi jo, asi je tam dominovej efekt "hele, pozemky ubejvají, radši taky nějakej vezmeme hned" a nakonec ta poptávka roste snad exponenciálně...

My jsme taky museli dělat kompromisy (díky tomu, že jsme chtěli bydlet u města u MHD), naštěstí prakticky jediný kompromis byl severní svah, ale dali jsme si terén do roviny a obývák s terasou otevřeli na jih, takže kompromis není tak velkej... akorát nemáme výhled do přírody, ale na baráky, ale naštěstí od terasy k sousedům je to přes zahradu nějakých 40 metrů a to je v poho.
o 19.03.2021, 18:34 | Collin
Tak projekt dnes dokončen,ale nekonečno věci před náma.. Kopat máme cca v Srpnu,tak jen čekat, čekat..
o  Zpět  o  Nahoru
o
 

Vložit nový příspěvek do fóra


  Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 0.8536 sekund.