Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi(forum)

o

Forum > Ostatní > IT dotaz - síťové tiskárny

 o Navštíveno 5787x o
o 09.11.2018, 09:01 | Only_One
Mám takový dotaz - mám v domácí síti 3tiskárny a plotr. Klasická malá síť s WIFI routrem.
Jedna tiskárna a plotr se používá jen občas a sem tam se stane, že přestane tisknout z důvodu, že změní IP adresu to zařízení, ale ve vlastnostech síťové tiskárny na počítači je jiná adresa a tak se tisková úloha neprovede. Pomůže jen najít na zařízení novou adresu a manuálně ji změnit ve vlastnostech tiskárny z počítače a to mě prostě už neba.. Nemáte někdo nějaký typ proč se to děje a jestli to jde vyřešit?


o 09.11.2018, 09:07 | mrbignos
Na routeri je nastavene DHCP t.j. dynamicke pridelovanie IP adries.
Treba najst MAC adresi tlaciarne, mala by byt aj na stitku tej tlaciarne, pripadne ju identifikovat v zozname pripojenych zariadeni. A v ruteri nastavit aby tato MAC adresa dostala vzdy tu istu IP adresu.
Este je moznost nastavit IP natvrdo v tlaciarni, ale je tu riziko ze ked bude tlaciaren vypnuta, tak router tu IP adresu prideli inemu zariadeniu a pride ku konfliktu.
o 09.11.2018, 09:12 | Ravo | Upraveno: 2018-11-09 09:13:54
říká se tomu dynamické přidělování IP adresy pomocí DHCP serveru ;-)
Tento server je jako služba co běží na tvém wifi routeru.

Vyřešíš to tak, že:
1) buď těm tiskárnám nastavíš natvrdo ručně IP adresu z tvého IP rozsahu (ale pozor na případnou kolizi až DHCP server přidělí tuto adresu
nějákému jiném zařízení - toto se dá "ošetřit" omezením velikosti DHCP poolu (rozsahu adres, které DHCP server přiděluje) a tiskárny nastavit ručně mimo tuto oblast).

2)v DHCP serveru nastavíš statické přidělování IP adresy podle MAC adresy zařízení, tzn. DHCP server bude tuto konkrétní IP adresu přidělovat vždy jen jednomu zařízení a žádnému jinému. Pak bude tiskárna dostávat vždy tu samou IP adresu

Varianta č.2 je elegatnější, stačí jen přidat jeden řádek v sekci DHPC serveru, umí to snad i ty nejlevnější routery co jsem kdy viděl ;-)

P.S. - mr.bignos byl rychlejší, protože psal míň textu ;-)
o 09.11.2018, 10:01 | KaZaN | Upraveno: 2018-11-09 10:02:53
A já zase fandím Ravo variantě 1, protože když si nastavíš natvrdo na těchto klíčových zařízeních ala tiskárna, síťové diskové pole atd fixní IP adresu (mimo rozsah DHCP), tak máš klid, ikdyby jsi router vyměnil, vyresetoval, cokoliv, pojede to furt. Varianta 2 je samozřejmě systémovější a elegantnější, ale pro tři zařízení to nastavit ručně v tiskárnách určitě dáš.
V praxi teda na routeru mrkni jaký rozsah IP adres přiděluje, řekněme, že máš router s adresou 192.168.1.1 a že přiděluje od 192.168.1.100 do 192.168.1.200 (to si tam můžeš samozřejmě upravit), pak jsou adresy od 192.168.1.201 až do konce, což je 192.168.1.254, volný a tak v nastavení tiskárny nastav třeba 192.168.1.210, u druhý tiskárny 192.168.1.211 atd... při manuálním nastavení tiskárny musíš zadat i masku, typicky 255.255.255.0 a gateway bránu což je adresa routeru, v mém příkladě 192.168.1.1, případně i DNS, tam sekni buď IP routeru nebo googlovský 8.8.8.8 nebo obojí.
Pokud máš jiný subnet např typickej O2 10.0.0.138 ip adresa routeru, tak je to analogický jen s jinejma čísílkama.

Pro variantu 2 to skutečně může být snadnější a uděláš to přímo v routeru, složitost s eliší dle typu routeru, někde v seznamu přidělených ades z DHCp stačí zakliknuot Make Static a jinde rezervace musíš psát ručně MAC adresu síťovky a k ní přidělit IP adresu atd.
Kdybys s jednou či druhou variantou potřeboval pomoct, určitě Ti to tu někdo nadiktujeme přesně, když napíšeš co máš za zařízení a adresy....
o 09.11.2018, 11:53 | Ravo | Upraveno: 2018-11-09 11:56:04
to Kazan:
souhlasím s tebou, sám doma kombinuju obě metody - natvrdo mám třeba nastavený NASku, pak DVRko na kamery (druhá NASka) a samotný IP kamery...protože DVRko a IPkamery mám zapojený do jednoho PoE switche (na UPSce) a kdyby mi lehl zbytek celé infrastruktury (routing, wifi, konekt ven atd.) tak mi kamery furt budou nahrávat a fungovat.
Zbytek mám staticky fix v DHPC, protože mě nebaví obíhat všechny koncové zařízení, takhle si jen v případě havárie routeru nahraju backupový setting do nového mikrotiku a jedu dál ;-)

V případě usera, co tomu vůbec nerozumí doporučuju varinatu 2, protože se nestane, že blbě nastaví masku, GW nebo DNSky (tohle obvykle router dokáže sám pěkně přidělit dle svého nastavení přes DHCP).
Prostě jen doplní řádek do MAKE STATIC (nebo podobně) a je to...
o  Zpět  o  Nahoru
o
 

Vložit nový příspěvek do fóra


  Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 0.3714 sekund.