Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi(forum)

o

Forum > Autohifi > Ozvučenie Citroen C4

 o Navštíveno 8969x o
o 09.10.2017, 21:57 | Juroo
Ahojte

chcel by som sa poradiť. Staviam si tzv. entry level SQ ozvučenie do auta Citroen C4 Coupe a mám pár otázok, resp. bojujem s pár problémami.

Najprv ale,komponenty mám predné reproduktory Kicx Pro 62N (čítal som mnoho odporúčaní), autorádio Kenwood KDC-X5100BT. Zadné repro je Kicx GFQ 165, no sú významne stíšené/vypnuté aby nekazili zvuk ... predné reproduktory zapojené na dodávané výhybky na rádio, kým nenájdem smer (rádio vie aj 3-way aktív) ...
Dvere sú vytlmené a uzavreté. Tlmil som Alubutylom +/- 1,5mm; vonkajší aj vnútorný plech, cez diery vnútorného plechu som dal dve vrstvy s kombináciou pevnej textilnej pásky, na tom 2cm akustická pena medzi dverami a tapacírom ...

Reproduktory sú na pôvodných sériových miestach, mám rád keď to vyzerá bez zásahu ... teda stredobasy v pôvodných plastových držiakoch (i keď upravených aby tam vôbec vošli) a výšky utopené pod pôvodnými krytmi hrajúce do predného okna (posielam obr. z netu v prílohách aby bol jasný tvar a poloha)...

K jadru veci, reproduktory som rozohrával doma. Zatiaľ čo doma hrali slušne, v aute je to v takejto inštalácií celkom tragédia. Výšok je príliš, stredy zmizli ... Mám už nejaké skúsenosti so stavbami v home-hifi, preto som hodil do NB RoomEQWizard (prip. HolmImpulse) a s mikrofónom išiel merať do auta. Výsledok posielam v prílohe ...

Roztrasenie frekv. charakteristiky je dané meraním s množstvom odrazov/dozvukov. Meranie je z miesta vodiča (mikrofón na hlavovej opierke). Na čo chcem poukázať a spýtať sa, tak je obrovský prepad v oblasti 1-1,5khz, resp. všeobecne je celkovo stredobas akýsi utlmený ... výška je potom značne prezentná (je to bezmála 10dB prevýšenie na 5kHz, a to sú na výhybkách stíšené na -3dB). Prepad frekvenčky nad 10kHz bude pravdepodobne smerovosťou, kedže výšky nehrajú priamo ale cez odraz od skla.

Konečne sa dostávame k otázke :)
Nenapadá niekoho čím je spôsobený ten prepad na 1-1,5khz ? ... predpokladám že má s tým súvis tapacír a repro schované za ním ... tapacír časť reproduktoru prekríva (viď obr. v prílohe), repro je tiež asi 2-3cm zapustené do vnútra ... zvažujem plastové podložky reproduktorov vymeniť za MDF podložky, čo umožní hýbať s polohou repro ... ale ako to prerobiť ?
Mňa len napadá pozrieť nakoľko je presná poloha (stred) reproduktoru voči mriežke v tapacíri ... reproduktor dať čo najbližšie k vonakjšej mriežke a taktiež ho trochu natočiť do priestoru (mriežka je natočená, viď obr.), časť ktorá bude stále prekrývať repro oblepiť nejakým tlmiacim materiálom nech tam nevzniká stojaté vlnenie ... ale či to pomôže a bude to stáť za tú robotu ...

Výšky časom presuniem do A-stĺpikov, len ešte rozmýšlam ako ich zakomponovať ... umiestnenie do pôvodných miest bol skôr výkrik do tmy ... vysokú citlivosť by šlo zraziť odporovým deličom ... alebo zapojením do aktívu zatiaľ len na rádio ...

Čo si o tom myslíte ?
Ďakujem za každú radu.

foto k příspěvku  od Juroo



o 09.10.2017, 21:57 | Juroo

foto k příspěvku  od Juroo

o 09.10.2017, 21:58 | Juroo

foto k příspěvku  od Juroo

o 09.10.2017, 22:04 | kiklop32
Sundej tapec a změř to. A rovnou to dej do aktivu
o 09.10.2017, 22:12 | Juroo
Ahoj, ďakujem za rýchlu odpoveď :)

Napadlo ma to, ale ešte som to nestihol. Neviem či sa cez týždeň k tomu dostanem, ale cez víkend to skúsim pomerať.
o 11.10.2017, 22:46 | Juroo | Upraveno: 2017-10-11 22:46:35
Dnes som to ako tak pomeral ... ale asi som sa uponáhľal. Dvere hrajú trocha inak otvorené a inak zavreté ... teraz som meral dvere otvorené do 45° uhla, mikrofón položený na prednom sedadle, smerovaný pokiaľ možno presne osovo na reproduktor (mikrofón trčal cca 10cm od sedadla, špička mikrofónu cca 30-40cm od reproduktoru).

Meranie "Tapacír" sú nahodené dvere ... meranie "dvere" sú so zhodeným tapacírom a pri merani "vonku" som držal repro úplne vonku z dverí, tzv free-air, cca 15-20cm od mikrofónu

Stále idem cez pasívne výhybky Kicxov(delička cca 4kHz), zapojený bol aj výškač ... preto ten orez nad 5kHz

foto k příspěvku  od Juroo

o 11.10.2017, 23:08 | kiklop32
Z toho je na vině reproduktor, jinak když to chceš měřit, tak na opěrce hlavy a všechny dveře zavřený. Todle bude chtít dost EQ. Výšku stáhni komplet. Dej to do toho aktivu začni si hrát.

Co máš za mikrofon a jak je připojen do notebooku?
o 11.10.2017, 23:28 | Juroo | Upraveno: 2017-10-11 23:29:10
Mikrofón mám taky domorobo ...
[ Link ]
Nevybavím si teraz akú mikrofónnu kapsulu som presne použil, mal som ich na skúšku viacej, pravdepodobne MCE2000 alebo MCE2500 ... predzosilňovač integrovaný v mikrofóne podľa linkwitz lab [ Link ] , OZ s NE5532

Odladil som s tým toto (1+2strana) [ Link ] (text ber s rezervou, ešte mladý a zanietený :D )

Mikrofón by mal byť teda ok. Meriam len s integrovanou zvukovkou v NB. Mám aj externú zvukovku, ale paradoxne mi to funguje najlepšie s tou integrovanou. Akurát doteraz som meral len zvuk bez odrazov (preto tie pekné krivky). To doma dosiahnúť ide, ak je dosť priestoru ... v aute sa to z princípu nedá, rád by som si nechal poradiť ako v aute merať
o 11.10.2017, 23:43 | kiklop32
Vládneš angličtinou?
o 11.10.2017, 23:46 | Juroo | Upraveno: 2017-10-11 23:47:11
Ešte ma napadlo, či nemôže mať na tú oblasť 1khz vplyv aj plastový držiak reproduktoru. Citoren to ma tak debilne, pod držiakom na 16cm repro bol držiak na 13cm repro. Ten druhý držiak musel ísť samozrejme preč, no trocha to ostalo "kostrbaté" po obvode ...

No rozumiem/dorozumiem sa anglicky ;)
o 11.10.2017, 23:51 | kiklop32
V tom případě:
Youtube video:
o 11.10.2017, 23:52 | kiklop32
Youtube video:
o 11.10.2017, 23:53 | kiklop32
Youtube video:
o 12.10.2017, 00:00 | Juroo
Tak mám čo poštudovať, popozerám to a uvidíme čo ďalej. Ďakujem :)
o 12.10.2017, 13:59 | Juroo
Dopozerané ... takže púšťať ružový šum a v reálnom čase merať ... frekvenčku zjednodušiť do RTA, teda rozdeliť na oktávy a hrať sa s EQ ... to by nemal byť problém :)

Čo bolo ale povedané aj v poslednom videu, kompenzujú sa prioritne peaky, teda prevýšenia frekvenčky, prepady sa buď neriešia alebo kompenzujú len minimálne, cca max +3/4dB aby nedochádzalo k skresleniu. Nebolo to povedané, ale predpokladám že to vychádza aj z toho, že každé 3dB znamenajú dvojnásobný výkon zo zosilňovača.
Teda prakticky tu dieru na 1-1,5kHz moc nevyriešim. Škoda ... jedine že by som našiel problém vo dverách ...
o 20.11.2017, 10:31 | Juroo
Ahojte,

pokročil som v ozvučení a znova by som sa rád poradil, tento krát s konkétnym výberom zosilňovača.

Malé zhrnutie, autorádio Kenwood KDC-X5100BT, repro Kicx Pro 62N, zapojené aktívne na rádio ako dvojpásmo (delenie 2,5kHz/12dB). Chcem pridať malý 8palcový sub do kufra (cca 15l, uzavretá bedna, cca 200W). Zvažujem aký zosilňovač / koncepciu zvoliť. Uvažujem dve varianty. Treba spomenúť, že hlasitosť ako taká mi stačí už teraz ... no vadí mi že zvuk vo vyšších hlasitostiach chytá trocha "plechový" zvuk, teda koncák v autorádiu začína skreslovať.

Varianta 1 : Kúpiť štvorkanál, zapojený na stredobasy a subwoofer v mostíku. Výšky by ostali na rádiu (teraz sú o 8dB stiahnuté, po zrovnaní hlasitosti by to mohlo stačiť).
Konkrétne mám v hladáčiku tento [ Link ]

Varianta 2 : Kúpiť päťkanál, teda všetko na zosilňovač ... táto varianta ma napadla len preto, lebo smo narazil na výpredaj konkrétne tohto kusu : [ Link ]
Bojím sa ale toho že na sub je použité Dčko a paradoxne má ešte aj biedny damping faktor.

Uvažujme prosím len s konkrétnymi zosilňovačmi, pretože potrebujem niečo čo je max 50mm vysoké a 190mm široké a zatiaľ som nič iné vhodné a hlavne dostupné nenašiel (v cenovej hladine +/-200€).

Ďakujem
o  Zpět  o  Nahoru
o
 

Vložit nový příspěvek do fóra


  Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 0.3537 sekund.