Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi(forum)

o

Forum > Autohifi > Pomoc se subwoferem

 o Navštíveno 6955x o
o 17.04.2017, 13:29 | TomasT
Potreboval bych si ujasnit nejake fakta ktere si neumim zduvodnit a nedokazu ani relevantne posoudit jejich dopad. Nebo respektive dokazu, ale neco mi nejspis unika...

Koketuju s myslenkou ulevit mym stavajicim dvema 8" mini subwoferum a zvazuju doplneni nejakou 10" nebo 12" variantou. Ty osmicky mi tam samo ze zustanou, ale vykonove jim odlehcim. A ted k tomu, co mne trapi. Predem jsou ihned a definitivne vyloucene vsechny autohifi zrudnosti, reprak musi mit decentni a strizlivy design, moc na vyber neni, alpine, audison, gladen, jl-audio, morel, scan speak a nekolik dalsich.

Potiz je ale v CITLIVOSTI jednotlivych menicu, jelikoz tam jsou uplne bezne rozdily o 6dB s cimz mam obrovsky moralni problem, jelikoz pro dosazeni STEJNEHO akustickeho tlaku o ktery mne jde PREDEVSIM budu potrebovat budto 100W nebo 400W a to je jako ze veeelky rozdil !!!

Muze mi nekdo ze zdejsich matadoru osvetlit v cem jsou ty malo citlive bestie lepsi nez ty citlivejsi ??? Ja to nevim a nemuzu na to prijit...


o 17.04.2017, 13:57 | TomasT
Jeste malickost, jedna se o SQ instalaci, ne o maximalni rachot.

Klidne to tu rozpitvejme, je to neco co mne zajima. To ze maji malou citlivost male menice je mi jasne. Nedival jsem se na frekvencni charakteristiky, ale predpokladam (mozna mylne) ze budou udavat citlivost v realnem pasmu, ne nekde u 600Hz kde neni zadny problem tech 90debilu udelat. To by pak lecos vysvetlovalo...
o 17.04.2017, 16:38 | TomasT
Jako jestli si tu mam povidat sam se sebou, tak to je trochu kontraproduktivni, protoze to nebude mit valnou vypovidaci hodnotu... Tady alespon jedno male mereni, kupodivu se ten SPL z papiru a realne zmereny krapet lisi -) To mereni je pomerne pekne, je tam i udaj kde to dosahlo maximalni vychylku, z cehoz je zrejme ze ten reprak potrebuje i dostatecne krmeni, cca 325W pro uzavrenku a 400W pro basreflex k dosazeni maximalni vychylky membrany coz tak nejak odpovida. Smutne na tom je to, ze kdyby mel citlivost jako na papire, tak by stejny akusticky tlak dosahl pri 160W v uzavrence a 200W v basreflexu, coz by znacne snizpovalo naroky na zesilovac. Ale asi neni vsecko zlato co se blysti -)))

Kdyby mel kdokoliv nejake pekne mereni cehokoliv, sem s tim, podelte se taky... A ted uz odkaz kde to mereni je komplet.

[ Link ]
o 17.04.2017, 22:48 | JA
sou velikonoce....
o 22.04.2017, 12:35 | kiklop32
Tak jsem si to po nějaké době přečetl znova a nějak mi uniká o co vlastně jde
o 22.04.2017, 14:07 | TomasT
Jeden vyrobce udava u repraku citlivost 84dB, druhy u velmi podobneho repraku udava 91dB. Coz je docela podstatny udaj. Tak mne zajima jestli je tech 91dB realnych nebo jen na papire. Protoze ten rozdil je natloik velky ze na jednu stranu budu mit jeste nejakou vykonovou rezervu a na druhou stranu slaby zesilovac.
o 22.04.2017, 14:29 | kiklop32
No a koukas jestli je to uvedeny na 1W a nebo na 2,83V?

Jestli si dobře pamatuju tak 1W při 8ohm = 2.83V. Ale když máš repro 4 nebo 2ohm, tak si přilepší. No a pak taky při jaký frekvenci měří citlivost, to taky umí přilepšit.
o 22.04.2017, 16:28 | TomasT
No prave, ono to udavane spis neni. Ale mam dojem ze se to udava pri tech 2,83V. A ano, tam si jedno ohmovy reprak oproti osmi ohmovemu umi hezky polepsit. Si hraju s primo 124 a pokud se tem udajum da verit tam by mne asi dostacoval... Na pozadovany tlak se dostanu nez problemu a jeste mne zustane dostatecna rezerva. Sice to posrali s tim chromovym vrchlikem ale asi to budu muset vstrebat.
o 23.04.2017, 11:25 | kiklop32
Tak jsou i hnusnější věci, třeba fusion :D.

Ještě máš nějakou otázku? :)
o 23.04.2017, 12:03 | TomasT | Upraveno: 2017-04-23 12:05:06
Jako uz jsem o tom premyslel jestli "konstrukteri" nekterych menicu pouzivali lehke drogy dlouhodobe nebo tvrde drogy kratkodobe, protoze ty vysledky tomu jako ze odpovidaji.

Jako jeste jednu vsetecnou otazku bych mel, co pouzit za reprak do mojeho vraku pro doplneni k mym dvema 8" aby mne vyhovoval po vsech strankach jak zvukove, designem, cenou a hlavne zvukem. Nejde mne ani tak o ty nejnizsi basy, chci uderny, tvrdy kopak.

Takova uplne lehka otazka -))
o 23.04.2017, 12:54 | kiklop32
Možná si to psal, ale co je to za 8" a kde je máš umístěný? Co za pásmo hrajou?
o 23.04.2017, 12:56 | kiklop32
A co je krmí
o 23.04.2017, 13:19 | TomasT | Upraveno: 2017-04-23 13:23:50
600W rms, jsou pod sedackama v origo umisteni a rezu to na 85Hz/24dB. Jsou to osmi ohmove repraky, takze pujdou do serie a k nim do kufru do kombajnu pridam neco co jim pomuze. Je to origo BMW produkce, ale BMW dela audio vybavu ve ctyrech kvalitativnich stupnich a mam tam ty co jim je mozno nejvic nalozit... Origo zesak do nich tlacil 320W, takze tech 600 je jen o fousek (3db) vic.
o 23.04.2017, 13:26 | TomasT
Rezal bych to i kousek vys, ale nemuzu, tim vykonem a jak to funi do kastle tak to trepe prahama, tim ze jim ulevim zabiju nekolik much jednou ranou, nebudu muset zaslepovat diry at se netrepou prahy...
o 23.04.2017, 13:36 | kiklop32 | Upraveno: 2017-04-23 13:37:00
Už si vzpomínám.

No mám něco podobného. V coupé mám v zadních bočnicích 2x 10" v uzavřence, takže přímo za sebou. Používám je od 51 do 80 Hz a v kufru jsem měl jednu 12". Teď připravuju dvě. Ale u tebe bude spíš otázka, že řešení v tom BMW není zrovna moc dobré ( Br do prahů jak popisuješ ). Co takhle ten nesmysl vykopnout a dát dozadu kvalitní woofer? 12W7 a je hotovo.
o 23.04.2017, 14:36 | TomasT | Upraveno: 2017-04-23 14:46:07
Nic vykopavat nebudu... To neni basreflex do prahu, to je zvyseni objemu ozvucnice. Zadny basreflex tam neni. Ono zase to nejluxusnejsi ozvuceni jako ze uplne totalne naho.no nehraje, jen jsou nekteri lidi co maji proste jeste trochu vyssi naroky.

Nad JL jsem uvazoval, jenze si myslim ze bude vyzadovat silnejsi zelezo a pres to nejede vlak. Kdyby se nekde objevila pekna 12W3v3-4 tak bych po ni asi sahnul. Oproti morelakovi primakovi ma o 1,5dB mensi citlivost, coz si myslim ze mi je tak nejak jedno, pri 100W se dostavam na 100Hz na 106dB nebo 107.5 coz je pro mne uz jako ze fakt dost. Jenze morelak je za jine prachy a jeste podle simulace tlaci vic... Bohuzel ma hnusny vrchlik -)))))))))))))))

A ted ta legrace, JL audio ma udavanou citlivost 85dB, Primo 91dB, oba ctyr ohmove. V simulaci se lisi o 1,5dB na 100Hz, na papire o 6dB a v realu kdo vi -) A 6dB je u mne neco co by velmi vyrazne zasahlo do vyberu.
o 23.04.2017, 14:46 | kiklop32
Takže ozvučnice z plastu jo :) no tak jo no.

Jinak co se týče těchto odhadů budu radši mlčet. No ať se ti podaří to postavit
o 23.04.2017, 15:00 | TomasT
Jake odhady??? Simulace podle firemnich udavanych TS jsou odhady?
o 23.04.2017, 17:21 | kiklop32 | Upraveno: 2017-04-23 17:23:51
Ano jsou.

1. o správnosti / způsobu měření se dá poměrně dobře pochybovat
2. tvar bedny, tlumení
3. umístění bedny v autě ( backfire, frontfire sidefire )
4. typ vozu
5. rezonančka vozu
6. vytlumení vozu
7. 100W RMS není jako 100W RMS
8. dobrých 100W RMS pro jeden woofer nemusí být dobrých 100W RMS pro jiný
9. Ještě k citlivosti měřené v 1m od měniče, máš před měničem 1m? To také ovlivní citlivost
10. určitě by se ještě na něco přišlo

No a až todle všechno zohledníš v tvém odhadu tak se stane simulací.
Myslíš, že ta plastovka je dobrá pro ty woofer? 6e by lepší a silnější woofer v kufru tydle nestrčil do kapsy v celém pásmu? Tedy že nebudou mít žádný vliv na finální výstup systému?

Můj názor, nemusíš souhlasit. Aneb lepší overkill než podle odhadu stavět něco co by snad mohlo stačit.
o 23.04.2017, 18:34 | TomasT
Hele, nesouhlasim v mnohem. TS parametry by mely byt od toho aby se pro dany menic dala postavit vhodna ozvucnice a aby se reproduktoru vytvorily vhodne podminky pro provoz. A aby bylo mozno je porovnat mezi sebou...

Typ vozu, jeho rezonance s tim vubec nemaji nic spolecneho, ty uz meris auto, ja porovnavam jak se bude chovat konkretni reprak v konkretni ozvucnici, ty ho uz vidis v aute, tak daleko jeste nejsme, to je jeste kosek cesty. Ja se za odbornika nepovazuju, ale je usmevne tvrdit ze prevedeno do jinych jednotek cituji "100 metru neni jako 100 metru". To je hodne odvazne tvrzeni. Ta citlivost je uplne o necem jinem, podle ni jsem schopny zjistit jak vykonny zesilovac budu potrebovat.

Mne vycitas paralelni razeni reproduktoru a sam nedelas nic jineho ( dva 12" ) jde jen o zvetseni plochy membrany a tim padem ke zvetseni akustickeho tlaku. Je jedno jestli budou dva pod sedakama a jeden vzadu. Neco muze prinest rozdilne impulzni chovani, a nemusi to byt jen negativni prinos, pokud bude okolo rezonancky auta v protifazi, paradoxne to bude prinos.
o 23.04.2017, 20:45 | kiklop32
No asi je to zbytečné, ale stejně

parametry k tomu sice slouží, ale myslíš, že je všichni udávají pravdivě, když si to nemá běžný uživatel šanci přeměřit, ověřit atp.? Jak víš, že neporovnáváš jablka s hruškami? Už vidím jak Fusion, Magnat a podobní to uvádějí dle pravdy a ani u lepších výrobců si nedělám iluze. Protože když už bude někdo podle toho vybírat, no tak napsat lepší parametry je přece lepší, no a při nejhorším se to prostě měřilo jinak.A zachování stálosti parametrů výroby reproduktorů asi taky nebude top.

Ano měřím "už" auto, protože tam to přece bude. To je jako koupit 21" sub, udělat mu bednu jako kráva, protože to v ní hraje nejlépe, ale pak jí vlastně do Peugota 206 nedáš.Ale přece ta 21" je lepší jak 12" tak ho budu vozit na vozejku za sebou :D. To přece nemá logiku ne?

Myslíš si, že třeba 100W RMS z Brax, Luxman, staré Nakamichi atd. je stejné jako 100W z Magnat, Auna a
Fusion? To pak jdu tedy hned prodat svoje věci.

Podle citlivosti subwooferu vybírat zesík jako primární parametr, to nevím - opět 1000x bych volil overkill jak s výkonem tak kvalitou ( zesilovač vs sub )

Určitě ti způsob nevyčítám, obzvlášť když mám to samé že. Spíš se mi moc nezdá, že někdo kdo řeší takové "detaily" ( chápej, že většina kouká jen na výkon / příkon ), tak nechá v autě, kde zjevně chce mít kvalitní muziku subwoofery v plastových bednách, které drnčí při větším výkonu? Nic proti, ale myslím, že to je pro mě větší zvěřina jak rozdíl v citlivosti.
o 23.04.2017, 22:00 | TomasT
No, vzhledem k tomu ze mne zajimaji repraky morelu, jl, audisonu, scanspeaku tak si myslim ze se neprehrabuju v hromadach hnoje, ale spis v te elite.

Ano, 100W je stejnych vsude. To jak to hraje nebo nehraje je vec diametralne jina a NESOUUVISI s vykonem, tecka. Tak jako jeden metr v cesku je zcela naprosto stejny jako jeden metr v amerikansku -) Ani kdyz to tisickrat zopakujes, nezmeni se to -) Jestli si to chces vyzkouset, neni problem. Dones dobrou flasku a nejay ten dobry zesilovac, zbytek obstaram ja. Pustim ti 10W z nejakeho fuj srace a 10W z toho co prineses. Zdroj signalu - cisty sinus. Poznas li 20x za sebou pri slepem testu neomylne kdy hraje ten srac a kdy to co prineses, tak tech lahvi ode mne dostanes 5 -)

Nevim kde sis domyslel ze drnci subwofery v plastovych bednach, ne, ty fakt nedrnci, dokaze to rozvibrovat plasty co jsou na aute VENKU. Asi tak jako tobe ten sub rozkmita podlozku pod spz pokud nebude dokonale prichycena. Napravit to je jednoduche, volume doleva. A opet ses spletl, podle zesilovace ktery mam a nezmenim vybiram repron. V podstate ani jednim z nich bych nemel udelat zasadni chybu.

Jo a o Luxmanovi bych taky mohl neco napsat, ale to by smrdelo chlubenim. Ale jednou jsme jeden hajendovy cd prehravac testovali a nedopadlo to moc dobre pro mr.Luxmana. Ale to uz je straslive davno a skoro zapomenute.
o 23.04.2017, 22:49 | kiklop32
No jo no. Hodně zdaru, snad ti odpoví někdo jiný.
o 24.04.2017, 01:43 | pepe689
20x to dost dobre nejde protoze nevytvoris stejne podminky....laborace bez praxe je to samy jak kdyz si nekdo s prominutim prelesti brko a vecer vypravi jakou mel libovou 20
o 28.04.2017, 17:52 | TomasT
Pepe, je to jinak... Nejdriv musis lestit to brko, a to tak ze hooodne dlouho a az potom si muzes narazit tu libovou dvacitku a bude to mit nejaky smysl. Systemem pokus omyl uz dnes nic nejde, navic je to financne neunosne. Bohuzel vyrobci lzou, ale nekteri ne az tak moc. Ale to je jedno, tady o tom neni moc s kym diskutovat protoze neni metr jako metr -) Sorry, musel jsem -)))

V podstate je vymalovano, reprak je doma a vybral jsem ten, ktery podle tech odhadu co k nim vyrobci poskytujou vymodeloval pro mne nejlepsi vysledek. Akorat ta bouda pro ten desetipalec mu je mala, bude potrebovat o fousek vetsi. Taky uz je na ceste. Pomalu se tesim co se z toho vyklube. Ja tusim ze je to teda lesteni brka, ale nedalo mne to -) Jen tak z legrace jsem spocital plochu membrany toho 12" a tech dvou 10" a vyslo mne nejakych 1118cm. No a plocha membrany 15" je 1134cm. Fyzicky to bude o neco min, protoze jsem se s tim nemazal a pocital to i s kosema, jelikoz pro ten hruby nastrel to staci... Jako mohlo by to byt vazne zajimave...

foto k příspěvku  od TomasT

o 28.04.2017, 18:55 | pepe689
Hm a pak ze Fla$h umřel
o 28.04.2017, 20:06 | DavidCh | Upraveno: 2017-04-28 20:06:55
Ts parametry jsou od toho, aby se znova zmerily :-D je to lepsi. Ty si jako myslis, ze vyrobi 1000 kusu a vsechny maji stejna TSka? Vzdy se to bude lisit a simulacni programy nepocitaj se zmenou teplot kdy ma vzduch jinou hustotu a meni se tim tlak, ale to uz jsou velke detaily a v podstate to nikdy nejde udelat uplne presne. Kiklop32 ti to rekl v bodech dost presne. Jeste tam figuruje cabin gain.

Nakonec to udelas, ono to nejak hrat bude a ty za ty prachy budes spokojenej...
o 28.04.2017, 21:05 | TomasT
Jasne, ale zasadne se menit nebudou. Nehodlam bazirovat na detailech, ani netvrdim ze by to neslo mnohem lepe, asi slo, ale uplne vse je o kompromisech. Cabin gain samozrejme figuruje vsude a to byl i jeden z duvodu proc radsi uzavrenou nez port a vetsi bednu. Pokud mne to bude srat nebo nenaplni ocekavani, pujde z auta bud domu nebo do sveta. Ja jsem uz davno vyrostl z toho aby to bylo uplne presne, je mi jedno jestli ze je to cervenobile nebo ruzovohnede, vetsi dulezitost prikladam tomu aby to hralo v pohode, netahalo to za usi, s prijatelnou hlasitosti, objemem a zaostrenim.

Vic by mne pomohlo kdyby mne nekdo predvedl svuj aparat ktery jako ze fakt hraje, proste neco fakt dobreho. I kdyz hned rikam ze nikam dal uz nejdu, toto je doufam posledni vec, mne to takto uz staci.
o 28.04.2017, 21:14 | kiklop32
To je dobře flashi
o 28.04.2017, 21:34 | TomasT
Dobra, souhlasim, presvedcili jste mne. Souhlasim s tim ze podle simulace nejde vyrobit perfektni bedna ktera sedne na konkretni auto. Souhlasim i s tim, ze merenim se to muze posunout o kus dal. To same i zkusenostma ziskanyma praxi. Nikdy jsem doufam ani netvrdil opak. Ale nepresvedcite mne o tom, ze je to uplne zbytecne, minimalne se s nema da vyvarovat elementarnich chyb. Doufam ze toto uz projde...

Kdyz, tak napiste i neco k tomu vic, ja se rad poucim-)
o  Zpět  o  Nahoru
o
 

Vložit nový příspěvek do fóra


  Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 0.3397 sekund.