Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi(forum)

o

Forum > Autohifi > Zesilovac 4x100w

 o Navštíveno 10818x o
o 21.06.2016, 09:14 | TomasT
Ahoj, mohl by mne nekdo nasmerovat na zarizeni ktere by odpovidalo mym pozadavkum? Uvazuju realne o zmene zesilovacu, nyni mam v aute D tridu a proste mne to smrdi, divne ze -))) Ale nedokazu se orientovat v te ohromne zaplave vyrobku a vyrobcu.

Moje pozadavky jsou 4x100w v AB tride, musi mit diferencialni vstupy a nemel by stat nesmyslnou castku. Pozaduju co nejmensi rozmery a hlavne velmi kvalitni zvuk. Muzete mne neco doporucit, nejlepe i s nejakym odkazem ?


o 21.06.2016, 13:24 | TommyDS
aky zosik tam mas teraz konkretne? aky je rozpocet na novy zosik? aky je zvysok zostavy?
o 21.06.2016, 15:03 | TomasT
Ten nejlepsi co automobilka dela, BMW individual high end audiosystem, ale zvazuju ze bych se posunul jeste vys. Reproduktory necham ty co tam mam, neni treba je menit, kevlarove membrany, velky silny magnet... Hraje to slusne, ale uz mne to nebavi, mam ted vic casu, mozna nastala doba na upgrade.

Hledam neco z vyssi tridy, zvukove proste vynikajici. Na top hajend ve stovkach tisic nemam, ale vim ze neco to stat bude... Pro predstavu idealne do 10k za pouzity kus, novy nejspis kupovat nebudu.

Chtel jsem editovat prispevek, misto toho jsem ho nahlasil jako zavadny.
o 21.06.2016, 15:14 | TomasT
Stredotonovy reproduktor.

foto k příspěvku  od TomasT

o 21.06.2016, 15:25 | TomasT
Vyskovy reproduktor...

foto k příspěvku  od TomasT

o 21.06.2016, 16:03 | TommyDS
:) :) :) Ako prepac ale Individual High-end system je tak dobre akurat na honenie si ... :) :) :) Pocul som vela premioviek (Bose, HK, B&O, atd) v drahych autach a 99% stalo za velke ... Kevlar je sice fajn, ale plastovy kos a ten mini magnetik tivela muziky nespravi.

Takze tipujem auto BMW - aky typ konkretne? A aky je naozaj rozpocet ne ten tvoj Haajend? cenovkou do 5 000 EUR je mozne urobit uz velmi dobru zostavu ...
o 21.06.2016, 16:46 | noclue | Upraveno: 2016-06-21 16:47:15
jj, Tomasi, Tommy ma pravdu... Ten zosik je mozno to jedine na celej zostave, co ako-tak funguje...

Apropo trieda D .... digitaly presli uz kus cesty...

mozem porovnat Audison Thesis Due/Quattro v triede A, ARC Audio SE (AB s vysokym podielom triedy A) a PDX F6 v triede D.... nepocul by si rozdiel, ani na dobrych reprakoch, nieto na takych suntoch jak si odfotil
o 21.06.2016, 17:33 | TomasT
Je mozne ze digitaly usly kus cesty, ale digital nejak nechci... Nehledam ultra top zarizeni, jednak bych to nezaplatil a jednak ani nemam tu potrebu. Hledam zesilovac se slusnym zvukem ktery ma diferencialni vstup abych jej mohl napojit primo na CIC jednotku a zivit s nim repraky co tam mam.

Mimochodem tyto repraky jsou uplne stejne i v pomerne dost luxusni limuzine a verte mi, ze to hraje tak, ze bych s tim vydrzel.

foto k příspěvku  od TomasT

o 21.06.2016, 19:33 | -Hans-
Ahoj TomasT,

zvukove urcite skvele hraje tohle moje MTX. Vykonu ma dost a znacku MTX netreba predstavovat. Je TOP stav - bez jakekoliv chybicky, vcetne krabice atd. V tuto chvili v aute, lze poslechnout. Umi i aktiv... Novy se prodava za 15500, moje cena je mnohem nizsi viz. odkaz.

[ Link ]
o 21.06.2016, 22:25 | noclue
to je dobre, ze ti tie repra stacia, usetris vela penazi :)
o 21.06.2016, 23:45 | TomasT
Neco k tomu zesilovaci by nebylo?
o 22.06.2016, 10:06 | -Hans-
TomasT: Mas mail.
o 22.06.2016, 10:31 | TomasT | Upraveno: 2016-06-22 10:31:46
At se nekam posunem, muze nekdo srovnat tyto dva zesilovace, pripadne o nich cokoliv napsat?

dls refernce cc44
excursion hxa65
o 22.06.2016, 17:13 | Loader
CC44 krmím DLS RM6.2 v aktivu a nemůžu si stěžovat. Už včera jsem přemýšlel že ti o něm napíšu. Dobrá kontrola, šum nula, malé rozměry, do limitu se vejdeš a tady i skladem [ Link ] . Za mě spokojenost.
o 22.06.2016, 18:54 | TomasT
Skoda ze jsi ode mne prilis daleko, rad bych si to poslechl.
o 10.07.2016, 13:37 | TomasT
Velmi by mne zajimalo v cem je zde nyni vyfoceny reprak lepsi nez ten baworacky udajny srac. Muzete se zde vyjadrit? Predpokladam ze oba dva duverne znate -)

foto k příspěvku  od TomasT

o 10.07.2016, 21:09 | noclue
dobry reprak (tym nemyslim to, co si vyfotil, ten nepoznam) sa od toho vytiahnuteho z BMW lisi hlavne lepsim zvukom.
o 11.07.2016, 11:50 | michal v
Tomáši. :-)
Keďže za poznáme z iného fóra, stretli sme sa dokonca osobne, a kedysi si mi ponúkal tvoj prevodník za naozaj priateľkú cenu - prekonal som lenivosť a zaregistroval sa, nech ti skúsim trochu pomôcť. :-)

1: neviem aké BMW máš, ale vo výbavách typu individual očakávam skoro s istotou, že "headunit", komunikuje s tým, čo ty (nie celkom správne) nazývaš "zosilovač" optickou linkou! Rozober kufor - nájdi krabičku a pozri. Ak tam je optika, je skoro isté, že "zvuk" ide po nej, čo znamená, že iný zosilovač len tak ľahko nenapojíš! (možné ale je, že v palubke nájdeš nejaké analógové výstupy nachystané pre horšie výbavy auta - otázne je, či budú funkčné, a či to nebude "výstup" z nejakého zmostíkovaného TDA-čka (očakávam)).

2: riešiť sa to dá pomocou prevodných krabičiek, ktoré napojíš na optiku v aute a tie z tejto dátovej komunikácie (tečú tam dáta aj pre iné jednotky) toho vedia "vycucnúť" audio v SPDIF - výstupný konektor z takejto krabičky je väčšinou optika. Také niečo robí napríklad Audison, ale mám známeho, ktorý vyskúšal viac takýchto prevodníkov a komentár je taký, že všeobecne sú s nimi skôr potiaže, lebo optika v autách je "čiastočne štandardizovaná", ale výrobcovia logicky nemajú potrebu tie štandardy dodržiavať, lebo v aute je to tak či tak skôr "uzavretý systém" a dôležitá je viac jeho funkčnosť, ako dodržanie štandardov smerom von. Preto to v niektorých autách ide fajn, niekde napéčko, prípadne to spôsobuje také "srandovné problémy", ako že v aute po vypnutí všetkého sa tá optika a na nej nepojené jednotky "neuspí". :-/
Druhý problém pri týchto prevodníkoch - väčšinou vytiahnu len "stereo signál" (dva kanály), takže prídeš o reguláciu zadných kanálov (fader) a v prípade viackanálových audio systémov aj o dalšie kanály (centrálny na palubovke - v individuále ho isto máš).

3: Tvoj snaha zmeniť zosilovač má ďalší logický problém. - to čo ty nazývaš "zosilovač", je jednotka, ktorá robí okrem zosilnenia aj ekvalizáciu - a v prípade Logic7 a vyššie (individual/b&o) aj dalšie veci. Ak tú krabičku nahradís, prídeš o toto nastavenie (resp celý processing) - hrať to zrejme bude (a niekto by možno povedal, že lepšie), z hľadiska vyrovnanej frek. char a časovania jednotlivých kanálov, to ale bude podstatne horšie, lebo vyhodením starého "zosilovača" tento celý procesing vyhodíš (platí na 100% pre E radu, ale neočkával by som, že v F-kách to bude inak).
Ako zhruba vyzerajú ekvalizačné krivky pre E aj F radu BMW sa dá nájsť na nete - a drobné ekvalizácie to samozrejme nie sú. :-) Čiže ak by si chcel niečo prerábať, tak buď rozkuchať ten HK/Lear "procesor/zosilovač" a nájsť v ňom koniec procesingovej časti/vstup na koncové zosilovače a odtiaľ vytiahnuť line out (robil si celkom sofistikovanú elektorniku, takže by si to imho zvládol), alebo potom riešiť ekvalizáciu ďalším extrerným strojom - robí viac výrobcov autohifi - dokonca som teraz nedávno videl nejaký, ktorý mal priamo "MOST vstup" (optika vid príspevok vyššie). pri nastovovaní takéhoto procáku sú potom samozrejme nutné akustické merania v aute!

Upzorňujem rovnako na ďalšiu vec: momentálny procesing, ktorý je v tvojom "zosilovači" - robí pár celkom zaujímvých vecí a jednou z tých, ktoré sa mi extra páčia je "ekvalizácia závislá na rýchlosti vozidla". 8-) Umožnuje to nastaviť sound tak, že pri stojacom/pomaly idúcom vozidle to má normálny objem basov a pri vyšších rýchlostiach, keď začína fungovať maskovanie hlukom auta, sa ekvalizuje.. ..múdre hlavy tvrdia, že tá potrebná ekvalizácia v basových partiách je až plus 6-8 dB. V praxi: keď stojíš, má to subjektívne vyrovnaný zvuk, keď ideš po hajveji - má to subjektívne tiež "vyrovnaný zvuk". ;-) ..toto s iným ako firemným procákom imho nespravíš, ale možno ma nejaký šaman opraví - moc tú autohifi ponuku naštudovanú nemám.


Ešte poznámka k line out/digi out z firemných HE: Osobne niečo podobné riešim pre moju E87 a tam to idem spraviť tak, že z rádia Professional (nemám I Drive) si spred koncového TDA-čka vytiahnem 4 kanály, za ne dám jednoduchý buferík a potom line out z HE.. ...ináč ak by si mal silu rozobrať aj tú "prehrávaco navigovaciu" krabicu v palubovke, tak to nie je žiadna vesmírna technológia. Napríklad v mojom Professional rádiu je len jeden čip, ktorý obsluhuje celý zvuk (MCF5251) a dokonca sa z neho dá priamo vytiahnuť aj 4-chanel SPDIF (bola by to síce krutá piplačka v extra drobnom smd, ale technicky to imho možné je - výhodou by samozrejme bolo to, že by si mal 4 kanály a nie len dva, ako z prevodníkov Most-SPDIF!).


Z predchádzajúceho je jasné, že ak chceš niečo prerobiť, tak nie že kúpiš "nový zosilovač", ale treba ešte procesor a prípadne prevodník MOST-SPDIF, akustické merania.. ..a aj tak to nebude robiť všetko, čo teraz. :-)
o 11.07.2016, 12:08 | michal v
Zosik Digi/Analóg: to, čo zažívaš je imho kombinácia nudy a audiophilie nervosy.. ;-)
V E-čkovej rade sú mysím Logic7 aj Individual riešené analógovo (nie je to veľká sláva - len ejaké zmostíkované TDA-čka), v F-kovej sú tie ampy myslím "digitálne". Ako to meria/hrá neviem (počul som len starý Logic7 s analógovými koncami), ale keď pozrieš merania nejakých aktuálnych dobre spravených digi ampov, tak to rozhodne žiadny prúser nie je (čiže principiálne by som to neodsudzoval).
Pozri si napríklad merania na [ Link ] - digitálne ampy od ARC (rada XDi), alebo do Clarionu, a zistíš, že časy desivých výsledkov sú úž za nami.. ..samorejme Hypex N-core to nie je, ale imho skreslenia plne v norme, ostatné parametre tiež.. ..pre použitie v idúcom vozidle technicky plne dostačujúce! ;-)
Imho v slepom teste v idúcom aute by si to od priemerného AB zosilovača rovnakého výkonu nerozonal. ;-)

Odporúčam rovnako stiahnuť nemecké časáky Car&Hifi (ten istý vydavateľský dom, ako Klang&Ton) - nemecký magazín - treba teda korigovať náklonnosť k nemeckým výrobkom. Pre ampy/repráky tam nájdeš nejaké (apoň základné merania) - plný obraz o výrobku to nedá - na to je tých grafíkov málo, ale minimálne vidieť, ako zodpovedne k danej veci konštruktér pristúpil.. ..potom človek vidí, ako aj zosilovače opradené legendami majú prabiedne odstupy (áno v idúcom aute nie je až tak podstané) a desivé prechodové skreslenie (snaha dosiahnuť vysokú účinnosť pri AB triede nedovoluje zaviesť nejaký vyšší kľudový prúd), výnimkou v autohifi naozaj nie sú ani zosilovače, ktoré majú napríklad skreslenie 0,5%!, čo myslím nedokázal ani Transiwat! :-)
Potom človek stojí pred otázkou, či kúpi polmetra dlhý celokovový zosik chujovo hrejúci / s ventilátormi, alebo malú digi hliníkovú krabičku.. ..parametricky plusmínus podobnú. 8-)

Aby som len nekydal - dajú sa nájsť aj technicky zvládnuté stroje.
o 11.07.2016, 12:28 | michal v | Upraveno: 2016-07-11 12:35:58
Repráky: priamu skúsenosť mám len s úrovňou Logic7 pre Bmw E radu (oranžové nálepky) - a tam je to slušné ("hifi" a obzvlášť základné "stereo" je naopak veľká bieda!).
Racionálne konštruované meniče s "dostačujúcimi parametrami". :-) Dverové štvorpalce aj výšky (pri Logic7 v éčkach "kovové") mám zmerané, pri basákoch pod sedačkou len TS-parametre (pre takto umiestnený basák stačí). Keď má človek v rukách merania - zistí, že napríklad basáky pre Logic 7 sú parametricky LEPŠIE než prakticky všetky aftermarketové náhrady - vrátane drahého Focalu a Etonu. ..aby som bol konkrétny - má to síce ten strašlivý "umelohmotný kôš", ale magnetický pohon (zhruba vyjadrený v BL) asi o 50% silnejší než aftermarkety, Qts podstatne vhodnejšie do daného pracovného objemu (malý boxík pod sedačkou prepojený do podbehu), rozumnú rezonanciu na cca 45Hz, a citlivosť najvyššiu z toho, čo sa dá kúpiť! Potom s úsmevom sleduješ, ako si to ľudia vymontovávajú a dávajú dam parametricky horšie meniče za dosť veľa peňazí. :-/ ..ale priznávam ale, že "dunieť" to môže viac, takže následný kvetnantý popis na fóre je zaručený. :-)

Individual (zelené nálepky) na tom bude ešte lepšie - tie pohony sú od pohľadu ešte lepšie a prevedenie taktiež.
Nerozonať neodýmový pohon od feritu už človek v dnešenej dobe neočakáva, ale niekedy sa s tým stretne (viď tu hore).
Individual stredy imho OK - niekde na úrovni drahších Focalov. Ak by trpel triaškou a silou-mocou musel niečo v tvojom aute meniť, tak možno tie "látkové" výškáče.. ..všimol som si, že v autohifi sa nejako traduje, že len "hodvábne" výšky môžu "hrať hodvábne", a kovové menič musia hrať "kovovo", obaja ale vieme, že je to chujovina. ;-)
V inom vlákne píšeš, že chceš niečo ako Accutony čo más doma, takže imho keramický Eton 26HD - robí sa aj vo veľkosti pre autohifi - možno bude nutné doekvalizovať, prispôsobiť citlivosť, a mechanicky prispôsobovať. Tú "hifi" verziu použil Bobo v Argonoch a nie je sám, kto myslí, že je to (obzvlášť vzhľadom k cene) jeden z najzaujímavejších 1" výškových meničov!


Ak by som mal v závere niečo poradiť, tak na tvojom mieste by som nachystané peniaze investoval do čo najlepšieho dohlučnenia auta - ja som do mojej jednotečky dal už asi 20 kg bitumenu / kvantum plsti / kopec "gumopeny ala podložka pod myš" / + doplnené odhlučnenie, ktoré je origo určené pre dízlové verzie toho auta (a ktoré v benzíne osadené nie sú). Mám spravenú prepážku k motoru, podlahu, dvere a (pri BMW dôležitý) stredový tunel.. ..toto leto sa možno dohodlám dorobiť aj zadok, aj keď tam už nejaké veľké zlepšenia neočakávam.

Toto by v tvojom prípade mohol byť "zvukový" prínos rozhodne väčší než (technicky zložito realizovateľná - viď hore) výmena zosilovača.

Toď všetko Tomáši - drž sa! ;-)

michal mishek

ALL: V závere len doplním, že sa autohifistikou nezaoberám, resp. len okrajovo v rámci nutnosti úprav môjho auta, takže keď tu skúsení autohifisti napíšu nejaké komentáre, kde so mou nesúhlasia, tak majú samozrejme pravdu! ;-)

o 11.07.2016, 13:33 | michal v
..aaaaaa teraz pozerám v iných vláknach, že si sa do toho už pustil. :-) ..tak to potom želám "šťastnú ruku" na výber komponentov, a veľa trpezlivosti! ;-)
o 11.07.2016, 14:12 | TomasT | Upraveno: 2016-07-11 14:22:44
ahoj a diiiky -))) Ja si troufam tvrdit ze vim pomerne dost dobre jak to cele funguje, jasne ze je to napojene na most, ma to nejaky primitivni procesing a cim novejsi to je, tim to stoji za vetsi ho.no. Narazim ted timto na logic v e65, coz je stara sedma kde to hraje tak nejak ze mne to nedrazdi. Logic je nic moc, individual je o neco malo lepsi, v podstate ma dokonalesi procesing, ma DIRAC a bmw se s nim dost chlubi. Nejvic mne na tom stve ze to je proste tupy zvuk, ono to hraje pomerne slusne pokud je tam par nastroju, jakmile je signal komplexnejsi, jde to cele do kytek, zborti se to a nema to tu fazonu... Moje ukrutne hifi v garazi kde je stary zesilovac sony z espritove rady a sproste beringery hraje lepe nez cely individual. A to do toho poustim zvuk z integrovane zvukovky, zadny hajend. Ja si myslim ze nejvic to kazi prave ten bavoracky procesing (fakt se na cely surround muzu vykaslat, protoze jedinne co to umi je ze to udela nedefinovatelnou zvukovou kouli a ty zesilovace v D tride, kdo chce tak si datasheet najde, je tam sest techto sracu - TDF8590TH. Drtive vetsine lidi by to stacilo, mne to vadi a uz je to venku a pryc... Vsechno. V tuto chvilo mam auto bez zvuku. A nejaky cas to asi bude trvat.
Jinak na vyvedeni analog out se vykasli, vystupy co mas jdou kodovanim zmenit na nizkourovnove. Slysel jsem hromadu baworaku, vcetne novych a zadny nehral tak, ze by mne to nejak chytlo a rekl jsem si, jo, to je fakt dobre, logic v e65, hraje pro mne nejlip. A taky jsem slysel E92 kde mel pan nejspis nejaky svuj zesilovac a nejspis i repraky ( nemel jsem cas se na to podivat bliz, rozhodne to hralo hooodne slusne. Natolik slusne, ze jsem si tu muziku dal do sveho a poblil se. To byl jeden z poslednich impulzu, ten uplne posledni byl ze mne to proste zaclo silne vadit )Lidi co maji logic tak neupgradujou, drtive vetsine to staci. Ti co maji stereo a hifi, cili uplny zaklad a trochu lepsi zaklad tak ti to obcas vyrvou ale taky jich moc nebude. mel jsem E60 a hifi, a dalo se s tim zit.

Uz je pozde brecet, individual je pryc a nikdy uz nebude, jelikoz je to nesehnatelne. Takze do dveri jde Audio Development M40NEO, pod sedacky W800NEO, vyskace od dls, vyhybku sesmolim, do kufru 10" pro krapet vic radosti, pohanet to bude cc-500 a snad i cc-44. Pevne verim ze to bude i pres absenci DSP minimalne pro mne lepsi...

Akorat mne ten stredak od AD tak trochu zklamal.

foto k příspěvku  od TomasT

o 11.07.2016, 16:43 | noclue
"Akorat mne ten stredak od AD tak trochu zklamal."

v com?
o 11.07.2016, 17:11 | TomasT
Ze ma plastovy kos -) Necekal jsem to. Jinak nevim, jeste to nehraje. A nejakou dobu ani nebude.
o 11.07.2016, 17:44 | kiklop32
Tak proč ne plastovej střed, subwoofer z plastu by byl asi dobrej ale u středu proč ne. Pokud má dostačující vlastnosti ten plastík s ohledem na použití repra tak je to OK
o 11.07.2016, 18:17 | TomasT
No vzhledem k tomu ze bylo vyse uvedeno ze maly magnet a plastovy kos rovna se napikacu reprak, tak jsem si myslel ze to plati i pro AD, jelikoz ma uplne stejne maly magnet a plastovy kos -))) Oba maji neodymove magnety, oba maji kompozitovou membranu, oba maji velmi podobny zaves. Presto jeden je prasivy a druhy je dobry -)))) Ja si stale myslim ze dobre jsou oba, prinejmensim ze to patri k tomu lepsimu co se da poridit. Vzhledem k tomu ze se to osazuje do aut jako je Rolls Royce ktery ma samozrejme celou techniku od BMW tak uplny srac ten bavoracky reprak nebude. Reprak z Logicu je provedenim citelne horsi nez ten zlutak.
o 11.07.2016, 19:41 | noclue
Tomas: od AD som mal kopec veci, pisal som Ti to do toho druheho vlakna.
konkretneVipera F6 maju plastove kose a su to ciste woofre.

Mal som aj kopu stredov, dokonca este mam scan 5f s umelohmotnym kosom, ale vzdy pri tom trpi aerodynamika okolo magnetu, lebo cely objem pohnuteho vzduchu sa tlaci cez tych par malych skar. je to ako by si mal v aute o 500kg viac, potom sa nemozes cudovat,ze zle pridava aj brzdi... To iste je s menicmi, niektore veci sa vo fyzike okaslat nedaju.

o 11.07.2016, 19:44 | noclue
Mam stredy aj stredobasy s neodymovymi magnetmi, v tomto pripade neo pochopim, nakolko nesluzi len k znizeniu hmotnosti auta, ale aj zlepsuje vlastnosti reproduktoru

foto k příspěvku  od noclue

o 13.07.2016, 16:25 | michal v
Tomáši, a nejde ten "suraaaund" vypnúť? - že by to akože hralo len bežné "stereo" ? ..mám pocit, že niekde v tých ponukách CIC som to zazrel. ..ale neviem naisto.. :-I

"Jinak na vyvedeni analog out se vykasli, vystupy co mas jdou kodovanim zmenit na "nízkourovňové":
Myslim, že v mojom prípade (rádio professional) skôr nie, lebo audio výbavy, ktoré boli v
E81-82-87-90-92-93 (tam sa to rádio používalo) boli buď na báze optiky (L7/individ.), alebo to hralo z bežných repro výstupov ("Hifi" zosilovač). Pri prekódovaní rádia na výbavu Hifi sa len trochu zmení frekv. char + obajví sa náznak nejakého "loudnesu" (zhruba od tretiny dráhy volume točítka je to už rovné). Momentálne to mám nakódované práve na "Hifi výbavu" a výstupy sú "vysokoúrovňové". ..ale možno to tam v kódovaní je niekde skryté - nevylučujem. :-)
Ostatne ak by sa to aj zmenilo na nízko urovňové, mám silný pocit, že cez to výstupné TDA by to išlo tak či tak (a tomu sa chcem vyhnúť rovnako, ako ty digitálnym zosilovačom). ;-)

AD: V ruke som to nemal, ale ak vychádzam čisto z tohoto [ Link ] , tak je ten menič paramtericky horší než jazdený L7 z BMW generácie E (v F-kách sú ešte lepšie), ktorý som kúpil na ebay-i za 49 dolárov. :-/
Porovnanie s Individ-B&O nespravím, lebo tam TS nemám, ale očakávam, že tam by rozdiel v prospech "firemného riešenia" bol ešte väčší. :-(
Od streďáku neviem nájsť nejaké aspoň základné info (ich web odkazuje niekde inde), takže tam nehodnotím, ale odhadujem, že výsledok by bol podobný. :-/ Keď si už chcel silou mocou meniť, tak za mňa by si spravil podstatne lepšie, ak by si tam dal nejaký Scan-Speak, alebo kľudne aj "strednú triedu" ala Peerless / TB / Vifa / Seas / SB. :-/

Ak budeš tie "individual meniče" vyhadzovať - napíš - adoptujem ich! ;-)

TDF8590TH - očakával som presne tento - rovnaký obvod čakám v AUDISON AP 4.9 bit a s veľkou pravedpodobnosťou aj v malých digitáloch Mosconi.. ..také digitálne TDA-čko. :-)

Neviem, či tunajší špecialisti budú súhlasiť, ale ak si už všetko vyhodil a chceš naozaj počuteľne lepší výsledok, tak to nespravíš tým, že na tie miesta dáš iné - drahšie repráky, VYHODÍŠ procesing, a zmeníš zosilovače... :-/ Ak chcš ísť naozaj smerom dopredu a nie len "prestavovať", potrebuješ v prvom rade lepšie vytlmenie vozu, druhak prerobiť "predok" tak, aby bol akusticky lepšie umiestnený = posunúť všetko priestorovo vyššie - to imho spraví omnoho väčší rozdiel, ako tebou plánované zmeny. :-/
Ak by som chcel moje auto zásadne rozhrabať (ako že nechcem), posunul by som výškáče vyššie na predné stĺpiky a do priestoru "štvroca pri spätnom zrkadle" - kde sú výšky momentálne, by som sa snažil narvať nejaký 2-3" stred (kvôli malému možnému objemu asi kalotu). Do dverí potom narvať aspoň o palec väčší reprák (kľudne pod pôvodnú kryciu mriežku) s využitím celého objemu dverí (nie len toho zle vymedzeného medzipriestoru medzi izolačnou penou a dverovou výplňou, ako to žiaľ robí Bmw). Vpredu by tým pádom bolo 3 pásmo (s basom pod sedačkou 4 pásmo), čo je síce overkil, ale k lepšiemu výsledku by to smerovalo s istotou.. ..všetko od nejakých cca 500Hz vyššie by už hralo na výškovej (priestorovo) úrovni uší. ;-)
A bez procesingu ani "ránu" - riešiť náhradu individualu "NEJAKOU výhybkou" je fantasmagória - tam potrebuješ akustické meranie, ekvalizáciu a delay, aby si aspoň čiastočne eliminoval to nesymetrické umiestnenie v ktorom sa ako vodič nachádzaš.
Počul som kedysi dávno podobnú konfiguráciu, ako opisujem hore, s Morelmi a procesingom Alpine, a bolo to "výrazne neserúce" - subjektívne omnoho bližšie ku kvalitnému studio zvuku, ako k nejakému hifi, alebo autohifi.

;-)

Zatiaľ sa mi zdá, že skôr vyhazuješ peniaze, ako ideš dopredu.. ..sorry. :-(

DLS CC-44 - Car&Hifi 3/15
DLS CC-500 - Car&Hifi 1/15
ak chces aspoň orientačne vidieť, ako meria, to čo si tam mal, tak AP4.9 bit v C&H 2/15

Ak nebudeš vedieť tie časáky stiahnuť, tak napíš, pošlem ti.

Pri kúpe referenčných car hifi zosilovačov daj pozor, aby si nekúpil nejakú referenciu, ktorá je plná šitóznych čínskych kondov do 85°C a jej predok je kompletne osadený TL074 ;-) ..lebo takých referencií je žiaľ kopec. :-/ ...tým samozrejme nevravím, že je to v DLS - tam sa (pri starších "referenčných" modeloch) zmohli tuším až na NJM4560-ky.. ..ale na "už relatívne slušne hrajúce" NE5532/5534 za 30 centov kus to už žiaľ nevyšlo! :-))))))
o 13.07.2016, 17:20 | michal v
NOCLUE: " vzdy pri tom trpi aerodynamika okolo magnetu, lebo cely objem pohnuteho vzduchu sa tlaci cez tych par malych skar"
To je logická myšlienka, a je aj jasné, že niečo také sa tam zaiste deje, otázne je ale to, aký vplyv to má na počuteľný/merateľný výsledok, a či rozdiel, ktorý sa nameria, je v intenciách "posluchu v idúcom aute" vôbec relevantný.

Zdá sa, že máš celkom slušný merací systém (viď screeny z Arty v tvojom vlákne), takže si to buď môžeš zmerať, alebo vychádzať napríklad z článkov, ako je tento: [ Link ] , kde síce autor meria niečo trochu iné, ale v princípe veľmi blízke tvojej citovanej myšlienke. Ako vidieť, aj dosť zásadné "privretie" malého stredobasového meniča zozadu spraví na fr. char zmeny do veľkosti 1-1,5dB, na "step-e" ani doznievaní vplyv takejto "mechanickej úpravy" vôbec nevidieť, a čo je z hľadiska počuteľnosti zásadné: NEspraví to žiadny ostrý peak (či už na fr.char, alebo v doznievaní).

Vzduch je jednoducho dosť riedky (vo vode by to bolo iné kafe) a pri takýchto streďáčikoch je to Vd tak malé, že tam neprúdia žiadne masy vzduchu, ako napríklad pri basákoch (násob výchylku (X) pri bežnom posluchu, plochou membrány (Sd)).

Samozrejme, netvrdím, že 1,5dB zvlnenie nebudeme počuť (pri priamom prepínaní zrejme áno), a že to nespraví aj iné efekty (očakával by som nameratelné "šušťanie" okolo ostrých hrán toho koša pri meraní zozadu - to sa ale stratí v ozvučnici) ale v intenciách auta, kde je po prvotnej inštalácii meničov človek rád, že sa horko-ťažko dostal do rozsahu 10dB (+-5) sú "aerodynamicky tvarované zadné časti košov" úplným technickým úletom. :-) ..a samozrejme v žiadnom prípade nie sú dôvodom, aby tu Tomáš vyhodil slušne fungujúci menič (a za X peňazí kúpil vlastne veľmi podobný). :-/

Takže tvoju vetu "je to ako by si mal v aute o 500kg viac, potom sa nemozes cudovat,ze zle pridava aj brzdi" by som v intenciách napísaného upravil na: "je to ako by si mal v aute o 20kg viac, potom sa nemozes cudovat,ze zle pridava aj brzdi".

;-)
o 13.07.2016, 18:33 | kiklop32
Konečně realista :)
o 13.07.2016, 20:00 | TomasT
Je to velmi jednoduche, kdyz se mi to nebude libit, poleti z auta uplne stejne jako ten baworacky. Jednoducha matematika. A vzhledem k tomu ze staricky esprit s uliho pomstou a prachobycejnym pc to prehraje s naprostym prehledem, tak cokoliv trochu slusneho bude lepsi nez ten srac.
o 13.07.2016, 22:22 | CarMedia.cz (P)
TS u AD moc nesedí. Všeobecně známá věc. :-(

Porovnávat OEM měniče BMW s AD M40 (krom BO - BO u BMW jsem neslyšel) mě přijde úplně mimo. Měl jsem v autě M4, M40, MM4 a teď jezdím v e90 s OEM řešením. Plnost, realita a barvitost středu AD oproti OEM řešení u BMW je úplně někde jinde. Taky znám W800 a W800NEO. Troufnu si říci, že s nimi mám zde určitě nejvíce reálných zkušenosti. Také někde jinde, jak OEM řešení u BMW. Ovšem za předpokladu, že jim člověk dá to, co potřebují!


Nebudu zde řešit teoretické žvatlání ohledně proudění vzduchu a další věci, které člověk při běžné instalaci stejně není schopen zaregistrovat. Podstatné jsou dle mého úsudku při volbě zrovna AD a všeobecně při realizaci této instalace tři aspekty. V návaznosti na ně jsem se snažil i TomasT toto řešení vymluvit. (nepovedlo se) :-)

1) instalace W800NEO do malé komory nebude fungovat
2) použití M40NEO jako free-air středu a přesto požadavku co možná nejnižší dělící frekvence je také úplně zcestná myšlenka
3) ztráta procesoringu bude poslední rána k neúspěchu


Osobně i mě toto přijde jako cesta nikam.
o 14.07.2016, 00:34 | TomasT
Bohuzel jsou veci, ktere nelze zmenit. Jedna z nich je auto... U bmw je to postavene tak, ze primarne je to auto, slouzi k preprave a nejake hifi je na spodnich prickach. E-ckove modely maji stredove reproduktory v tapecu, ozvucnice se jim dela pomerne tezce, budu rad kdyz nekdo da nejaky odkaz na nekoho kdo to uz delal. Rad bych se na to podival, poustet se ale do toho nebudu. Basy sice jsou v male ozvucnici, ale ta neni uzavrena, vyuziva se jako ozvucnice i prostor karoserie a funi to do prahu. Delici frekvence je taky na povazenou a pokud se k tomu donutim ( mozna nekdy ) tak si muzu signal v digitalni domene rozdelit a pustit je na jednotlive kanaly a vyzkouset deleni na hodne nizko a nizko. Ale nejdriv ty repraky musi byt usazene, zapojene a to jeste jaksi zdaleka nejsou. AD jsem volil z duvodu ze mi vyhovuji kompozitove tvrde membrany, delaji pohony s neo magnety, jinymi slovy silny pohon a presto se vejde do originalnich umisteni a vyhybku nepouziju firemni protoze si nemyslim ze je to bezpodminecne nutne.

Jit do aktivu je pro mne financne neunosne, tolik to zase nezeru, zaplatitelne dsp neumi baworacky most a ty co jej umi stoji peknou hromadku penez, k tomu adekvatni pocet zesilovacu, neni je kam dat. Umim si to predstavit a umim si predstavit i tu vyslednou cenovku ktera je proste pro mne neakceptovatelna, protoze kilecko by bylo tak za material a myslim ze by to mohly byt i dve kilecka za material, protoze kdyz uz procak co je v cene hrube pres tisic ecek, jaky je k nemu adekvatni zesilovac -)))) Nene, tudy moje cesta nevede. A digitalizovat analogovy signal, ten mrsit v dsp, nasledne z nej delat zase analog - na to nemam koule a vymyka se to memu presvedceni, to ve mne silne evokuje vyhaneni certa dablem... Neco jako vinyl rip 24/96 zvukovkou okolo 3000Kč -)
o 14.07.2016, 19:54 | noclue | Upraveno: 2016-07-14 19:54:39
michal: mozno sa mylim, kazdy musi vediet, co chce dosiahnut

nepresnosti sa "scitavaju" teda cim viac chyb po ceste nastane, tym menej presne je signal preneseny

suhlasim s jirkom vo vsetkych 3 bodoch...

aj ked sa tento rok v DE naskytol zvlastny clovek s uP Z stredom a vyskou napojenymi na radio cez pasivnu vyhybku a scan 18WU v BR detto na radiu...
a s prehladom vyhral na niekolkych zrazoch uplne bez pouzitia procesora, zosikov alebo subwoofra.... to, ze teraz tam ma najtlstejsi Forge, 4x ARC8 a 2xDMA + 2xDMX bez predzosikov a upravenymi zdrojmi je uz ina story....

tolko k potrebe analogovych zosikov a nadradenosti AB triedy :)

o 14.07.2016, 21:51 | TomasT
Nemate nekdo v nejakem akceptovatelnem formatu redukcni krouzky pro 200mm suby? Bohuzel ty co se daji koupit nemuzu pouzit, maji to okruzi nevhodne pro AD.
o 14.07.2016, 23:13 | 1morok
Noclue: ale nie každý môže presunúť sedačku skoro do stredu auta a repro namontovať na ideálne miesta.
Ale, že tie 18wu dokážu hrať tak skvelo aj na rádio je prekvapivý poznatok.
o 17.07.2016, 13:13 | TomasT
Michal - nedalo mne to a v navaznosti na kodovani audia v BWM jsem se dokopal k tomu ze jsem se prekonal a neco malo odmeril... Nasel jsem nejaky stary 1kHz -0,2dB, mrsknul ho na USB a prekodoval CIC na HIFI rezim. Uroven vystupniho signalu byla 20V pp. Nasledne prekodoval na stereo a nameril 26V pp, ovsem signal byl jiz v limitaci. Takze ano, kodovanim na hifi rezim se snizi vystupni uroven, ale ne na hodnotu jakou bychom potrebovali pro nizkourovnove vstupy zesilovacu. Pri kodovani na hifi i pri nastaveni na maximalni hlasitost byl signal bez viditelne limitace. Auto pro mereni na zdroji napeti 14,4V. Predpokladal jsem (mylne) ze nakodovanim na hifi padne uroven na obligatni 2 nebo 4V. Tak treba to nekomu pomuze...
o 17.07.2016, 15:08 | michal v
Tomáši, priznám sa, že aj ja som na to kukol.. ..nemám od toho profi rádia servisku, ani možnosť "kódovať" auto doma, ale vychádzam z datasheetu použitého "koncového" TDA. To (špeciálne určené pre car audio) má dva módy "gainu" - pri "bežnom" je zosilnenie 30dB (ten je nastaveny pri výbave "stereo"), pri prepnutí do druhého je to 16dB (ten sa imho prepne pri nakódovaní hifi výbavy). Podľa popisu je práve tento druhý mód určený na "low noise line output" (citujem datasheet). :-)

Praktické nevýhody sú jasné - jednak je tam úroveň aj pri menšom gaine stále extra vysoká (aj na pomery autohifi), druhak to aj pri tomto móde ide všetko cez TDA-čko, ktoré je skoro s istotou najväčším zdrojom skreslenia v tom autorádiu. :-/

Takže ostávam pri pôvodnom pláne prirobiť tam jednoduchý buferík. ;-)

Ale ďakujem, že si is našiel čas a dal info! :-)

mm
o 27.11.2016, 13:10 | TomasT
Tak jsem zjistil sam ze TS parametry u AudioTechnology opravdu nesedi a to tak, ze zasadne a udavana citlivost je zmerena nevim jak, ale je odhadem tak o 6dB nizsi nez u repraku ktery dava bmw do svych top instalaci individual a bang&olufsen. Trosku mne to zamrzelo, nicmene privedlo mne to na myslenku zabit nekolik much jednou ranou. Jelikoz vemi tezce bojuju s mistem zvazuju prekopat to cele na jeden ctyrkanal, mam mosconi one bez procesingu. Stredy z vyskama jsou jasne ze sezerou dva kanaly, basove 8" subbasy pod sedackou zapojim paralelne, Ty co tam mam maji impedanci 8ohmu, tim se dostanu na 4ohmy a zbyle dva kanaly mosconiho do mustku a riznu je neco nad 100Hz. Stredove repraky ze zadnich dveri bych napajel z CIC agregatu. Tim ze ten reprak ma o dost vyssi citlivost neco malo zahraje.

Je mi jasne ze proti tomu nejde nic zasadniho namitat. Jen bych mel vsetecnou otazku na kterou by mne mohli odpovedet ti, kteri maji zkusenosti. Kdybych pouzil stejny zesilovac, ale s DSp, jelikoz mosconi dela ONE s DSP, je realne diky tomu procesoru zvysit akusticky tlak tech subbasu? Alespon o 3dB. Ciste teoreticky by to mohlo jit, odelat mu hrb okolo 110Hz.

Nema nekdo odzkousene?

o 27.11.2016, 21:40 | TomasT
Nejspis jsem nechtic zalhal, 6dB to nebude, ale na minimalne 3 bych si vsadil...

Ma nekdo realne zkusenosti s ONE DSP ?
o 30.12.2016, 18:52 | TomasT | Upraveno: 2016-12-30 18:58:14
Ackoliv moje zastavba jeste neni zcela definitivni, preci uz jen to "nejak" hraje. Mam nyni moznost bezprostredniho srovnani v mojem starem trojkovem baworaku a tovarniho systemu v o generaci novejsi 7er s namiru sitym orvucenim vcetne DSP procesingu. Je to tak trosku nefer srovnani, efkove baworaky hrajou o dost lepe nez predchozi eckove modely a dalsi nefer je srovnavani 3er a 7er rady, protoze v 7er je delano vse s mnohem vetsi peci a jsou tam pouzite ty absolutne nejlepsi technologie a materialy vcetne nastaveni DSP, protoze za cenu sedmickove limuziny s vrcholnou motorizaci si poridite tech trojek rovnou pět a jeste zbude na nejakou tu vybavu... Tudiz je evidentni ze sedma dostava to nej nej nej vcetne odhlucneni a dalsich vymozenosti, je to proste uplne jiny svet. Proto je srovnavani takovych dvou aut neseriozni a za normalnich okolnosti je jasne jak to musi dopadnout... Dalsim mym velkym handicapem je absence namontovani vsech plastovych krytu a list, ano, mam v pi.i na lehatku a jeste jsem to neslozil uplne, protoze to udelam az na uplny konec, je mi milejsi jezdit bez naslapnych list nez je pripadne znovu sundavat. Tm ale bohuzel dochazi k castecnemu akustickemu zkratu na tech nejnizsich frekvencich, protoze baworacke subbasy funi do prahu a z tech prahu jelikoz tam nejsou ty plasty tak to "krapet" fouka dirama pro upevnovaci nyty. Fouka to jako teda jako ze fest -))) Jinymi slovy, jakmile se to utesni, bude to lepsi protoze se odstrani ten castecny akusticky zkrat. Jiste nemusim rozvadet.

Otazka tedy zni, mel by nekdo zajem ty dva vraky poslechnout? Pokud se nejaky dobrovolnik najde, tak 2.1.2017 u mne v Opave... Podrobnosti pres email. Ackoliv bych to dokazal i sam, je zde sance ze bych mohl byt zaujaty a preferovat ten svuj vrak -)
o  Zpět  o  Nahoru
o
 

Vložit nový příspěvek do fóra


  Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 0.337 sekund.