
Navštíveno 1397x

zdravim, topime doma plynem a zda se me ze mam abnormalni spotbu plynu....za tri dny jsem spotrreboval 16 kubiku plynu a zda se me to na byt o velikosti 55m2 docela dost, s kotlem jsem nemanipuloval a teploty venku byli stejne.vytapim a jen ohrejvam vodu.ohrev vody jsem schvalne vypnu na ty tri dny...topim tak ze vytapeni mam nastavene aby to topilo od 6rana do 11 dopoledne a od jedenaci dopoledne do 16:30 navecir je nastaven usporny rezim od 16:30 do 00:00 se zase topi a porad takhle dokola...zda se me to nejak divne...jinak paltova okna nikde netahne dvere utesnene....nevim co s tim...diky za rady

23.02.2012, 20:32 |
Only_One | Upraveno: 2012-02-23 20:34:05
tak jeste sem hod stáří a typ kotle, jestli děláš pravidelné revize a jestli si měříš postřebu průběžně. Kolik bys měl mít obvykle spotřebu

23.02.2012, 22:57 |
Olda Já mám od listopadu spáleno 400 kubíků.. Záleží taky na kolik topíš žejo.. já tu udržuji 15°. Pracuji na 2 směny a když mám ranní, tak si ještě přitápím dřevem. Na odpol to nemá smysl ráno zatápět dřeven, takže jede jen plyn. Vytápím 5 místností a kotel mám vailant.
RD 110m2 podl.pl., ohřev vody, vaření, topení - v létě máme okolo 30m3/měsíc a v zimě 90-120m3/měsíc. Teplota pořád 21-22°C. (podlahovka).
Taky by mě zajímalo kolik jsi měl dřív...
Když jsme se nastěhovali v zimě do předchozího baráku (starého) měli jsme i 20m3 za den.
Hmmm, to máme cirka 6,5 kW, 5+8 hod otopu, nepíšeš jakou máš útlumovou a jakou komfortní prostorovou teplotu, ani jaký kotel máš, to pak těžko radit...
Jinak velmi hrubě když v komfortním režimu pojede kotel z těch 13ti dejme tomu 9 hodin a v tom útlumu z 9ti delte tomu 4 hodiny, a to středním výkonem kol 6kW, tak to máš denně cirka 7 m3 plynu, t.j. 16 m3 za 3 dny mi tedy osobně nepřichází nijak extra moc....

24.02.2012, 08:49 |
kuja | Upraveno: 2012-02-24 08:49:53
Ja mam 2+1,59m2 a historickej kotel Junkers 20kw.Topeni probiha od 5-9 a 16-22 na 21st zbytek dne na 18st a mam prumernou spotrebu i s varenim cca 70m3/mesic.
Se taky vetřu s dotazem. Bydlíme v 50let starý nezateplený zděný bytovce v přízemí, 2plus1, ve sklepě cca 20let starej kotel. V bytě máme ještě ten historickej termostat, kde lze jenom zvolit teplotu a noční režím. Topení jsou plechový bez termohlavic.
24h denně máme nastaveno 17C, je lepší třeba v 7ráno topení ztlumit ještě na míň a při příchodu z práce v cca 17h termostat zase nastavit na 17C? A nebo by byla úspora neznatelná?
Sice termostat ukazuje 17, ale pocitově je tam tak 19-20. Teploměr nemám, tak nemůžu změřit :D
Jakýkoli větší rozdíl mezi útlumovou a komfortní teplotou než 6 stupňů je následně energiticky více náročný a dražší. Nechat stavbu opakovaně vystydnout a zase natápět je jak diskomfortem, tak zejména spotřebou energie to nejhorší co může být.
Přesně jako Radek. Mám doma krb s teplovodním výměníkem a plynovej kotel. Ale jakmile se přetane topit dřevem a padne teplota pod 19°tak to pak moc dlouho trvá než se to ohřeje celé. Takže v době nepřítomnoti temperuje plyn.
Ale je pravda že my topíme 24° :-) a proto sem to předlělal na dřevo. Ale zase bylo doma 24°C i když venku bylo - 27 :-D a pohoda jazz :-D Spotřeba zatím to vypadá že to bude stát 10m3 dřeva a za rok cca 300-400m3 plynu. Takže pohoda a možná dáme napřesrok 25°C :-D
ok, díky, takže pokud zltumím třeba ze 17 na 14-15 tak žádný problém :).
Pokud máš denní-komfortní teplotu 17, pak úzlumovou můžeš mít někde u rozumných 14ti.... nicméně v tomto spádu a režimu hazarduješ se stavbou jako celkem, protože se tím "netopením" blížíš k rosným bodům stavební konstrukce a prakticky neprovozuješ žádnou akumulaci tepla. Je to spíše teplota pro udržování neobydleného objektu, protože topit na takhle malou teplotu tam, kde se ale zároveň aktivně pohybuješ, produkuješ teplo vařením, používáním teplé vody a podobně není z hlediska potřeb stavby moc ideální...
Obecně platí, že +1°C = +6% ke spotřebě energie na topení...
to nastavování teploty platí předpokládám i pro kondenzační kotle že?
radek.613: Ono v reálu teplota bude minimálně o 2C vyšší. Takže ze skutečných 19-20C bych to ztlumoval na 17C. Termostat nejspíš ukazuje míň. Budu muset koupit teploměr,abych to změřil.
Řešíme teplotu v prostoru, takže platí pro jakýkoli topný zdroj, od teplárny, přes dřevo, obilí, uhlí, plyn, elektriku až po palivový článek.... :)
No já sem myslel to "úspornost" at mi kotel nejede třeba zbytečně silně atd, nebo zas at zbytečne neohřívá, když by takovou teplotu držet nemusel.
Kondenzační kotel, stejně jako každý klasický plynový závěsný kotel, funguje regulačně, pokud nemá žádnou externí regulaci, na základě teploty vody, která se do něj vrací ze systému. Strategie vytápění obecně velí, že začne-li se zmenšovat diference mezi výstupní a vratnou vodu, "jdu" s výkonem dolů, trvá-li ten stav dál, "vypínám". Je to fyzika - když se mi ze systému začíná vracet voda o teplotě blízké té, kterou do něj posílám, logicky mi otopná plocha, potažmo objekt teplo nepřijímá, a můžu tedy snížit výkon, nebo vypnout. To se děje automaticky. Pokud máš nadřazenou regulaci - prostorový přístroj který umí ovlivnit výkon kotle, nebo máš k tomu kondenzáku dokonce ekvitermu, pak krom toho způsobu co jsem popsal ještě vstupuje do hry sledování časů nátopu a chladnutí prostoru a na základě toho korigování výkonu hořáku tak, aby byl prostor vytopen v efektivně krátkém čase, bez potřeby enormního vkladu spotřebované energie. V tomto případě je naopak nežádoucí "mechanicky" na kotli nastavovat provozní "termostat" příliš nízko, protože se může stát, že objekt bude potřebovat více teplou vodu, než je na něm nastaveno, z prostoru bude trvat požadavek na vytápění, to se nebude dařit, protože kotel budu vypínat moc brzo a ve výsledku furt jenom zap-vyp-zap-vyp-zap-vyp celý den, spotřebuje moře plynu nanic a teplo stejně neudělá.
Mam taky ten dojem, ze je to rozhozeny a kotel "cykluje"