Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi(forum)

o

Forum > Autohifi > Výpočet boxu

 o Navštíveno 3799x o
o 14.04.2014, 10:18 | Miky
Zdravím Vás,
obracím se na všechny ochotné, kteří by mi vypočítali objem a případně i rozměr boxu pro sub Pioneer - TS-W2501D4. Zesilovač mám GM-D9601.
Moje představa je spíše SQL, ačkoliv je repro spíše SPL. Preferoval bych Bass Reflexovou ozvučnici.
Měl jsem předtím sub Emphaser EI10S3 s bandpass a hrálo to fajn na 200W repro.

Finanční odměna jistá, pokud to bude dobře hrát :)

Díky moc!


o 16.04.2014, 21:41 | 1kw
Řídil bych se výrobcem (34 litrů, port 76mm a délka 64mm)
Se zvukovým projevem nic moc neuděláš. Je to dané konstrukcí reproduktoru (velká hmotnost kmitacího systému). Částěčně by mohlo pomoci zapojit cívky do serie a kvaltní zesík.
o 16.04.2014, 22:50 | Miky
Jenže do série to bude mít 8ohm to s tímto zesíkem asi nenakrmím.
Jaký zesilovač bys k tomu doporučil, když ne ten co mám přímo k tomu ? :)

Díky
o 17.04.2014, 10:31 | rover (WoodTech)
Pokud si to dobře pamatuju dělal jsem na to 38 litrů a nátrubek 80x160-180.
o 17.04.2014, 23:11 | Miky
rover: nemáš nějakou fotku ? :)
Já našel toto
[ Link ]
tak to asi zkusím
o 18.04.2014, 00:10 | TeeKay | Upraveno: 2014-04-18 00:12:54
Miky: nedělej BR, ten basák na to parametry nemá...
červeně je průběh dle ozvučnice od 1kw, modře od rovera, černě je to, co doporučuje výrobce (17l closed)...
Celá Champion série má výhodu v tom, že jde i v malinkejch uzavřenkách hodně dolů, malej hrb tam bude vždycky, protože ty vysoký Qčka jsou spíš do IB (ač ty basáky přídomek F nemají)...

E: že tam je Sonic od Monacoru si nevšímej, jen jsem zrovna u něj přepisoval TSka...

foto k příspěvku  od TeeKay

o 20.04.2014, 13:27 | Miky
TeeKay: Tys mi zamotal hlavu písmenkama :) Q, IB ? :)
Takže navrhujete teda uzavřenku, jo?
Já zkusím udělat teda 17L uzavřenou a pak podle rovera to co dělal on, ač jak koukám, tak to bude hodně přebassovaný pod 50hz. Takže já zase vlastně nevím :(

Prozradíš, co máš za soft?

Díky moc

o 20.04.2014, 14:41 | 1kw
Soft je Amplion: [ Link ]
o 20.04.2014, 17:56 | TeeKay | Upraveno: 2014-04-20 18:01:46
Přesně tak, soft je Tonyho ampliona a pro tyhle účely je víc než dostačující, pokud ovšem parametry na stránkách výrobce sedí se skutečností [ Link ]

Můžeš si zkusit nějaký simulace sám (význam jednotlivých parametrů neřeš). Pak zjistíš, že zrovna tomuhle kousku je prakticky jedno, kolik má bedna pro něj litrů. Čím větší, tím půjde o něco malinko níž, ten hrb bude o něco malinko menší a trošku klesne zatížitelnost.

E: akustický tlak je funkce logaritmu, proto ten 9dB hrb znamená osminásobně vyšší hlasitost než je referenční hladina. Což při honbě za kvalitou zvuku opravdu nepotřebuješ...
o 20.04.2014, 21:40 | Miky
TeeKay: A tvar a provedení boxu je jedno jo? Jestli to bude krychle, kvádr, bass reflex z čela kde je sub, uprostřed boxu, blíž ke spodní nebo horní desce ?
Zkusím si pár simulací a uvidím.
o 20.04.2014, 22:09 | TeeKay
Na bassreflex se u tohodle opravdu vykašli, nemá to cenu. Ty parametry na to prostě nejsou. Nebude to mít s SQ nic společnýho, dosáhneš tím jen a pouze vysokýho akustickýho tlaku a taky zkreslení, ta membrána, ač sama o sobě pevná, ti tam bude nekontrolovatelně lítat, obzvlášť při paralelním zapojením a tím pádem malým Bl.

Obecně to úplně jedno není, pro tvoje účely ale vcelku jo. Za měničem nech v bedně dostatek místa a ideálně zkosenou zadní stěnu kvůli zabránění stojatýho vlnění.
o 20.04.2014, 23:34 | Miky
No předělat to půjde vždycky, takže v první řadě udělám uzavřenku a uvidím jak to bude hrát. Jestli dle mých představ nebo nee :)
Co to je dostatek místa? 10,15cm ?
o 21.04.2014, 16:59 | TeeKay
Jestli chces nutne experimentovat, tak si udelej bednu s dostatecne velkym celem, aby se tam veslo repro i 10cm bassreflex, co bude mit 40-41l cistyho objemu (cili cca 37l po odecteni objemu menice) a pokryj steny vatelinem, pletenejma svetrama, ...cimkoliv hustym se strukturou. Kup si natrubek 100x115mm (v Dexonu nebo kdekoliv jinde), to ti da to stejny ladeni na 56Hz jako je s tim 7,6cm natrubkem a nebudes mit problrmy s proudenim vzduchu. Bassreflex pak necim ucpi (popr. hod dovnitr jeste nejaky tlumeni) a poslouchej rozdil. V aute budes mit ten hrb s BR pred 50Hz jeste vyraznejsi, protoze tam do toho bude promlovuvat kabina auta jako takova. Bude to s BR mnohonasobne hlasitejsi, ale za to to bude uplne o nicem.
o 21.04.2014, 21:28 | Miky
Takže s bassreflexem to bude zkrátka pouze o tlaku.
Neumím si představit jak bude hrát ani jedno, proto postavím asi obě bednu, materiálu se najde dost.
Díky moc!

Ta vzdálenost cca, prosím ? Od repra k zadní zkosené stěně?
o  Zpět  o  Nahoru
o
 

Vložit nový příspěvek do fóra


  Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 0.3833 sekund.