Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi(forum)

o

Forum > Autohifi > Ladění bassreflexové ozvučnice

 o Navštíveno 8462x o
o 07.11.2015, 06:42 | aPino
Ahoj všem, mám aktivní subwoofer v kufru a ten je nemastný neslaný a už bych chtěl něco pořádného. Jsem v tomhle úplná začátečník a i po přečtení mnoha článků mám pár nejasností. Chtěl bych si postavit bassreflexovou ozvučnici. Začal jsem tím že jsem si vybral pár repráků a ke každému z nich jsem si pomocí vzorce V= Vas/((Qtc/Qts)^2-1) vypočítal objem. Už tady přišla první nejasnost, a to byl činitel jakosti uzavřené ozvučnice Qtc, který si volím sám podle tabulky. Linkwitz, Bessel, atd... Jenže u některých reproduktorů i při zvolení nejnižší hodnoty Qtc, tedy 0,5 mi přišla výsledná litráž moc malá. Konkrétní reproduktor měl činitel jakosti reproduktoru Qts 0,26 a někde jsem se dočetl že pro basreflex je Qts vhodný nad 0,3. Další zvolený reproduktor měl tuto hodnotu 0,4 a litráž se mi už zdála v pořádku. Potom přišlo navržení ozvučnice a ladění bassreflexu. Hned na začátku jsem si vybral mezi dvěma dostupnými nátrubky. Jeden měl průměr 8cm a druhý 9cm. Stáhnul jsem si freeware program WinISD Pro a vložil jsem do něj hodnoty reproduktoru, litráž bedny a průměr bassreflexu. Závěrem bych se chtěl zeptat na pár otázek abych byl chytřejší :)

1, Zajímá mě jestli hodnota Qtc 0,5 je nejnižší, nebo jestli si ji mohu podle potřeby zvolit nižší? Například tak, že si upravím vzorec na výpočet litráže a Qtc obšlehnu z nějaké bedny od výrobce, která je osazená právě tím reproduktorem co bych chtěl já.

2, Na jakou hodnotu hz mám dostat takzvaný hrb frekvence, jestli to mám mít někde na 40hz nebo ten nejvyšší bod nechat klidně až na 60hz?

3, A poslední otázka je ohledně rezonanční frekvence reproduktoru fs. Jestli jsem to dobře pochopil je to frekvence ke který bych se neměl přibližovat. Jestli stačí tuhle frekvenci mít někde na -3dB nebo jestli k tý frekvenci např. přičíst 5hz pro rezervu a tu frekvenci dát na -3?

V těchto 3 věcech mám docela guláš a byl bych moc rád kdyby jste mi je někdo objasnil. Předem děkuji za kladné odpovědi a odpovědi typu ať si koupím raději něco hotového, nebo ať se na to vykašlu si nechte. Prostě si to chci postavit sám a mít z toho pak radost :)

foto k příspěvku  od aPino



o 07.11.2015, 06:50 | aPino

foto k příspěvku  od aPino

o 07.11.2015, 06:50 | aPino

foto k příspěvku  od aPino

o 07.11.2015, 10:46 | noclue
Ahoj, koncene niekto, kto si stiahol spravny program :)

Aby si vyuzil jeho moznosti, treba vediet,
ze chces v podstate rovny priebeh krivky v pasme, kde ma repro hrat...

pod rezonancnou frekvenciou auta (kombi okolo 40-50, Golf a spol okolo 50-55, Fiat500 55-60Hz) ti stupa zvuk o 12dB/oktavu.

nasimulujes to winisd tak, ze pridas v EQ paramEQ na polovicnu frekvenciu rezonancnej (napr 25Hz) 12dB a Q=2.

cize odopoved ozvucnice musi opadavat cca 12dB od rezonancnej frekvencie nadol a tym sa to vyrovna...

qts okolo 0.4 je mozne BR aj closed.


o 07.11.2015, 12:44 | aPino
Děkuji za odpověď bylo mi pořád divné že se v SPL nedostanu přes 120dB. Mám e46 coupe takže asi těch 50hz logicky asi nemám dělit rezonanční frekvenci repráku, protože by to bylo nějakých 17hz, takže jsem dosadil těch 25hz jak píšeš ty a krásně se mi to pohlo. Potom jsem upravil ladící frekvenci na 48hz a nejvýš je to na 50hz, není to ale moc špičatý? Může to tak být?

foto k příspěvku  od aPino

o 07.11.2015, 12:52 | aPino
A ještě jedna věc...a to je v tom programu: Series resistance v základu programu je to nastavené na 0,1 ohm. Když to měním tak se mi mění průběh. Mám to nechat takhle, nebo se tam nastavuje něco konkrétního?
o 07.11.2015, 17:33 | noclue
Ta krivka je hrozna.
Chces predsa rovny a nie hrbaty priebeh.
To bawo je sedan? Tak daj v p eq frekvenciu 25Hz.
Daj WinISD, aby ti sam vypocital rovny priebeh (flat response)
o 07.11.2015, 18:10 | aPino
Kupé, ale ten kufr je skoro stejnej jako u sedanu...
o 07.11.2015, 22:48 | noclue
Tak preco tam chces BR? To bude vzdy len duniet. BR je do toho auta uplne nevhodna konstrukcia. Jedine ze by si chcel pocuvat za autom s otvorenym kufrom. Pozri si ten link, co som tu dal na riesenie superb pred par dnami.

A takisto pohladaj fortissimo bandpass alebo sq bandpass uz som toho sem dal kopec
o 07.11.2015, 23:54 | aPino
No když na zadní sedačce sklopím loketní opěrku, tak je tam dost velká díra cca 15x25cm a z kufru když to rozdělám, tak je tam vak na lyže, kterej bych vyndal. Ty bassreflexy jsem chtěl namířit do té díry. Určitě se na toho superba podívám.
o 09.11.2015, 00:50 | aPino
Tak jsem se na to podíval a dám na tebe a zkusil jsem to nasimulovat, je to takhle v pořádku?

foto k příspěvku  od aPino

o 09.11.2015, 17:31 | noclue
zu lepsie ;)

este sa skus pohrat s LP 4 radu a frekvenciou, mal by si to by schopny vyrovnat uplne.
Port by mal byt 2/3 plochy membrany, inak bude fukat

este mozes dat subsonic na 25Hz, aby si usetril trocha vykonu a vychylky.
port nasmerujes do tej diery v skisacku, ta diera musi byt vacsia ako port, plus mozes z dlzky portu odcitat cca 20%, co ti to ta diera virtualne predlzi.
o 11.11.2015, 09:57 | aPino | Upraveno: 2015-11-11 09:57:36
Ahoj, tak jsem to dnes ještě zkusil a víc už s tím asi nehnu. Z původní bedny 35/75 litrů jsem to zvednul na 40/75 litrů aby se mi trochu zvedla přední část křivky a pak jsem si vypočítal ten port a upravoval délku tak, aby křivka byla rovně, ale pořád mi to nešlo. Tak jsem mrknul na ten lowpass filtr a měl jsem tam špatnej typ. Dal jsem tam Linkwitz-Riley, u kterého je napsáno 4th order only. Anglicky neumím, ale pochopil jsem z toho že to bude asi pro 4th bandpass a nastavil jsem ho na 53Hz a krásně se mi to srovnalo. Pak už jsem si pohrál jen s portem, kterej jsem vypočítal na 12x25 cm a s délkou jsem si hrál, dokud ta křivka nebyla úplně rovná a vyšlo to na 26,7 cm. Ještě to budu muset jít změřit do kufru, ale předem bych se chtěl zeptat jestli ten port musí být celou délkou v bedně, nebo jestli můžu třeba polovinu vysunout a pokud nemohu, tak jestli ho můžu třeba udělat do tvaru L tak, že bych ho udělal 16,7cm rovně a pak kolmo 10 aby se mi to tam vešlo. :)

foto k příspěvku  od aPino

o 11.11.2015, 16:27 | noclue



Ahoj, tak jsem to dnes ještě zkusil a víc už s tím asi nehnu. Z původní bedny 35/75 litrů jsem to zvednul na 40/75 litrů aby se mi trochu zvedla přední část křivky a pak jsem si vypočítal ten port a upravoval délku tak, aby křivka byla rovně, ale pořád mi to nešlo.

bedna na 12w6v2 je od 30/60 do 35/70, viac netreba. Urcite by som viac nedaval, neni treba.


Tak jsem mrknul na ten lowpass filtr a měl jsem tam špatnej typ. Dal jsem tam Linkwitz-Riley, u kterého je napsáno 4th order only. Anglicky neumím, ale pochopil jsem z toho že to bude asi pro 4th

to nebude LEN pre BP, order * 6 = strmost a 4th order = 24dB/ oktavu

bandpass a nastavil jsem ho na 53Hz - to je dost, vacsinou by byt v rozmedzi 40-50...


a krásně se mi to srovnalo. Pak už jsem si pohrál jen s portem, kterej jsem vypočítal na 12x25 cm a s délkou jsem si hrál, dokud ta křivka nebyla úplně rovná a vyšlo to na 26,7 cm.
ano a z tych 27 teraz uber 20%, lebo bude cez skisack.

Ještě to budu muset jít změřit do kufru, ale předem bych se chtěl zeptat jestli ten port musí být celou délkou v bedně, nebo jestli můžu třeba polovinu vysunout a pokud nemohu, tak jestli ho můžu třeba udělat do tvaru L tak, že bych ho udělal 16,7cm rovně a pak kolmo 10 aby se mi to tam vešlo. :)

Port do L nerob, je to aerodynamicka hroza.

Radsej ho nechaj pol v bedni a pol vonku, prakticky okopiruj tu dieru v opierke.


Inak vsetky objemy su netto, cize musis pripocitat menic, vystuhy a port.

o 11.11.2015, 16:28 | noclue | Upraveno: 2015-11-11 16:30:11
realne ten port potrebuje 20-21cm....

a keby si k tej bedni chcel aj poriadny woofer, tak v bazari su 10w6v3... tam to je bedna 25/50 a 250cm2 port
o 12.11.2015, 10:25 | aPino
Když to na ten 10w6v3 dám 25/50 a 250cm2 tak to za boha nemůžu dostat do roviny, asi dělám něco špatně...ale když jsem to dal 26/40 250cm2 tak to mám krásně rovný. Co ty na to?
o 12.11.2015, 14:08 | noclue
v aute to aj tak bude inak. v softe simulujes perfektne podmienky...

takisto to moze byt inou rezonancnou frekvenciou auta.

ale to je fuck, aj tak to musis postavit a zmerat v aute. 25/50 je uplne ok

ty sice mas 25/40 rovne, len pri malej ventilovanej casti stracas odhadom zo 2-3dB ucinnosti, tym padom musis zdvojnasobit vykon zosiku, aby si to dohnal
o  Zpět  o  Nahoru
o
 

Vložit nový příspěvek do fóra


  Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 0.413 sekund.