
Navštíveno 6023x


01.10.2013, 19:58 |
kykloop | Upraveno: 2013-10-01 20:00:03
V poslední době se potýkáme s určitými problémy 20let starého, ale vcelku dosud dobře sloužícího kotle Viadrus G 25, výkon 18,75 kW.
Na kotli byl cca vždy po 6ti letech měněn termostat (měděná spirála) z důvodu, že kotel sám zhasínal a po znovu zapálení vydržel běžet jen v řádu desítek minut, maximálně hodin.
Poslední výměna termostatu byla letos na jaře, ale od té doby se kotel pořádně vyzkoušel až teď. Nastal však stejný problém... tentokrát už jiná firma zjistila špatnou montáž nového termostatnu (byl "uchycen přes závit"). Dále podle zvuku při startování ohřevu prý už také nejsou v ideálním stavu hořákové děrované trubky. Navíc jsme zjitili, že vodní čerpadlo - prý nekvalitní noname, také nefunguje jak má a vodu čerpá jen na heslo, přitom proud do něj jde.
Otázka zní, jak tuto situaci řešit? Momentálně čerpadlo jede, kolet topí...
Nicméně vzhledem ke stáří kotle by už asi byla na místě jeho výměna. Jako vhodný kandidát byl navrhnut technikem např. opět model Viadrusu a to G42 se 4 články. Jeho rozměry a zapojení by měly být obdobné jako naše stará G25 a nebyl by takový problém s montáží. Dalším plusem by byla koupě nového čerpadla (údajně kvalitní za 3tis), které by se použilo i v sestavě s novým kotlem.
V případě, že bychom vybrali Viadrus, by teď aktuální investice do čerpadla měla smysl a nový kotel bychom řešili po topné sezoně. Pokud by se volil jiný kotel (např. Viesmann vitopend 100, který nám zase dříve doporučovala Pražská plynárenská), tak by nové čerpadlo přišlo brzy vniveč.
Prosím tedy znalé (Radek.613?) o jejich doporučení, jestli je varianta s novým čerpadlem hned a výhledově nový Viadrus G42 vhodná. Hledáme něco s rozumným poměrem cena/výkon/spotřeba. Nebo snad zůstat u starého kotle, dokud funguje?
zde údaje k vytápěnému objektu:
Rod. dům cihlový, nezateplený (půl dvojdomku), vytápěný prostor cca 230 m3, pův. propočet pro ústř. topení byl 16,7 kW.
Komín 150 x 150, Al vložka prům. 130.
13 radiatorů různých velikostí. Na ohřev vody máme samostatný elektrický bojler.
Objem sklepa kde je kotel je 36,5 m3, s otevřeným sklepním oknem, ale bez možnosti odvodu vody spádem do kanalizace. Z tohoto důvodu neuvažujeme nad kondenzačním kotlem.

01.10.2013, 20:14 |
Jujk0 Na nič ti neviem odpovedať, iba môžem poznamenať, že tiež nemáme možnosť odvodu kondenzu do kanalizácie, tak sa to vyriešilo malým čerpadielkom čo každý 0,5-1L odčerpá... Kotlom ohrievame aj teplú vodu (cca 3/4 roka), už nám vrátili 156€ + by nám vrátili viac, keby sme rovno zmenili aj elektro tarifu...
pockej si anebo napis radek.613
Zítra písnu, nicméně G42 je blbost a skok o dvacet let technologií a ekonomiky zpět....
ještě dodám že roční spotřeba plynu se pohybuje kolem: 2100m3, resp. 23,6MWh

04.10.2013, 00:12 |
radek.613 | Upraveno: 2013-10-04 00:14:17
G42 je poslední evoluce stacionárů legendární řady plynových litinových viadrusů, které se vyrábí již půl století. Bohužel za tu dobu moc evoluce neproběhlo, jen věčný plamínek nahradila elektrojiskra, a změnila se barva plechu :-D Navíc, což nikdy dřív nebylo, jsou G42 s třineckými hořákovými trubicemi děsně hlučné. Nicméně, koupí G42 si domů přivezeš prakticky stejnou litinovou kostku, jako tam máš teď, s hodně podobným hořákem hic-nic-hic-nic (nebolí hoří - nehoří, jednostupňový ano/ne). Žádná regulace ani výkonu, ani výstupu. Jediný bonus bude to, že už místo věčného plamínku hořák zapaluje elektrojiskrou. Plus budeš řešit to čerpadlo, atd. Touhle cestou bych už ale v dnešní době nešel.
Ad Vitopend100 - nástěnný low-cost základní kotel od Viessmanna. Totální zíklad natrhu, ničím výjimečný, ničím zajímavý. Nutnost přebudovat strojovnu, umístit kotel na zeď a hlavně - změna v režimu otopu - nástěnný kotel nemá ve výměníku X litrů horké vody jako zásobu a akumulaci, jakou teď máte ve viadrusu. Takže více startů kotle, menší setrvačnost systému, než na jakou jste teď zvyklí. Zamě pokud už rekonstruovat na závěsný kotel, tak vůbec neuvažovat tenhle sociál základ od RWE, ale osadit kvalitní nástěnný kondenzační kotel se vším všudy.
Takže co s tím - jste-li zvyklí na stacionární kotel (bedna na zemi), s velkým obsahem vody, nejlíp litinový a článkový (neoemezená životnost), máte tam k němu už komín a tak dále, dejte zase stacionár. Nechceš kondenační, dobře, dej klasiku. Ale takovou co něco umí, za něco stojí a tím šetří. Viděl bych to na článkový litinový SLIM 1.230i od BAXI. Co oproti G42 dostaneš?
- v kotli je již vestavěné značkové kvalitní oběhové čerpadlo, expanzní nádoba i pojistný ventil, takže nekupuješ a neinstaluješ žádné čerpadlo mimo kotel, avšechno pojistné zařízení máš přímo v kotli
- výkon hořáku plynule modulovaný v rozsahu 11,8 až 22,1 kW bez neustálého vyp/zap/vyp/zap. Zapalování samozřejmě elektrojiskrou, bez věčného plamínku.
- maximální nastavitelný výkon 22,1 kW - tedy rezervu např. pro ohřev teplé vody či rekonstrukci
- kotlové tělěso z litiny, která nevyžaduje hlídání minimální teploty vratné vody do kotle
- elektroniku Siemens, připravenou pro jednoduché rozšíření o regulaci chodu podle venkovní teploty a jednoduché rozšíření o ohřev externího boileru
- docela trochu i design :-D
Běhá mi jich spousta, místo starých gasexů, destil, viadrusů a jiných děsů, a servisně o těch SLIMákách vůbec nevím, lidi si jen chrochtají. Na trhu klasických stacionárů asi to nej co jde koupit.
A nečekej celou zimu, pokud nemusíš, vyměň to ještě teď a uvidíš ten rozdíl, nejen na fakturaci za plyn....
radek.613: Škoda, že jsi z daleka, tebe bych potřeboval dostat ke mě do domu, abys omrknul současný stav, navrhnul rozumné řešení a případně vše zrealizoval :-(
radek.613: V tom případě nafotím současný stav a problém co řeším, pošlu do mailu a uvidíme co se s tím dá dělat :-) Já lokálně měl několik "topenářů" a ty jejich návrhy byly tak protichůdné nebo je nebyli schopni vysvětlit, že jsem jejich řešení zavrhnul.
radek.613: díky moc za rady, máš mail :)