
Navštíveno 3208x


22.08.2013, 09:05 |
AR Vím je to tu už po milionté ;) a dotaz asi přímo na radka.
Včera jsme byli získávat další info ohledně domku, nadiktovat co a jak chceme aby jsme dostali kalkulaci a přišlo i na řeč ohledně vytápění.
Bude se jednat o montovanou dřevostavbu, užitná plocha cca 90m2 dodavatel buď ELK či HassFertigbau, skladba stěn podobná, dům v kategorii NED
Zatím projednáno s ELK a tam jsou následující možnosti:
1. V základu je topení z el. přímotopů co je započítáno v ceně (cca 50tis)
2. Nebo teplovodní s el. kotlem
3. A nebo teplovodní s plynovým kondenzačním kotlem (cca 150-160tis)
Podle tabulek kde měli propočteny náklady na roční provoz to s přímotopy vypadalo nákladově na cca 20tis a plynovým kondenzačním kotlem cca 12tis. Ročně tedy úspora na plynu cca 8tis což není málo ale návratnost by byla cca 13 let v porovnání s přímotopy.
Nyní mají ale akci a nabízejí plynové topení zdarma, což by znamenalo návratnost hned a úspornější topení od začátku.
Teplovodní topení s el. kotlem jsem osobně zavrhnul hned a totéž radil i prodejce, teď si přesně nepamatuji kolik bylo v tabulce ale cca 25-30tis/rok
Jinak je v plánu umístit do domu krbová kamna/vožku a vytápět dům tímto. Zatím nemáme propočteno, ale podle zkušeností prodejce ten krb dům protopí bez problému.
Osobně bych se chtěl zbavit čehokoliv na stěnách v pokojích a proto se mi moc nelíbí řešení s přímotopy a tak jsem začal zvažovat dvě možnosti. Buď přímotopy nahradit el.podlahovkou která má pro každou místnost separátní ovládání s vlastním termostatem a nebo dům vybavit rekuperací což by mohlo být vhodné s kombinací s krbem. Tady čekám na kalkulace kolik by byly náklady. U jiných variant domů byla rekuperace za cca 250tis ale byla doplněna o dohřev a ochlazování, takže počítám že když toto nebude cena klesne. A ještě prodejce navrhl že v případě např. el. podlahovky by šla ta jejich akce aplikovat i na toto topení.
Takže rady zkušenějších co zvolit jako vhodné vytápění?
Já bych šel do kombinace teplovodního(podlahového) vytápění s plynovým kondenzačním kotlem. Pokud uvažuješ o krbová kamna(s výměníkem do teplovodního rozvodu) nebo pokud bez výměníku, tak by to chtělo určo promyslet vzduchotechniku, jak udělat.

22.08.2013, 09:50 |
AR Krbová kamna by byly zřejmě bez výměníku takže jen rozvod tepla vzduchem, proto jsem taky začal uvažovat o te rekuperaci.
Jinak co se týká vytápění tak si nepotrpíme na saunu, ale stačí teplená pohoda okolo těch 24°C
Na elektrické topení bych se vyfláknul.
Soused elektrická podlahovka plus přímotopy v patře.
Já teplovodní podlahovka, plus radiátory v patře.
On přitápí krbem, já ho ještě nemám.
Užitná plocha já 149 m2, on 138 m2.
Moje spotřeba v plynu s ohřevem vody v plynu 24 tis.,
on s ohřevem vody v elektrice 39.
Oba ytong, já bez zateplení (zima) - lambda 375mm, on ytong 30 a 15 cm polystyren...

22.08.2013, 10:10 |
Tuner#2 | Upraveno: 2013-08-22 10:11:01
Máme 120m2, teplovodní podlahovku všude šel jsem jednoznačně do plynového kondenzačního kotle po 3 letech ježdění po výstavách a vyptávání po známých. Drahá je přípojka, ale v ulici byl řád, tak je to investice jednou pro vždy a i vaření jsme udělali na plyn. Navíc s teplovodní podlahovkou můžeš do budoucna řešit i elektokotel a nebo tepelné čerpadlo...
Btw. koukni ještě po konkurenční nabídce na to topení (pokud to tedy jde udělat od někoho jiného), protože mě topení na větší plochu (mám zatím neobývané patro)
vyšlo s DPH na cca 120 tisíc včetně kotle a ohřívače na vodu a ekvitermu.
Kotel Dakon, zásobník Junkers)....

22.08.2013, 10:30 |
AR Tak ono aktuálně díky té akci co mají se dá zvolit teplovodní s plynovým kotlem zdarma, připlatit by se akorát asi muselo za přehození z deskových na podlahové. Realizovat to jinou firmou více méně možné je, ale horší je to s rozvody. Podla je sice řešená jako suchá a dá se případně vyškrtnou z ceníku a udělat až po rozvodech tepla, nicméně rozvody ve stěnách je potřeba realizovat dodavatelem stavby.
Ono je tam více komplikací, jelikož pro přiznání hypo je potřeba aby ten dum byl dodán v určité minimálni fázi a ta končí právě tou suchou podlahou.
Jinak dle prodejce, jeden z jejich klientů co si nechal stavět obdobý dům si provedl kalkulaci nákladů el. vs plyn v horizontu 20ti let se započtením zdražování energií a vyšlo jim to +/- na stejno ;) otazkou co je na tom pravdy ;)
AR, rekuperace fajn, ale neudělá to takovou službu jako přímé vzduchové rozvody od krbové vložky. Já rekuperaci mám. Buď tu rekuperaci projektuj jako systémové větrání(bez nároku rozvedení teplého vzduchu od krbovek do ostatních místností), tak jak je primárně rekuperace míněna nebo to zkus prokombinovat tak, abys v případě zatopení v krbovkách mohl vzduchovod využít jako rozvod tepla od krbovek. Ale jestli bys fakt chtěl to vytápění tuhým palivem mít účinější po celém baráku, tak bych šel do krbové vložky.

22.08.2013, 11:26 |
AR Lucni.konik: myslíš jako teplovodní krbovou vložku nebo jen krbovou vložku?
Pro rozvod teplého vzduchu vzduhovody postačí krbová vložka - obyč. Když bys chtěl teplo rozvádět(napojit) na teplovodní rozvody, tak by postačili krbové kamna s teplovodním výměníkem a nemusel bys mít "dražší" krbovou vložku s teplovodním výměníkem.
To, co jsem popisoval výše bylo zamyšlení nad rozvodem teplého vzduchu jen vzduchovody. Zkrátka, já mám jako záložní zdroj tepla jen krbové kamna ale vytopí to jen defakto místnost, kde stojí.......do patra se mi teplo jen tak nedostává ikdyž mám rekuperačku - aktivní proudění vzduchu v baráku. Rodiče maj krbovou vložku + vzduchové rozvody od vložky po celém baráku a to je jiný kafe. U těch obyč krbovek bys musel udělat nasávání teplého vzduchu přímo nad nima, ale to zase je vzledem k občasnému začouzení nežádané, aby pak smrděl kouř po celém baráku(pokud bys to neměl vedeno přes filtr).
Já primárně topím plynem(kondenzační kotel, podlahovka-přízemí, patro-radiátory). Jako záložní zdroj mám při výpadku plynu ty krbovky. Zapálil jsem je teda jen párkrát(není čas),ale průběžně si se vzduchovody, rekuperací ale i možnosti využítí rozvodů vzduchu i jinak než jen na rekuperaci hraju průběžně cca ty tři roky, co barák mám.

23.08.2013, 09:21 |
AR Lucni.konik: tak pokud máš patrový dům a ještě o větší rozloze tak chápu že je tam pak problém těmi krbovkami bez vzduchovodů to vytopit. Námi zvolené projekt je ale přízemní a v podstatě malometrážní dům (cca 90m2) a umístění krbu by bylo u hlavní chodby mezi všemi pokoji více méně ve středu domu, takže snad by se dalo i počítat s přirozenou cirkulací vzduchu.
Pokud by se řešila rekuperačka tak zřejmě technologicky tak že v podlaze rozvod čistého vzduchu a ze stropů odtah, což laicky tipuju že když to bude odtahovat od krbu teplý tak se pak dostane i do dalších místností ne?
Jinak další věc. Co soláry na vodu? Vyplatí se o tom uvažovat? Střecha by sice neměla tu nej ideálnější orientaci, cca jih až jihovýchod ale snad by tam nějaký zisk byl? Okolní zástavba je nízká až tedy na jeden barák, strom je jen jeden a to v rohu pozemku takže stínění by tam teoreticky moc nebylo.

23.08.2013, 09:23 |
AR Nebo spíše takhle, rádi by jsme ten dům ve finále realizovali tak aby byl co nejvíce energeticky nezávislý na dodavatelích, proto také zvažujeme geologický vrt pro vodu, podle informací okolní zástavby by tam neměl být problém s vodou.

23.08.2013, 09:30 |
Žigi Nejsem projektant, ale stavbě baráku jsem věnoval hodně času, a jsem tam už 3 roky maximálně spokojenej. Podle mě by jsi hlavně měl vybrat rozumný řešení. Vyhnul bych se všem rekuperacím, výměníkům, a podobně. Nehci urazit,ale dyt těch 90m2 zadejcháte, to přece není nutný takhle kombinovat a utrácet v takovým malým domečku:( Pokud budeš mít krb, doporučuju bez rozvodu,kor nízký dům, zbytečný uikládání a pak výření prachu, tak ti to vytopí že budeš stále jen větrat,soustředil bych se na kvalitní vložku, aby měla víc spalování, nemusel jsi pořád běhat s popelem, celkově ten krb je skvělá věc na topení,ale udržba je prostě nepořádek. Ale topí to skoro zadarmo a hoodně tepla. Pak bych doporučil teplovodní podlahovku, to je prostě komfort. A k ní kotel co ti půjde finančně, samo ideálně kondenzační plyn. A pokud budeš poctivě topit krbem, a podlaha ti jen tak nějak udržovat teplotu doma, dostaneš se v tak malým domě na naprosto krásný číslo v nákladech.
Ad všechny ty moderní vymoženosti, jako je solar na střechu, býměník z krbu - co pak s tou teplou vodou ?!! Víš že třeba solar na střeše se v létě na sluníčku dost rozpaluje,a ty si pak doma ve 30 venku dopíš taky na 30 aby jsi někde umořil tu vodu,když nemáš třeba bazén ? Výměník ? Když krb opravdu poctivě topí,tak zase, kam s tou horkou vodou z výměníku? 90 m2 domeček, tak to asi nejste 6ti členná rodina, a pak je to jen starost o milion technologii doma a přitom uplně k ničemu :(
Mám teplovodní podlahovku, v obou patrech - 180 m2 topení, + krb bez rozvodů. A i v největších mrazech -20 mi nepřesahuje otopná voda z kotle 35 stupnů. To je pak základní kámen urazu když někdo má dole podlahu, nahoře radiatory, a děsně blbě se to reguluje. Vím, že mě tu všelijaký stavitelé ukamenujou :) Ale všechny ty návratnosti rekuperací a všeho,se vyplatí až u opravdu objektů, a ne u malýho domečku. Tam ti to jen zabere drahocený místo, a přidělá starosti.
Pokud máš možnost podlahovku + plyn kondenzační kotel. Go for it, budeš spokojenej !

23.08.2013, 09:35 |
petis Solary OK. Ale chce to vakuový trubky s kapilárou nebo jak to nazvat.
Provozuju je druhej rok a nemužu si je vynachválit. Roční uspora na el. je dost značná.
Aktualně kotel na dřevo s 2000L aku, solary topí do 1000L.
Žigi:
Já s tebou souhlasím až na to rýpnutí s kombinací podlahovky a radiátorů :-D
Podle mě se to reguluje velmi dobře.
Otopnou vodu jsem měl 33-36 stupňů, řídí si to ekvitermní regulace a termostat, který je na chodbě, která je otevřená do patra plus ventily na radiátorech.
V zimě, když bylo okolo -15 stupňů, bylo na chodbě 18, v místnostech s podlahovkou 22 a v místnostech s radiátory od 20 do 24 (kvůli prckovi).
Regulace je úplně v pohodě, horší je to nastavit tak, aby to fungovalo.
Já třeba podlahovku nechtěl do pracovny, protože mi to vadí, když mi to topí do nohou nepřetržitě.
Ona kupříkladu regulace teplovodní podlahovky taky žádná prdel není kvůli náběhu - po natopení je to už v cajku, to už jde.
Kondenzační kotel s ekvitermím řízením.
Až postavím krb, bude to ještě lepší a úplně nejlepší to bude, až ten dům bude pod fasádou (na podzim jsem to nestihl kvůli počasí), takže jsem risknul zimu s nezateplenou lambdou a ono kupodivu se nic závažného nestalo :-)
Na soláry se chystám maximálně na výhřev bazénu,

23.08.2013, 09:48 |
AR žigi: krb bude určo bez výměníku na vodu, byla by to jen další komplikace jak tahat trubky po baráku. Proto sem i psal že by to ta krbovka mohla zvládnout sama vytopit.
O tom že solár v létě jede na plné koule a je potřeba to teplo někde spotřebovávat vím, tady by mě zajímalo jak se to řeší když je solár použit pro ohřev teplé vody kdy se veme bojler s dvěmi ohřevy solár a el. dotápění pro zimní provoz.
Možnost podlahovky a plynu určitě je, resp v ceníku a nyní v akci mají klasika deskové, protože tak nějak se nepočítá že by chtěl někdo podlahovku, tu mají v ceníku až u větších ;) ale i tady jde podlahovka.
Ale pokud celý dům vytopí krb, nestačila by pak jen tal el. podlahovka a zbavit se tak uplně plynu?
Žigi: taky názor. Já třebas rekuperačku mám hlavně kvůli tomu, abych doma zabránil vzniku a šíření plísně, s kterou jsem marně bojoval ve starém bytě. Taky ten stálý pocit čerstvýho vzduchu ikdyž je v místnosti víc lidí je taky super. Ano, podlahovka je super. Já ji chtěl i v patře, ale zbytek rodiny byl proti, ale i tak ta regulace je hračka, žádnej horor. Když bych volil, tak určitě krb+rozvod vzduchu(zateplený rozvody na půdě) do každé místnosti. Neskutečně se ten komfort a účinnost otopu ještě zvýší - je to jen o natažení flexi roury do místností, což je hotové za hoďku, jen se při stavbě musí počítat s technologickými otvory(pokud by strop lil betonem).
Závěrem, rekuperačku nenutím, ale já jsem za ní rád. Když krbovou vložku, tak jedině aby z krbové vložky měl vytažené vzduchovody do místností - to pak nemá smysl bez toho nějakej krb stavět - to může pořídit levnější krbový kamna jen. Když teplovodní vytápění, tak se přikláním k podlahovce.
Já mám kondenzační kotel-přízemí podlahovka, patro-radiátory. A jako záložní zdroj(při jakémkoliv výpadku plynu nebo elektriky) vytápění jsem zvolil jen krbové kamna. Nejsou závislé ani na plynu, ani na elektřině. Je to o zkušenostech, financích a taky jisté vynucené úrovně komfortu, kterej člověk chce.
Plyn je levnější na vytápění než el. Co se týče toho bojleru, tak já mám třebas trojkombinaci. Jednak mi ho ořívá plynovej kotel(jeden ohřívací šnek uvnitř), topné el. těleso a má i druhého šneka pro připojení pro solar.
u rozvodu tepla vzduchem do jednotlivých místností řešila spousta lidí dost nepříjemné problémy se šířením mikročástic prachu po celém domě (toť i ze zkušeností několika blízkých známých)
Tykeev, rodiče to mají a nezaznamenal jsem od nich tyto problémy.

23.08.2013, 10:08 |
Žigi Jsem rád že se celkem na dost věcech shodneme....a hlavně fakt řešte jeho případ... 90 metrů přízemní dům....předpokládám 2 dospěl, a 1 - 2 děti, to je klíčový pro tyhle návrhy. Je to jiný než rekonstruovaný obrovský dům, jiný než velký nový dům,atd....
Jinak za tu regulaci podlahy a radiatoru se omlouvám :D Ale tím pádem jsou nahoře asi ty "eko" radiatory, nebo o obrovských rozměrech, když topí na 35 vodu a nahoře je i tak teplo, místo na 70+ pro radiatory....Ale zpět k případu. přízemní malý domek....za mě podlahovka teplovodní, elektrická je podle mě ne uplně ideální, hlavně pro budoucnost a pro to že na to nic nepřipojíš jinýho. Do teplovodní pořád půjde jen voda,a do budoucna můžeš vymyslet nový systém ohřívání tý vody, prostě a jednoduše nebudeš muset rozkopat celý dům,ale jen vyměníš medium na začátku...rozhodně bych doporučil teplovodní podlahovku, krb, a kotel dle tvých možností, pokud je tam plyn, a máš na to, ber plyn, pokud chceš ušetřit, tak ti takovou podlahovku v klidu vytopí elektrokotel za 10 000 Kč....a další náklady si pronásob rokma,a taky to bude nějakou dobu trvat než se dostaneš na cenu kondenzačního kotle:)
Žigi: Naprostý souhlas a jsem pro stejné a jednoduché řešení. Jak už jsem psal máme 120m2 všude jen podlahovku + na zavlažení garáže jsou připojné radiátory, ale tam je to prostě čistě bez regulace jen na takové zavlažení aby tam vyloženě nemrzlo (i v největších mrazech tam nebylo méně než 10°C a to jsem barák topil jen na 19 když tam ještě nebydlíme a jen jsme tam dělali. Topná voda do 30°C, počítám s 21°v pokoji budu max. na těch 35°C v mrazech. K tomu ekvitermní regulace kondenzačního kotle i s přihlédnutím k vnitřnímu čidlu a zásobník na TUV. Uprostřed domu (ano uprostřed a ne někde v obýváku nejlépe uprostřed vnější stěny tak aby tam nešla dát TV a rozumě postavit stereo jako to předvádí architekti :)) kanadská krbová kamna a k tomu jejich samočině běžící malý větráček. Vytopí to celý barák úplně nádherně a náklady tak směšné, že by všechny ty soláry a tepelné čerpadla museli dávat "zadarmo" aby to mělo význam.

23.08.2013, 11:31 |
AR Strop betonový nebude ;) jak jsem psal na začátku je to montovaná dřevostavba. Strop je klasika zaklopen sádrošem a pokud si dobře pamatuji, tak je vyplněn foukanou izolací. Tady akorát nevím jak velký je problém tahat dodatečně potrubí v této izolaci. Případně by se to dalo vyřešit že se nejdříve natahá flexopotrubí po stropě a pak tam hodí izolaci.
Jinak skladba podlahy je suchá, takže případná demontáž podlahovky není až tak velký problém, stačí shodit krytinu, podlahový sádroš a je k tomu přístup.
Uvidím s jakými čísly přijde dodavatel pro jednotlivá řešení.