Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi

o

Forum > Ostatní > Inteligentní (chytrý) dům => máte někdo?

o Navštíveno 14652x o
o 07.08.2015, 12:07 | tykeev
Ahoj všem, předpokládám, že se tu mezi Vámi určitě najde někdo, kdo tzv. "chytrý" dům má.

Zajímalo mě následující:
- pro jaký systém jste se rozhodli
- jaké funkce používáte nejvíce
- jaké funkce Vám nyní přijdou nejvíce nevyužité
- jaké jsou Vaše osobní zkušenosti s konkrétním systémem po nějaké době (spolehlivost, přístup výrobce atd...).

Jsem aktuálně ve fázi, kdy se ještě můžu rozhodnout, ale mám už na 99% vybráno, kterou cestou se vydám.
Tak bych rád ještě využil zkušeností a poznatků těch, kdo už to rozhodli a nějakou dobu používají.

Moc díky za jakoukoli reakci (pokud nebude OT) :-)

o 07.08.2015, 12:12 | Chris
skus napisat pre ake veci si sa rozhodol :)
o 07.08.2015, 12:20 | tykeev
= ovládání venkovních žaluzií / rolet (světelné a větrné senzory s automatickým řízením dle teploty v místnosti, v závislosti na rychlosti větru).

= kompletní ovládání světel v domě (světelné scény, stmívání, automatické zhasíní v nepřítomnosti či bez pohybu v domě, centrální zhasnutí při zapnutém alarmu atd.)

= ovládání vybraných zásuvek

= řízení tepelného čerpadla s rekuperací + napojení
na řízení teplot v jednotlivých místnostech

= zabezpečení domu

= ovládání vrat garáže, vjezdové brány, branky

a přemýšlím i nad centrálním audio systémem, ale to je poměrně drahá záležitost navíc
o 07.08.2015, 12:30 | Chris
slusne, preste tieto veci som rozmyslal aj ja, ak by som siel stavat okrem audia. Co to cca vyjde naviac ?
o 07.08.2015, 12:38 | Skury
Taky jsem to předběžně řešil pro svůj dům a asi nejlevněji a nejjednodušeji mi vyšel Loxone. Je to stavebnice.
o 07.08.2015, 12:42 | Lucni.konik
OT:
Rozhodl jsem se pro starší, ale osvědčený systém.
Nejvíce využívám funkce-aplikace „Dům stojí“. Tato apllikace funguje od spuštění startovacího programu „kolaudace“ naprosto bezproblémů.
Další aplikace s názvem „vytápění“ funguje zcela bezproblémově. Aplikace „vytápění“ má podprogramy kondenzační plynový kotel a podlahové topení. Dalším přidaným programem byl nezbytný „ohřev TUV“ – velmi zpříjemňuje užívání domu.
Dost využívám aplikaci – „elektrická energie“ – defakto se stará o většinu zábavy. Občasné výpadky fungování jsou, ale systém po znovunaběhnutí funguje dobře.
S čím jsou problémy, tak je program „manželka“, který jsem ještě před stavbou zpustil. Dřívější program „moje holka“ byl naprosto bezproblémový. Nynější aplikace „manželka“ je náchylná k neiracionálnímu chování za doprovodu výpadků paměti a celého systému jako takového. Problémy přikládám zcela neznámému programovacímu jazyku – bohužel výrobce se k reklamaci nemá. Zvážil bych tedy vůbec spuštění tohoto programu, který je doprovázen podprogramem „děti“. Tento program dělá vesměs většinou nepořádek, ale je s ním zábava – tedy dokáže i užívání domu zpříjemnit ( obvzláště startování programu „děti“). Ale většinou nefunguje bez programu „manželka“. Odinstalování aplikace "manželka" by bohužel znamenalo i ztrátu aplikací „Dům stojí, vytápění, ohřev TUV a elektrická energie“ a nastartování nejpříjemné aplikace "alimenty".
Samozřejmě dům má řadu dalších aplikací, které fungují a většinou si to ani člověk neuvědomuje.
Tedy z mého pohledu, určitě nezbytné jsou tyto aplikace:
Dům stojí, Vytápění, Ohřev TUV a Elektrická energie.
Další aplikace si člověk asi nainstaluje, když neví, co roupama – s prachama ?:-)
o 07.08.2015, 12:57 | htd
loxone, podpora, návody a češi:)
o 07.08.2015, 13:56 | oranger
Mám loxone, umim ho i za lepší ceny.
o 07.08.2015, 15:04 | AR
už se to tu řešilo, loxone nebrat, dá se jít do lepšího českého řešení, ale více by asi napsal jiný člen tady.
Loxone ma asi jen jedinou výhodu a to SW který je pro "tupce"
o 07.08.2015, 16:21 | cezetko | Upraveno: 2015-08-07 16:25:12
AR: bingo :)
Klidne se podivejte na nase stranky ... [ Link ]

Umim vam poradit, konzultovat atd. Myslim, ze o tom vim pomerne dost po vsech tech realizacich...
o 07.08.2015, 16:33 | oranger
Proč loxone nebrat?
o 07.08.2015, 16:57 | tykeev
Děkuji za reakce. Rozhodne tu nechci rozpoutat žádný flame, proto se záměrně ptám na názor těch, kdo takový systém mají ve svém domě a nikoli na názor prodejců. A teď to myslím jen v dobrém.

Vychvalování a pomlouvání je všude dost, hledám ale reálné zkušenosti a poznatky z provozu ve vlastním domě.

Děkuji
o 07.08.2015, 17:06 | oranger
Ja loxone zase nechci nijak branit, jenom stavim barak, docela dost jsem toho precetl a zjistoval a nakonec jsem se rozhodl pro loxone, ale samozrejme to neznamena ze je nejlepsi, jen by me zajimalo proc ho teda nebrat, me prijde uplne v cajku.
o 07.08.2015, 17:53 | Kamil07
tykeev: V jake cene se zhruba pohybuje reseni, ktere jsi vypsal?
Tohle by se mi hodne libilo, ale vubec netusim kolik to muze stat. Diky.
o 07.08.2015, 20:09 | AR
osobně sem o loxone taky uvažoval, jak jsem psal SW mají docela promakaný a dokáže to tam naprogramovat snad i totalni negramot, ovšem pak sem koukl na system Foxtrot od Tecomatu a to je jiná liga, tři prdele doplňků a cenově úplně někde jinde než nějaký uni loxone, tam je ten výběr dost podstatně omezen. Takže já osobně budu tahat po baráku CIB sběrnici pro systém CFox. SW je sice náročnější a chce to mít nějaké základy, ale není to nic nepřekonatelného.

Jinak co je pro mě výhodou je že si ten systém můžu postavit teď jako úplně mini, jen na světla, ale časem bez problému přidám další jednotky pro rolety, zásuvky, bránu atd atd
o 07.08.2015, 20:12 | AR
kamil: můžeš koupit hotové řešení co jen bouchneš do zdi a přidrátuješ: [ Link ]
o 07.08.2015, 20:40 | oranger
To je asi mozny, me sortiment doplnku vyhovuje. Hlavne se mi hrozne libi ze je to jednoduchy a vsechny komponenty jsou odladeny a instalace a konfigurace je fakt jednoducha a proste to hned funguje. Kolega chtel usetrit tak si postavil neco podobneho na arduinu a rve si vlasy, vsechno naprogramovat, odladit ... ble.
Ja proste nechci stravit leta odlazovanim elektroniky v dome, coz je ale samozrejme moje lenost. Nekdo to treba ma rad.
o 07.08.2015, 20:45 | Kamil07
AR: Diky, konfigurator na strankach je super.
o 08.08.2015, 00:07 | AR
oranger: a kdo tady píše o nějakém ladění? Foxtrot je léty prověřený produkt na úplně jiném levelu než to dětské loxone. Prvek zapojíš, napíšeš pro něj program a funguje, totéž musíš dělat i u loxone.
o 08.08.2015, 18:07 | tykeev
Nuže, omlouvám se za zpoždění s odpovědí, ale v tomhle vedru nějak moc nefunguju :-)

to Kamil07:
Nabídku mám na systém Loxone. Dům je / bude hodně velký (320m2), takže cena kompletního řešení bude trochu zavádějící, nicméně aktuálně jsem při nahoře sepsaném řešení na cca 400 tisících za kompletní dodávku elektro do celého domu. Myšleno opravdu komplet, včetně sekání, tahání kabelů, všeho materiálu, práce a nastavení.

Samotná "chytrá část" a nastavení atd. tvoří zhruba polovinu ceny, zbytek je klasické elektro, které bych tahal tak, jako tak.

to AR:
Píšeš, že je pro tebe výhodou, že si můžeš ten systém postavit jako úplně mini a časem přidat jednotky atd. To je ale úplně stejné i pro Loxone.

Pokud člověk přemýšlí dopředu a natahá si kabely všude tam, kam v budoucnu bude chtít připojit další zařízení, tak mu v tom vůbec nic nebrání. Stačí natahat kabely do hvězdice (ano, padne jich v takovém případě hodně, ale není to nijak zásadní položka, v mém případě je to něco přes 2km kabelů v hodnotě cca 40000).
Pokud bych tedy chtěl, mohu jen natahat kabely, zapojit vše s využitím standartního rozvaděče a třeba 2-3 roky fungovat jen tak. A pak lze kdykoli osadit chytrý rozvaděč a postupně zapojovat jednotky či rozšíření a ovládat vše, jak je potřeba.

Já se nicméně rozhodl pro řešení, kdy to chci udělat vše najednou, ať má duše klid :-)

Líbí se mi i to jejich multi-room audio řešení, ale ta investice už mi za to přijde poměrně velká. Jako featurka by se mi to ale hodně líbilo.
o 08.08.2015, 18:11 | tykeev
V případě domu o běžnějších rozměrech by podle mého odhadu stála komplet elektro instalace s podobným osazením prvků a funkcionality cca 250-300 tisíc.

Ale to opravdu jen tipuju.
o 08.08.2015, 18:11 | Kamil07
Tak to je palba jako prase, ale mas hrad no.
Kazdopadne diky za info.
o 08.08.2015, 18:30 | tykeev
Rozhodně, ať už bych kdykoli stavěl nový dům, tak bych i v případě, že zatím žádné "chytré" řešení nechci, zainvestoval třeba 20 tisíc navíc do hvězdicově roztažené kabeláže a nic pak nebrání v tom, postupně si rozšiřovat možnosti ovládání tak, jak člověk potřebuje a chce.
o 08.08.2015, 18:32 | tykeev
A jen tak pro info, cenová nabídka z konkurenčního systému HAIDY mě poslala do kolen. Obdobné řešení bylo 450 tisíc JEN SLABOPROUD !!!
To, když jsem viděl, tak se mi opravdu rozklepala kolena :-)
o 08.08.2015, 19:43 | Chris
Mna by zaujimnalo este ako to je zabezpecene. Hackne to nejake Hacker a potom ti spravi doma kolotoc :D
o 08.08.2015, 23:05 | AR
tykeev: to právě není pravda, loxone má ty jednotky tak debilně navržené že i když XY vstupů nepotřebuješ, tak si je za těžké prachy musíš koupit protože jinou jednotku prostě nemají, když se podíváš na jejich sortiment tak to máš tak 3 V/V jednotky a třeba půlku z nich nepoužiješ. Kdežto foxtrot vychází z průmyslové automatiky a ti co jej navrhují u toho uvažují hlavou. Třeba inels používal rebrandované foxtroty než teď přešel na zřejmě vlastní řešení.

jinak solidní raketa, 200t ti tedy tvoří jednotky loxone? se mě zdá trochu moc. nezkoušel si třeba ten inels nebo tady cezetka? to je systém na úplně jiném levelu.
o 08.08.2015, 23:06 | AR
chris: tak to je na tobě, přihlášení je klasika user/pass a jak si to před tím zabezpečíš je ve tvé režii ;) můžeš to třeba od netu odříznout úplně a využívat jen lokálně :-D
o 09.08.2015, 11:02 | tykeev
to AR:
25000 = přístupový modul
10000 = miniserver
70000 = za celkem 9 rozšiřovacích modulů
19000 = 2x dimmer extension (pro ovládání stmívání světel)
pár drobných za zdroje
cca 7000 za čidla
a nakonec zhruba 20-25 tisíc za alarm s dotykovou klávesnicí, čidly atd...

ceny bez DPH, takže dohromady kolem 200.

Těch extensions je tam hodně, protože v domě je cca 25 světelných okruhů, spousta žaluzií a hodně ovládatelných zásuvek.

Z konzultace s technikem a rozpisu položek tam není žádné zbytečné rozšíření, které bych nepotřeboval. Naopak mi bylo navrženo i takové řešení, kdy se natahají kabely ke všemu jako příprava, připraví se chytrý rozvaděč a může se fungovat s "klasickou elektrikou" a moduly se mohou osadit v budoucnu dle potřeby, co chci ovládat. Takže kdybych chtěl třeba jen světla, koupí se přístupový modul, miniserver a třeba jen jeden extension, zdroj + čidla a je to.
o 10.08.2015, 08:25 | capo
Já přidám jen svou vlastní zkušenost. Stavěl jsem pasivní dřevostavbu a řešil tohleto cca 2 roky zpět. Nakonec jsem všechna rádobychytrá řešení úplně zamítl.

Ovládání světel jsem zavrhl protože jsem nepřišel na reálný využití kromě situace - skončíme v posteli a chceme ovládat světla. Proto mám vypínač na světlo v ložnici u postele, nepotřebuju na to telefon nebo tablet. Stejně tak možná u TV. Nikdy mi to nechybělo, a vím že bych to dodělat na dálku uměl i při stávajících rozvodech.

Žaluzie mají vlastní logiku, reagují na vítr a teplo uvnitř. U nich jediných mi vadí že nemám možnost je ovládat na dálku, a to výhradně v situaci - něco se začne dít na gauči co by neměli sousedi vidět a musím kvůli tomu vstávat abych je zatáhl... :)
Ale znovu, vím že i tohle si na dálku umím dodělat i při stávajících rozvodech elektro, jen to nenapojím na jednotnou aplikaci.

EZS ovládám na dálku, jejím prostřednictvím ovládám i garážový vrata a vjezdovou bránu. Na to mám aplikaci v telefonu od jejího výrobce.

Tím že je to pasivní dům s rekuperací, rekuperace která je spojená s vytápěním (ohřev vzduchem) tam jede v plně automatickým režimu a popravdě nevím co by mi mohlo přinést ovládat ji ještě navíc na dálku. Vypínání a zapínání na chvilku nemá smysl, dům chladne hrozně dlouho. Jednotka rekuperace má LAN, můžu ji ovládat v lokální síti. Kdyby mi to chybělo, můžu to zprovoznit i zvenku přes net, ale nevidím to v přínos.

AudioVideo jsem přes to zamítl úplně, je doma počítačová. Mám všude LAN. Mít v baráku jedno NAS a v každý místnosti malej přehrávač vyjde mnohem levněji než nějaký centrální řešení.

Kdybych měl hrad jako ty, možná bych už uvažoval jinak, ale pro mé potřeby jsem skončil tak jak píšu.
o 11.08.2015, 09:29 | tykeev
Ahoj, díky i za takovou reakci :-)

Co se týče světel, já to právě od počátku vidím trochu jinak a způsoby využití tak, jak je zamýšlím mi přijdou reálně využitelné.

Níže vypíšu funkcionalitu týkající se ovládání světel, které jsem bral jako reálně využitelné:
- automatické vypnutí všech světel v domě při aktivaci alarmu

- při aktivaci alarmu lze nastavit simulaci přítomnosti v domě

- světla v celém domě lze vypnout kterýmkoli vypínačem v domě (například trojitým stisknutím). Když jde člověk spát, nemusí obíhat celý dům, ale vše vypne i z ložnice.

- jako velmi přínosné beru to, že si mohu kterýkoli vypínač dodatečně napojit na libovolný světelný okruh / okruhy. Obzvláště při stavbě nového domu, kdy si člověk neumí nebo zatím nedokáže uvědomit, kde bude nejlepší mít který vypínač a přesně na který okruh ho rovnou napojit, to velmi vítám. Pro začátek to nastavit nějak dle prvotní úvahy a po 2-3 měsících provozu v domě na základě potřeb si vypínače nakonfigurovat dle požadavků.

- možnost nastavení světelných scén

- v rámci světelného ovládání i možnost postupného stmívání světel při nepřítomnosti v místnosti.

- možnost nočního režimu, kdy se třeba po 22. hodině budou světla na chodbě a WC / koupelně rozsvěcet jen na 50% výkonu.

A to jsem určitě ještě na něco zapomněl, píšu to teď z hlavy, co si pamatuju z konzultace s technikem - co bych rád měl nastaveno.

Některé z výše uvedených funkcí pomůžou uspořit energie, jiné jsou jen komfortní (scény, ...). Nicméně reálné využití a přínos tam prostě vidím.

Co se týče toho audio-modulu, je fakt, že ten budu řešit jinak. Cena za toto řešení od nich je už dost za hranicí.

o 11.08.2015, 09:44 | Skury
Tykeev: když už tu řešíš úsporu elektrické energie, tak bych taky možná vzal v úvahu i investiční náklady. Ale to je na tobě, ty to chceš tak, tak to tak mít budeš. :)
Já to třeba vidím podobně jako "capo". Od svého inteligentního domu/ovládání bych chtěl mít ovládané žaluzky, topení a alarm. Ale osobně mi světla přijdou taky trošku zbytečně drahá hračka. Nevim, proč bych měl mít celej barák rozsvícenej. Když odejdu z nějaké místnosti, tak normálně zhasnu. Dělal jsem to tak 30 let a žádný černochy jsem za zadkem neměl. A imtimčo v ložnici nebo obejváku se dá udělat i jinak. Ženský si domů nepotřebuju vodit, abych při příchodu zmáčknul jedno tlačítko a sjeli mi žaluzky, rozsvítilo se příjemné osvětlení a pustila se mi z radia Celine Dion a v telce film s Meg Ryan. ;)
Ale jak jsem psal, je to na každém, co požaduje. Je to obecně jako s tím, zda si má člověk pořídit tepelný čerpadlo za 150t a pak mít náklady 5t/rok anebo koupit elektrický přímotopy za 30t a pak za těch 10let protopit 170t. A to ber tak, že hypotéka ti tu investici ještě zdražuje. Vše má pro a proti.
o 11.08.2015, 09:53 | tykeev
to Skury:
Takový názor plně chápu, nicméně já to beru od začátku spíš tak, že to chci hlavně pro ten komfort a případná úspora energie je plus navíc.

Jdu do toho od počátku s tím, že už nikdy nechci nic rekonstruovat, předělávat, stavět... tak se snažím myslet raději trochu dopředu, co budu / nebudu potřebovat za pár let...
o 11.08.2015, 10:11 | Skury
O tom žádná. Já zas radši zainvestuju do pasivního standardu. Zrovna světýlka mě zas tolik nevzrušujou. :)
o 28.11.2015, 22:51 | AR
Obnovím to tu aby se nezasíralo téma o multiroomu.

Asi dotaz na cob1,2HTP:) a cezetka. Hele hoďte něco víc info o tom wagu? S cezetkem sem měl krátký tel. rozhovor ohledně vhodnosti wago svorek, a tuším i něco zmínil o tom že teď řešil něco jiného, jen sem to v zápalu řešení něčeho v práci nějak vypustil.

Já osobně mám zatím zvoleného favorita Foxtrota. Ale pokukoval sem i po něčem na KNX, které se mě libilo hlavně z důvodu že na tom staví snad všichni výrobci tlačítek, zásuvek atd. Ještě jsem narazil na Egon-a od ABB, nevypadalo to špatně ale cenově mě přijde KNX jako dražší než Foxtrot od Teca.

Hodili by jste tedy pánové nějaké další poznatky s Wago či KNX?

Já pro start potřebuju řešit spínání 9ti el. rohoží, každá s vlastním prostorovým display-termostatem a pak X-digitálních vstupů pro řízení osvětlení, tady se bude v 90% spínat napájení DC spínaných zdrojů pro LED světla. DC zdroje budou v rozvaděči, takže ideálně vše na DINlišty.
o 30.11.2015, 01:14 | cezetko
Jasný, KNX cenovka je trochu jinde. Výhoda je právě v tom standardu a v případě větších aplikací i sběrnicového řešení. Pro menší akce KNX vše akorát zbytečně prodraží. Nehledě na to, že se ti bude obtížně případně samo domo realizovat. Teoreticky už od nákupu ( i když víme, jak to je ), tak pro programování - licenci ETS atd.

Foxtrot je taková sázka na jistotu. Jak jsme se bavili, já mám doma WAGO. Je to jedna z nejlepších možností. Když opomenu, že je to zvučnější značka, mají lépe vychytaný HW i SW. Na druhou stranu pozor, oproti foxtrotu nemají úplně jednoduše řešitelné některé komponenty pro domácí automatizaci. Namátkou termostaty, nutno řešit přes modbus, či jen čidlem. Stmívače LED atd.

web servery u obou systémů jsou tragické, wago má nový systém, ale ani tam zatím nejsem úplně přesvědčený k masovému nasazení :)
o 30.11.2015, 13:28 | AR
cezetko: a má KNXko nějakou výhodu v malé instalaci v domě? To že to dělá X výrobců můžeme pominout, my budem volit ovladače od ABB a ti snad dělají vše co je potřeba. Mě se jen moc nelíbí ta decentralizace.

Foxtrot ať to vemu kolem a kolem hodně líbí, když jsem ho porovnal s loxone tak jediné co je fajn u Loxone je samotné prostředí pro vývoj a webové rozhraní, zbytek nic moc. Koukl jsem ještě na inels, což je vlastně foxtrot že, ale tam mě odradilo že ve verzi 3 už jsou mimo foxtrot a jejich portfolio periférii je dost omezené a navíc aby si s tím mohl člověk hrát musí projít jejich školením.

To wago, no vypadá zajímavě, zatím jsem jen sjel nějaké brožury, ale pokud jej chápu dobře, tak samotné má docela omezené funkce, ale zase lze jej rozšířit o knx, modbus atd. Jak to vychází cenově wago vs foxtrot?

Jinak co jsem zjištoval v Tecomatu, tak k foxtrotu jde udělat i vlastní server a komunikovat pomocí webu
o 30.11.2015, 23:11 | cezetko | Upraveno: 2015-11-30 23:12:19
AR: KNX pro malou instalaci nemá smysl, myslím z ekonomického hlediska. Tím se tě nechci dotknout, myslím to jako poměr cena/výkon.

Inels je na tom o dost hůře než teco. Škoda, že se v minulosti tyto firmy rozešli...

WAGO je opravdu super, cenově vychází asi maličko dráž, je to na úkor technického zpracování.

Tecomat umí webové rozhraní, jede nám na tom mimo jiné [ Link ]

WAGO i TECO umí v základu prd, ale pro běžné spínání, stmívání atd. toho více nepotřebuješ. Taky je potřeba počítat s tím, že oproti Loxone ty systémy sice umožňují výrazně více možností, ale je zapotřebí umět alespoň trochu programovat v nějakém PLC jazyce.
o 01.12.2015, 08:12 | tykeev
to cezetko atd:
Kluci, napište mi prosím, co zmíněné systémy umí navíc oproti Loxone. Zajímá mě to z čiré zvědavosti, schválně se zeptám svého realizačního elektrikáře, jestli to z toho umí vymačknout či nikoli.

Děkuji
o 01.12.2015, 13:11 | CervinVega
Navazu - jak se da nejjednoduseji vytvorit centralni "vypinac", myslim tim neco jako je v hotelovych pokojich na kartu. Predstava je asi takova, ze to vypne vse, krome napr. okruhu s lednickou.

A jak se da udelat automaticky "nahazovač" - situace: nejsem doma, vypadnou pojistky (blesk, pretizeni a pod), samo by to zkusilo nahodit pojistky treba za hodinu (bezpecnostni prodleva)...?
o 01.12.2015, 13:26 | radek.613
Ehm, když mechanicky shoří pojistky bo spadnou jističe, samy se nevymění ani nenatáhnou... ale řešit to jde, např. ukrajincem ubytovaným v zahradním domku, za smluvní odměnu :)
o 01.12.2015, 14:01 | CervinVega
Jako chapu, ze klasicky spadnuty jistic vytahne jen neci ruka, ale jde mi o to, jestli je mozne jej necim nahradit, co se umi samo "resetnout"
o 02.12.2015, 12:22 | radek.613
Při i jen troše zdravého rozumu to "není možné" ....
o 02.12.2015, 15:52 | CervinVega
jasne :-)
[ Link ]

foto k příspěvku  od CervinVega

o 02.12.2015, 16:35 | Tuner#2
CervinVega: tak proč se ptáš, když to víš???
o 03.12.2015, 08:24 | CervinVega
No klasika - nevěděl, byl jsem línej hledat, přišel impulz, našel a už vím :-)
o 04.12.2015, 07:41 | axetom
Máme na firmě loxone, několik jsme jich dělali, u jednoho zákazníka máme od loxone i kompletní audiosystém - ten je ale katastrofa. Teď snad udělali nějaký update kde ten musicserver poběží na llinuxu.

Jinak máme ovládání topení, žaluzií, osvětlení, zásuvek, světel, leddiod

docela i funguje dešťový senzor, senzor na světlo a na vítr. Ten loxone je docela user friendly.
o 04.12.2015, 09:29 | AR
tykeev: hele už sem to tu nebo jinde snad i psal. Za mě je velká nevýhoda to že oni dělají jen "velké" extensions, pokud ti to počtem IO vyjde tak jak potřebuješ tak asi no problem, ale pokud ti to nevyhovuje a z extension použiješ třeba jen půlku tak je to zbytečne drahá sranda. Dále Foxtrot od Tecomatu má tu nabídku širší, od senzorů, přes jednotky.

cezetko: tak trochu vyšší cena by až tak u waga nevadila. Je nějak extrémně odlišný oproti Foxtrotu? Teď myslím z pohledu vývojáře. Je dostupný i pro "běžné" lidi? Nebo je potřeba jako u inelsu absolvovat X školení a až pak si jej můžeš někde koupit a něco s ním dělat?

PLC není problém, chvíli jsem se věnoval programování siemense ve step7. Foxtrot sem si už taky vyzkoušel, resp. ten jejich Mosaic a simulátor a na ty základní věci to šlo. Loxone to má pravda zpracované trochu lépe, ale zase se nedají upravovat funkční bloky. No obojí má pro i proti.

Já potřebuju pro začátek spínat 10 okruhu pro topení topení a 10-15 okruhů pro světla, takže bych řek úplné minimum.
o 04.12.2015, 09:33 | tykeev
to AR:
co se týče těch extensions, to neumím úplně posoudit, řeší si to realizační elektrikář sám.
Ale ohledně čidel, senzorů atd. tak na to připojuje ne-Loxone věci, které jsou cenově i mnohem zajímavější a mělo by to vše fungovat bez problémů. To se týká i ovládacích tlačítek, poběží to na klasických ABB.
o 04.12.2015, 09:37 | AR
tykev: tak totéž jde samo i u jiných. Jen třeba u tecomatu máš docela velký výběr jejich za slušné ceny co ti běhají třeba po sběrnici.
Tlačítka jsou taky na tobě a peněžence. Můžeš zvolit tecomatí tlačítka v libovolném designu různých výrobců, ale cena pak letí dolcela nahoru, ale zase máš tlačítka doplněna o světelné kontrolky, takže něco pro fajnšmekry ;) jinak si vemeš obyč tlačítko a spínáš to stejně.
o 04.12.2015, 16:30 | cezetko
AR: programovani waga a teca je dost podobne. Oba ty systemy vyzaduji nejakou programovaci znalost. Ale jestli jsi prosel step7 a pohral sis v mosaicu, tak neni co resit. Netusim, zda ti to jako koncakovi prodaji, ale to se asi da nejak poresit. Stejne tak jako parhodinovy session klidne online pres teamviewer a skype pro zakladni oziveni. Pak uz ti ti pujde snadno.
o 04.12.2015, 16:32 | cezetko
Jinak ja jsem domu volil wago. Prikladam foto z doby realizace. Delal jsem si to cele sam, tak se tomu nesmejte :)

foto k příspěvku  od cezetko

o 07.12.2015, 21:31 | Tomak
Taky jdeme do Loxone. Prošel a oslovil jsem několik firem a pro nás jednoznačná volba z hlediska poměr cena/nastavení/ovládání. Jednoduché nastavení-programování, uživatelské ovládání atd... Co se týká cen, tak jsme u Loxone na cca polovině, proti ostatním konkurentům z nižších nabídek. Na ovládání LED používám PWM regulaci 0-10V, místo RGB dimmerů a DMX Extension. Tzn. cena u těchto ovl. komponent se dá taky srazit. Teplotní čidla mají za slušný peníz a ostatní se dá nahradit něčím jiným. Jediné co mi vadí, je Musicserver, to je raketa a není to ono. Kdyby měl někdo nějaký typ na multiroom, budu rád :o)
o 11.12.2015, 09:45 | AR
Tomak: co to je slušná cena za teplotní čidla? mě vyšly na 150kč kus, což bylo hodně příjemné. A tomu výhodnému poměru cena/výkon bych moc teda nevěřil ;)

cezetko: hele a jak máš u toho waga řešeny pokojové termostaty? Resp. použil si nějaké displaye?
o 11.12.2015, 09:53 | tykeev
to Tomak:
s tím řešením multiroom audio jsem na tom u Loxone stejně. Vyřešil jsem to zatím tak, že jsem roztahal s elektrikou i audio kabely z racku do místností a osadí se to až najdu přijatelné řešení.
o 12.12.2015, 12:45 | cezetko
AR: teplotní čidla, případně termostaty regmetu [ Link ] na modbus RTU.

Tomak, tykeev: mrkněte na SONOS, třeba tykeev to má pro to ideálně připravené
o 12.12.2015, 16:32 | Tomak
cezetko: díky mrknu na to. Po Sonou už se dívám delší dobu, asi to bude rozumná volba

Tykeev: jj budu to dělat stejně

AR: čidla podlahovka 125,-/ks, teplotní 197,- ks, okenní 65,-. "Poměry", které jsem uváděl jsou myšlené tak, že mi, jako mírně pokročilému v této oblasti tento systém vyhovuje, uživatelsky, prostředí programování a komponenty. Vše vč. kabeláže, programování atd. zvládnu, tzn. nemusím si nikoho objednávat kvůli instalaci, programování systému atd... Pro info, celý systém vyjde na cca na 80t. vč. rozvaděče(ještě nemám vše přesně dopočítáno), jde o byt 100m2. Ovládací prvky jsou:
- žaluzie
- podlahové topení
- všechny světla
- rekuperace + klimatizace
- zásuvky možná 2ks
- EZS
- výše uvedená čidla

o 13.12.2015, 10:55 | tykeev
to cezetko:
Jen ty ceny těch SONOS prvků mi přijdou docela dost vysoké.
o 13.12.2015, 10:56 | cezetko | Upraveno: 2015-12-13 11:00:47
to nepochybně, nechají si to zaplatit..., mrkni mail.
o 13.07.2016, 09:23 | Milhauzz (A)
Umí někdo z vás ovládat PER610 (foxtron) přes RS232? Syntaxe z dokumentace mi nefunguje.
o 13.07.2016, 12:19 | Milhauzz (A)
Neaktuální, asi mám ...
o 13.07.2016, 13:58 | cezetko
Umíme, jestli tam máš i pec25 :) Kdyžtak napiš....
o 13.07.2016, 14:26 | Milhauzz (A)
"pecku" mám ... píšu :) Díky!
o 14.07.2016, 09:34 | AR
heh já nakonec čekám než dorazí arduino mega a nějaké ty šíldy a jdu si hrát :D
o 14.07.2016, 10:13 | Milhauzz (A)
Nu já sem domů zvolil OpenHAB řešení, naštěstí valí na všem. Momentálně na Win, ale jak to budu mít hotový, tak přejdu na malinu :)
o 14.07.2016, 10:40 | AR
no taky jdu na openhab. to mám v plánu nechat běžet na malině a periférie si vymazlit z arduina a to řídit přes mqtt. Zatím mám doma jen staré testovací pí na kterém sem rozjel openhab a kodi aby to jelo zaráz ;)
o 14.07.2016, 12:46 | Milhauzz (A)
U mě zatím přes OpenHAB takto. Spokojenej, ale to skriptování žere času ...

foto k příspěvku  od Milhauzz

o 15.07.2016, 09:25 | Mr.Scully
Jdu taky do Loxone, nicméně místní realizační firma mi víceméně asi dala ceníkovou nabídku. Jaký mají tyhle firmy možnosti s obchodními slevami? Pokud mám do elektriky zahučet za půl míče, tak i blbejch padesát tisíc slevy mi udělá radost... oranger tady psal, že umí Loxone za lepší ceny. Já chci využít firmu, se kterou jsem doteď komunikoval (Techdot, dělali mi i projekt atd.), ale chci je nějak donutit k lepší ceně...
o 15.07.2016, 09:34 | AR
ta předraženost "komerčních" řešení mě docela sere :/ proto cesta s "pájkou" v ruce i když i to se dá eliminovat pomocí hotových obvodů. Ale výsledná cena to docela dost vyváží, mít to za půl míče nebo za pulsta je sakra rozdíl :D
o 15.07.2016, 09:34 | Milhauzz (A)
AR> sem rád, že v tom nejsem sám. Včera sem dodělal světla, nicméně mám problém s paritou u serial bindingu. Takže workaround přes exec binding, ale to sem pak v pasti co se týká dotazování na relé a zpracování odpovědi. Co všechno máš v plánu řídit a sledovat? Já mám zatím 3 věci, kdybych se někdy dostal k topení, tak to budu brát jako výhru. Stačí mi celkem 4 věci, nebudu magořit, to bych pak mohl do toho sypat tisíce, jak někteří nademnou :)
o 15.07.2016, 09:41 | AR
hele mě situace nutí řídit světla a el. topení. Momentálně jsem ve fázi kreslení zapojení a čekání na než dorazí matroš. Zatím je struktura master PI s openhab, na síti. K tomu arduino na světla a další na topení. Pi bude jen pro ukazování stavu a vzdálenému řízení arduin přes mqtt protokol.

ještě si hraju s myšlenkou že na topení to více rozvětvím, tedy udělám nějaké master arduino a pod ním na i2c sběrnici slave pro jednotlivé místnosti.
o 15.07.2016, 09:47 | Milhauzz (A)
S tím topením, máš tip na el. termohlavice hlavice? U mě je podmínka, že vše drátem, wifi je pro kraviny jako mobil a podobně. Drát je drát ...
o 15.07.2016, 10:45 | AR
no nemám protože budu topit kabelem :D takže jen potřebuju spínat relé a číst teploty :D jinak taky jedu vše drátem.
o 15.07.2016, 12:12 | Milhauzz (A)
Ahá, tak to já sem plyňák :) Nakonec sem našel .. [ Link ]

Musím říct, že je to lepší koníček, než kdysi autohifi :)
o 15.07.2016, 12:24 | DaveF | Upraveno: 2016-07-15 12:26:01
když ještě nebyly dostupný hlavice tak se dovnitř bastlil výkonovej odpor - zahřátím se hlavice zavřela :-)

což tohle bude asi to samý , jen víc profi :-)

Milhauzz - řešil jsi nějak i přímo ovládání kotle ?

předělávám teď topení když jsou ty dotace a tohle by mě bavilo, jen mít víc času
o 15.07.2016, 13:15 | Milhauzz (A)
DaveF - ovládání kotle bude jednoduchý, mám Thermonu a do zásuvky přijímač bezdrátového termostatu (ten je spojken drátem přímo s kotlem, takže do kotle nebudu zasahovat), kde je HW čudlík na tři volby vyp/auto/on - takže ten ON proklemuju do jednoho relátka na releboardu a je hotovo. Řešení za pár korun. Ale kdo chce vyhazovt tisíce, může si pořídic CUE a matlat se s opentherm protokolem. Ještě to chci spárovat s jazýčkovým relé na okně - otevřeš okno a pravidlo zavře hlavici.

Čas se najde, stejně, co chceš na baráku v zimě dělat po večerech když děcka spí :)

o 15.07.2016, 14:47 | DaveF
ono to bude i u mně lepší nechat řízení na origo elektronice (ekviterm, 2byty = 2 nezávislé okruhy + další na TUV) a pak uvidím, jestli vůbec má smysl to něčím doplnit podobně jako ty.
Asi to otevření oken a lepší kontrola jednotlivých místností by za to stála.
o 16.07.2016, 11:11 | Tomak
Já mám hotovo-instalace Loxone v bytě 4KK. Řízení topení, rekuperace, světel, žaluzií. Prvky pro stmívání světel 0-10V jsem použil jiné, ne od Loxone.
Zatím nebydlím, ale s funkčností systému jsem spokojený.

Kdyby se našel někdo ochotný a poradil mi s nezávislým ozvučením koupelny a kuchyně(multiroom)za pár kaček, budu vděčný :-) Kabely nataženy do racku v technické místnosti. Zdroj hudby NAS+internetové rádio(ještě nemám), ovládání hlasitosti buď potenciometr v KU 68, nebo telefon/tablet. Odměna za poradenství jistá :-)

foto k příspěvku  od Tomak

o 16.07.2016, 12:53 | cezetko
Tomak: multiroom za pár kaček se dělá špatně, když to nemá být DIY. Nejlépe se podívej na SONOS, případně DENON Heos. Obojí splňuje tvé požadavky, jen nevím, co ta cenovka.
o 16.07.2016, 14:40 | Milhauzz (A)
Já mám "multiroom" vyřešenej receiverem, kterej má tři zóny.
o 16.07.2016, 16:00 | Tomak
Cezetko: jj o Sonosu i Denonu vím, ale je to cenově mimo, ale díky za tip

Milhauzz: nemohl by jsi být prosím konkrétní a něco mi přímo doporučit? Potřebuji řešit koupelnu(repro s krytím)a kuchyň. Obojí má sloužit pouze jako podkres ve stereo zvuku. Hlavní důraz kladu na jednoduchost ovládání. Jak máš vyřešené ovládání a regulaci hlasitosti? Chci ideálně ovládat vše tabletem, který stejně bude umístěn na zdi a bude se s nim ovládat inteligence.
o 16.07.2016, 21:24 | DaveF
Tomak: mě zaujalo třeba tohle [ Link ]

ale je to DIY (urob si sám), možná se do něčeho podobného někdy pustím

o 16.07.2016, 21:30 | DaveF
tabletem můžeš buď ovládat něco - NAS se zvukovkou, receiver apod. a nebo jde použít BT audio adaptér a muziku streamovat přímo z toho tabletu nebo mobilu do zesilovače
těch možností je dnes mnoho a to zařízení s androidem je asi nejflexibilnější a spustíš na tom vždy vše co v audiu na síti existuje

vyzkoušený mám tohle [ Link ]
ale jdou koupit i dražší a zvukově kvalitnější
o 17.07.2016, 10:05 | Mr.Scully
S těmi cenami Loxone tedy nikdo netušíte, do jaké míry jsou flexibilní, resp. do jaké míry jsou u dodavatelských firem možné slevy oproti jejich oficiálním cenám na eshopu? Potřebuju dobrou vyjednávací pozici, až to s dodavatelem budu zítra probírat...
o 17.07.2016, 17:15 | Tomak
Našel jsem tenhle receiver, vypadá to že umí vše co potřebuju. Prosím zkušenější o zhodnocení výběru.

[ Link ]

Mr.Scully: Neznám jejich obchodní politiku, ale určitě na komponentech Loxone mají realizační firmy slevu na odběry. Jde o to, kolik je daná firma ochotná ukrojit ze svého krajíce :-)
Jestli ti tvoje firma bude dělat komplet elektriku, taky by s cenama mohla něco udělat... Aspoň já bych k tomu tak přistupoval.
o 17.07.2016, 22:03 | Milhauzz (A)
Tomak: se zónama to máš jednoduchý, skoro každý receiver má dnes minimálně dvě zóny, primární (do repro) a sekundární (repro/linkový výstup). Moje Onkyo nemá repro výstup (je to jen preamp), ale za to umí 3 zóny - nověší i 4. Takže pak si pustíš co chceš na jakoukoliv zónu. Pak už ti chybí jen malé koncové zesilovače na zesílení a distribuci. Když sem se díval na Loxone, tak mě celkem šokoval 3,5mm jack - takovej konektor by mi nemohl do baráku :)
o 18.07.2016, 00:42 | Mr.Scully
tykeev - ještě jsem si to celé jednou přečetl a koukám, že ty máš kalkulaci 200k elektro (hrubé) a 200k ty chytrý věci navíc. Mám podobně velký dům, nabídka možná rozsahově podobná, ale mám tam v nabídce kalkulaci na výrazně víc práce... když pominu hrubou práci, tak jen na tý "chytrý" je kompletace vypínačů 13k, osazování inteligentních prvků 20k, zapojení kabelů do rozvaděčů 11k, programování systému 21k, doprava 7k (!), koordinace profesí 10k, režie 5k. Plus DPH. 100k jen za "čistou" práci, tzn. bez sekání kabelů. Přijde mi to úplně hrozně moc...
o 18.07.2016, 00:57 | tykeev
to Mr.Scully:
Ahoj, jsem teď akutálně po stěhování do nového domu (včera), takže jsem teď po pár dnech zapnul PC a bude mi trochu trvat, než najdu nějaké cenové nabídky (finální faktura za elektro ještě nepřišla).
Jak najdu, tak dám vědět.

Co se týče flexibility cenových možností u Loxone záleží na tom, jakou firmu samozřejmě oslovíš. Některé firmy drží striktně Loxone cenovou politiku a nabízí vše od nich (dražší varianta).

Já sehnal elektrikáře, který je jejich certifikovaným partnerem, ale spoustu věcí dokázal nahradit klasickými prvky (tlačítka, čidla, ...) se zachováním plné funcionality a cenově je o dost zajímavější. V případě zájmu se mi ozvi mailem a pošlu kontakt.
o 18.07.2016, 01:06 | Mr.Scully | Upraveno: 2016-07-18 01:07:50
tykeev - díkes za info. Abych to upřesnil, já mám vlastního OSVČ elektrikáře na hrubou elektriku (taková ta špinavá práce... teď třeba plácnu 70k kabely, 70k práce, něco vlastně i rozvaděč atd. Dejme tomu.

A pak je ta inteligentní část, kde mám klasiku - osvětlení, rolety, zvonek atd., tzn. miniserver, asi 9 těch jejich extensions, napájení, rekuperace, teplotní čidla atd. Řekl bych takový ty hlavní věci, třeba audio jsem od nich nevzal. Moduly cenově dejme tomu (asi jako ty), ale 100k za práci související právě jen s tím Loxone (tzn. ne hrubá elektrika), to mi přijde jako nesmysl, nebude tam snad maník něco bastlit dva měsíce...

(Dneska s nima mám schůzku, tak se poptám, co jako tam chtějí za ty prachy dělat... a případně kde se dá slevit). Měl jsem mít původně elektroinstalaci za 400k a teď jsme za 600k s daní. Normálně bych to nijak zvlášť neřešil, ale ono celej barák se dost prodražil a každý ušetřený kilo je teď sakra dobrý...
o 18.07.2016, 01:26 | tykeev
to Mr.Scully:
Tak to je přesně ta varianta, kterou bych se sám neubíral. Já osobně vybral elektrikáře, který zvládl vše ("hloupou" i "chytrou" část). Sám přicházel s nápady, co se dá jak řešit lépe, levněji, chytřeji...

Multiroom audio od Loxone je drahé, také jsem šel jinou cestou.

600 je už úlet. Nevím tedy, o jak velký dům jde, ale určitě je to řešitelné levněji.

Schválně se jich zeptej, jaké všechny prvky mají v úmyslu používat... jaká tlačítka, jaká čidla, ...
o 18.07.2016, 11:03 | Mr.Scully
tykeev - můžu poprosit o poslání té tvé nabídky? Klidně na ten mail, co mám v profilu. Chci to porovnat se svojí (hlavně rozsah a rozpis práce). Nebo to můžu poslat já tobě, ale nechci tě tím teď zatěžovat, určitě si stěhování užíváš :-)
o 18.07.2016, 11:30 | tykeev | Upraveno: 2016-07-18 11:30:57
to Mr.Scully - Pošli na můj mail pod nickem.

Jakmile se prohrabu věcma, porovnám a dám vědět.
o 18.07.2016, 15:55 | Tomak
Milhauzz: řešení se receiverem vypadá asi jako nejelegantnější. Akorát nevím s tím Onkyem, nejsou na něj úplně super recenze...
o 19.07.2016, 08:02 | Milhauzz (A)
Tomak: Pokud se nepletu, tak od roku 200- do roku 2012 mělo Onkyo obecně problém s HDMI boardama, kdy oprava byla finančně náročnější než koupě nového receiveru, tak se to možná nese do dnešních recenzí.

Zvukově netuším, obecně mám zkušenost, že sebelepší receiver, ať má jakýkoliv koncový stupeň, je prostě bída. Co jsem měl doma, tak Yamaha je strašný bláto (měké a nepřesné basy), Denon jakoby si vymýšlel. Onkyo zvukově nevím, protože jek jsem psal, mám doma AV-preamp (PR-SC886) a zesiluju koncovým zesilovačem.

Obrazově zase musím říct, že Onkyo je koukatelnější než Denon. Srovnával jsem celkem dlouho. Mám doma projektor a ladím obraz přes receiver. Denon byl jakýsi "kostičkovanější", kdežto Onkyo takové plynulejší, ostřejší a víc přirozené.

Ono těžko srovnávat TOP AV-preamp s tím co jsi nalinkoval, každá značka umí udělat trabanta i formuli :) Tady [ Link ] máš jednoho krasavce, je to nástupce toho mého. Obecně ale platí, že pokud by ses dal na cestu Onkyo, tak až na výjimky umí každý EISCP protokol, který má v OpenHAB binding, pak to nakonfat už je otázkou hodiny a frčíš.

o 20.07.2016, 10:23 | Milhauzz (A)
Btw, včera jsem dělal HW update, pokud by měl někdo zájem, zbylo mi 6 impusních relé Schneider 16AX a převodník RS232 / RS485.
o 20.07.2016, 15:35 | DaveF
receiver - já mám 4roky starý receiver Pioneer a síť už teda umí, ale jinak je to velká bída, komfort i možnosti
ale třeba už to trochu pokročilo - já si hodně pomáhám mobilem a raspberry2 a tak nějak přehraju vše co potřebuju.
o 21.07.2016, 10:21 | Milhauzz (A) | Upraveno: 2016-07-21 10:22:31
DaveF: asi si určitě už našel toto: [ Link ]

Jinak EDIT, ve spojení s OpenHAB půjdu tímto směrem: [ Link ]

Myslím, že za ty prachy ...

o 21.07.2016, 11:34 | DaveF | Upraveno: 2016-07-21 11:45:00
Milhauzz: nenašel, nehledal, můj levný receiver jde celkem dobře ovládat přes ethernet, ale pro akce typu pusť mi něco z mixcloudu do ložnice, nebo ze spotify do koupelny je prakticky nevyužitelný. Mám u něj raspberry který mi dobře doplňuje TV s receiverem v obýváku.

Pro zbytek bych rád poskládal něco ve smyslu mobil-tablet-raspberry-arduino-regulace hlasitosti-zesilovače-releóvá deska apod.
jde mi jen o to audio, protože elektroinstalaci mám klasickou a max. bych si mohl vyhrát s topením - dráty k radiátorům ale dostanu hodně těžko :-(
o 21.07.2016, 13:09 | Milhauzz (A)
Hele, já mám receiver vyloženě jako premap, k němu mám připojenej OpenElec (kodi). Takže když na to přijde, tak si do zón pustím něco z kodiny nebo FM, či do kuchyně zvuk z TV. Víc od toho ani nechci.

Topení taky nachystaný nemám, ale nebojím se zedničiny, tak mě to nesere.
o 21.07.2016, 15:17 | AR
Milhauzz: hele mám podobné myšlenky, akorát né tablet ale uvažoval sem sehnat LCD s dotykem a k tomu připojit nějaké to minipc a je na tom třeba okna jako tadyk: [ Link ]
o 22.07.2016, 08:15 | Milhauzz (A)
AR: jasně, ono těch možností je několik. Nebo to může být i Raspi s dotykovým LCD.
o 27.07.2016, 08:27 | Mr.Scully
tykeev - přišel ti ten můj mail? Radši to kontroluju, posílal jsem někdy minulé pondělí :-) Stačí, když mi třeba přepošleš tu tvou nabídku, já už se v tom prohrabu. Musím přijít na to, proč je náš plzeňský dealer Loxone tak drahý. Třeba je to fakt rozsahem prací, nevím...
o 27.07.2016, 09:43 | tykeev
to Mr.Scully:
Ahoj, mail přišel, v domě už bydlím, ale postupně se zabydluju a vybaluju věci tak nějak po kouskách. Co jsem koukal na tu tvou nabídku, tak úplně nejlevnější tedy není, ale dokud nenajdu tu svou, tak těžko hodnotit.
U mě to bylo tak, že nabídka byla na xxx a já si pak ještě při realizaci postupně navymýšlel dost věcí, takže finální cena byla vyšší.
Jak jí najdu, tak okomentuju detailněji.
o 05.08.2016, 12:14 | Milhauzz (A)
Vrátím se k tomuto tématu. Olvádání přes kde co jsme tu řešili. Teď mě trápí jedna věc. Celý barák mám ve stylu ABB Tango. Aby na jenom určitém místě nebylo bambilión vypínačů, tak bych potřeboval co nejvíce spínačů koncetrovat do jednoho rámečku (příklad). Nasšel jsem akorát "roleťák", což je dvojtlačítko do jednoho rámečku. Neexistuje třeba nějaké 4 tlačítko do jednoho rámečku? Nebo nějaká modifikace? Několik firem dělá ovládací prvky ve stylu Tango, ale nějak nemůžu nic najít.
o 05.08.2016, 15:03 | AR
Tohle sem řešil a nakonec sem nechal klasika abb s funkcí tlačítka. Třeba TECOMAT dělá do ABB rámečku své tlačítka a máš možnost mít 4tl v jednom. Jenže to dělají jen pro jejich Foxtrot a stojí to raketu. Další možnost je zahodit ABB a kouknout po jiném, tuším Legrand má v nabídce tlačítka více nahuštěná.

btw já včera hodil do rozvaděře arduino uno napojil na něj pár tlačítek a relátek pro spínání osvětlení. Pro další pokusy musím nakoupit více kusů. Už si kreslím extension shieldy pro optovstupy/výstupy.... btw někdo tip kde se dá nechat za dobrý peníz udělat prototyp desky?
o 05.08.2016, 22:03 | Tomak | Upraveno: 2016-08-05 22:12:13
Milhauz: Schnieder dělá žaluziove dvojtlacitko jako 1 modulove. Takže jsi schopen dostat 4 nezávisle tlačítka do jedné krabice. Akorát je mají pouze s sipkama( žaluzie/rolety). Jinak až myslím 8 násobná tlačítka děla Elko. Ale tam počítej s cenou cca 3tis./kus.

foto k příspěvku  od Tomak

o 19.01.2017, 16:31 | Milhauzz (A)
Refresh tématu. Dneska jsem objevil ameriku. Má někdo zkušenosti s Quido od Papoucha? Koukal jsem na to, za ty prachy je to slušný, modbus, tcp, snmp ...
o 19.01.2017, 23:15 | tykeev
Přiznám se, že já o tom neslyšel nikdy :-)
o 20.01.2017, 01:42 | cezetko | Upraveno: 2017-01-20 01:43:58
Dost to používáme. Od spínání, snímání, logování atd. Dokonce ti za pár korun udělají modifikaci, jakou potřebuješ. Co přesně tě zajímá?

Mají i super převodníky, např. wiegand na serial atd.
o 20.01.2017, 01:48 | cezetko
Taky mají IP watchdog. Ty nějak postupně mizí z trhu... Škoda netia.
o 20.01.2017, 01:53 | cezetko
Jinak více tlačítek dělá spoustu firem, JUNG atd. Ale nebude to vzhled ABB. Elko jde do kopru celý, za chvíli tam nebude co kupovat...
o 20.01.2017, 09:47 | Mr.Scully
Když už jsme u tlačítek, já budu mít definitivně Loxone, kteří dělají ta pětitlačítka Touch Tree:
[ Link ]

Máte to někdo doma, je to hezký nebo divný jako na fotkách? :-D Nevím, jestli si připlatit na nějaký ty hezčí Touch Pure nebo jestli tam jde aplikovat nějaké pětitlačítko od jiné značky...
o 20.01.2017, 09:58 | Milhauzz (A)
cezetko: zkusím to trochu popsat, aktuální stav, co mám a výhled od budoucna.

Situace: 4x PER610 viz: [ Link ] , komunikace pomocí PEX (powerexpress), logické propojení: RPi > openhab > tpc binding > eth/rs485 convertor > PER610. Olvádání klasicky přes tlačítka na zdech (elektrika do hvězdice) nebo přes apku Openhabu .
Nevýhoda: PER610 nedává spontálně vědět stav, musím se furt dotazovat, mezi každým dalším dotazem na relé asi 1sec pauza, takže dotázat se korektně všech + logika updatu v Openhab = kolem minuty. Někdy to zablbne a tak to není to pravé ořechové. Co nevidět budu přidávat stmívače (prostě toho od Foxtronu mám více).

Výhled: potřeba více digi vstupů (kontakty) pro okenní relé, více relé výstupů (el. havice na topení). Teplotu budu řešit přes OneWire na RPi (takže netřeba další HW). Jak víme, RPi má málo digi vstupů na GPIO (na barák málo) a nechce se mi to řešit více RPIčkama a pomocí třebaq MQQT. Rád bych RPi zanechal jako mozek - prostě sem se v OpenHabu naučil, navíc mám vyřešno ovládání projektoru, AV receiveru, WOL počítačů, KODI. Těd přemýšlím, čím nahradit PER610 na spínání světel. Blbý u Quida je, že jsou řešení s mnoha vstupy a málo výstupy nebo naopak. Hodily by se tedy dvě a "spárovat je". Poslal sem na papoucha dotaz, tak uvidíme, co napíšou. Určitě nechci přecházet na předražené Dali nebo podobné věci. Modbus dotaování a poodobné mě taky neláká, nejraději bych nechal spontální informace od vstupu/výstupu pomocí TCP (a když to bude nutný, tak i jinak). Strukturky je víc než dost a vím co od toho chci.

Ale rád si nehcám poradit z praxe :)

o 20.01.2017, 15:03 | AR
Milhauzz: Pokud potřebuješ více I/O portů na rPI tak k tomu použít I2C bus adapter. Nevím jak přesně u u rPI, zda dělajé nějaké headery ale asi taky budou. Ovšem pak musíš myslet na to že musíš umět komunikovat po I2C s těmi expandéry. Pod arduinem je to pohoda.

Jinak já jdu nakonec do komplet vlastního řešení. Prvky postavené na Atmelu (s arudiním loaderem) a ESP8266. První prototypy mám právě vy výrobě. Celé to bude komunikovat po MQTT. První pokusy už taky prošly. Teď jen dodělat pořádně základní verzi softu a FW a jedém :D
o 20.01.2017, 15:08 | Milhauzz (A)
AR: na I2C mám OneWire nachystaný na teplotní čidla. U papoucha už došla dopověď a je to asi přesně ono, co hledám.
o 20.01.2017, 15:14 | AR
Tak pokud nemáš s I2C problém a ty porty potřebuješ tak směle do toho :D já si udělal I2C expansion boardy. Jeden typ vstupní a jeden výstupní/relátkový ;)
o 20.01.2017, 15:40 | Milhauzz (A)
AR: jůůů, to chci vidět :)
o 20.01.2017, 17:33 | AR
No můžu se pochlubit až ty vzorky oživím. Měl sem moc velký oči a nechal udělat jen desky s tím že je osadím doma, ale použil sem moc velou miniaturizaci, tak řeším jak doosadím ty prcky velikosti 0603 :(
o 20.01.2017, 22:27 | htd
milhauzz: jukni sem:) [ Link ]
o 03.02.2017, 16:02 | Milhauzz (A) | Upraveno: 2017-02-03 16:03:33
Našel jsem, že I/O moduly Homematic nejsou tak drahý. RS485 a Modbus snesu. Má někdo praktické zkušenosti?
Našel jsem i německý Anel, to by taky nemuselo být k zahození.Nebo tip na DIN relé, se vstupy, 220V výstupy a RS485/Ethernet?

Edit: ještě kam mířím. Jde o to, až se ožeru a budu měnit hesla :) aby se dal barák ovládat tupýma tlačítkama, když SW nadstavba selže. Prostě stejně tak, jak to mám udělaný teď přes PER610. Tož tak :)
o 03.02.2017, 16:04 | Milhauzz (A)
A o víkendu přecházím z OpenHab 1.8 na 2.0, nechte se inspirovat: [ Link ]
o 04.02.2017, 12:33 | Chris
neni lepsi FHEM + homematic + moze Z-wave ?
o 06.02.2017, 07:54 | Milhauzz (A)
Chris: FHEM je co?
o 06.02.2017, 08:00 | AR
Milhauzz: asi tohle: [ Link ] graficky hodně tragédie
o 06.02.2017, 08:32 | Milhauzz (A)
Aha, no zlatej Openhab!
o 06.02.2017, 09:19 | Chris | Upraveno: 2017-02-06 09:21:59
vies si tam menit rozne templaty a vytvarat svoje dashboardy, jednoduche napr.

[ Link ]

[ Link ]
o 06.02.2017, 09:47 | Milhauzz (A)
Chris, zůstanu u OpenHAB, definitivně, ale díky.
o 07.02.2017, 12:55 | Milhauzz (A)
Za cca dva týdny budu mít doma inels, pokud to nabinduju přes knx nebo modbus či ještě lépe přes tcp ansi, dám vědět.
o 08.02.2017, 10:16 | cezetko
Milhauzz: nevim, co budes ni od inelse, ale predpokladam, ze KNX ank smykem. Modbus je pomalej a pracnej, pouzij TCP epsnet protokol.
o 08.02.2017, 10:57 | Milhauzz (A)
cezetko: CU3-02M a něajký udělátka k tomu. Ok, díky za tip. Uvidím, co z toho "vyleze".
o 09.04.2017, 23:50 | KaZaN
Tohle téma jsem neměl nikdy číst :/ :-D :-D :-D
Jaký máte zkušenosti s Haidy, jediný co jsem tady četl byl náznak extrémní cenovky.
Nebyly by nějaký fotky vašich instalací? Myslím technickou místnost, ovladače, rozhraní... jsem na úplným začátku.
o 10.04.2017, 00:05 | Mr.Scully
Extrémní cenovka je asi všude :-D Implementuju Loxone Tree a jen elektrokabely stály kolem 130 tisíc :-D A to je ještě v tom globálu ta levnější položka :-D
o 10.04.2017, 00:17 | cezetko
Já myslím, že Haidy nechceš. Jestli si to chceš dělat sám, tak záleží na tvé technické zdatnosti :) Můžu ti ukázat desítky instalací všech možných systémů, ale otázka zní, jak si představuješ realizaci.
o 10.04.2017, 00:31 | KaZaN
Elektriku si budu dělat komplet sám, když je potřeba, tak zdatnej jsem extrémně :D už jen proto, že než abych tam u toho díla přizabil nějakýho lempla a ještě mu za to platil, fakt to radši zmáknu sám.
o 10.04.2017, 01:54 | cezetko
KaZan: to je správná řeč. Umíš programovat, aspoň trochu?
o 10.04.2017, 09:55 | tykeev
to KaZaN:
Já mám s HAIDY zkušenost jen takovou, že jsem u nich byl v showroomu a nechal si nacenit jen tu chytrou část. Cenovka byla enormní. Fakticky jen za chytrou část si řekli víc, než mě stála celá elektrika od Loxone včetně všeho kolem a to v té nabídce toho bylo ovládaného mnohem méně.

Navíc i v tom showroomu jsem si všiml při předvádění poměrně pomalých reakcí při určitých úkonech...
o 10.04.2017, 12:48 | KaZaN
cezetko: Aspoň trochu programovat umím, nic velkýho, spíš mlhavý vzpomínky z vejšky a pak sem tam něco pracovního, ale asi nevidím problém se naučit, beztak se v IT oboru furt musím učit nějaký nový kokotiny, tak tohle určitě zmáknu taky. V nejhorším budu otravovat nějaký kamarády, co na tom budou s programováním líp.

tykeev: dik, jde o to, že v Haidy mám spolužáka, takže jsem váhal i nad touhle cestou.

Jinak já jsem ve fázi geologickýho průzkumu a rozhodování, jestli stavět na svažitý parcele co mám nebo radši řešit jinou, kde nebude předpoklad nákladnýho založení. Navíc mám na krku i takovej menší podraz ČEZ+tehdejší prodejce, nad horním cípem parcely mi vede 22kV a původní cena přeložky je v reálu asi tak o řád nahoře. Takže negativ je dost, pozitivní je lokalita, rozloha 1300m a fakt, že to je moje. Představa, že to prodávám a kupuju jinou past jinde mne neláká ani trošku.
o 10.04.2017, 13:35 | Mr.Scully
Jak moc svažitý? My jsme měli na 20 metrů třeba 2 metry převýšení, což nás nijak netrápilo, aspoň jsme byli nuceni udělat suterén, stejně jsem vždycky chtěl sklípek na potraviny :-D a rovnou jsem tam frknul i garáž a sportovní místnost.
o 10.04.2017, 15:08 | KaZaN | Upraveno: 2017-04-10 15:09:42
Mr.Scully, jak moc to je svažitý v číslech nevím, to mi snad konečně řekne geodet. Vizi bungalowu jsem už vzdal dávno, je jasný, že suterén bude, ale trochu mám strach z příjezdovky, protože parcelu mám takovou šišatou 169/2 s ocáskem k silnici, je to cca severní svah a příjezd od současný zpevněný je ta nudle 167/2 viz obrázek... ale to je už trošku off topic a možná to dřív nebo později založím jako sólo vlákno.

foto k příspěvku  od KaZaN

o 10.04.2017, 15:12 | Mr.Scully
Jasně, máš to trochu podobný jako já, mám taky severní svah a takovej lichoběžník s užší stranou k silnici. Nadšenej nejsem, ale bylo to prakticky jediný volný místo v nejbližším okolí Plzně, který přicházelo v úvahu, tak jsem to musel vzít.
o 11.04.2017, 19:11 | cendler
tak já jdu taky do loxone, momentálně řešíme s RDRýmařov dům, ale počítám že v leťě se bude stavět a už jsem je připravil na to, že si tam budu tahat kabely na tenhle dům, sice na mě koukaly jako z jara co to budu dělat, ale řekly proč ne, tak to tady rád pročítám, ale budu to tahat s kamarádem, co to má taky doma, tak jsem na to zvědav
o 11.04.2017, 19:42 | tykeev
Doplním jeden dotaz, třeba dokáže někdo poradit:

Pořád jsem ve stadiu výběru vhodného video-vrátníka, který by dokázal obousměrně komunikovat s Loxone.
Tak, aby při zazvonění byl vidět obraz na tabletu a bylo možné přenášet audio i video.

Ten jejich originál je super, ale 30 tisíc za vrátníka mi přijde opravdu hodně velký úlet.

Má někdo s Loxone něco konkrétního vyzkoušeno?
o 11.04.2017, 23:29 | Mr.Scully | Upraveno: 2017-04-11 23:30:42
tykeev - já jsem se na tohle při implementaci taky ptal a firma mi řekla, že s Loxone komunikuje skutečně jen tenhle jediný předražený, ale že mám vydržet, že prý se testuje víc variant a je možné, že třeba za půl roku bude k dispozici i jiné a levnější řešení. Víc nevím. Ten interkom má hodnotu tak 5 tisíc, rozhodně ne 30. Taky se mi do toho nechce, navíc mám dvě branky...

Jinak jsi mi ještě neodpověděl na můj mail z 18.07.2016, ale teď po třičtvrtě roce už je to stejně jedno... prostě jsem ten systém vzal. Cenovka bohužel děsná.
o 11.04.2017, 23:32 | tykeev
to Mr.Scully:
no, pěkný. Naprostý souhlas, reálná hodnota je kolem 5-8 tisíc.
Říkal jsem si, že za ten originál bych třeba ještě 15 dal, ale víc už je to opravdu jen nehorázné tahání peněz z kapes lidí.

Vše ostatní mají cenově relativně rozumné v porovnání s tím, co to přinese, ale vrátník a multi-room-audio mají nastavené o řád výš, než by bylo potřeba :-/
o 12.06.2017, 16:42 | kiko
Mám alternativu na audio multiroom, dlouho jsem to testoval než vybral finální verzi za cca 30.000 (nepočítám repro) pro 8 zón. Řeším přes samostatná DAB autorádia s in vstupem a dálkovým ovládáním v každé zóně, doplněné o chromecasty a IR vysílače. Ovládání rádia on/off přes relé výstup, hlasitost, stanice, aux in přes IR extension Loxone. V místnosti pro rychlé puštění hudby - rádio nebo aux in (chromecast) ovládání přes separátní dvojtlačítko na stěně. Telefon člověk po domě nenosí pořád.. Pokud chci víc, sáhnu po telefonu a nastavuji, co a kde bude hrát, to je možná trochu složitější, ale stejně veškerý multimediální obsah pouštím přes Bublesoft, nikdo jiný to nemá tak jednoduché a komplexní. Výsledek: dokáži hrát hudbu z NASu, jakéhokoliv rádia, TV stanice v jakékoliv nebo více zónách, při spuštění té či oné zóny zůstávají ostatní vypnuté, blesková odezva, v řádech do 1 sekundy. Každá zóna má navíc své 4 magnáty, což klasické multizonální receivery neumí a jelikož jsem 2.0 filista, naprosto vyhovuje. Pro manželku také jednoduché, vejde do koupelny, a buď se samo přes čidlo nebo přes tlačítko pustí její oblíbené rádio, ovládá pouze halsitost. Když tam jdu já, tak si jedním stiskem přepnu stanici, zvýším, snížím hlasitost a nebo pustím aux in, kde běží na pozadí z Nasu smyčka. Pro hraní konkrétní skladby musím vzít telefon, připojit se na bubble, zvolit co a kde bude hrát. Pro někoho možná nevýhoda dvou aplikací, ale kdo používá bubble, tak ví proč je někdy lepší mít dvě apky než jednu. Celkově jednoduché, účelné, rychlé, spolehlivé a levné, navíc lze nekonečně rozšiřovat, upravovat, vyměňovat, doplňovat. Rádia lze podle důležitosti zón vybírat co do kvality, do WC např, stačí sencor a podhledové repro, do ložnice kvalitnější, atd.
o 06.08.2017, 16:58 | HIGHTOWER
Aktuálně:

Byt 2+kk, 3 radiátory s dálkovým vytápěním. Do budoucna možná elektrické předokenní žaluzie (ale to až časem a kdo ví jestli)

co chci:

dálkově ovládané termohlavice na 3 radiátory, myslím tím přes internet (případně GSM) pomocí mobilu a nějaké aplikace patřičné. Chci hotové řešení, nic, co bych musel vymýšlet, programovat apod., jen namontovat, spárovat, nastavit a užívat.

Něco jsem našel, např. Honeywell Evohome (brána + řídící jednotka + hlavice) cca 10.000,- Kč

nebo třeba PocketHome House - kolem 7.500,- Kč

jsou i další systémy, u aplikací pro android ale většinou nic moc chvály na ty aplikace - nízká podpora, padající aplikace apod.

Doporučil by mi někdo něco přímo vyzkoušeného? Loxone mi přijde dost drahé na to, co já chci, OpenHab je už na mě moc složité, nebo spíše se tím nechci tak moc zabývat.

Cenově do těch 10.000,- Kč

Díky za nápady, rady, zkušenosti
o 06.08.2017, 18:13 | Kamil07
Nevim jestli je to dle tvych predstav, ale ja budu hlavice resit takto:

[ Link ]
o 06.08.2017, 18:22 | HIGHTOWER
na to jsem taky natrefil, ale odradilo mě např. už jen to, že aplikace je neaktualizovaná, naposledy listopad 2015. Chci něco, co do budoucna bude mít podporu a ne abych za pár let hledal nový systém :-(
o 06.08.2017, 21:07 | Kamil07
A je treba aktualizovat, pokud to funguje?
Pak dej vedet co jsi vybral, mozna tu levnou variantu taky vzdam a pujdu do neceho lepsiho.
o 26.10.2017, 09:39 | DaveX
Ahoj. Loxone, řeší někdo aktuálně? Děláme novostavbu, představa asi takový standart. Rolety, tepelné čerpadlo s rekuperací, zabezpečení. Uvažuji i o osvětlení, ale nevím, zdali to není příliš, neumím si totiž představit, že bych potřeboval měnit nějak zvlášť intenzitu nebo si s tím hrát když 30 let žiju normálně. Možná tak v obýváku :)
o 26.10.2017, 10:00 | KaZaN
Aktuálně řeším já, ale zatím vím skoro kulový :-D Potřebuju se na to jít někam podívat a zatím se mi moc nechce tahnout az do BUdejovic :-D
Loxone je zatim muj favorit, ale dost zalezi az se všecko spocita, jestli mne to neprejde :-D Aktualne bojuju s resenim jestli a jakou rekuperaci a totez s TČ. JInak já bych automatizaci rad nasadil podobně jak píšeš Ty a stejně jako ty jsme trošku zmatenej z toho osvětlení. Potrebuju si to nekde osahat abych si ujasnil, jestli je pro mne opravdu lepsi jedno tlacitko, kterym ovladam osvetleni nez treba 4 tlacitka :-D Uvedomuju si, ze nejaky velky svetelny ovladani se asi tyka hlaven obyvako jidelno kuchyne a vsude jinde to bude celkem jednoduchy, ale i tak si to neumim uplne realne predstavit. Co ale uvitam je vsemozny automaticky zhasnuti, nocni ztlumeni, simulace pritomnosti atd...
o 26.10.2017, 10:01 | Milhauzz (A)
DaveX: neni to moc, kdyz vim, co pres to resi jeden muj kamos, tak mas jeste "zakladni vybavu" :)

Kazdopadne, nevim jestli to nekoho zaujme, ale OpenHAB ma binding pro Loxone a ve spojeni s rele moduly od SedTronicu to uz muze byt hodne zajimavy. To jen tak, pro "inspiraci".
o 26.10.2017, 10:05 | KaZaN
Milhauzz: Pro nas natvrdly prosim upresnit zisk z pouziti OpenHAB a SedTronic relátek? Dik
o 26.10.2017, 10:13 | Milhauzz (A)
KaZaN: Pro natvrdly urcite ne, spis pro nas, co nemuzeme/nechceme investovat mnoho a hledame levne a relativne spolehlive reseni, i kdyz je za tim na pozadi hodne prace. Chtel jsem tim jen naznacit, ze pokud nekdo prahne po Loxone, ale nechce za kazdou rozsirujici krabicku utracet "nesmysl", tak ze existuje i jina cesta.
o 26.10.2017, 10:25 | KaZaN
Milhauzz: Pak se zjevně hlásím do party, protoze nechci i nemuzu zaroven :-D Jen nejak nevim kde zacit, tak asi nejdriv se nekde podivám v praxi na to co už mám nastudovaný teoreticky, abych si ujasnil co opravdu nutně chci. Mezitím se snad vyjasní i otázky ohledně rekuperace a tepelného čerpadla, beztak s tím budu zase prudit tady na fóru...a pak plynně navážu na vyzvídání kolem chytrosti.
o 26.10.2017, 10:54 | DaveX
Milhauzz (A): jasně, nepotřebuji to nejdražší a taky nechci udělat z domu plnou automatiku, ať nenakynu na křesle když budu potřebovat vypnout světlo :)

Jen prostě mít třeba tu možnost do budoucna a počítat s tím nejlépe od začátku.

KaZaN: co řešíš u tepelného čerpadla a rekuperace?
o 26.10.2017, 10:54 | Milhauzz (A)
Ha, tak vitej v klubu :)

Ono je asi nejlepsi si rict na zacatek, co ma byt vysledkem. Jestli chces ovladat jen elektro veci (svetla, pohony, zasuvky) nebo jestli k tomu chces pridat i ovladani periferii (napr AV technika).

Ja sem nejak pred rokem a neco zacal s OpenHABem, protoze se s nim da kouzlit az donekonecna. Zaclo to ovladanim Receiveru, pak se ktomu pridal projektor, releboxy a stmivace na svetla, mereni teploty pres one-wire, ovladani "hloupe" televize pres seriovy port, spojeni s venkovni kamerou, predpoved pocasi, atd .... Ovladani je jednoduchy, spis je horsi vycitat aktualni stav a pak je celkem dost prace s "logikou" (pravidla).

U tech pravidel napriklad:
1, pocitam pomoci Astro bindingu a zem. sirky a delky zapad a vychod slunce. Pokud je noc, zapina se v pokojiku ambietni osvetleni, projektor jde do eco-mode, stlumi se mi svetla na chodbe.
2, takovy spis makro - jdu se koupat, zvolim jeden ze 4 rezimu, takze se mi napriklad zapne el. otopny zebrik, zapne se radio (zone2), vypne se vetrak, nastavi se intenzita svetel ...

Zkus si projit [ Link ] (ten levy sloupec) s cim umi OpenHAB nativne komunikovat. Zbytek je DIY pres TCP, RS485, modbus (takze pripojis vlastne uplne vsechno). GPIO binding je taky prima, ale po zkusenostech bych spis volil externi box s digi vstupy.

OpenHAB na RPi je spis pro nas bastlire/kutily/developery, ale za malo penez hodne muziky. Klidne ti muzu s leccim pomoct nebo ti vyfotit jak jsem si udelal ovladani pres dashboard ktery sem udelal z tabletu (taky nativni vec v OpenHABu :)).

Mam to doma spis jako hracku, ale uz i manzelka si na nejaky benefity ohledne jednoduchyho ovladani zvykla. Dost trvalo, nez sem to dostal do spolehliveho stavu, ale kdyz to vezmu zpetne, stalo to za to.

Na co se chystam v dohledne dobe: upgadovat releboxy od Sedtronicu a k tomu jeste chytry zarovky od Ikea. Napadu je moc, casu malo :)
o 26.10.2017, 11:01 | AR
Milhauzz: jak já ti rozumím :D jen tedy já šel kompletně vlastní cestou jak sw tak hw. Vývoj hw je trošku větší oříšek, tak sem prozatím šel cestou hotového hw s vlastním firmwarem. Sice ještě nejsem v plně reálném provoze, protože toho testování a dolaďování detailů je kotel :(
o 26.10.2017, 11:35 | Milhauzz (A)
AR: jak ja sem rad, ze v tom nejsem sam, ani nevis :)
o 26.10.2017, 12:04 | KaZaN
Davex: Řeším primárně jestli rekuperaci nebo tepelný čerpadlo nebo obojí, názorů na to milion a já prostě nevím. Sekundární problém je, že nevím co eventuálně vybrat, jak, podle čeho. Vím jen co očekávám, minimalizaci investice a provozních nákladů, komfort a autonomii provozu a maximální nesmrtelnost :D asi jako všichni no.

Milhauzz: Co pises zni skvele, co si nejsem jistej je jestli si s tím zvládnu poradit tak jako Ty. Něco o tom počtu a pak se zkusím ptát, aktuálně bych se ptal na úplně všechno. Hrubou představu co bych od takovyho systému chtel mam, resp jsem vyčetl tady a vysondoval ad již postižených. Rád bych se vyvaroval hlavně chyb v přípravě, to, že to nebude rozchozeny za tejden je mi jasný. Takže zjistit by to mohlo umět, říct si co musim mit, naplánovat, dusledne pripravit a pořizovat kompatibilní veci a pak uz jen par let ladit a ladit ;-)
Audio/Video bych taky rad nejak poresil, hlavne aspon audio multiroom. Možná ještě nemám představu co všechno jde...
o 26.10.2017, 12:11 | Milhauzz (A)
KaZaN: Jasan, ptej se, rad nasdilim poznatky a poradim, nastavim. Multiroom jsem resil Receiverem, ktery ma 3 zony. Na vice zon uz nevim, jak to lacine resit.
o 26.10.2017, 12:22 | DaveX
KaZaN: já to taky řešil a na mém malém pozemku 700 m2 jsem měl 2 možnosti, země/voda vrt, nebo vzduch/voda. Vzhledem k návratnostem u mě nemělo smysl řešit vrt. Ať si myslí kdo chce co chce, pro mě má vzduch/voda 1 nevýhodu, že máš venku krabici. Hlučnost řešit vzhledem k umístění nemusím. Nejbližší domky 10-15m.

Rekuperaci beru každopádně. Pro mě mnoho výhod, žádné nevýhody. Někdo namítá na suchý vzduch, ale lze řešit zvlhčením.
o 26.10.2017, 12:33 | Milhauzz (A)
Ja rekuperaci zacal zatim taky teoreticky zvazovat. Zatim mi z toho jdou take jen vyhody. Nastesti soused odnaproti to dela, takze mam se od koho nachytrit. Nicmene, vzhledem k jinym prioritam mam rekuperaci zatim jen na wishlistu.
o 26.10.2017, 12:34 | KaZaN
Davex: u mne připadá v uvahu taky jedině voda vzduch. Pixla venku je burt, jsem s ni smirenej, ikdyz jsou i varianty bez. Rekuperace se právě da řešit i s nejakym rizenim vlhkosti, aktivní, chladící... Nejal moc možností na mne. Pak hafo verzi jak udělat rozvody. A vybrat kvalitní model a značku ale nedat za to zbytečně prachy navíc... Plus aby to umelo vsechno slolu komunikovat včetně chytrosti domu a žaluzií a ezs atd..
Ja spis resil, jestli kdyz vymyslim nejakou ucinnou a chytrou rekuperaci, tak jestli se vyplatí a ma smysl to TČ, když se dělá barak nizkoenergetickej. Nejvic plavu v tom porovnavani produktů, kazdej chválí ten svuj a ceny jsou nekdy obrovsky odlišný...
o 26.10.2017, 12:36 | KaZaN
Milhauzz: v mym stadiu ale musim moudře seřadit příčky na wishlistu a minimalne na vsecko udelat dokonalou přípravu... Nerad bych dodelal haciendu a zabrok začal sekat pro wishlist polozky pod carou :-D
o 26.10.2017, 12:47 | Milhauzz (A)
KaZaN: Ja mam vyhodu v tom, ze mam starej barak, v patre sem si snizoval stropy (hlavne kvuli nove elektrice a dalsi "porno" kabelazi). Na pude nemam krome tepelne izolace nic, takze je porad moznost kudy vzduchotechniku realizovat.

Pokud stavis, teda teoreticky, kdybych ja dneska stavel a delal vse odznovu, udelal bych si tuto minimlani pripravu:
1, elektrika + tv koaxy do hvezdice
2, datovou strukturku (nadimenzvoat, pak s ni protahnes i "ne data"). Vythanout i na fasadu (kamery).
3, Vse stazeno do nejake tehcnicke mistnosti, kotelny ...
4, do kazdyho pokoje, kde je predpoklad nejakyho zarizeni, netahat jen el, data, koax ale i 50mm husi krk, ktery povede az do technicke misnosti.
5, nezapomen na draty k oknum (cidla) a na draty k hlavicim topeni (pokud mas klasiku, nevim) a taky nezapomenout na pripravu umisteni teplotnich cidel (kam s nima se da hezky nachytrit napr na tzb.info).
6, Hlavne vse dimenzovat, neco navrhnes, tak rovnou 2x :)
7, Hrozna vyhoda je priznana rozvodna skrin v technicke mistnosti.

Kdyz si vezmu, vetsinu veci mam. Ano, nebylo to lehke posbirat. Kdyz si vezmu 2x rack, strukturku, switch, patch panely, UPSku, ATSko, Cat5tky 2 kilometry, CYKY 1 kilometr, koaxu jak pro kabelovku :) a podobne ... ale je to zaklad.

Jen uvedu, nestavel sem, rekonstruoval, bourani bylo nekonecny - az sem kolikrat premyslel nad tim, ze pokud bych vsechnu elektriku nevedl snizenyma stropama, musel bych zdi rozbit tak, ze by ten barak snad i spadl :)
o 26.10.2017, 19:01 | KaZaN
Milhauzz:
1-4 jasna vec, s tim pocitam
5 taky jasny, topeni je v planu vodní podlahovka. tzb.info jsem uz trochu procital, ale zjevne ne dost, protoze ve spravnem umisteni cidel nemam jasno.
6 tak na to jsem expert, ke kazdymu dratu jeste zalozni braska, nekdy i segra :-D na stavbach mne za to proklinaji :-D
7 almara jako hovado priznana je v planu

Trosku mne prekvapuje, zes to tahal cat5kou, vetsinou co koukam tak pozaduji div ne cat7.

UPSky, to je dalsi mor, nejradsi bych tam strcil snad i dieselovej agregat jako zalohu zalohy :-D

A jak nacpu vsecky ty hvezdicový rozvody a chytracinky do tech nebohejch zdí, na to jsem taky moc zvedavej, aby mi nezustal z obvodovek jen polystyren :-D
Jinak my máme část domu nadkrokevní systém izolace a pohledově přiznanou střechu, tak to bude rekuperace maličko oříšek :-D
o 26.10.2017, 19:38 | Milhauzz (A)
S tou Cat5. Dneska se vyrabi shity, pomedenej hlinik, misto awg24 tak awg26 a podobny srandy. Lidi se naucili, ze kdyz koupi cat6, tak ma ty spravny parametry cat5. Vic by o tom mohl rict Ravo. Ja od nej vzal par spulek, ktery jsou opravdu Cat5 a treba na 60 metru nemam problem prohnat rs232, PoE a podobne.
o 26.10.2017, 22:25 | Tomak
KaZaN: Kabely na Loxone postačují cat 6A. Nevím odkud jsi, ale pokud by jsi chtěl, můžu ti instalaci Loxone ve východních Čechách klidně ukázat, předvést i vč. řízení osvětlení.
o 26.10.2017, 22:43 | KaZaN
Tomak: Dik, ale jsem Karlovarsko :-(
Milhauzz: My pouzivame kvalitni kabely (to jsou ty moje sklony k predimenzovavani), ale co obcas po nekom dodelavame predelavame v novostavbach a firmach, to si obcas rikam, ze jsou to tkanicky co se jim zdal sen o mědi...
o 26.10.2017, 23:52 | Mr.Scully
CAT7 nějakou výhodu v Loxone mělo, už nevím přesně co, ale měl jsem docela dilema... nakonec jsem stejně šel do CAT6A, ale sedmička tam měla něco navíc.
o 27.10.2017, 07:54 | Milhauzz (A)
Kdybych nevedel co s prachama, tak du se strukturkou taky o rad vys neb klidne o dva, jasan. Ale neni to jen o kabelech, uz jen u cat6 musi byt stineny konektory, zasuvky, patch panely, vse uzemeny. No a pak by teda vznikla sit "certifikovana" na 10gbit spoj. Na co ale proboha :) Fakt mi staci Cat5e, kterym protahnu giga s PoE.

Mr.Scully: cat7 ma awg23, tudiz silnejsi vodic a stineny kazdy par, cat6 ma stineni celkove, cat5e zadne. Cat7 u Loxone bych videl mozna jako vyhodu tu, pokud bych chtel dostat treba onewire na nejakou vetsi vzdalenost.

o 27.10.2017, 08:34 | Mr.Scully
"Na co proboha" jsem si říkal ve svém bytě před 10-15 lety, když jsem řešil, jestli potřebuju v obýváku LAN zásuvky. Po pár letech jsem litoval :-D

Ten CAT7 měl podle mě výhodu, že umí i 230V a dá se v případě potřeby zapojit napevno na relé a vyhnout se tedy elektronice, kdyby Loxone předvedlo vzpouru robotů :) Nevím, něco takovýho tam bylo za výhodu. Nevýhody je to, že ty kabely jsou asi tlustší, blbě se ohýbají a neexistuje na ně zatím koncovka (zásuvka).
o 27.10.2017, 09:44 | Milhauzz (A)
Mr.Scully: rozumim. Narovinu ale rikam, ze lepsi mit koncepcne dobre udelanou strukturku v cat5 vcetne propojeni technikych mistnosti, nez mit sicec cat7, ale protoze je drahy, tak jen par zasuvek.

Jako vyhrat ve psortce a stavet barak, myslim ze nejsem jedinej, kdo by si fakt pekelne vyhral :) Mno nic, konec sneni, de se makat :)
o 27.10.2017, 18:38 | Luke_288
Loxone mám, ovládám žaluzie, ve dvou místnostech světla (chtěl jsem stmívání a s tím pochopitelně jdou i vypnout a zapnout přes mobil) a mám přípravu pro ovládání rekuperace- nemám zatím zprovozněný, protože čidla stojí rachot.
žaluzie super. ovládání každýho světla je blbost a vyhozený prachy, ovládání topení podle mě taky.
že jsem zvolil loxone nelituju
o 27.10.2017, 23:40 | cendler
taky jdu do loxone, nemáme žaluzie, ale chci tím ovládat alarm, topění a nějaké další kravinky, včera jsem objedal mini server a moduly na propojení co zatím mám připraveno za hnusných 38800kč, natahal jsem po baráku asi 800m Cat6, Cat7 mě přišla zbytečná a Cat5 zase zbytečně málo, když už se to tahalo
o 28.10.2017, 11:32 | KaZaN
Už jsem z toho procitani moznosti a variant chytrosti domu dost zacyklenej, doufam, ze dojdu do stadia, ze se v tom zorientuju a nabere to konstruktivnejsi smer...

Zrovna premejslim, jestli ma nejaky smysl propojovat, treba s Loxone, rekuperaci/vzduchotechniku. Obecně stále nemám jasno podle jakých parametrů vybírat rekuperaci a jak vybrat správnýho výrobce /dodavatele. Ale co mi přinese připojení k Loxone? Přijde mi, že si rekuperace žije vlastním životem nebo ne? Nebo, že by se dala pak přes Loxone i nastavovat? To asi budu muset tak jako tak v original konfiguračním rozhraní? Nebo, že by se mi v loxone ukazovaly nějaké status informace?

Při pročítání Loxoních témat jsem narazil na tohle :-D
[ Link ]

Ohledně toho jakou kabeláž natahat to je další oříšek jak vidím, měl jem "jasno", že pojedu v CAT7, ale zas až tak jednoznačný to není co.
A jaký kabely taháte ke světlům?
o 28.10.2017, 12:24 | KaZaN | Upraveno: 2017-10-28 12:25:20
Milhauzz: Jsem si, specialne kvuli Tobem spocital datovky po byte, co mame ted. Nasekal jsem jich sem pred lety 28 :-D, jen u TV je jich 8. A musim rict, ze az na par kousku vyuzivam vsechny. Plus v racku jeste naprimo pripojenejch asi 10 (kamery, server, Fortigate, NASky, WiFi POEcka, uplinky do racku v baraku). Jestli to pojedu v tomto duchu i v novym baraku, tak to nechci vidět. :D
o 28.10.2017, 12:37 | tykeev
KaZaN:
ohledně rekuperace a propojení s LOXONE osobně zastávám názor, že úplně stačí, pokud ji budeš schopen ovládat stylem zapnuto / vypnuto.

Jde o to, že třeba ve chvíli, kdy otevřeš okno, tak aby se rekuperačka vypnula. Jelikož pokud poběží, tak ti natáhne venkovní studený vzduch do doma a budeš ho zbytečně ochlazovat.

Takže pokud Loxone z magnetického čidla okná pozná, že je otevřeno, tak rekuperaci dočasně vypne. Jakmile se okno / dveře zavřou, zase se aktivuje.

Stejně tak mám třeba řešeno, že při rozsvícení na záchodě se na 5 minut pustí rekuperace na plný výkon.

To je z mého pohledu ten hlavní účel propojení. Co se týče nastavování, je to nesmysl řešit přes Loxone. Nastavení rekuperace uděláš jednou a pak už na to sahat nemusíš.
o 28.10.2017, 13:03 | KaZaN
tykeev: a to máš/lze řešit i zónově? Tedy, že se otevřou dveře na terasu třeba v obýváku, tak se jen zavře rekuperace v té místnosti a dál si jede svoje v ložnicích a odtahovaných místnostech? A nebo prostě on off natvrdo komplexně? Počítám, že čidla na oknech dveřích budou a bude je využívat EZS, něco chytrýho (ať už Loxone nebo něco jinýho), mělo by je využívat i vytápění, aby přestalo topit tam, kde není zabedníno.. a šlo by aby je využívala i ta rekuperace a vypínala zóny? Zase o tomhle všem bych pak chtěl mít přehled v centrále chytrýho domu, když už se do toho pouštět, ať to má smysl přehlednýho statusu a kontroly, maximální automatizace a zároveň možnosti ovládat v případě potřeby "manuálně" a v krajním případě přes VPNku nějak vzdáleně.

A když teda jsem to tu odklonil k rekuperaci jo, tak jak s těmi všemi vyfikundacemi jako je ochlazování, regulace vlhkosti, předehřívání, zemní výměníky, entalpický nevyhnutelnosti, tlumiče hluku.... Když čteš materiály, vypadá to, že to musíš mít nutně všecko a k tomu masku klauna a nestandardní výpravu do banky.
Líbí se mi třeba řešení od Zehnderu [ Link ]

Co kdo máte? U některých z vás už vím, ale chtěl bych větší vzorek co kdo zvolil...nejen chytrou instalaci, ale i rekuperaci a tepelný čerpadlo a pořád nemám rozhodnuto jak vyřešit dobře a levně multiroom, mnohý tipy a rady tady mi už pomohly si to trochu utříbit...

Soudný poradci mi pořád tvrdí, že investovat do dvou drahejch technologií je plýtvání - tím myslí buď si kup pořádný TČ nebo pořádnou rekuperaci a zbytek už dotopíš v nízkoenergetickým domě s vodní podlahovkou elektrikou a max si udělej ještě přípravu na jedno nebo druhý pro případ, že by se dotápění elektrikou ukázalo přecejen nerentabilní.
o 28.10.2017, 13:31 | tykeev
to KaZaN:
ne, to bys musel mít nějaké ovládané přepážky pro jednotlivé větve rekuperace. Neumím si to dost dobře představit, jak by se to ovládalo.
Prostě pokud se někde větrá, rekuperace se centrálně vypne, dokud se zase nezavře.

co se týče rekuperace, tak:
- tlumiče hluku mám instalované, určitě doporučuji
- předehřívání (asi myslíš tepelného čerpadla?) nepotřebuju, jelikož jednotku mám umístěnou uvnitř a zamrzání by hrozilo pouze v případě, že bych celý systém nabíhal v mrazech. Pokud ale topný systém spouštím na podzim, nic takového nehrozí jelikož mé čerpadlo si dělá odmrazování automaticky díky teplu z topného systému.
- rozvody rekuperace mám od Zehnderu a můžu maximálně doporučit.
o 28.10.2017, 14:00 | KaZaN
Tykeev: ja myslel, že tam přepážky jsou tak jako tak kvůli zvukovodnymu efektu.

To předehrivani nevím jestli bylo myšleno jako predehrev vzduchu co jde dovnitr nad ramec ziskany teploty vymenikem a nebo jako predehrev tc rekuperace.

Zehnderovi plochy trubky se mi dost libej...
Obcas se nekde kasaj, ze jdou dobre cistit ty trubky. To se čistí jak?
o 28.10.2017, 14:03 | tykeev
KaZaN:
na ty trubky mají takovej měkkej kartáček na dlouhým ohebným špagátu.... nevím jak to popsat. Je to jednoduchý, ale to se doporučuje jednou delší dobu. Zatím jsem to nedělal.
o 28.10.2017, 14:15 | KaZaN
tykeev:uz jsem nasel kde jsem cetl o předehrivani, bylo to u Regulusu, pisou ze jednotka rekupraceje tak výkonná, že když je venku pod nulou, mohlo by dojit k zamrznutí. Resi to buď dočasným nepoměrnym zvysenim odtahu, cimz dojde k prohrati vymeniku a nebo prave prihrivacem.
[ Link ]
o 28.10.2017, 18:49 | Luke_288 | Upraveno: 2017-10-28 18:53:52
já mám rekuperaci od atrey. zónově rekuperace stejně udělat nejde, to s tím otevřením okna a natažením studenýho vzduchu při zaplý rekuperaci jsem moc nepochopil, protože do obytných místností ta rekuperace vzduch tlačí, nesaje.
každopádně já si od propojení rekuperace s loxone slibuju uplně něco jinýho- dneska mi funguje na časovej režim, tzn ve 4ráno to profoukne barák, aby v pokojích a ložnici byl čerstvej vzduch- a to ještě jenom v zimě, protože jaro-podzim si radši otevřu okno.
přes loxone pak chci to, že v každý místnosti bude čidlo a jakmile pozná vydejchanej vzduch, tak se spustí. pak mám ještě kabel od digestoře, kterej pošle rekuperaci signál, aby se vypla, když se vaří a spustí se digestoř.
čištění trubek si neumim představit na tu dýlku.
v každý koupelně a wc mám tlačítko, kterým manuálně tu rekuperaci pustím na 5minut na 100% výkon- nepoužíváme, protože než servo otevře klapku sání, tak to trvá 2minuty.
rekuperace bez předehřevu ti zamrzne uplně v klidu- mě minulou zimu při -15st zamrzla během 30minut.

jinak teda vypínat topení přes čidlo na okně, když je otevřený- ty nebudeš mít podlahovku? protože jestli jo, tak to nemá smysl.
o 28.10.2017, 19:47 | AR
Máme rekuperaci od multivacu, včetně rozvodů, ty se dělaly docela snadno. Udělat v rozvodech zóny by asi šlo, nějaké servoklapky na jednotlivé okruhy.

Vypínat topení otevřením okna je správně, ale u vodní podlahovky asi není extrém, u el. je potřeba řešit aby nedošlo k přehřátí, resp. zbytečné spotřebě.
o 28.10.2017, 22:28 | Mr.Scully
Rekuperace samozřejmě s Loxone propojit jde a snadno, nastavení rekuperace v Loxone v podstatě stoprocentně odpovídá nastavení přímo v jednotce rekuperace (mám Nilan), ale z hlediska globálního nastavení to extra efekt nemá, nemění se často. Propojení ale samozřejmě užitečný je, protože si třeba na hajzlíku snadno nastavíš, že na dvojklik vypínače se ti bude odsávat smrad a není třeba kvůli tomu tahat kabel do rekuperace. A propojení rekuperace a Loxone je otázka jednoho kabelu a pár minut naprogramování.
o 28.10.2017, 22:32 | Mr.Scully
Jo a čištění trubek se tuším dělá párou a není to údajně problém plus umí do trubek strčit kameru a případně najít, jestli někde není nějakej bordel.

Jinak já teda ještě něbydlím, zatím barák vybavujeme a všechno nastavujeme. Jen mě zarazilo, že jak má barák dobrou akumulaci, tak prostě je tam furt vedro, i když čerpadlo skoro nejede - a důsledkem je to, že podlaha je studená. Potřeboval bych, aby podlahovka jela aspoň trochu furt, ale když vynutím její zapnutí, tak je v místnosti za chvíli 25 stupňů. A pouštět podlahovku zespoda a ze stropu foukat čerstvý studený vzduch z rekuperace (což by situaci vyřešilo) mi přijde dost nehospodárné :) Uniká mi něco?
o 29.10.2017, 10:41 | Luke_288
záleží co máš na podlaze za krytinu, máme dřevo a se studenou podlahou není problém, když podlaha netopí. v tomhle přechodovým období stačí do podlahy pouštět 25-27st a vevnitř máme 23st.

AR: podlahový topení- jeho náběh (vodní, s elektrickým nemám zkušenosti) je poměrně dlouhej- v našem případě od zapnutí po netopný sezóně jsou to hodiny. po jeho vypnutí vzhledem k akumulaci je opět doběh v řádech hodin- podlahovku vypínám v 23h a zapínám znova v 4:30- v tomhle mezidobí ani nevychladne. jakej má smysl jí vypínat kvůli 20ti minutovýmu větrání oknem? i kdybych topil radiátorama, tak bych tohle nechtěl, protože teoretická úspora bude ročně v řádech desetikorun ročně
o 29.10.2017, 11:05 | KaZaN
Kdyz je dneska diky vetru ten elektroblackout, mate nekdo vyreseno nejak zasadne zalohovani elektriky?

Jinak to s tou studenou podlahou mne trosku vystrasilo, cim se da tohle podchytit? Vic izolace v podlaze? Nebo je to jen materialem podlahy, coz ja pocitam zatim tak nejak s vinylem?¨

Ohledne toho vypinani vytapeni pri otevreni dveri oken, vzhledem k setrvacnosti vodni podlahovky, to nevypada jako uplne smysluplny co? Ono by to treba vypinalo, az kdyz je to oknootevreny
o 29.10.2017, 11:05 | KaZaN
Kdyz je dneska diky vetru ten elektroblackout, mate nekdo vyreseno nejak zasadne zalohovani elektriky?

Jinak to s tou studenou podlahou mne trosku vystrasilo, cim se da tohle podchytit? Vic izolace v podlaze? Nebo je to jen materialem podlahy, coz ja pocitam zatim tak nejak s vinylem?¨

Ohledne toho vypinani vytapeni pri otevreni dveri oken, vzhledem k setrvacnosti vodni podlahovky, to nevypada jako uplne smysluplny co? Ono by to treba vypinalo, az kdyz je to oknootevreny
o 29.10.2017, 11:05 | KaZaN | Upraveno: 2017-10-29 11:07:32

Ohledne toho vypinani vytapeni pri otevreni dveri oken, vzhledem k setrvacnosti vodni podlahovky, to nevypada jako uplne smysluplny co? Ono by to treba vypinalo, az kdyz je to okno otevrený treba pul hodiny v kuse, ale to i tak netrumfne setrvacnost podlahovky, tak nevim.
o 29.10.2017, 11:21 | Cenda
Vypinat podlahovku je vzhledem k setrvacostem nesmysl. Zkus zmenit krivku ekvitermu a poustet nuzsi teplotu vody.
o 29.10.2017, 16:26 | AR
A proto jsem tam psal že jde o el. podlahovku. S vodní nemám zkušenost.
o 29.10.2017, 17:57 | Tuner#2
Cenda: není to nesmysl v tomhle počasí 6 - 10°C je nesmysl pouštět pořád nějakou teplou vodu do podlahovky. Topím plynem a v tohle období jestli přitopí 3 x za den je to moc. Teď jsme byli 6 hodin bez proudu, vše jsem vypnul odjeli jsme pryč a po návratu to běželo 15min. a jsme "na svém"...

Mr.Scully: V tohle počasí nečekej "teplou" podlahu, ono by to bylo i špatně pro zdraví, zejména klouby. Proto jsem všude a všep psal, že je třeba správně zvolit správnou krytinu a tou je v tomhle počasí nejlepší lino. Je pocitově teplé i když podlahovka nejede narozdíl od plovoučky, dlažby, kamenu apod.

KaZaN: Jo mám tu krb. Když to vypadne, není problém s krbem uprostřed domu vytopit všechny místnosti.
o 29.10.2017, 18:10 | Mr.Scully
Já šel nakonec cestou vinylu s korkem, diskutoval jsem to docela dlouho s Klímou a jeho bratrem (21 let v Plzni, asi největší firma) a jasně se vyjádřili pro vinyl s korkem z hlediska komfortu. Lepený vinyl mám v bytě, jeho výhod i nevýhod jsem si vědom, takže jsem měl možnost srovnání.

To topení budu muset vychytat, až budu bydlet, prostě pustit pěkně v noci nad ránem a pak to setrvačností v podlaze přes den komfortní (snad) bude.

Dneska jsem konečně Loxone vypustil ven přes pevnou IP adresu, je to docela lahoda, že si můžu stáhnout žaluzie ve větru a nemusím jak vocas jezdit na stavbu :-)
o 29.10.2017, 19:18 | KaZaN
Tuner#2: Tak topeni máš vychytaný podobně, nemam sice krb úplně uprostřed, ale přesto věřím, že neumrzneme. Navíc pořád ještě zvažuji, že udělám nějaký trubky teplovody s výdechy alespoň do chodby, jinam bych měl asi strach, aby z toho nebyla zblblá automatika.
Ale měl jsem na mysli spíš takový to, že prostě 6, 10, 12 hodin nepůjde elektrika, takže lednička po půl dni už začne dávat najevo nespokojenost, manželka bude bez kafe nespokojená asi tak do hodiny :-D apod. Já tenhle problém v bytě zatím pociťuju jen když tu nejsme, je výpadek a pak po naběhnutí elektriky sletí jističe protože neustojej ten nárazovej odběr všech zařízení v zásuvkách, přijedu druhej třetí den a žrádlo z ledničky už pomalu plave kraulem pryč...ale to jde vyřešit lépe navrženou elektroinstalací a případně nějakým tím jističem, co se sám zkusí nahodit, řešilo se to někde výš tady myslím.
Jak vlastně fungují ty elektronický zámky ovládaný čipem/otiskem, má to nějaký manuální nouzový způsob zamčení odemčení a nebo se to musí zálohovat?
o 29.10.2017, 19:34 | Mr.Scully
Mám elektronický zámek ovládaný přes Loxone/mobilem atd. a samozřejmě ho můžeš normálně odemknout i klíčem :-) To problém není.

Nad fotovoltaikou a vlastní baterií budu možná časem uvažovat, je to teď docela v módě a může být fajn mít baterii pro případ výpadku elektřiny (vzhledem k tomu, že doma potřebuju elektřinu a internet k práci).
o 29.10.2017, 20:21 | KaZaN
Mr.Scully: Tak to je fajn, s tím zámkem, odškrtávám si jako MUST HAVE :-D
Fotovoltaika je ale děsněj randál ty ceny, hlavně ty baterky ne? Soused v Plzni to teď dělal a odchytl jsem nějaký letmý infa od dodavatelů, že se vyplatí to objednat někde z Číny (jako ty panely) a vzít si jich za tu zlomkovou cenu pár do foroty než to tu koupit za tu palbu. Ale je fakt, že když to pak funguje a dobře se to nasatví a skloubí se spotřebičema, umí to bejt hodně blízko nezávislosti. Máš nějakou představu co se musí na tenhle počin udělat za přípravu do budoucna?
Vlastně jsem odchytl ještě jednu věc, co byla pro mne nová, chlapi co tam dělali hromosvody tvrdili, že oddálenej hromosvod je kokotina na tahání prachů z lidí, že to není potřeba, když ...a to když jsem už stihl zapomenout.
o 29.10.2017, 20:29 | Mr.Scully
Fotovoltaiku s baterií jsem tipoval někde třeba kolem 400k, což v kontextu domu není tak strašné, uvidím, časem si to možná udělat nechám. Chci být nezávislý, mám i vrt na vodu :-) Připrav si na to hlavně střechu, aby ty panely udržela + asi nějakej husí krk do technický místnosti k rozvaděči.

Ty zámky jsou super, automaticky se zamykají při zavření dveří, ale zevnitř jdou samozřejmě otevřít klikou, takže vůbec neřeším klíče. Časem možná dodám i tu čtečku, na dveřích jsem ji nechtěl, ale můžu tam vždycky dát čtečku na WiFi (i když nevím jak se zabezpečením), to propojení s Loxone je super.

Hromosvodům nerozumím, ale když u baráku bacil dva dny před montáží blesk a minulo to jednoho Ukrajince s hnědýma trenkama o pár metrů, tak jsem byl rád, když hoši pak dorazili a pěkně po těch cca 11 metrech ty tyče a dráty natahali... náklady asi 15k komplet včetně revize.
o 30.10.2017, 21:47 | AR
KaZaN: panely pro FV je to nejmenší, cenově to sletělo hodně dolů. Co vyšroubuje cenu je řídící elektronika a samo baterie.

co je to oddálený hromosvod? btw já nechal dělat hromosvod klasika. 4 svody + zemění "přístřešků" a 10k komplet. Tady asi nemá cenu šetřit/řešit, i když třeba pro nás byl hromosvod více méně jen nutnost pro úřad, dům máme obklopen jinými stavbami co by přitáhly větší pozornost blesku ;)
o 30.10.2017, 22:30 | KaZaN
AR: Oddálený hromosvod se dává ještě ke stožáru antén apod.
[ Link ]

o 27.11.2017, 09:09 | cendler
oranger : umíš ještě něco s cenou za loxone?

mám tu objednávku na loxone za 40tkč, vím že to není moc, ale i malá slevička udělá radost
o 01.12.2017, 23:00 | cendler
oranger : já děkuji za objednávku a můžu zapojovat :-)
o 02.12.2017, 00:58 | KaZaN
Štvete mne, já uvízl u zdiva, krytiny a dispozice :-D ale doženu vás, nebojte :-D
o 06.12.2017, 09:41 | Milhauzz (A)
Otazka za dva bludistaky:

Nerozjizdel nekdo z vas rs232 komunikaci se starou Samsung TV (r.v. 2007). Dostanu z ni jen info pri bootu.

LG TV je oproto Samsungu pohodicka, to sem rozjel ...
o 07.12.2017, 01:07 | cendler
fáze zapojování, tak taky ukažte vaše díla

foto k příspěvku  od cendler

o 07.12.2017, 11:55 | Milhauzz (A)
Bez dratu vypada i to moje dobre. U me je to jeste ve fazi vyvoje a hlavne momentalne potrebuju vetsi rozvadec (nastesti mam priznanej) a tak kabelaz trochu preteka. Dat sem aktualni fotku jak to vypada, dostal bych od elektrikaru ban :)
o 07.12.2017, 12:03 | tykeev
U mě aktuálně takto :-)

foto k příspěvku  od tykeev

o 07.12.2017, 12:03 | tykeev
Plus tedy ještě menší část v zahradním domku, ale tam teď fakt nepůjdu :-)
o 07.12.2017, 13:03 | Milhauzz (A)
Oddelej krytky "srabe" :) Ne vazne, moc pekny!
o 07.12.2017, 16:35 | tykeev
Díky moc.
Škoda, že nebylo více místa na vyšší, aby bylo více místa jako rezerva do budoucna.
o 07.12.2017, 17:26 | cendler
tykeev : tak to je pěkný, tobě toho přes to jede fakt hodně, já zatím pojedu jen alarm a topení a do budoucna se uvidí, co se bude dál napojovat a zvětšovat.
o 07.12.2017, 17:33 | tykeev
jojo, mám přes to napojenou komplet zabezpečovačku, všechna světla v domě, některé vybrané zásuvky, topení ve vybraných místnostech, žaluzie, ovládání brány s brankou, garáž, závlaha na zahradě, bazén a tak :-)
o 07.12.2017, 22:01 | Cenda
tykeev> program jsi dával dohromady sám, nebo jakej byl postup?
o 07.12.2017, 22:13 | cendler
programuješ si to sám?
o 08.12.2017, 07:46 | cezetko
já třeba jo :)
Jinak fotky rozvaděčů, když jsou zakrytované, jsou vždy hezké. Ale pak to seno pod dekly :)
o 08.12.2017, 08:47 | tykeev
to Cenda + cendler:
ne, instalace byla realizována Loxone partnerem.
Menší změny nastavení v konfiguraci jsem schopen si řešit sám, ale na větší změny / zásahy si netroufám.

Ono to nějak zásadně složité není, ale není prostě čas se to naučit od nuly, abych byl schopen to rozběhat celé sám.
o 09.12.2017, 00:18 | Mr.Scully
Taky už mám rozvaděč zakrytovaný - kvůli kolaudaci.

Funguje to všechno solidně, akorát bohužel plavu ještě v baráku jako takovém... třeba nejde mi teplo do žebříků v koupelně, který jsou normálně v elektrice (tedy zapojeny pořád). Přes Loxone to napojený není (na rozdíl od radiátorů), instalatér to jen zapojil a z jeho pohledu není co řešit, na tepelném čerpadle taky vypadá vše OK... a teď mě žena jebe, proč není teplo a já absolutně netuším :-D Takovýhle věci musím dořešit, než se nastěhuju...

foto k příspěvku  od Mr.Scully

o 09.12.2017, 13:06 | AR
Mr.Scully: asi blbý dotaz, ale máš v tom žebříku nalité topné médium? :D
o 09.12.2017, 13:07 | AR
Milhauzz: sem na tom asi podobně :D protože sou moduly ve vývoji, tak je to dost na "divoko"
o 09.12.2017, 13:18 | Mr.Scully
Já mám takovej ten kombinovanej, ale není k tomu žádnej vypínač nebo co, tak vlastně nevím, jak přesně to funguje, jestli na elektriku, nebo tam teče voda jako do radiátorů atd. :-D Jedu to prozkoumat.

Ono obecně mi ani moc netopí podlahovka, ač Loxone se snaží, takže asi ještě nějaký nastavení TČ to chce vymazlit... bohužel TČ mi hlásilo chyby, tak jsem musel resetovat do továrního nastavení a od té doby to topí nějak málo :-D A to menu je složitý jak lokomotiva. Se poseru, měl jsem si vzít elektrokotel a byl klid.
o 09.12.2017, 14:07 | AR
Mr.Scully: Co sem viděl koupelnové žebříky tak i když jsou na el. tak stále tam musíš mít topné médium, ohřev je pak přes topnou spirálu, která ohřívá právě to médium. Někde by taky měl být termostat, běžně je na té hlavici ze které pak vede kabel.
o 09.12.2017, 17:25 | tykeev
to Mr.Scully:
v žebříku musí být určitě voda, pokud není, pak netopí.

Pokud máš žebřík napojený na jeden z okruhů podlahového topení a je tudíž vyhřívaný i tepelným čerpadlem - tak v případě, kdy do něj topíš elektrikou (vestavěnou topnou patronou), je vhodnější ho zavřít, ať ti to teplo o vyšší teplotě než v podlahovce, nejde pryč do podlahovky.
o 09.12.2017, 21:47 | Mr.Scully
Dneska jsem si všiml, že nefunguje zásuvka, což částečně problém vysvětluje :), ale je to kombinovaný žebřík, tak by se měl chovat jako permanentně otevřený, ne? Dole je jen tohle...

o 09.12.2017, 21:53 | Mr.Scully
Jinak takhle vypadá moje hlavní technická místnost (teda mínus rozvaděč, centrální vysavač a další věci) a teď aby tam člověk hledal, co je špatně :-D Ale asi jen špatné nastavení TČ v kombinaci s nepochopením Loxone. Například mám nastavenou komfortní teplotu v obýváku (podlahové topení) na rozmezí 25-28 stupňů (kvůli testování), Loxone místnost vytopí na max. 22 stupňů a ještě mi tvrdí, že to tak má být. A teď těžko říct, jestli tam TČ prostě neposílá dostatečně teplou vodu nebo jsem nepochopil Loxone nebo nevím...

o 10.12.2017, 00:40 | cezetko
Mr.Scully: chybí ti tam hlavice. Nepouštíš do něj teplo.
o 10.12.2017, 12:28 | tykeev
to Mr.Scully:
přesně tak. Podle mě tam chybí hlavice, takže je pravděpodobně zavřený.

Navíc jak už jsem psal v předchozím příspěvku, pokud zapneš elektrickou vestavěnou patronu a bude otevřený, tak ti ta teplá voda půjde do podlahovky a nezůstane v žbříku, což je podle mě nežádoucí.

Ideální by bylo, abys měl tu zásuvku u něj ovládanou přes Loxone a ve chvíli, kdy je sepnutá, tak aby uzavřel ten ventil na něm.
o 10.12.2017, 12:33 | Mr.Scully
A není to podobný princip jako u radiátorů? Tam mám termostatické hlavice Loxone a radiátor netopil, protože Loxone byl chytřejší než já a usoudil, že je teplo v místnosti dostatečné. Tak jsem hlavici prostě úplně vzteky vyškubnul a najednou se radiátor choval jako úplně otevřený a krásně zatopil. Tak jsem myslel, že tohle bude podobný princip a že je to permanentně otevřené :-)

Nejvíc žádoucí je to, aby šla podlahovka i radiátory furt :-) Ale to by v místnosti bylo za chvíli třicet stupňů. Nevýhoda těch moderních baráků. Teplo nemá kam jít, takže v místnosti je teploučko, ale podlaha je studená, protože podlahovka nemá co vytápět...
o 10.12.2017, 14:00 | DaveF
bez hlavice je to otevřený, tobě tam nejde teplá voda ze systému nebo ti nehřeje el.těleso v něm ?

ale je to nový, takže nědo to navrhoval a někdo to měl zprovoznit tak aby to dělalo co má ne ?
o 10.12.2017, 19:50 | Mr.Scully
No za poslední rok jsem najal a řídil asi tak sto řemeslníků, takže jsem se nestihl na všechno zeptat, ono už tak pro mě nebyla úplně sranda postavit třípodlažní barák za 15 měsíců kompletně včetně poměrně hodně technologií :) Ale už se mi podařilo zastihnout instalatéra, který mi potvrdil, že bez hlavice se žebřík chová jako otevřený a tudíž netopí zřejmě proto, že je možná zavřená hlavice v rozdělovači podlahového topení na patře, kam mě nenapadlo se mrknout. Tak snad to bude tím, protože jinak už nevím :-)
o 10.12.2017, 20:11 | crestik
a nemáš jen pootočený volič průtoku na tom ventilu?
o 10.12.2017, 21:39 | Tuner#2
Mám žebřík na podlahovku a taky bez hlavice. Bez něj je plně otevřený a mám to jen zregulované na rozvaděči podlahovky, aby byl průtok vyrovnaný.

Jinak řízení mám ekvitermem přímo od výrobce kotle a nastavení i pro laika je hračka a nějak nevím proč bych to měl řídit nějakou chytrou instalací? Když odjedem na půl dne, tak je stejně nehosporádné podlahovku tlumit a pokud pojedu na týden, tak je to otázka nastavení během půl minuty na displeji v chodbě. Tady přesně narážíme na smysl těchdle instalací za mega...
o 10.12.2017, 22:38 | Mr.Scully
Jsem to asi špatně zformuloval. Loxone vlastně jen čte hodnoty a stavy a samozřejmě ovládá hlavice v rozdělovači podlahového topení, ale TČ má jinak vlastní inteligenci a svoje nastavení. Ale na půl minuty nastavení to prostě není - to menu TČ má odhadem tak dvě stovky položek. Sotva se mi to podařilo proklikat, natož abych to uměl nastavit.
o  Zpět  o  Nahoru
o

Vložit nový příspěvek do fóra

Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 1.3178 sekund.