Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi(forum)

o

Forum > EMMA > Systém hodnotenia EMMA vs. AYA v skratke

 o Navštíveno 10645x o
o 26.04.2017, 10:42 | pajeccc
Rozhodol som sa zhrnúť pocity zo súťaží EMMA, AYA (len jedenkrát) a podať Vám tým nejaký obraz na čo sa kladie dôraz pri hodnotení.

Asi viete že sú to eventy ktoré tieto organizácie usporadúvajú (myslím tým SQ časť) sú zamerané na porovnávaní vašich audio sústav v autách s referenčnými systémami (nahrávkou v testovacom CD vypočutou na referenčnej HiFi sústave, nie v aute).

Teraz napíšem len svoj názor nemusíte so mnou súhlasiť!

Počul som vela názorov typu:
Hodnotenia sú také a také, netransparentné...
Je to o subjektívnom názore rozhodcu...
Mne to hrá lepšie ako jemu, ajtak vyhral...
Jebem na SQ idem jazdiť ESPL...

Ale ako urobiť bodovanie a celkový systém hodnotenia tak aby bol čo najviac technický? Aby vnášal čo najmenej subjektívneho pocitu rozhodcu do bodovania? Proste treba ho čo najviac zjednodušiť :)

Proste laicky povedané každému sa páči niečo iné, aj rozhodcovia sú ludia čo majú svoje install a niekomu sa páči viac basov, menej basov atd...

Aké aspekty hudby sa dajú hodnotiť technicky?:
1. Pozície
2. Focus
Áno a podľa mna sú pozície a focus základom dobre hrajúceho systému, pokiaľ bola nahrávka nahrávaná: V miestnosti 5x5 metrov so spevákom na centri bicími napravo a gitarou nalavo tak aj v aute to nusí znieť ako v miestnosti 5x5 metrov so spevákom na centri bicími napravo a gitarou nalavo.

Správne nastaviť pozície v aute je pomerne náročné, záleží od smerovanie meničov, v aute sú rôzne odrazy, a nie vždy sa to dá na 100% nastaviť.

Preto si myslím že EMMA má pravidlá bodovania prísne čo sa týka pozícii a fokusu (boduje sa hneď ako prvé a je možné získať 0 - 25 bodov pokial všetko sedí ako má) Boduje sa na 5-tich roznych frekvenciách LEFT-LEFTCENTER-CENTER-RIGHTCENTER-RIGHT, čiže matica 5x5. Jednoduché a technické!

Čo sa týka AYA bodovania tak toto sa boduje len v jednom kroku a možte získať 0 – 10bodov.

Dalšou vecou čo sa boduje u oboch EMMA, AYA je výška, šírka a hĺbka scény . Toto meranie je v podstate zalozené na rovnakom princípe.

Potom nasleduje posluchový test nahrávok a bodovanie v pásmach:

1.SUBBAS(pod45Hz) ...boduje sa len v AYA...
2.BASS (45-120Hz)
3.STREDOBASY(120-250Hz)
4.STREDY(250-3000Hz)
5.VÝŠKY(nad3000Hz)

V podstate založené zas na rovnakom princípe, akurát by som vytkol že v AYA sa hodnotí aj pásmo pod 45Hz kde sa už vela informácii ohladom akustických nahrávok nenachádza. Môžu tam mať problémy inštalácie so subwoofermi v uzavrenkách a reprá menšie ako 10 palce.

Dalej sa hodnotí dynamika pri vyššej a normálnej hlasitosti a celkový dojem.
AYA má v hodnotení a prepočítavaní bodov vlastný matrix ciže niektoré položky sa prenásobujú až 3-krát.

Záver:
EMMA má hodnotenie zamerané na tú technickú časť kde sa vnáša menej subjektivnych pocitov rozhodcu. Pozície musia byť tip-top ak sa chce sutažiaci dobre umiestniť.

AYA sú skor zameraný na muzikalitu pozície nie sú až také doležité resp. nemajú velký vplyv na výsledok.

P.S. Pre mňa sú pozície základom dobre hrajúceho systému, keď raz má byť spevák v strede na centri tak ho tam musím počuť. Osobne som na poslednom evente AYA počul auto s nesprávne nastavenými pozíciami a umiestnil sa predo mnou, v EMME by toto technicky nebolo možné.

Dakujem za pozornosť :)


o 27.04.2017, 20:23 | TommyDS | Upraveno: 2017-04-27 20:24:48
Pekne zhrnutie, ale ako pises, kazdy mozme mat iny nazor ... Pocul som vela aut, kde boli pozicie nasilu umelo dane do "STREDU", lebo vsak tak to ma byt, a tym sa len zabila cela hudba ... Pre mna je zas ovela dolezitejsi samotny prednes, dynamika, objemy ... Zbytocne budem mat super stred, ked spevak je ako keby za zaclonou, spodky rychlostou nestihaju zvysku, jednotlive pasma nie su zladene ...
A hlavne zbytocne mam spravne stred ked mam pred sebou scenu s babkovym divadlom - na scene su zive bytosti, a preto ich musim aj tak pocut, to znamena v 3D, nie ako keby som sa pozeral na koncert prehravany v TV ...
o 27.04.2017, 21:21 | tibaltík | Upraveno: 2017-04-27 21:22:17
Pekne zhrnutie. Hodnotny prispevok na forum.
Ja sa pripajam k Tommymu. Scena a fokus su dolezite, ale ak nesedi celkovy prejav, dynamika, a zladenie/balanc nastrojov, je skvely fokus na nic. Inak dobre si pametam ako Tommy na moj system povedal, ze technicky sice ok, ale je to ako sediet pred telktou a nie na koncerte ;)
o 27.04.2017, 21:43 | pajeccc
Tommy: Myslel som tým autá kde sú iba nahádzané komponenty halabalis a len to pekne krá a ma to dynamiku. To "technično" musí isť ruka v ruke s celkovým prednesom a dynamikou.
o  Zpět  o  Nahoru
o
 

Vložit nový příspěvek do fóra


  Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 0.3458 sekund.