
Navštíveno 3933x

Zdravím vespolek.
Řešíme tady takový menší problém.
Na jaře jsem prodal 16 let starou Omegu, která mi stála před barákem.
Šlo to přes kámoše, tomu jsem sdělil, že to má závady o kterých jsem věděl.
Auto skoro rok stálo, takže borci na tom vyměnili olej, brzdy, prošli to, opravili, prošlo to legálně technickou a kluci to prodali dál. To se událo někdy v polovině června.
Teď kámošovi přišel mail od toho, kdo to koupil s tím,
že auto má prasklé obě hlavy a těsnění, vyteklé tlumiče a prasklé pružiny a že nebyl olej vyměněný, atd.
A že, pokud nebude komunikovat, že to dá soudnímu znalci a bude se soudit a že už jeden soud vyhrál a podobně. A že má od všeho faktury. Prostě vyhrožuje, i když píše, aby to kámoš tak nebral.
Podle mého to zkouší, protože pokud by byly prasklé obě hlavy, nedojelo by to bez přehřátí z Chrudimi do Krnova a nelítal by s tím celý léto.
Já jsem z obliga, protože s tím současným vlastníkem nemám vůbec žádný právní vztah, ale prodal jsem to kamarádovi a to mě sere a chci mu pomoct.
Zjistím ještě, jak má postavenou smlouvu o prodeji...
Frajer chce nějakou dohodu a nějaký návrh po kámošovi, podle mého by měl říct on, co chce...
Můj osobní názor - poslat do hajzlu, ale nevím, co může...
Taky bych ho poslal někam.To zas bude nějaký vychcaný zmrd co zkouší zastrašovat.
Ve smlouvě má, že byl kupující seznámen se stavem vozidla a že je kupuje tak, jak leží a běží...
fráze "jak leží a běží" je ti dnes k ničemu at ve smlouvě je napsaná nebo ne ;)
Nechal bych ho vycukat, at si to dá k soudnímu znalci. Kdyby se mu to stalo behem pár dnů neřeknu.

31.08.2016, 13:25 |
duke Vůbec bych to s takovým odstupem času neřešil, navíc to jak píšeš prošlo technickou kontrolou před prodejem...

31.08.2016, 17:40 |
Sau Jestli tomu spravne rozumim tak si to ten typek uz opravil a ted chce po prodavajicim proplaceni faktur? Pokud jo, obavam sa ze ma smulu a tvuj kamos moze byt v klidu. Zavady mel totiz reklamovat kdyz vznikly prave u toho tveho kamarada a ten mel na jejich pripadne uznani a opraveni standartnich 30 dni. Jako kdekoliv jinde pri reklamovani.
Určitě neřešit, někdo si koupí starou vránu a po třech měsících si vzpomene, že chce zaplatit za opravy? Vychcan to jen zkouší, u soudu by neměl šanci.
U 16 let stareho auta resit technicke problemy x mesicu po koupi? Rekl bych, ze kupujici ma smolik.
Je to pravděpodobně jen vychcánek, ale proč myslíte, že by u soudu neuspěl? Důkazní povinnost bude na prodejci. A jsem docela zvědav, jak by dokazoval, že to nebyla skrytá vada, ale běžné opotřebení dáno věkem.

31.08.2016, 20:01 |
Vencaf | Upraveno: 2016-08-31 20:04:25
Důkazní povinnost samozřejmě není na prodávajícím, prodal použitou věc a ten co to koupil měl možnost si všechno prohlédnout a vyzkoušet. I kdyby fouklo těsnění pod hlavou, u 16 let starýho auta se to prostě stává a prodávající to neovlivní.
Neřeknu kdyby se to stalo cestou nebo dejme tomu do týdne,ale po takový době něco řešit je nesmysl.
Napiš mu jednoduchou odpověď..
"A co kdybychom ti v 10-ti lidech vojeli starou?"
Nejlepší obranou je útok.. navíc tohle nebude čekat..

01.09.2016, 00:06 |
Rudi Vůbec bych nereagoval na jakejkoliv mail od něj, protože by se stejně nebral v potaz, pokud bude chtít bejt důležitej, ať to pošle doporučeně poštou.
řekni mu, že celou věc řešíš s právníkem a podáte na něj trestní oznámení z podvodu a budeš chtít odškodnění a zaplatit právníka 10kkč za hodinu...

01.09.2016, 09:29 |
20bad 2 Horal - prosím tě neuraž se, ale tohleto dávat za radu? Máš nějaké právní povědomí a vědomosti jak a co obnáší podávat trestní oznámení, kdy je možnost hovořit o podvodu byť ve stádiu pokusu, jak je to s uhrazením nákladů na právní zastoupení atd.? A o jakém odškodnění píšeš? Myslíš jako psychickou újmu?? Vím, že chceš asi pomoci, ale nikdy je lepší, když o věci nic nevím raději mlčet.
Jak píše Sau, měl standartně reklamovat u prodávajícího. V tuhle chvíli bych na mail kupujícího vůbec nereagoval, nic bych mu bezhlavě nepsal, nedával bych mu případnou "munici" pro eventuální soudní řízení, reagoval bych pouze na výzvy poštou s doručenkou. Ale předpokládám, že ty nebudou, kupující se v tom taky asi nevyzná.
Vencaf - to jsi plácnul jen tak do větru, ne? Z jakého důvodu by podle tebe nemělo fungovat zákonné ustanovení, že do tuším tří měsíců od koupi ojetého auta musí prodejce prokazovat to, že se nejednalo o skrytou vadu, ale o závadu vzniklou běžným opotřebením (stářím)? To se nějak měnil zákon nebo co?

01.09.2016, 09:53 |
OMEGA Auta prodávám, pravdu má Sau, naprosto přesně. Pokud už do toho šahal a nechal si to opravit a chce až pak peníze, poslal bych ho strašně do hajzlu. Zkouší vytáhnout peníze, aby mu kámoš zaplatil vánoce, bude to nějakej žebrota vychcaná :)
Ať to tomu soudnímu znalci klidně dá, ten přijede a zjistí, že je spíš potřeba psychiatra ...
Scully: nesmysly plácáš ty, nejdřív si zjisti, jak to ve skutečnosti je. Jestliže prodejce je fyzická osoba a ve smlouvě není výslovně uvedená záruka, u 16 let starý volítaný mrchy prostě nemůžeš reklamovat ani jednu z věcí, který jsou výše popsaný. A po několika měsících a po tom, co už se do toho někdo sral, už teprve ne.
Vencaf - doporučuju ti si přečíst aspoň základy práva, např. ve zjednodušené podobě tady:
[ Link ] Ojeté auto je zboží jako každé jiné a samozřejmě platí odpovědnost prodejce za vady! S VÝJIMKOU vad, které odpovídají stáří, věku, běžnému opotřebení. Což jsou třeba brzdy, tlumiče... ale určitě ne, že ti třeba za měsíc klekne motor. To je prostě odpovědnost prodejce.
(Tenhle případ je samozřejmě výjimkou, protože nový majitel už si to opravil na vlastní náklady a tudíž má smůlu a nic reklamovat nemůže).
No a jsme u toho, protože plánovaná životnost dílů, které údajně bylo třeba vyměnit, určitě není 16 let a x-set tisíc km. Čili tyto závady odpovídají stáří auta a jeho opotřebení. Důkazní povinnost na straně prodávajícího taky není (taky jak by měl asi prokazovat, že 15.6. bylo těsnění pod hlavou OK?) A že případné závady měl kupující reklamovat neprodleně u prodávajícího, na tom se asi shodneme taky.
soudni znalec ti do posudku napise, co si reknes, zvlast v takoveto nejednoznacne situaci.
Tzn kdyz kupec dolozi papir s kulatym razitkem (nemusi to byt ani posudek), ze poskozeni neodpovida beznemu opotrebeni, tak ti od soudu rovnou prijde platebni rozkaz a budes shanet protiposudek* k odvolani.
Rozhodne bych na to nechodil s nejakou logikou...
jestli to auto mělo nad 150 -200t km pak je už v podstatě za hranicí životností dílů... a hlavně, pokud do toho někdo hrábnul a opravil to, má docela dost smůlu..
1. prodávající za funkčnost ojeté věci prostě ručí, ač si spousta lidí neustále myslí opak (ano, i na bazarové zboží je záruka, nezávisle na jeho stáří - jestli je to pět nebo patnáct let, fakt nehraje roli)
2. řešení případného sporu je pak v rukou soudních znalců, kteří tam můžou napsat cokoliv (a v takto sporných situacích se to může i lišit)
Dřív platilo, že prvních tuším 3 nebo 6 měsíců byla důkazní povinnost na straně prodejce! (A možná to platí stále). Tzn. je jeho problém prokázat, že třeba 15.06. byl daný díl v pořádku. Je to možná nesmysl, ale zákon je v tomhle nadřazený selskému rozumu. Takže jak píše .mycTD výše, neřešte logiku. Zákon a znalci jsou tady podstatně důležitější. V tomhle konkrétním případě má prodejce štěstí, že kupující do toho hrábnul a tudíž už teď není co řešit, je to problém kupce.
Spousta lidí to vnímá z pohledu prodejce, ale vžijte se do role kupce. Koupíte si starou TV třeba za desítku, při předání všechno funguje, druhej den doma TV přestane fungovat. Velmi pravděpodobně klasická skrytá vada, která tam byla už v okamžiku prodeje, ale prodejce ji zamlčel. Pak byste taky určitě byli na straně kupujícího a jen tak nepřijmuli fakt, že "TV byla přece použitá, takže holt může jen tak najednou přestat fungovat".
Všechno má své postupy. Rozbít se to může, co nejde vyloučit, právní odpovědnost samozřejmě nikdo nezpochybňuje. Ale musí se to řešit jak se sluší a patří. Tady je jednoznačně ten kupec nějakej vychcánek.. a nejde o nic jiného, než že se zkouší zahojit ..
Jo, v tomhle případě naprostý souhlas. Naštěstí si to posral sám. Ale v jiných případech to může být prostě naopak a kupec se může jen domáhat svého zákonného práva.