Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi(forum)

o

Forum > Ostatní > Stmívání + chytrá elektroinstalace

 o Navštíveno 6135x o
o 23.03.2017, 18:36 | Mr.Scully
Potřebuju radu ohledně osvětlení a tady se určitě najde někdo znalej :-) Budu mít v RD chytrou elektroinstalaci (Loxone) a chci u některých světel umět ovládat stmívání. U Loxone mi řekli, že by daná svítidla měla mít buď předřadník Dali nebo 1-10V, že s tím umějí dobře pracovat (na Dali se prodává přímo Loxone modul, 1-10V stačí zapojit analogově do Loxone extension, kterých budu mít v domě asi pět, takže to mi dává asi 20 vstupů na barák).

Jednoduchá svítidla do chodeb, koupelen apod. jsem pořešil poměrně elegantně, protože znám tady místního dovozce/výrobce světel Mivvy, kteří mají solidní pověst a umí vyrobit skoro cokoliv, takže od nich nakoupím hezká svítidla s 1-10V a snadno to následně zapojím do Loxone. U těch chodeb je to prostě takhle super jednoduše vyřešené, že třeba v noci to bude automaticky nastavené na třetinový výkon, ve dne na plný, celé se to propojí s PIRkem od zabezpečovačky a bude se to rozsvěcovat až dle pohybu atd.

No ale kde jsem dojel, je třeba obývák. Tam chceme samozřejmě něco designového, ale zároveň stmívatelného a to rozhodně bez nutnosti vypínače ve zdi (tzn. buď ideálně napojení na Loxone nebo dálkové ovládání nebo aspoň mobilem). A teď varianty... Philips Hue se prodává snad jen s 9W LED žárovkou (zoufale malý výkon) a s Loxone si navíc moc nerozumí. V shopech vídám i různé stmívatelné žárovky za pár desítek korun, ale netuším, co je k fungování dál potřeba? Nebo jsem našel i stmívatelná svítidla, ke kterým je sada základních E27 žárovek za pár kaček a stmívání netuším, jak je řešeno (jestli svítidlo obsahuje nějaký předřadník? nevím). Prostě netuším, jaké mám vůbec varianty a co hledat... poradí někdo? Koukám obecně hodně na Philipsy (taková solidní prověřená kvalita), ale tam se člověk o specifikaci svítidel nedočte nikde nic, natož co je tam za zdroj, předřadník atd. Elektrika je pro mě španělská vesnice, takže ani prostě nevím, co hledat.


o 23.03.2017, 21:18 | tykeev
Mám na LOXONE zapojeno několik světel se stmíváním a většina jich funguje bez dalšího laborování.

V obýváku na stěně mám nějaké bodovky, kde na zkoušku jsem nechal pár původních halogenek (patice G10 tuším) a na test i stmívatelné LED s tou samou paticí (cena kolem 200 / kus) a fungují naprosto v pohodě.

Lustr v jídelně mám na E27 závity a tam mám osazené PHILIPS stmívatelné LED žárovky. Taktéž fungují naprosto v pohodě.

Takže já v tom problém nevidím.
o 23.03.2017, 21:59 | Mr.Scully | Upraveno: 2017-03-23 22:03:37
Díky, ale musíš mi trochu polopaticky vysvětlit, jak je to technicky zapojený. Prostě: svítidlo tedy může být jakékoliv? žárovka prostě nějaká označená jako stmívatelná? kabel pětižíla do analogového vstupu Loxone extension nebo nějak jinak? Nebo jinými slovy: u svítidla s vestavěnými ledkami jsem musel přikoupit ten předřadník 1-10V, ale pokud budu kupovat normální patici E27/GU10, tak prostě stačí vzít nějakou stmívatelný žárovku a přes tu Loxone extension to bude fungovat automaticky a stejně? Díky :-)

Funguje to pak tak, že když rozsvítíš, tak se to rozsvítí s minule nastavenou intenzitou (resp. prostě se zvolenou světelnou scénou)?
o 24.03.2017, 08:11 | tykeev
Prosímtě, pro ovládání stmívatelných okruhů používám LOXONE Dimmer (viz odkaz [ Link ] ), který je umístěn v rámci rozvaděče.

Pak už jen ta konkrétní světla musí mít světelný zdroj, který stmívání podporuje.
Vybíral jsem tedy žárovky, které jsou na obalu označené jako DIMMABLE (s piktogramem viz obrázek).

Nejsem elektrikář, nemontoval jsem to sám, ale pokud vím, tak nic jiného tam skutečně není.

foto k příspěvku  od tykeev

o 24.03.2017, 08:14 | tykeev | Upraveno: 2017-03-24 08:15:40
V rámci ovládací aplikace pak už pro danou místnost (v tomto případě obývák s kuchyní) jen reguluji intenzitu dle libosti (či taktéž případně dlouhým stisknutím tlačítka měním intenzitu)

foto k příspěvku  od tykeev

o 24.03.2017, 08:16 | CervinVega
tohle jsou zajimava svetla
[ Link ]
o 24.03.2017, 10:34 | Mr.Scully
tykeev - aha, takže řešení s modulem Dimmer. Tomu jsem se trochu chtěl vyhnout, to je dalších 12 tisíc navíc. Ne že by to v celkové ceně chytré elektroinstalace kolem 600 tisíc hrálo takovou roli, ale stavba baráku je dlouhá a prachy pomalu docházejí :-D Ale je každopádně dobré vědět, že s tím Dimmerem to jde pořešit takhle snadno. Přinejhorším to tak nakonec udělám.

Ještě počkám, jestli to někdo náhodou nemá řešené normálně přes tu běžnou Loxone extension bez nutnosti nakupovat další modul za 12k (Dimmer nebo Dali).

o 24.03.2017, 23:33 | oranger
Mam to resene pres DMX extension a DMX dimmery za par korun. Vice po mailu.
o 17.05.2017, 11:32 | martin.irgel | Upraveno: 2017-05-17 11:32:14
@oranger
Ahoj, rad bych se pripojil k mailove diskusi o zapojeni DMX reseni. Muzes mi, prosim, poslat vice info.
Resim ted stmivani svetel a svetelne sceny a trochu tapu ve stmivani 220V LED zarovek. Diky
o 20.05.2017, 18:10 | Tomak
Loxone mám, žárovky doma nemám žádné, ale použil bych žárovky na 12/24V a k nim zdroj ovládaný 0-10V. 0-10V vytáhnout z Extensionu. Řešení za pár kaček.
o 20.05.2017, 19:25 | cezetko
Tomak: ale pořád ti tam chybí nějakej zdroj 0-10V. Mezi těch 0-10V a 12V do žárovky.
o 20.05.2017, 20:09 | Tomak
Analogový výstup 0-10 obsahuje Extension a k němu napěťový/proudový zdroj se vstupem 0-10V. V Loxone používáme běžně.
o 20.05.2017, 20:13 | Tomak
Kdyby měl někdo zájem vyrábíme LED svítidla na zakázku. Jako ukázka bodová svítidla o rozměru 50x50mm. Parametry 3000K, osazeno optikou 78°, příkon 3W, proudové napájení s možností stmívání jak pomocí Loxone, tak i jinými systémy DALI atd...

foto k příspěvku  od Tomak

o  Zpět  o  Nahoru
o
 

Vložit nový příspěvek do fóra


  Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 0.3687 sekund.