Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi(forum)

o

Forum > Autohifi > Dojmy ze Sony RSX GS9 a Helix DSP Pro mkII

 o Navštíveno 7033x o
o 23.01.2018, 13:05 | Lokal11
Po delším poslechu obou komponent jsem se rozhodl přinést nějaké představení,postřehy a malého srovnání těchto komponent.



foto k příspěvku  od Lokal11



o 23.01.2018, 13:06 | Lokal11 | Upraveno: 2018-01-23 13:07:39

foto k příspěvku  od Lokal11

o 23.01.2018, 15:04 | Lokal11 | Upraveno: 2018-01-28 19:50:50
Cca tři roky jsem používal jako HU+Proc Alpine Iva D800r+ Pxa H800+ rux.

Po té jsem se rozhodoval jakým Hu dostat zvuk na vyšší úroveň. Dlouhou dobu byla náhrada jasná a to Alpine F1 Status. Ale rozloučení se s možností přehrávání z USB a smíření se s nakupováním originálních cd nebo vytváření vlastních,které však přináší degradaci původního audio souboru se mi nechtělo. Proto jsem začal hledat jinou alternativu a našel. Byla to právě Sony RSX GS9,která se dostala do mého hledáčku. Po přečtení mnoha zahraničních for sem se pro ní nakonec rozhodl. Zavolal jsem tedy do Carmedia a radio zakoupil. Stal jsme se tedy prvním kdo jsi toto radio v Čr zakoupil.

Co tedy Sonka vlastně umí a jakou má výbavu:

Radio nemá cd mechaniku tudíž se musíte rozloučit s cd plackami,což mi vůbec nevadilo konečně mám v autě čisto :)

Radio má 2 USB jedno na čelním panelu a jedno ze zadu na kabelu ,jack,BT streaming a Micro USB s nativní podporou DSD.

Radio přes usb přehrává veškeré formáty včetně Flac,Wav,DSD (které ovšem převede na PCM,nativní DSD jde pouze přes přední micro USB port)

Hlavní předností toho radia je přehrávání bezztrátového HI-RES audia.
Na ten má velice slušnou výbavu a to DAC chip ESS Sabre 9018S,výborný generátor hodinových impulzu,který má na starosti Jitter. Operační zesilovače MUSES atd.

Radio je také vybaveno optickým výstupem s možností 48khz nebo 96khz (víc optický kabel není schopen přenést)
Nativní DSD a 192khz/24bit je možno přehrávat pouze přes analog. RCA po přepnutí na optický výstup je vše převedeno na PCM 96khz/48khz záleží co zvolíte.

Já jsem se k testu Nativního DSD přes RCA ještě nedostal. Nejspíš se dostanu až na jaře. Takže zatím jedu jen skrz optiku.

Sony udělalo radiu velmi netradiční design ve formě Home audia. Někomu se nemusí líbit ani hodit do instalace. Mě se v celku líbí.
Jsou na něm 4 ovládací podsvětlená tlačítka Power,Play/BT on a přeskakování skladeb/ALB. Vše ostatní jako je nastavení display,bt,podsvětlení,optika atd se dělá přes Dálkový ovladač,který je součástí balení.
Sony má malý display na kterém máte pouze název skladby po přepnutí lze zvolit čas přehrávání nebo informace v jaké kvalitě se soubor přehrává.

Sony vymyslelo k radiu aplikaci pro kompletní ovládání přes BT rozhraní a to Sony Music Center,která běží jak na IOS tak Android.
Na apku jsem jsi zvykl opravu velmi rychle krásně se přes ni vyhledávají skladby a ovládá radio je to velmi příjemné řešení. Po prvotním spárování se Radio připojí automaticky a telefon rovnou nabídne spuštěni aplikace. Načítání Muziky od zapnutí radia trvá cca 10 sekund a to mám 64gb disk plný muziky.
V přiložených fotkách je ukázáno prostředí aplikace.
Radio by se dalo i schovat a ovládat tabletem zabudovaným do palubní desky.
Dále je možný stream přes BT tady radio nabízí 3 Kodeky. Klasický SBC s přenosem 345/kbps na přehrávání MP3 skrz spotify plně stačí. Dále AAC pro Apple a LDAC vytvořený přímo od Sony s rychlosti 990 kbps.

Já zkoušel stream přes aplikaci TIDAL,která umožňuje při zaplacení 359 Kč na měsíc přístup k streamu audia v cd kvalitě (1411kbps/16bit) a musím říct,že kvalita byla znát ale náročnost na internetová data také:) bohužel nemám Sony telefon s podporou LDAC abych zkusil jejich kodek,který by měl být proti Iphone o dost lepší. Musím říct,že i při přehrávání ze Spotify není zvuk neposlouchatelný.

Tak teď ke zvuku :)
Prvotní testování proběhlo na PXA H800 výměnou za Alpine D800r. A musím říct,že hned prvním poslechu první skladby jsem slyšel to co na Alpině ani nebylo. Zvuk se mnohem rozjasnil,zvětšil se prostor ,zlepšily se ostrá Ska,která byla při alpině přes USB na denním pořádku. 4 měsíce jsem jezdil s touto kombinaci a na všem se Sony chovala o dost lépe než Alpine.Testoval jsem i DSD a hi-res přes rca ale Alpine nemá tak dobré převodníky AD/DA a ani převod kdy radio vyšle analog signál,který procesor převede do optiky a následně vyšle analog zesilovačům není dobrá varianta.Takže bohužel byl zvuk o dost horší než při použití optiky,úplně se přes rca vytratila dynamika. Bohužel pxa H800 nepodporuje více než 48khz/24bit. Takže Hi-res po optice se nekonal. Začal jsem tedy koukat po novém DSP. Problém je to ,že Sony má v sobě lepší elektroniku než všechny DSP co jsou na trhu. Tak jsem se vrhl na zahraniční forum co za DSP používají oni a bylo jasno,že další DSP bude od Audiotec Fisher a sice Helix DSP pro mk II,který skrz optiku umí 96/khz a má i výborné AD/DA převodníky od firmy AKM.

Musím říct,že jsem se trošku bál a byl to risk, protože jsem si nikde ani Sonku ani Helixe nemohl poslechnout. Cena obou komponent není zrovna nízká.

Tak jsem DSP +základní ovladač hlasitosti DSP objednal opět od Carmedia.

Po výměně za Pxa H800 a prvnímu poslechnutí bez jakéhokoli nastavení mi spadla čelist. Zvuk byl neuvěřitelně věrný a precizní. Neměl jsem moc času na ladění protože jsem druhý den odjížděl do Rakouska na soutěž EMMA tak jsem provedl základní ladění dle ucha. Musím říct,že Helix má mnohem lepší možnost nastavení než Alpine. Například hlasitost o 0,25 DB nebo dělící frekvence,která je v nízkých pásmech po 1Hz ve vyšších po 20 atd. I TCR jde po menších krocích než v případě alpine. Jen nastavení se dá dělat pouze skrz NTB. Helix nemá rux jako v případě Alpiny. Po chvíli mi to ale bylo zcela jedno. Aspoň se v tom pořád nehrabu jako v případě alpiny :)

Na soutěží v Rakousku jsem obsadil hned první místo. a od té doby jsem to posunul zase o kus dál a na jaře se chystám na měření RTA.

Ale zpět ke zvuku
Ten je oproti sestavě Alpine na mnohem vyšší úrovni.
Alpine byla taková ploší nešlo u ní jasně vše lokalizovat. Zase byla trošku přibarvená což dělalo alpinu vždy alpinou. Ale helix jde cestou věrnosti. Je na něm jasně vše lokalizovatelné. obrovský prostor, perfektní dynamika, Veškeré nástroje jsou podávány s věrností a charakterem jaký mají.Zmizela všechna nepříjemná ska,která mě u alpiny fakt vadila.

Vrhnul jsem se tedy k testování Hi-Res a DSD nahrávek na 96khz po optice.

Testoval jsem různé interprety například Dire Straits,Eagles,Rebeca, Několik cd od Stockfish records atd.

A musím jednoznačně říct,že rozdíl oproti 44khz/16 je obrovský. V nahrávkách je velké množství informací navíc. Nástroje jsou věrnější hlasy interpretů mnohem přirozenější. u frekvencí 2-10khz je vše mnohem lépe prolnuté. Je to jako rozdíl Flacu vs Mp3. Nutno zmínit,že dsd soubory mají velikost okolo 300mb jedna nahrávka.

kdo pojede letos na Relax Meeting do Heřmanova městce bude moc poslechnout a posoudit sám určitě tam budu :)

Na jaře ještě natáhnu nové rca a vyzkouším zvuk skrz analog a nativní DSD.

Pro dnešek to ale bude asi všechno,kdyby někoho zajímalo něco rád mu odpovím.

Ale v klidu mohu tuto kombinace doporučit všem co by chtěli mít ve svém voze opravdu prvotřídní audio. I když za nemalou pořizovací cenu. Ale HU+proc je nejdůležitější součástí systému. Právě ty posílají veškeré informace dál. Samozřejmě k nim musí být adekvátní zbytek sestavy jako jsou měniče a zesilovače. O kabelech atd ani nemluvě. Každá instalace je přeci tak dobrá jako její nejslabší článek:)

Snad jsem tímto článkem někomu pomohl třeba při rozhodování kam jít dál. Nebo jsem ho obral o jeho čas :D to už nechám na Vás.
o 23.01.2018, 15:05 | Lokal11
Velikost Helixe proti Alpine

foto k příspěvku  od Lokal11

o 23.01.2018, 15:06 | Lokal11

foto k příspěvku  od Lokal11

o 23.01.2018, 15:06 | Lokal11
Samotné radio

foto k příspěvku  od Lokal11

o 23.01.2018, 15:06 | Lokal11

foto k příspěvku  od Lokal11

o 23.01.2018, 15:07 | Lokal11

foto k příspěvku  od Lokal11

o 23.01.2018, 15:07 | Lokal11

foto k příspěvku  od Lokal11

o 23.01.2018, 15:08 | Lokal11 | Upraveno: 2018-01-23 15:12:18
Základní menu po připojení k telefonu

foto k příspěvku  od Lokal11

o 23.01.2018, 15:13 | Lokal11
Složky po zvolení USB1,USB2 atd.

foto k příspěvku  od Lokal11

o 23.01.2018, 15:14 | Lokal11
A právě přehrávaný soubor

foto k příspěvku  od Lokal11

o 23.01.2018, 15:25 | Lokal11
celá instalace zde: [ Link ] -
o 23.01.2018, 15:26 | Davados
Hezký počtení.Na Alze je teď Sony v zajímavý slevě
o 23.01.2018, 15:38 | Lokal11
Jojo koukal jsem na to :) já jí kupoval o dost dráž :) ale pořád i tato cena pro spoustu lidí dnes bude dost vysoká. Ale rozhodně to za ty prachy stojí.
o 23.01.2018, 19:40 | TommyDS
Super citanie :) tiez zvazujem novu install a chcem ist digital ...ale este si pockam na chutovky, ktore sa blizia na trh, napriklad:
- RS Audio RS DSP 8 (integrovany HD player a 8kanalovy procak, ovladanie cez app) [ Link ]
- Zapco HDSP-Z8 V Pro az HDSP-Z16 V Pro (opar integrovany HiRes player a 8/12/16kanalovy procak) [ Link ]
o 23.01.2018, 20:28 | Lokal11
To Zapco vypadá hodně zajímavě má pěkné parametry. sice cena je dost vysoká ale je to fajn řešení pro ty co už třeba nemohou nebo nechtějí měnit jednotky v nových autech.
o 23.01.2018, 20:34 | TommyDS
Lokal11: cena zatial nie je oficialne zverejnena ...
o 23.01.2018, 20:53 | Harryp
Pěkné komponenty, pěkná instalace, pěkně sepsané. Čest takové práci! :-)
o 27.01.2018, 11:29 | Lokal11
To: Tommy v italském shopu se mluví něco o 2000EUR osobně nepředpokládám,že to bude levnější.

Díky Harry
o 27.01.2018, 12:30 | petis
Parádní test. Jestli se ukážu na relaxu velice rád si tvuj aparát poslechnu.
o 30.01.2018, 11:23 | Toxxx
Lokal11: Konečne zaujímavé veci na AHC :) Inštalácia ako vždy pekná :) Na Relax sa chystám takže to poriadne nalaď lebo tu už sa chyby neodpúšťajú :) Som veľmi zvedavý na túto kombináciu. "Dva palce hore" :)
o 31.01.2018, 03:05 | Lokal11
Díky Péťo,mám v plánu odjet všechny IASCY co budou. Tak snad se na některá z nich potkáme a dáme řeč. Taky chci poslechnout tvé měniče,ještě na to bohužel nebyla příležitost.

Stano díky :) ještě to nekončí chystám ještě nějaké tlumení navíc,pak natáhnout signály a budou další testy a měření.Optiku už nechám tak jak je bez měření asi. A RCA zkusím i s RTA křivkou. Chyby budou vždy :P však to znáš každému se líbí něco jiného :)
o 17.02.2018, 09:29 | elektron
Vyhodou helix dsp je aj to ze donho posles krivku RTA z REW (Room eq wizard) a sam si nastavi EQ, skusali ste uz? Resp. aky sw pouzivate na ladenie RTA s helixom?
o 02.04.2018, 22:38 | Lokal11
To elektron : ještě jsem se do RTA nepustil. Čekám na teplo :) Jinak mám Rew a Holm. Jinak by se mel dat pouzit na RTA i primo helix. Zatím jsem nic nezkoušel a to,že tam jde dát křivka z REW je pro mě novinka,zkoušel jsi to už?
o  Zpět  o  Nahoru
o
 

Vložit nový příspěvek do fóra


  Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 0.3246 sekund.