Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi(forum)

o

Forum > Ostatní > Vytápění RD

 o Navštíveno 11039x o
o 05.02.2018, 14:25 | RepaO
Prosím o radu, vím že se tady stavebnictví dost rozebírá.

a) el. kotel + expanzka + teplovodní podlahové topení
b) el. kotel + teplovodní podlahové topení
c) el. rošty přímo do podlahy

Výrobci mají rozdílné názory, někdo tvrdí, že je zbytečné ohřívat vodu, když může topit přímo elektřina v podlaze. Co vy na to?

Díky


o 05.02.2018, 15:40 | Mr.Scully
Podle mě elektrika v podlaze má smysl jen ve vzácných případech, např. pasivní barák o malé ploše nebo nutnost rekonstrukce s nemožností mít vyšší podlahu než pár cm... jinak asi vždy teplovodní. Na měsíčních nákladech to musí být jasná volba.
o 05.02.2018, 17:33 | Tuner#2 | Upraveno: 2018-02-05 17:36:25
Topné kabely do podlahy ani za nic, hledat po letech přerušené vedení je lahůdka nehledě na to, že jako zdroj tepla jedině elektrika...

Teplovodní je daleko lepší kvůli širokému spektru zdrojů tepla, takže rozhodně kvalitní trubky - zrovna tady v tématu vedle vedeme diskuzi jaké.

To zda akumulaci či ne, záleží jako zdroj tepla vybereš? Pokud takový, který umí regulovat od malého výkonu v řádech jednotek kilowatt, tak je akumulace nesmysl. Takže na plyn, tepelné čerpadlo, elektrický kotel to vše rovnou na podlahovku bez akumulace. Pokud chceš ale topit tuhým (dřevo, uhlí, apod.), tak už se akumulace vyplatí. Našťouchneš nádrž/nádrže a pak z toho třeba 3-4 dny topíš pomocí směšovače a čerpadla.
o 05.02.2018, 19:57 | AR
Jaký je rozdíl v tom hledat přerušený kabel vs diravou trubku?

Mame el. kabely a zatím pohoda. Pravda nejedem 100% jen na el. ale přitápí se ještě krbem a účet za el. za minulý rok nic dramatického v provnání s těma co jedou na plyn apod. Zatím akorát jedna nevýhoda a to je rychlost náběhu.
o 05.02.2018, 20:00 | krtekaudio | Upraveno: 2018-02-05 20:02:09
,
o 05.02.2018, 20:10 | Tuner#2
Prasklá trubka se najde snadno termokamerou co mě někdo tvrdil, navíc u kvalitních trubek a správné instalace to fakt nehrozí.
o 05.02.2018, 21:03 | Harryp
Tuner#2: Znám více lidí, kteří měli problém s trubkami v podlaze než el. kabelem nebo rohoží. Mimochodem jsou dnes takové, které fungují i poškozené viz. např. [ Link ]

To RepaO: Vždycky je to individuální a závisí na více faktorech. Já si myslím, že ideální je kombinace a mít v domě i radiátory je fajn.
o 05.02.2018, 21:09 | RepaO
Díky za postřehy, To Tuner#2 jde o to, že jediný zdroj je elektřina, plyn bohužel není a krb bude jen na dotop, bez ohřevu vody. Jde mi čistě o to, co je efektivnější.
o 05.02.2018, 21:22 | AR
RepaO: No hlavně nepíše o jaký barák jde, pokud je to nějaká "kůlna" tak se na el. nedoplatíš u rohoží :D
o 05.02.2018, 22:04 | RepaO
Jedná se o RD bungalov s cca 160m2 podlah.
o 06.02.2018, 02:53 | KaZaN
Já v podstatě řeším podobnej problém, taky bungalov cca 170m podlah. Chci dat vodni podlahovku. Ale ten zdroj, to je u mne zacyklenej boj. Mám i plyn, takže mám výběr ještě pestřejší. Začal jsem s tím, že tepelný čerpadlo (i kvůli lepšímu tarifu elektriky, který spálím díky práci doma ranec), pak jsem přešel na to, že budu topit elektrikou ana tepelný čerpadlo udělám přípravu, kdyby se ukázala jen elektrika jako moc provar. No a teď zase váhám mezi plynem a čerpadlem (vzduch voda, na kolektor nemám místo a na vrt nemám prachy). Samozřejmě jsou ještě další dvě hračičky solárko a fotovoltaika, ale do toho nevidím už vůbec.. :-D Solární ohřev vody se mi zdá v našich končinách lehce neefektivní a fotovoltaika zase dost drahá na pořízení, tak nevím.
o 06.02.2018, 09:02 | Mr.Scully | Upraveno: 2018-02-06 09:02:51
Já myslel, že je to spíš naopak - fotovoltaika aktuálně nesmysl a solární kolektory možná.

Pokud chceš lepší tarif a nejsou prachy nebo chuť na TČ, tak je elektrokotel jasná volba, ne?
o 06.02.2018, 09:18 | mrazik
Levnejsi tarif elektriny lze ziskat na klimu, ktera funguje v sychravych dnech v rezimu tepelneho cerpadla. Mam klimu s tepelnym vykonem 9kW a v podkrovi s tim topim.
o 06.02.2018, 09:38 | AR
Tak FV už takový nesmyls imho není, ceny panelů šly docela dolů, jen ta řídící elektronika je pořád trošku dražší. Solár co sem tak počítal před dvěma lety nic moc i s využitím dotace.
o 06.02.2018, 09:56 | KaZaN
No, panely asi dolu šly, ale baterky mi přijdou pořád darda, ale jak říkám, já tomu moc nerozumím, soudím jen podle toho co jsme kde odposlechl, kolik stály instalace a ty byly vesměs částky nechutný, ala 300-500.
Zato u soláru mi několik lidí tvrdilo, že to není moc efektivní, nevím, jstli to bylo myšleno jako tady u nás na Karlovarsku nebo obecně v ČR. Ale taky to mohlo bejt o tom, že mi chtěli nacpat TČ :-)
Elektrokotel je sice zajímavá volba, obvzlášť z toho pohledu, že by se to jednou asi dalo o TČ doplnit, ale při tý užitný ploše kolem 170m je to údajně už hloupost, když mám k dispozici plyn. Plus nikdo neví jak dlouho a jak moc výhodný ty tarify budou a ono u některých dodavatelů el. tam dokonce prý není nijak zásadní rozdíl. Jsem v tomhle neználek, tak vstřebávám co mi kdo navykládá a snažím se v tom zorientovat, abych to vyhodnotil správně.
o 06.02.2018, 09:57 | DaveX
Já bych taky elektriku nehanil. Mi vychází na mojich 174m2 spotřeba na cca 17000 Kč. S tepelným čerpadlem vzduch voda na cca 21000 Kč. Samo že to jsou jen odhady.
o 06.02.2018, 10:09 | Mr.Scully
KaZaN - mně zase před stavbou všichni (projektanti, známí atd.) říkali "na co proboha v dnešní době plyn, když můžeš mít elektrokotel/TČ s nižším tarifem, bůhvíjak půjdou ceny plynu nahoru" atd.). Je prostě milion názorů. Mně byl plyn vymluven jakožto nejhorší varianta ze všech, váhal jsem jen mezi TČ a elektrokotlem. A když se podívám do naší ulice, tak každej barák to má udělaný jinak - co člověk to názor :-D
o 06.02.2018, 10:10 | mrazik
Ohledne toho tarifu, tam zalezi jakou mas spotrebu, vyplati se to opravdu u vetsi spotreby. My jsme 5 clenna rodina a ty kW tam skacou strasne rychle, takze ted s tarifem D57d mam predpokladanou rocni usporu kolem 5 - 6 tisic za rok.
o 06.02.2018, 10:21 | KaZaN
Já mám D2D, 20A jistič, elektrikou zatím ve dvou lidech živíme klasiku včetně indukce a myčky a zálohy mám 2400 měsíčně a rozhodně mi nevracejí, takže mi přijde, že elektriku docela papáme slušně. Za minulej rok to bylo, pokud chápu dobře ten jejich výpis 5 964 VT (kWh). Ta spotřeba je samozřejmě založená na tom, že mám doma kancelář, servery a věčně tu běží hafo rozpracovaný techniky.
o 06.02.2018, 18:06 | Tuner#2
Mr.Scully: Plyn půjde nahoru? Proč? Jaké jsou k tomu indicie? Já si myslím až sluníčkáři a ekoteroristi vybojujou zákaz prodeje aut na benzín, tak půjde nahoru elektřina a bude jí sakra nedostatek. Ostatně ve Skandinávii na to už přišli...
o 06.02.2018, 20:58 | Mr.Scully
Nevím, přijde mi, že elektřina jde vyrobit kdekoliv a z čehokoliv, zatímco u plynu stačí, aby se Putin blbě vyspal a půlka Evropy má po ptákách. Ale jak říkám, dal jsem primárně na radu projektantů, plyn vůbec nebyl variantou, ač přípojku mám.
o 06.02.2018, 21:25 | petis
na baráku mám Solary už asi 5tej rok a jsou už zaplacený. Ale to je tím že jsem měl panely a čerpadlovou skupinu za nákup a vše jsem si dělal sám.
Dát zato plnou palbu je nesmysl s hodně dlouhou návratností.
Jinak mám 4 panely s vakuovýma trubicema a hřeju kubík vody. přes leto nepadne teplota v nádrži pod 55 stupnu. V zimě to tlačí kotel na dřevo.
o 06.02.2018, 21:34 | Tuner#2
Mr.Scully: Až se Putin blbě vyspí, tak do technické přes víkend namontuju elektrokotel a pojedu. Do té doby je pro mě plyn výhodnějším řešením. ;)
o 06.02.2018, 21:40 | Mr.Scully
Jo, proč ne, já to fakticky mám totožně - mám TČ, ale kdyby cokoliv, tak plynovou přípojku mám přivedenou do baráku. Stejně tak mám ze střechy husí krky, kdyby přišla fotovoltaika zpátky do módy. Jsem připraven :-)

Já vlastně chtěl elektrokotel/TČ i kvůli té D56d sazbě... s mými počítači a NAS servery a TV a počtem svítidel potřebuju tu skoro o polovinu nižší sazbu...
o 06.02.2018, 23:32 | KaZaN
Vidíte, ani vy tady se neshodnete, co je lepší varianta :-D a to já sonduju kde se dá a nejsem z toho moudrej. :-D
o 06.02.2018, 23:59 | Mr.Scully
Není lepší nebo horší varianta, všechny varianty mají svoje pro a proti a jejich výhodnost se odvíjí od velikosti objektu, tepelné ztráty objektu, dostupnosti přípojek, aktuální ceny komodit a spousty dalších faktorů :) Ale podle mě jsou lidi, co to umí spočítat a v nějakém horizontu odhadnout, co je nejvýhodnější :) Od stolu ti to neřekne nikdo.
o 07.02.2018, 10:09 | J-T. (P)
Mr.Scully: trošku se vetřu s dotazem :-) Jak máš řešenou přípravu na fotovoltaiku? Jinými slovy co všechno jsi při té přípravě řešil?
Jsem teď na začátku a už řeším "problém" se zatížením střechy :-( Prý tam musím mít "víc latí", dát tam už držáky, ...

Díky
o 07.02.2018, 10:12 | Mr.Scully
Ano, vlastně jediná věc, kterou jsem řešil, je zatížení střechy :-D Prostě projektant dostal za úkol počítat se zátěží. Ale co to znamenalo přesně, to netuším :-(
o 07.02.2018, 10:30 | J-T. (P)
Mr.Scully: Takže stučně řečeno, jen střechu a husí krk do technické místnosti? Nic víc?
Díky
o 07.02.2018, 10:47 | Mr.Scully
Husí krk stačí někam do technické místnosti k rozvaděči, ne? Já fakt neumím odpovědět, nevím o tom nic, jen jsem projektantce řekl "počítejme pro jistotu s fotovoltaikou do budoucna" a ona řekla "ok, pro jistotu uděláme důkladně střechu a skrz budovu povede husí krk k rozvaděči v suterénu" a to bylo vše. Bohužel se v problematice nevyznám, to se radši poptej někoho, kdo už fotovoltaiku má :-)
o 07.02.2018, 16:45 | Tuner#2
KaZaN: Ono jení jen jedna cesta. Když bude mít jen malou dřevostavbu se super zateplením, tak třeba výborně fungují infrapanely... Je to vždy o tepelné ztrátě budovy a o tom jaký zdroj tepla chceš mít. Já si u tchána zvyknul na podlahové topení a už bych nikdy nechtěl jinak, proto jsem šel do něj.
o 07.02.2018, 19:24 | TROY
KaZaN
a pak máš dva starý baráky jako my :D - jeden akumulačky a druhej klasickej kotel a řešíme co s tim. Kluk z Čezu ti řekne že na akumulaci máme nejlepší možnej tarif - ano máme skoro celej den nejnižší tarif ale pak ti řekne architekt že by udělal klasickou kotelnu místo dřevníku u baráku a dal tam automat s topením do země. A pak se tak bavíš se sousedem co má solár a ten řekne že jedině solár a kotel na uhlí / dřevo :D
o 07.02.2018, 20:06 | KaZaN
Chlapci, vy mi dáváte :-D ale přesně takhle to je no :D
o 07.02.2018, 22:31 | DaveX
Pro každého je nejlepší, co má doma, to je jasný :D Já jdu teda do tepelného čerpadla, zvažoval jsem plynový kotel, ale prostě ho nechci :D
o 08.02.2018, 08:51 | TROY
DaveX
moje paní taky nechce plyn - se toho bojí :) a přitom na baráku nová přípojka už x let nicméně to vidim obdobně že skončíme u čerpadla
o 08.02.2018, 08:58 | mrazik
Ja nikdy vyhody TČ nenašel, krom toho, že to stojí 3x tolik než plynový kotel a ještě to venku dělá kravál.
o 08.02.2018, 09:01 | TROY
Já osobně bych šel do automatu - les máme a dostupný levný uhlí taky,ale bojim se že zas někdo vymyslí blbost že to není eko a že to musí mit x certifikátu apod a bude to mit životnost pár let
o 08.02.2018, 09:14 | Ladic
Neznám nikoho, kdo by postavil v posledních 10 letech a nešel do čerpadla, jo vlastně jednoho jo, ten dal elektrokotel a že uvidí a včera mě říkal, že má už objednaný TČ.

to:mrazik no že je TČ 3x dražší oproti plynovému kotli je diskutabilní, započteme-li, revize plynu, přípojku, komín - oproti levnějšímu tarifu s TČ, já mám konkrétně země-voda, takže ani hluk se nekoná a při zastavěný ploše 174m2 ve dvou patrech platim komplet elektriku do 20k za rok není vůbec o čem diskutovat :)
o 08.02.2018, 09:40 | mrazik | Upraveno: 2018-02-08 09:42:31
Ladic ono i to TČ vyžaduje údržbu a přípojka pokud se dělá spolu s ostatníma jako je elektrika atd. nevyjde nijak draze. Mě jen prostě vadí, jak firmy mažou med kolem huby, jak se TČ vrátí za pár let, ale ono to je spíše několik desítek let. Sám mám na baráku klimu, kterou v zimě topím v podkroví a jen tahle sranda stále 1.5 krát více než ten kotel na plyn. Útěchou může být, že na tu klimu jsem dostal tarif stejný jako je na TČ.
Ladic a muzes prozradit na kolik te to cele TČ vyslo ?
o 08.02.2018, 10:10 | Only_One
nemám nic proti moderním technologiím, ale když TČ tak navrhnout tak, aby nesralo lidi v blizkosi.. protože dodavatelkské firmy snaslibujou neuvěřiteléné parametry, ale pak ty systém pro vytápění 300-600m2 domů jsou hlučné jako kráva. Z vlastní zkušenosti jsme to tady u nás v komunite řešili, když s prominutím debil projektant strčil TČ vzduchové do koutové dispozice zástavby rodinných domů a v okolí 4domkům drnčely okna.. obdobně pak sestava technicky velmi kvalitního TČ ale ve spojení s výměníkama a odmrazováním to je prostě trvalá hluková zátěž hodna průmyslové zoně a né klidovému bydlení.
o 08.02.2018, 10:38 | Ladic
280k před 11 lety, rozpočet na plyn by byl cca 150k (komín, kotel atd.) soused má podobnej barák, pravda o 1 dítě víc, ale maj cca 15k el + 35k plyn za rok. To jsem 30k/rok v plusu, takže návratnost oproti plynu byla cca 4,5 roku. Loni jsem mel 1. servis za 10k jinak o tom nevím. Je ale pravda, že jsem jeden z mala co nemá vzduch-voda, ty se daj 10kw dneska koupit za cca 180k.
o 08.02.2018, 10:55 | DaveX
mrazik: nejsem sice LADIC, ale mě zatím vychází tepelné čerpadlo na 230 000 Kč. Vzduch/voda, jiné možnosti bohužel nemám. Nemyslím si, že s komínem, přípojkou a kotlem bych byl výrazně jinde. Navíc mám bungalov s plochou střechou, tak by u mě komín vypadal srandovně :)

Ano, je to dražší. Ale už jsem smířený :)
o 08.02.2018, 11:10 | KaZaN
No,ja prave taky bungalov, pravda plyn mam v pomniku, takze ja volbu mam. Ted resime opet dilema zdivo, cihla 44 bez zateplení vs cihla 30nebo38+12eps. Strecha hlinik falc dvojita pultova s malym uhlem. Uzitna plocha cca 170m. Topeni podlahovka vodni. Vzane zvazujeme i rekuperaci. Ale ten ohrev a vytapeni furt bloumame stejne jako s tim zdivem. Pozemek je jen 863m. Takze plosnej kolektor nehrozi. Takze jestli TC tak jedine vzduch voda. Z hluku mam taky obavy, uz jsem slysel taky dost cerpadel, ktery bych asi rychle umlcel krumpáčem.
o 08.02.2018, 12:13 | mrazik | Upraveno: 2018-02-08 12:16:21
Tak jsem se podival do rozpočtu a před 14 lety nás vyšel plyn (kotel, přípojka, komínek) na cca 70 tisic se vsim vsudy. V te dobe bylo TČ za úplný nesmysl a hlavně na to nebyl rozpočet.
Kazan jeden soused ma kolem 45 cm cihlu bez zatepleni, druhý soused 36 (plus minus) a zatepleni. Když u mě byl hasič s profi termokamerou tak jsme koukali sousedum na barák a rozdil diametralni. Nezateplený barák svitil jak slunicko a byli videt jednotlive cihly. Zateplený na omitce nizsi teplota, žádné úniky tepla. Takže za mě jednoznačně zateplit. Každé TČ vzduch-voda je slyšet.
o 08.02.2018, 12:16 | DaveX | Upraveno: 2018-02-08 14:21:57
KaZaN: vem si to z té druhé stránky. Tepelné čerpadlo je nehlučnější hlavně v zimě, kdy je většina lidí zalezlá v domku. Pokud někdo větrá, tak chvíli. V létě jede cca 20 min na ohřev vody. Ono jsou pravidla, kde to čerpadlo umístit, aby to nevadilo a hlavně ne nikde do rohu, jak píše Only_One. To máš barák stejně, jako já cca. Mám užitnou plochu 174m. Cihly Porotherm 30 profi + 150 EPS a tepelné ztráty mám 7,1 kW. To mám v obýváku 6m hliníkový HS portal a ve 4 pokojích okno 2250x1500.

Jinak s rekuperací jsou tepelné ztráty 5,7 kW.
o 08.02.2018, 13:05 | Mr.Scully
TČ je slyšet, ale nijak dramaticky, pokud člověk nevezme nejlevnější čerpadlo na trhu. Mám sousedy přes ulici, takže tak 12 metrů daleko a chválili mě, že neslyší absolutně vůbec nic. Ono plot odfiltruje minimálně polovinu zvuku a za dalších 5 metrů není slyšet prakticky vůbec nic, nemluvě o tom, že v noci se nastaví tichý režim TČ a je klid.

Jediný případ, kdy by to bylo slyšet, je dát si to třeba někam na jižní stranu k terase, pak to přes den rušit v odpočinku asi bude. Ale snad TČ se dává na stranu, kde nikdo není, obvykle do ulice nebo do polí.

Návratnost netuším, může být klidně 10 let, na druhou stranu mám na čerpadlo tuším desetiletou záruku, takže když se něco posere poté, tak už bude splacené, takže je to fuk. Na elektrokotel pak můžu případně přejít snadno.
o 08.02.2018, 16:43 | Tuner#2
Ladic pobavil :)) Asi jsem teda vyjímka, když jsem si před 5ti lety spočítal co vyjde plyn, co vyjde čerpadlo, rozdíl nákladů a vyšlo mě, že čerpadlo nezplatím ani za 15 let kdy už bude kompresor 2x po smrti... BTW co má soused za haciendu, že platí 35tKč?
o 08.02.2018, 17:19 | KaZaN
A co teda kdo máte za TČ, eventuelně rekuperaci a kdo jakej plynovej kotel? U některých už vím, protože jsme to probírali. Ale nějakej širší průzkum by se hodil, když je důležitý vybrat dobře... ;-)
Taky by mne zajímalo, trošku off topic, kdo máte základový registr.
o 08.02.2018, 18:15 | DaveX
Já plánuji TČ vzduch/voda IVT AIR X 90. Rekuperačku zatím AERIS NEXT 350, ale ani v jednom případě nejsem rozhodnutý na 100%. Ještě si nechám udělat pár nabídek :)
o 08.02.2018, 18:22 | mrazik
Ja v tomhle musim souhlasit s Tunerem - a to se stava malokdy :D . Dejme tomu, ze ten soused ma obycejny stary plynovy kotel, ale i tak je 35 tisic za rok strasne moc, Jestli nema zatepleny barak nebo vlastni hrad, pak je otazka na kolik by ho vyslo TČ s odpovidajicim tepelnym vykonem. My mame normalni baracek s podkrovim a platime kolem 17t rocne a to mame obycejny plynovy kotel - s kondenzacnim by to bylo pod 15 tisic. Vice me trapi spotreba elektriny, ale to je na jine povidani.
o 08.02.2018, 18:52 | KaZaN
Mrazik: no ja právě s tou moji spotrebou elektriky videl v TČ tu podruznou vyhodu lepsiho tarifu. Nicmene kdyz to shrnu, asi z toho kouka jako lepsi napad jit do kombinace kondenzační plynový kotel a rekuperace. Lepší v tom, že menší investice s pravděpodobně plus minus stejnými nebo lepšími ročními náklady a navic zdechlej kotel nestojí vymenit zas tolik. Neumim si odvodit jak moc bych ušetřil s tim TČ na ročních nákladech, s vyšší investicí bych se asi smířit uměl, víc mne straší nejistá trvanlivost a riziko velkých nákladů na opravu rapidně dřív než bude nějaká návratnost na dohled. Zase je ale fakt, že kolem mne taky až na par vyjimek všichni sli/pujdou do čerpadla. A to i ti co mají plyn u/v baráku jako já.
o 08.02.2018, 19:28 | mrazik
Je pravda, že kamarádi aktuálně staví a mají naplánované také TČ + podlahovku. My podlahovku nechtěli, takže jsme se rozhodli pro plyn. Rekuperace je výborná věc, jen bacha na čistotu v potrubí. My když po letech přemýšleli co udělat s vyšší teplotou v létě v podkroví, tak rozpočet vyšel stejně pro klimu vs rekuperace. Vzal jsem klimu kvůli několika výhodám - chladí mnohem lépe než rekuperace, nízký tarif elektřiny, vytopí v pohodě celé podkroví. Nicméně pokud bych dnes stavěl dům, určitě bych to na rekuperaci minimálně připravil, aby byla i v přízemí.
o 08.02.2018, 19:42 | Mr.Scully
Mám IVT AIR X 70, teoreticky jedna z nejlepších značek TČ, i když rozdíly asi nejsou velké. Tohle aspoň dobře vypadá.

Mně ten lepší tarif přijde jako důležitá věc. Pokud to udělá třeba litr měsíčně, tak to je důležitý faktor. Ale tak na tarif není potřeba TČ, stačí elektrokotel nebo asi i nějaká rekuperace/klima.

Rekuperace vs. klima - vzal jsem rekuperaci, protože mi klima přijde moc agresivní. (Asi těch rozdílů bude víc, ale už se nepamatuju, podle čeho jsem se rozhodoval :-) Rekuperace sice neuchladí moc, v létě třeba jeden stupeň denně, ale tak předpokládá se, že člověk nezačne chladit, když je uvnitř 35 stupňů :-D
o 08.02.2018, 19:54 | Spoiltak
Tak se přidám. Ivar Ehpoca 12tk. Máme 4. rokem a vše OK. Jen jsem měl dát spíše dál od ložnice:-( Náklady na ele. v dřevostavbě a 240m2 za srandu. Čerpadlem i chladíme přes podlahovku.
o 08.02.2018, 20:37 | Mr.Scully
Je tu někdo, kdo vytápí nějaký větší dům, třeba 260-280 m2? Zajímaly by mě celkové měsíční náklady u nějakého srovnatelně velkého domu.
o 08.02.2018, 21:47 | oranger
Mam 230m2, 17k rocne za el. TC zeme-voda
o 08.02.2018, 22:39 | Mr.Scully
Tím myslíš komplet elektriku, tedy TČ, spotřebiče, světla, všechno? To je masakr, to jsem i v bytě 3+1 platil víc :-D
o 09.02.2018, 10:13 | KaZaN | Upraveno: 2018-02-09 10:14:21
Tak se zeptám ještě jinak, je reálný, že by se dalo vytápět elektrokotlem takovej bungalov 170m plochy za rozumny prachy? A nebo je tenhle pokus předem marnej a do roka bych dodělával TČ? Pokud bych věřil teorii, že to bude dům na hranici nízkoenergetickýho a pasivního, což budu vědět jistě až se finálně spočítá, tak by to údajně mohlo jít vytopit elektrikou za přijatelný náklady, ale zase taková plocha už asi něco sežere (a to nemluvím o praštěným nápadu nechat v obýváku a verandě odkrytý krovy), že jo a nevím jak moc by tomu pomohla rekuperace.
o 09.02.2018, 11:59 | Harryp
To Mr.Scully: ano cca 300m, kde vaření a topení (dvě kuchyně - jsou tam dva byty) je komplet na plyn cca 45tis.

Jinak je dobré promyslet komplet spotřebu jako celku vč. elektrické energie. Jaké má kdo možnosti třeba dřeva, časové atp. ...

U plynu navíc revize samotného kotle, komínu, ale také třeba hadice (málo kdo je mění jak má) k varným deskám atp.
o 09.02.2018, 13:04 | Cenda
I u TČ máte mít revize, jejichž četnost závisí na chladivu a velikosti náplně. Ceny jsou pak 1500-3500 Kč.
U R410A se to týká TC s náplní nad 2,5kg jednou ročně, v případě umístění hlídání úniku chladiva 1x za dva roky (což ale není levná hračka a navíc se má zase po čase kalibrovat). Pokud je zařízení tzv. hermeticky uzavřené (to je věc provedení spojů a zkoušek, obvykle jen u kompaktních TC), potom jsou kontroly až nad cca 5kg chladiva.

Takže revize se mají dělat na plyn i TC.
o 09.02.2018, 13:54 | KaZaN
Cenda diky za ujasněni. Tak v tomhle je na tom dobře Tykeev s kompaktní obludou co umí všechno ;-)
o 09.02.2018, 14:31 | tykeev
KaZaN: já ti dám obludou :-D
o 09.02.2018, 14:34 | KaZaN | Upraveno: 2018-02-09 21:10:00
tykeev: když mne přemáhá závist volím špatná slova :-D Chtěl jsem říct tu krásnou kompaktní bedýnku, co bych si ji dal snad i do ložnice :-D
o 09.02.2018, 20:45 | oranger
Mr Scully, jj je to komplet včetně 24*7 beziciho serveru (150W) a 24x7 desktopu (120W) NASky (80W), IP kamer, 5x wifi AP atd... vareni, topeni, ohrev TUV, v lete chlazeni
Dum je pasivni, s rekuperaci, TZ 3.6 kW a samotnyho by me zajimalo kolik by sezral v tom samem rezimu elektrokotel.

V byte 64m2 jsme predtim platili celkem 25k rocne na poplatcich, jinak el z toho byla asi 15k

o 10.02.2018, 15:05 | Mr.Scully
Jo tak to jo, 3.6 kW chápu :) Já jsem s třípodlažní krávou na cca dvojnásobku a i ty poplatky budu mít zhruba dvojnásobné.
o 10.02.2018, 17:01 | mrazik | Upraveno: 2018-02-10 17:33:12
Oranger to svitite vecer svickama nebo nejste vubec doma, to neni mozny.
Nas je doma celkem 5, zastavena plocha 100 m, podkrovi a spotreba elektriny 7 MW za rok, to je nejakych 30 tisic v korunach (tarif D2D). Od noveho roku mam dvojtarif, tak to bude mene a manzelka uz neni s prckama doma. Topime plynem.
o 10.02.2018, 17:30 | Jerry.s
u nás obytná plocha 170 m2 - 4 člená rodina, elektrické podlahové topení a platime 39K za komplet elektriku/rok. mě se to celkem líbí..
o 10.02.2018, 17:46 | Muff
Rád bych se připojil k tématu.Elektřinu bych zase tak špatně neviděl.Jsou zkušenosti s tím že kabely po nějaké době přestaly fungovat,ale ne vždy
byl problém právě v nich.U odporových kabelů taky hodně záleží na kvalitě
a značce.Jedním z velkých důvodů proč se většina bojí elektřiny a spotřeby
je v instalovaném výkonu.Často poddimenzovaný výkon má za následek téměř
nepřetržitý provoz,který se odrazí na spotřebě.Nehledě na to že každý chce
komfort a chce si jej dopřát i u špatně izolovaného domu.Jestliže dům není
nízkoenergetický,jakékoliv akumulační topení je nesmysl.Instalovat teplovodní trubku s tím že si pak může člověk libovolně měnit zdroj tepla -dobrá myšlenka
ale špatný argument.Ne každý je koumák jako většina tady z nás :-) Člověk vynaloží ne malé úsilí k tomu aby dům vůbec postavil a o nějaké inovaci nechce
min. dalších x let slyšet.Co se týče hledání závady pomocí termokamery,řekl bych že je úplně jedno zda má člověk teplovodní,nebo el.podlahové vytápění.
Termokamera dokáže rozeznat sebemenší teplotní rozdíl.Co se týče poškození a následného vlivu na funkčnost vedou zmiňované uhlíkové folie.Nevím jak jsou na
tom konkrétně páskové folie,dělám heatflow (celoplošná uhlíková folie) ale jestliže člověk nepoškodí postranní vodič (který se dá snadno dohledat a ještě snadněji
opravit) není žádný problém.Co se týče ročních nákladů u klasických nízkoenergetických domů o velikosti do 100m2 topíme v pohodě pod 10tis. za topnou sezonu
(u nás se počítá cca 8 měsíců ).Fotovoltaiku máme v nabídce taky,ale také záleží co si kdo může dovolit.Máme variantu na rovnou střechu/ popřípadě s mírným sklonem
sedlovou - trubicové.A na sedlové střechy klasické rovné panely. Balíček s panely o výkonu 4.2 kw se 7 kw úložištěm s kompletním příslušenstvím po odečtení dotace
vychází na cca 200tis.S počítanou návratností do 8 let.V kombinaci zmiňovaným Heatflow se dostáváme pod spotřebu t.č Nehledě na to že člověk využívá proud
z fotovoltaiky na vše v domácnosti.
o 10.02.2018, 17:47 | Muff | Upraveno: 2018-02-10 17:49:01
RepaO koukni sem
[ Link ]
[ Link ]

třeba se v něčem zhlédneš
o 11.02.2018, 22:37 | DaveX
Muff: Má význam přemýšlet o Heatflow u domku 174m2? Tepelné ztráty 6,9kW bez rekuperace, 5,7kW s rekuperací.
o 12.02.2018, 14:30 | Muff
Máme více staveb kolem 200m2 dokonce pár nad 400m2.
o 12.02.2018, 14:30 | Muff
Máme více staveb kolem 200m2 dokonce pár nad 400m2.
o 12.02.2018, 14:35 | Muff
Máme více staveb kolem 200m2 dokonce pár nad 400m2.
o 12.02.2018, 14:35 | Muff
Máme více staveb kolem 200m2 dokonce pár nad 400m2.
o 12.02.2018, 14:35 | Muff | Upraveno: 2018-02-12 14:54:18

o 12.02.2018, 20:42 | Pardal
Za mě plyn.
Ale jsem zaujatej. Živí mě mimo jiné servis kotlů :)
o 12.02.2018, 20:53 | KaZaN
Pardal, co se víc rozepsat? ;-)
o 12.02.2018, 23:34 | Pardal | Upraveno: 2018-02-13 01:25:20
Každý si sám musí najít svoji cestu a svoji pravdu.
Pokud se ale užije dobrý plynový kotel, dobrá regulace a topný systém tomu jde trošku naproti, není to žádná trága.
Táta platí v domě z 80.let - ytong bez zateplení - za plyn - topení, vaření, teplá voda cca 28 tis.
V novostavbě to samozřejmě bude o několik desítek procent méně.
Ještě si to chce trochu pohrát s cenou plynu - výběr dodavatele. To je ale stejné jako u elektriky.

Dělám do plynu, do elektriky (RT) i trochu do tepelek :-)

o 13.02.2018, 19:49 | Muff
Já zase dělám do elektřiny :-) Ale jak píšeš je to na každém zvláště co vybere...Topit bude vše.Taky mám doma plyn na teplovodní topení,koupelny elektrika (zatím nebyla větší rekonstrukce tak vytápění které dělám nepřišlo ještě na řadu) nicméně jisté druhy el. vytápění na tom nejsou zdaleka tak špatně jak bývalo..co víc,často je dokonce výsledek lepší.
o 13.02.2018, 21:07 | KaZaN
Muff Často jako kdy třeba?
o 13.02.2018, 23:29 | DaveX
Muff: Koukám, že jsi Ostrava. Uměl bys mi udělat kompletní nabídku na vytápění Heatflow? Pošlu kdyžtak podklady.
o 14.02.2018, 14:04 | Muff
KaZaN -dělám s tím od r.2014 a osobně mám pár 100 staveb za sebou ( v sezoně máme i 2 denně) často se vracím na místo (lidé dodělávají např.2 patro,nebo montujeme sousedům apod.) mám reálné reference od
našich zákazníků z první ruky- takže docela dost často :-)
DaveX - není problém.Můžeš na email witassek@heat-mont.cz
nebo formulář na webu. [ Link ]
o 14.02.2018, 14:21 | KaZaN
Muff no ja to nemyslel nijak jako spatně, mne fakt zajímá v jakých případech se to osvědčilo.
o 14.02.2018, 14:27 | Muff | Upraveno: 2018-02-14 14:32:45
Asi jsem se špatně vyjádřil :-) taky to nebylo myšleno zle.Máme zkušenosti téměř všude-Dřevostavba,zděný,pasiv,roubenka,srub,montované haly,rekonstrukce.Ze všech máme víceméně velice dobré reference a reálná vyúčtovaní od zákazníků(všem doporučujeme odpočtový elektroměr)..neříkám ovšem že je to vždy pravidlem -máme z dob začátků také pár instalací kde to žádná hitparáda nebyla.
o 25.02.2018, 19:14 | DaveX
Tak pěkně děkuji Muffovi a mám obrovské dilema :)

Tepelné čerpadlo vs. elektrické vytápění. Závidím lidem, co to mají už vyřešené :D.
o 26.02.2018, 15:34 | J-T. (P)
Muff: Poslal jsem e-mail.. taky mě to dost zajíma.
Díky
o 26.02.2018, 23:42 | Luke_288
kde berete ty rozpočty na plynový vytápění vs tepelný čerpadlo? topim plynem, 24kW kotel, stál mě asi 40K. Komín?- cca 20tis, přesně už nevím, přípojka plynu? spolu s ostatníma do baráku, tzn pár korun za trubku. revize? 2tis. každoroční revize další 1tis. Zásobník na TUV 160l- cca 12tis Kč. Pak samozřejmě čerpadla na podlahovku, ale ty by byly i na tepelným čerpadle.
oproti tomu mi rozpočet na tepelný čerpadlo od IVT vyšel k 700tis Kč!!! systém země-voda, takže největší rachot pochopitelně vrty (vzduchový čerpadlo- to bych sousedům neudělal, nikdo ho v okolí nemá a když jsem si nechal pustit modelově to nejsilnější air-X, bylo rozhodnuto, navíc když mrzne, tak je z toho stejně akorát drahej elektrokotel).
Prostě ten rozdíl byl tak šílenej, že mi to vůbec nedávalo finančně smysl.
ano, roční provoz je dražší, topíme velkej barák na 23,5st, ale nenahřejvám žádnou 800l vyrovnávačku, když při nějakým extrému dojde teplá voda, nečekám "dva dny" na natopení, ale za 20min mám nahřáto na 50st...
o 27.02.2018, 00:29 | Mr.Scully
700k je samozřejmě nesmysl, ale i pro země-voda mi to přijde fakt hodně, podle mě se dá kolem 400k (IVT), kámoš má, ale cenu už si přesně nepamatuju.

S tím hlukem se hrozně nadělá, realita je daleko přijatelnější a garantuju, že soused přes silnici neuslyší absolutně nic. Samozřejmě pokud to pustíte sousedovi vedle (ne přes silnici), kterej má barák 2 metry od plotu, tak asi něco slyšet bejt může, ale zase... v létě to běží piánko a v zimě má každej stejně zavřený okna a nemůže bejt slyšet nic. Mám okna pracovny přímo nad svým TČ a hluk naprostá nula, fakt vůbec nic. IVT Air X na maximální výkon.
o 27.02.2018, 07:43 | DaveX
Já taky nevím, co lidi blbnou s tím hlukem. Každý potřebuje hlukovou studii a tam je všechno vidět. Logicky, pokud mám sousedy hned za plotem, tak mu tam čerpadlo nedám. Já mám sousedy 11m a 12m, tak předpokládám, že to bude v pohodě. Soused má TČ vedle okna ložnice a říkal, že neslyší nic.

Myslím si, že TČ vzduch/voda mají obrovský potenciál do budoucna co se týče vývoje. Já ale přád zvažuji elektriku vs. vzduch voda.
o 27.02.2018, 09:25 | DaveX
Jinak ještě jsem se koukal na systém fenix a topné kabely. Investice oproti TČ je tedy o hodně menší. Navíc doživotní záruka. No, nemyslím si, že by to muselo být špatné. Náklady nebudou nijak větší. Jestli zaplatím na vytápění o 2000 víc, tak mě to trápit nemusí, když návratnost TČ není v dohlednu.
o 27.02.2018, 11:19 | Luke_288
Scully- nad topením jsem laboroval rok. Vzhledem k velkým tepelným ztrátám (a právě proto mi všichni čerpadláři tvrdili, jak je čerpadlo jediná možná volba) jsou jasně daný fixní náklady na vrty. Buderus, IVT, Nibe, Vailant- všechny ceny poměrně stejný. Plynová kotelna mě vyšla na 150tis sakumprásk včetně čerpadel, servopohonů, čidel, tepelných pojistek apod. když odečtu právě tyhle hovadinky, vyjde mi rozdíl na tepelných zdrojích cca 90tis vs těch 700tis. Rozdíl v ročních nákladech v sumě za plyn + elektro je cca 35tis Kč. Návratnost? 17let
Pochopitelně, pokud vám hučí na zahradě vlastní čerpadlo, bylo by divný, kdybyste psali, že vám to vadí. Pokud bydlíte v lokalitě, kde jediný co slyšíte jsou ptáci (a i to mě dost často vzbudí), pak jakejkoliv další konstantní šum je slyšet- při 0st mám otevřenou ventilačku běžně.. Hluková studie neřekne vůbec nic, to je teoretickej výpočet.
v našem okolí to nikdo nemá, o kus dál si to jeden borec dal- do rohu v plnýmu plotu- zlikvidoval tím pohodu zhruba 15ti baráků kolem. Pochopitelně ani jeden z těch baráků mu to do očí neřekne.
doufám, že tenhle způsob topení nebude nějakej globální trend, to už radši elektrokotel nebo ty topný folie jak píše davex
o 27.02.2018, 12:58 | DaveX
Luke_288: Však přes léto ti čerpadlo téměř nejede. Jen 20 min když nahřívá vodu. Strejda bydlí na kraji vesnice, všude klídek a pokud se nepostavíš fakt blízko, tak nejde nic slyšet. Přes den máš všude přirozený šum.

To, že si to dal do rohu do plného plotu se není čemu divit, že to lidem může vadit, to je zásadní chyba. Nikdo z těch baráků, které tam máte, nemá klimu?
o 27.02.2018, 13:52 | Mr.Scully
Luke_288 - já neobhajuju návratnost TČ, je skutečně sporná. Ale minimálně jsi ve výpočtu zapomněl na to, že u plynové kotelny nemáš levnější tarif elektřiny, ne? U mě to udělá dalších třeba 1500 měsíčně úspory a návratnost se posune... u mě je třeba (a teď plácnu) 10-12 let, přičemž na čerpadlo je 10 let záruka... a je samozřejmě šance, že bude makat i dál. Pokud ne, tak se vymění jen ta venkovní jednotka a to je 100k (a ceny klesají), zbytek může zůstat. Ale jako nejsem skalním zastáncem TČ. Kdybych se dneska rozhodoval úplně od nuly, tak možná vezmu elektrokotel.

Včera jsem poprvé v životě svoje čerpadlo během tiché noci slyšel, jelo totiž v tuhém mrazu naplno, tak jsem musel ručně nastavit tichý režim, aby se zapnul až při -15 a je klid. Bydlíme na kraji vesnice u lesa, tedy jakýkoliv zvuk je slyšet hodně, ale fakt bych musel mít otevřené okno v zimě, abych to vůbec slyšel.

Ale pozor, já mám třeba zmíněné IVT, které je v pohodě, ale barák o dva sousedy dál má nějaký lowend a ten je podstatně hlasitější - o dva baráky dál už slyšet není vůbec, ale přímí sousedi ho prý slyší.
o 27.02.2018, 14:34 | KaZaN
Když už řešíme hluk, zvyšuje se hlučnost se stářím čerpadla nebo je to víceméně konstantní? Jako jestli řešit i to, že čerpadlo, co je dneska nový tichošlápek, bude za pět let budit medvědy v nedalekém lese.
o 27.02.2018, 15:25 | Luke_288 | Upraveno: 2018-02-27 15:33:14
Scully: levnější tarif je super, to nepopírám, ale v tý kalkulaci to zahrnutý právě mám. Dělalo mi to samo IVT a docela to sedí- ty předpokládaný náklady na plyn a ele bez TČ sedí téměř na 95%, takže věřím, že i náklady s TČ maj kalkulovaný reálně. elektro mě nevytrhne, všechy spotřebiče mám A++, světla komplet LED a přes celonoční osvětlení u podlahy mi vychází měsíčně cca 1200Kč.
v mým případě to fakt nedávalo smysl a i tvoje návratnost kolem 10ti let je taky dlouho. Stát to polovinu, tak bych do toho šel. Ad IVT Air X- přesně ten jsem si nechával v showroomu v Praze pouštět- výkonově jsem byl kriticky na hraně tý největší 17ky a věř mi, že na 70%výkon (víc pustit nedokázal) to byl slušnej hukot.

DaveX- nevěřím, že to nahřejvá vodu v "bojleru" 20minut denně cca 15-20minut mi nahřejvá plynovej kotel 144litrů z nějakých 20st na 50st, ale to tam žene 65-70st horkou vodu. běžně teda tak 5x denně dohřejvá po 5ti minutách. vzduchový tepelný čerpadlo tam nikdy nepustí takhle horkou vodu, resp pokud to nedotápí elektropatronou, ale pak by neběžel větrák a úspora žádná. prostě nemám vzduchový TČ rád
klimu tu maj, ale ta běží přes den a přes den to nikomu nevadí, nejhorší je večer/noc a jak říkám, 200m vzdušnou čarou má někdo vzducháč, ale fakt nějakej lowcost- tohle mít za souseda, tak mu tam v noci hážu do vrtule větve

KaZaN- dobrej dotaz- je to vrtule=ložisko, to nebude ve stejný kondici celejch 10 a víc let.
o 27.02.2018, 17:33 | DaveX
KaZaN: No já se čím dál tím víc rozhoduji pro elektriku :)

Muff: děláš i něco jiného, než heatflow? Topné kabely?
o 28.02.2018, 10:27 | Conan
Mám dřevostavbu, normální, žádnej pasiv apod., cca 113m2.
V přízemí je vodní podlahovka, vršek radiátory.
Vytápím elektrokotlem 9kW, vše jede jen na elektriku. Teplota nastavena na 21,5C.
Spotřeba el. se mi každým rokem zvyšuje, cena je většinou stejná, za minulý rok klesla díky vysoutěžení lepšího tarifu s DTestem:

Sazba D45D
2017 cca 15.234 kWh za cca 33.000Kč, VT i NT za stejnou cenu 749 bez DPH.

2016 cca 14.000 kWh za cca 37.000Kč.

Dříve se ta cena za roční spotřebu také pohybovala kolem 33 - 35.000 Kč.

Teď tam bydlíme deset let, takže to máme náklady cca 350.000Kč + cena kotle Rejnok 9K cca 15.000Kč + nová relátka za cca 2.000Kč.

Třeba to někomu pomůže v rozhodování.

o 28.02.2018, 13:22 | KaZaN
Z toho moje laický voko vyvozuje, že i pro bungalov s cca 180m2, vodní podlahovkou a rekuperací, by mohla bejt varianta akumulačka s patronama, což nevím jak moc se liší od elektrokotle, a k tomu fotovoltaika s baterkama, docela slušný řešení kompromisu mezi vstupníma nákladama a provozníma nákladama? Nevím jak moc hraje roli, že to bude zděný. Když odhadnu, že by fotovoltaika na klíč byla s dotacema kolem (netuším - odhaduju) třeba 150ti, plus nějaká vhodně nadimenzovaná akumulačka a patrony, netuším kolik to stojí, ale řekněme se vším všudy 180-200tis za technologii ohřevu/vytápění. Zároveň bych tím vyřešil napájecí zálohu při blackoutu, která by mne jinak stála taky další desetitíce. Na čerpadlo přejít můžu s nějakou menší přípravou kdykoliv... Nebo špatná dedukce?
o 28.02.2018, 17:23 | AR
Conan: dobrý tarif. My mame 5,2MWh za 16t
o 28.02.2018, 17:37 | Only_One | Upraveno: 2018-02-28 17:42:56
Já mám 185m2 RD, plynový kondenzační kotel 24kw ořívající i TUV + krb s výměníkem za rok 2017 - 721m3 plynu což je cca 13 000kč za TUV a otop + dřevo což je položka variabilní od zdarma do 10K ročně.
2 okruhy horní a spodní patro regulované samostatně
Akumulace z krbu, topení ekvitermou.
Za mě spokojenost, nemá to žádné potíže, netrpí na citlivost systému, teplo hned a teplo z krbu bych za nic nevyměnil :-) Krb Auqador s řízeným spalováním s perfektní účinností okolo 84% - čistíme sklo 1x ročně víc není třeba a díky systému co hlídá otevření dvířek a otevírá automaticky klapku - za 5let provozu není u bílého nadpraží u krbu ani stopa po začouzení. Obestavba řešená poctivě podle požadavků na obestavěné vložky.
Konveční způsob a je fajn a není ani nijak neekonomický i když to je plyn.
o 06.03.2018, 13:45 | GooGoo
Má někdo zkušenost s TČ od firmy REVEL [ Link ] ? Mám nabídku za komplet řešení za 130tis s DPH a i dle hodnot není tak špatné. Vzhledem k tomu ze mam nacenou pripojku plynu s komplet resenim kondenzacnim kotlem za 120tis, tak se přikláním k TČ.
o 02.08.2018, 15:57 | Vaseck
Já bych hodil do domu nějaké čerpadlo voda vzduch GAPH - [ Link ] . Využívá to i teplo z kolí. Takže výtěžnost je dobrá.
o  Zpět  o  Nahoru
o
 

Vložit nový příspěvek do fóra


  Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 0.3283 sekund.