Navštíveno 7903x
14.05.2019, 06:29 |
LiborFab.. | Upraveno: 2019-05-14 08:30:43
Pánové zdravím,
máte nějaké osobní zkušenosti jaký zvolit aby vyrostl co možná nejrychleji? Nějaké rady,tipy z praxe. Díky.
Zatím vede jilm sibiřský,ale mám to jen načtené. Chtěl bych zda někdo má přímo něco vyzkoušeného.
14.05.2019, 06:47 |
xSam | Upraveno: 2019-05-14 09:04:38
Na živej plot je dobrá bobkovišeň. Přírustek má cca 40cm za rok a je stálezelená a hustá.
Souhlas s xSamem. Jako alternativa ještě ptačí zob. také velké přírůstky, ale je samo sebou opadavý. Ale zase je za pakatel.
ptačí zob je pro člověka toxický. Dospělý asi nebude ujídat, ale děcka jsou zvědavé. Já jsem šel do habru. Není sice stálezelený, ale suché listy zůstávají.
Cypřišovec Leylandův, vyroste rychle, ale v rychlosti pokračuje, takže to chce ho pravidelně udržovat. Udávaných 80-120cm/rok není daleko od pravdy.
crestik: ne přímo na tebe, ale na ty, kdo toto řeší: máš obavy o své děti? kolik jim je roků? V naší ulici, která spojuje de facto horní a dolní konec, jsou na obou koncích školy. Nahoře je ZDŠ a dole je škola mateřská + jesle. Denně projdou ulicí desítky žáků/dětí. Hromada živých plotů je z ptačího zobu, buxusu, dřiš´tálů, ale i tisu. Bydlím zde 20 let a nepamatuji, že by se řešil jeden jediný případ újmy na zdraví :-) Ad jedovaté rostliny - má-li někdo z rodičů menších dětí zahradu, nechť ji raději vyasfaltuje a pokud ještě ne, tak nechť ji ani nezakládá. Naprostá většina běžných zahradních rostlin je totiž jedovatá :-) Možná by stačilo jen méně paranoie...Děcka nikdy dnes neumřou na otravu ptačím zobem, ale na lSD či kokain. Nebo chlast.
15.05.2019, 12:05 |
KFL | Upraveno: 2019-05-15 14:12:11
Jaká půda? Kde to bude? (lokalita - hory, Polabí apod.). Kolik údržby tomu chceš dát? Jak voda? Sucho, vlhko, stín, slunce, světová strana?
Na jilm se vykašli, trpí na spoustu chorob. Osvědčená dřevina je habr, do požadované výšky (170-180 cm) a šířky vyroste během 4 let, a to i z 30 cm sazenic (vlastní zkušenost).
Bobkovišně namrzají a nemají rády mrazové kotliny.
Ptačí zob není špatnej, ale záleží na druhu (stálezelenej, opadavej).
Jedovatost nebo nejedlost neřeš. Na zahradě je většina věcí nejedlejch (včetně bobkovišní).
Jehličnany (túje, cypřiše, smrky atd.) do živýho plotu nepatřej. Pokud nejsi hajnej u roubenky bez mozku, anebo nebydlíš na hřbitově.
KFL: Tak se s dovolením přifařím :-D Střední hory - 700m nad mořem, "živý" plot kolem zahrady - louky, terén v mírném svahu, spíš slunce, světová strana západní. Balistická ochrana proti proběhu/proskoku srnčím či divokovepřovým nepožadována, ba naopak, nemělo by jim to "ublížit", když to třeba kvůli debilním myslivcům vezmou k lesu přes nás jako směr poslední záchrany. Voda rozumně, nerad bych to chodil zalejvat, to fakt ne :-D Údržba rychlým a efektivním řezem/střihem = snadná, udržitelnost dejme tomu 1,5m výšky, celoroční zelenost bonus, neodrůstání od země do silného kmenu, aby za deset let začínalo listí až půl metru nad zemí. Není to moderní satelit, stříhání na úrovni dokonalých geometrických tvarů či řešení keců sousedů kvůli přečuhujícím větvičkám či broukům taktéž nepožadováno. Taky habr? Nebo něco schopnějšího/jiného? Díky
15.05.2019, 17:15 |
KFL | Upraveno: 2019-05-15 19:19:11
radek: Podle popisu hledáš spíš rozvolněnej plot než geometrickej a formálně udržovanej (tvarovaný habry, ptačí zoby, buxus, tis apod.).
Pokud nepotřebuješ neprůstřelnej plot, vyhni se dřišťálu a hlohyni, protože ty tě trnama strhou z motorky či traktoru a neproleze skrz to vůbec nic. Manipulace nutná v ocelovejch rukavicích.
No a co tam teda dát.. Rozvolněnejch a domácích keřů je tuna. Pokud se o to nechceš nijak zvlášť starat, je třeba volit odolný rostliny, který snesou slunce, vítr, mráz a obecně "sraní" na ně :). A těch je spousta. Je potřeba říct, že každej plot je třeba trochu stříhat. Nicméně pokud jde jen o 1-2x ročně hrubý sestřih, můžeš použít např.: habr, buk, kalinu, tavolu, tavolník, šeřík, komuli, lísku, zlatici nebo svídu. To je takovej standard. Dá se koupit i zakrslá vrba, ale ta se hůř kontroluje, protože je to živelná mrcha :).
Volně rostoucí ploty je lepší kombinovat, abys neměl jednolitou a nudnou masu jedný rostliny. A můžeš buďto barvy (tavola zlatá vs červená/buk červený a normální - na střídačku), anebo i tvary, který pak "přičísneš" tak, aby to ladilo.
Ve finále můžeš do volně rostoucího plotu dát i habr nebo buk, ale je potřeba počítat s tím, že oboje je v základu strom, kterej ve svý přirozenosti bude hnát nahoru a pokud bude zavětvenej odspoda, bude tvořit v podstatě korunu od země. Střihem mu dáš tvar a přidržíš ho, ale kdybys ho nechal bez kontroly, nebude to nic moc.
Roste rychle - tavola kalinolistá, vajgélie, líska, šeřík, habr, komule. A když říkám rychle, tak třeba 40 cm za rok a víc.
Paradoxně platí, že čím víc stříháš, tím rychlejc keř roste :). Habry se stříhaj 2x ročně (červen/září), zbytek můžeš krosit podle času, ideál jaro a pak konec léta. Typicka ta tavola kalinolistá je hrozná hydra - když koupíš dobrý kusy (není drahá), udělá za rok klidně 80 čísel a když jí budeš stříhat, dá klidně i metrový výhony každej rok. Totéž komule.
Výhode výše uvedenejch dřevin je, že stojej pár korun (typicky habr seženeš za 18 Kč/ks), vysázíš je za chvíli a když jim uděláš trochu prostor k životu (tj. odstraníš typicky trávu kolem nich) a staráš se o ně první měsíc, tak se ti odvděčí bohatě :).
EDIT: Jo a pokud jde o výšku, všechno je vyšší než 150 cm, takže se střihu tak jako tak nevyhneš. A kdybys jo nechtěl tohle řešit, tak můžeš vzít jeden z menších tavolníků, ty mají kultivary, co se drží kolem týhle vejšky. Ale chvíli jim trvá, než se tam vysoukají (3-4 roky).
Kdyby ještě nějaký dotazy, jsem na mailu.
15.05.2019, 17:27 |
KFL Ještě poslední věc dodám - počítej, že šířka takovýho volnýho plotu může být klidně 1-2,5 metru, co ti zmizí z pozemku jako užitná plocha. Stříhaný habry kolem sebe (od kmenu) aspoň 50 cm na každou stranu (pokud se bavíme o řadě, tak vpředu a vzadu; do stran samozřejmě ne, tam keře navazujou), aby ses kolem nich dostal s nůžkama.
Nevím, kolik místa a jak dlouhý to budeš mít, jen abys s tím počítal.
Jinak sázení do řady či trojsponu podle typu a velikosti dřeviny: 2-4 ks na metr :).
Super, to je hromada info, že to musím přelouskat několikrát, si k tomu sednu :) Díky moc, mailnu kdyžtak nápady/korekce. Šířka volného plotu ničemu vadit nebude, jestli z těch 1900m2 něco ubere plot či ne, je opravdu nepodstatné :-D
Super díky moc za tipy. Nastuduji to.
KFL Jde mi o zahradu kolem domu, 264 m n. m. :))
Jde o chalupu,ježdění jednou za týden na víkend. To píší z důvodu toho času jak tam budeme trávit. Světová strana jihozápad. Ostatní nevím,budeme terče kupovat.
Budeme teprve kupovat,takže ostatní detaily zatím neznám. Teď je tam jen plot,tak sem chtěl něco kouzelného co vyroste přes noc :))
16.05.2019, 07:17 |
KFL Libor: Jestli je to chalupa, tak neřeš a vysázej habry. Dvakrát za rok je střihneš a nemusíš řešit nic. Pořizovací náklady minimální, efekt a užitek maximální.
KFL: Habry super, ale teda 170cm za 4 roky mi to teda nedalo.
20.05.2019, 11:47 |
KFL tommas: No vidis, mne jo. Bez hnojeni, jen s obcasnou zalivkou a pravidelnym strihem :). Naopak jsem je po sesti letech krotil z 220 cm na 170 :).
V té navážce co tam mám se jim moc nedaří:-))) ale už jsem jim natáhl zavlažovací hadice, tak to snad to teď povyroste.