Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi(forum)

o

Forum > Ostatní > Stavím, stavíš, stavíme po X-té

 o Navštíveno 7550x o
o 12.02.2020, 19:02 | filip146 | Upraveno: 2020-02-12 20:03:57
Tak konečne jsem se dostal do stadia stavím...tedy spíše brzo budu stavět. potřeboval bych postřehy ohledně topení a podlah. Naplánované bylo elektrické rohože, ale to jsem zamítl a chci tepelné čerpadlo(vzduch - voda)kombinované s teplovodním podlahovým topením. Má někdo zkušenosti (zejména asi Radek613)s TČ solidním a za normální peníze. A jakou podlahu jako nejlepší cena/kvalita ...myslím si na vinyl. jo, jedná se o dřevostavbu-bungalov 4+kk, klasika-hranoly, difuzně otevřená stavba. samozřejmě jsem stuvoval všechny díly "stavím, stavíš,...." tady na AHC, ale jestli není něco nového...:-)


o 12.02.2020, 19:55 | Mr.Scully
TČ neporadím, já měl "normální", tudíž za 250k komplet :-D

Vinyl určitě, vizuálně je dobrej a vydrží všechno, akorát rozmysli, jestli chceš lepenej nebo "skládanej", má obojí svoje výhody i nevýhody, hlavně když je potřeba vyměnit poškozenej kus.
o 12.02.2020, 21:17 | filip146
Mr.Scully 250k --myslíš čerpadlo + podlahovku?
o 12.02.2020, 21:22 | Mr.Scully
Ne, čerpadlo :-D Podlahovka byla nevím, další tři kila? Ale mám celkem rozsáhlej barák.

Čerpadlo máme IVT, bral jsem to jako údajný etalon kvality a hlavně ta vnější jednotka vypadá celkem dobře, což je u TČ bohužel výjimka, většinou jsou to megahnusný krabice.
o 13.02.2020, 06:56 | pbjun
No my sme se na TČ vysrali a šli do peletového kotle od ponastu KP08 + klasické radiátory, rozvody rehau, radiátory kermi. Dřevostavba 108m2 zastavěné plochy, podlahy 17cm polystyren + fermacell 2cm, obvodové zdi 6cm předstěna 16cm vata 16cm polystyren + 12cm sokl extrud., stropy 48cm vaty. Za loňský rok jsme protopili vč. ohřevu vody 8tis kč. A to topíme na 24st. Sestava kotle zásobníku a bojleru od dražic byla cca 100tis, rozvody + radiátory 60tis, nějaké drbky k tomu (čerpadla, hlavice, napojení, práce atd) cca 20tis.
o 13.02.2020, 18:50 | Luke_288
jestli máš plyn, top plynem. jestli tč, tak bych šel do země/voda- ale to je o jiných penězích. žádná hučící krabice by mi na zahradu nesměla. nevěřím, že se za ty 4 roky co jsem to řešil já něco u tč radikálně změnilo, že by to oproti plynovýmu kotli dávalo smysl.
o 13.02.2020, 21:16 | Tuner#2
My máme na podlahách lino Tarkett supreme plus, je to spíše takový vinyl v roli a super i po 7 letech a jednom odrážedlu. Pokládka je v kuse, žádné spáry a vyjde to na 1/3 stejně kvalitního vinylu.

Podlahovku máme komplet od Rehau, nechtěl jsem ty levné hadice s alu vložkou, přece jen do podlahy nechci celý život sahat, takže tady jsem nešetřil.

A zdroj? Asi jako Luke_288, máme plyn, aktuálně jsem na cca. 12ti za rok i s vařením a TUV a myslím si, že úspora za TČ se v jeho nákladech navíc nikdy nevrátí.
o 13.02.2020, 21:58 | filip146
to Tuner#2 - co máš za kotel a jakou podlahovou plochu? u mě bungalov 4+kk, plocha podlahy cca130m2. plyn je na hranici pozemku v HUP. zase jsou naklady na komín, vložkování, a kazdy rok revize kotle a komínu...
o 13.02.2020, 22:03 | Tuner#2 | Upraveno: 2020-02-13 23:04:27
V obytné něco přes 120m2 podlahovky + je k tomu 70m2 garáž, kde jsou dva radiátory, ale čistě jen jako jedna větev z podlahovky (dneska bych tam udělal podlahovku taky). Kotel mám Vaillant tuším 3,7 - 12kW. Komín je jen trubka s druhou v sobě (řeší se přes ní sání, takže to není závislé na přísunu vzduchu uvnitř) a na střeše průchozí taška. To není žádný velký náklad. Revize a čištění dělám jednou za dva roky, jak to má sání z venku, tak je to úplně čisté.
o 13.02.2020, 22:17 | filip146
o jednom dvou radiatorech do garáže (35m2) a dílny(20m2) taky premyšlím, jen je pruser, že garaz je cca 7 metrů od baraku a nevím jestli trubky tahnout nejakým kanalem v zemi...? nebo řesit samostatným topidlem...
o 14.02.2020, 09:59 | Luke_288
revize se dělaj jednou za 2roky, jestli máš HUP, tak bych neřešil. všechny ty ekonomický propočty jsou fajn, tč taky ok když není plyn, ale i tak bych řešil rozdíl v nákladech na prachsprostej elektrokotel (což vzduchový čerpadlo stejně od nižších teplot je) oproti čerpadlu
o 14.02.2020, 10:20 | Mr.Scully
Obecně bych jako laik řekl, že elektrokotel je dobrej kvůli nižšímu (prakticky polovičnímu) tarifu na elektřinu a TČ má návratnost, pokud je hodně velká spotřeba tepla (velkej barák, rodina atd.). My jsme splňovali obojí, elektriky sežereme tunu a jsme lachtani, proto TČ. Mít menší barák, tak jdu asi do elektrokotle.

Ale na netu je spousta výpočtů a každému se vyplatí něco jinýho. Kdyby bylo univerzální řešení, tak ho zvolí všichni, ale žádné není.
o 17.02.2020, 06:43 | DaveX
Doporučuji spočítat. Mám postavený bungalov. Izolace ve stropě 22-35 cm (spádové klíny), podlaha 18 cm, zdi 18cm, velká okna (3x 2250x1500, 1x 2250x1000, 1x 2250x2000, 1x 2250x6000), užitná plocha 180m2 a od 8.8.2019 do 12.2.2020 (tedy půl roku) mám zatím spotřebu 2,7MWh. S elektrokotlem bych měl spotřebu o cca 5,1 MWh vyšší. Mám TČ vzduch/voda IVT AIR X. V létě jede jednou za den, slyšet skoro nejde, sousedi o něm ani neví. V zimě když je ticho, slyšet jde, ale není to nic hrozného. Vzhledem k domku mám vypočtenou návratnost čerpadla cca 8 let a nic nebrání tomu tam potom dát elektrokotel, kdyby něco bylo špatně. Soused má třeba nějakou levnou Toshibu už 7. rokem a absolutně bez problémů.

U plynu je potřeba zvážit komín, přípojku, nutnost pravidelných revizí apod. Mi to o moc levněji tedy nepřišlo a hlavně jsem plyn doma nechtěl.

Co se týče podlahy, uvažoval jsem o PVC Tarkett Supreme, co má Tuner. Nicméně, nakonec jsem zvolil kvůli místnostem lepený vinyl, protože tam to je v pokládce více flexibilní. Vybíral jsem zdravotně nezávadné, ty jsou trochu tvrdší. Vydrží docela dost. Jinak PVC a vinyl jsou úplně stejné materiály, akorát to má jiný obchodní název.
o 17.02.2020, 09:43 | Mr.Scully
Tak hlavně s plynovým kotlem nejde získat levnější el. tarif, ne? Mně přijde na té kalkulaci skoro nejdůležitější, jestli platím za elektriku 2k nebo 4k měsíčně. To je pak návratnost elektrokotle nebo TČ hned zpátky.
o 17.02.2020, 18:46 | Luke_288
levnější tarif? v době spotřebičů A++, LED apod- zbytečný.
navíc co jsem koukal, tak nízkej tarif 1643,-(18h), vysokej 2834,- (6h)
standardní d02d 2224,-
jedu na d02d a měsíčně mě stojí barák 1500,- svítím, vařím, dvě děti, velkej dům.
s levnějším tarifem to bude 1100-1200? rozdíl nějakej je, ale návratnost to vůbec neřeší.
o 17.02.2020, 19:49 | crestik
jak jde o tepelné čerpadla, řeší se návratnost, koruny, kwh a podobné kraviny...ale když se koupí auto za čtvrt mega, po 10 letech se prodá za 50, a do vzduchu vyletí s údržbou taky 250, aniž by to na sebe vydělalo nebo ušetřilo, tak to už je jiná pohádka :-)
o 17.02.2020, 20:53 | Mr.Scully | Upraveno: 2020-02-17 21:54:31
No já levnějším tarifem ušetřím třeba dvojku měsíčně. Když už řešíme návratnost kotle nebo TČ (která je mi u zadku, prostě jsem jednorázově vypláznul částku, která se v rozpočtu baráku stejně ztratila), tak jen říkám, že třeba 20k ročně na nižším tarifu mi nepřijde až tak malá úspora. Za 10-15 let, když začne TČ možná mít technický problémy, tak budu mít doma 200k na ušetřené elektřině.

Jinak samozřejmě jak píše crestik, tyhle částky jsou naprosto minoritní, jen na poklesu hodnoty auta člověk vyhodí násobně víc :-D Však já ty náklady neřeším, to jiní lidi furt řeší nějakou návratnost TČ (a mně osobně je teda fakt naprosto fuk, jestli je sedm nebo patnáct let).
o 17.02.2020, 20:56 | Tuner#2
Přesně jako Luke_288, jsem tři a za elektriku dávám 1.100,- měsíčně. Tady TČ a nižší tarif neuspěje. Věřím, že Mr. Scullymu to něco ušetří, ale to taky není úplně typická domácnost.
o 18.02.2020, 06:26 | DaveX | Upraveno: 2020-02-18 07:27:07
Tuner#2: A celkové roční náklady na elektřinu + vytápění?
o 18.02.2020, 17:56 | Tuner#2
DaveX: viz. výše 13.2.
o 18.02.2020, 20:16 | DaveX
Tuner#2: S TČ by ses podle mě dostal reálně na nějakých 13-15 tis. Návratnost asi dlouhá. Kdybys odečetl plyn, přípojku, komín a dotace, tak by tě čerpadlo dle mého názoru vyšlo na nějakých 120 tis. Podle mě plynový kotel vydrží tolik, kolik čerpadlo.
o 18.02.2020, 21:13 | Tuner#2
DaveX: Soused má TČ vzduch/voda a je v tom za dvacku se vším všudy. Proti němu jsem o třeba těch cca. 5tKč výš, ale ta návratnost... Jsem teď zvědavej na tchána, ty postavili nově a TČ také má, tak uvidíme náklady až se zabydlí a ustálí.
o 18.02.2020, 22:06 | Mr.Scully
Já ani nejsem moc schopný rozklíčovat, kolik třeba sežere TČ a kolik zbytek domu... matně si pamatuju, že když jsem se to jednou snažil nějak dopočítat, tak TČ kupodivu byla minorita a většina nákladů na elektřinu šla do elektrické spotřeby domu, tedy světel a spotřebičů, což moc nechápu, na druhou stranu máme doma dva tři počítače, tři NAS servery, tři televize, kamery... něco z toho běží furt, takže té dvojce za měsíc za spotřebiče a osvětlení budu klidně věřit :)
o 18.02.2020, 22:34 | Luke_288
no hele to si dost dobře neumím představit prosvítit a prospotřebovat tolik, aby ti rozdíl levnej vs normální tarif udělal 2K měsíčně. jde o to, jak jsi k tomu číslu dospěl. pokud to tak fakt máš, pak jseš přesně ten typ člověka a domácnosti, který to tč je určený a pak tomu rozumím.
mě ročně stojí barák na el a plynu přes 50K. s TČ (země/voda) bych byl na cca 1/2, což je hodně pěkný. ale nákladově byl rozdíl cca šestinásobek- prostě nesmysl. nevěřím, že TČ vydrží bez poruchy běžet 15let, když se mi podělá plynovej kotel, koupím za pár korun jinej. a ty náklady na komín a revize? dyť to jsou směšný částky. přípojka plynu? pokud mám HUP na hranici pozemku, tak o přiložím plyn vedle přípojky vody, tzn výkop max o 40-50cm širší.
o 19.02.2020, 08:28 | DaveX | Upraveno: 2020-02-19 09:31:43
No, hodně lidí si myslí, že když se posere tepelné čerpadlo, automaticky vypláznu 250 tis (a ceny TČ podle mě půjdou dolů s rostoucí konkurencí). Ale to tak není. Když odejde kompresor, je to tak 30-40 tis. Nádrž ve vnitřní jednotce předpokládám, vydrží to co normální, ale i její výměna by byla eventuálně dalších 30 tis. Elektrokotel ve vnitřní jednotce tak 9 tis. Letošní zimu nesepnul ani jednou. Oběhové čerpadla jsou za hubičku. Nevidím to tak černě, jak si všichni myslí.

A je to taky o tom, jaký si barák navrhnete, kolik budete mít pasivních zisků třeba ze sluníčka (mi slunko pěkně vyhřeje místnosti i v zimě přes velká okna a teplota se tam udrží) a jakou zvolíte podlahovku. Investice byla vyšší, ale pokud se budu pohybovat ročně do 18tis na 180m2 domku, bude to super. IVT uvádí, kolik energie spotřebuje i kolik vyrobí, takže lze odhadnout, kolik by vzal elektrokotel a navíc, na elektrokotli jsem nějakou dobu jel.

o 20.02.2020, 18:19 | Luke_288
jo, ten výpočet od IVT sedí, resp u mě spotřeba plynu odpovídá téměř přesně tomu, co z toho excelu vypadlo.
a ano, jak píšeš, je to o baráku- mám obrovský okna a víc než pasivní zisk ze slunce je v posledních pár letech důležitější ty okna zastínit.
o 20.02.2020, 19:03 | Mr.Scully
U TČ mám záruku tuším 10 let na kompresor, což je asi nejproblémovější část... lidi mi říkali, že už je pryč doba před 15-20 lety, kdy ta čerpadla skutečně za 7-10 let odcházela, ta spolehlivost je údajně násobně lepší a osobně ve svém okolí neznám nikoho, kdo by měl problém.

Celkové náklady na barák mám kolem 5000 měsíčně, což je hodně, ale podlahová plocha je skoro 300 m2 a skutečně se v ničem neomezuju, jsem lachtan, mám venkovní vířivku, počítače, televize atd. Žena je teplomilná, vyžaduje všude 25 stupňů, to udělá taky hodně.
o 21.02.2020, 06:54 | DaveX
Luke_288: Stínění u velkých oken je samozřejmost.
o 22.02.2020, 18:15 | Duri
Mr.Scully: venkovní virivku?
o 22.02.2020, 18:55 | Mr.Scully
Jj, venkovní vířivka pro 3 lidi s termokrytem. Udržuju tam teplou vodu celý rok, je to jednodušší než volat firmu na zazimování. Udělá to na elektřině tak pětikilo měsíčně.
o 22.02.2020, 19:43 | mrazik
Mame v rodinem domku celkem vysokou spotrebu - 7.5 MWh rocne. S klimatizaci, na kterou jsem zaridil tarif dvojity tarif D57d mi tenhle tarif usetril 8 tisic rocne. Jestli nekomu dvojity tarif setri 2 tisice mesicne, to si nejak neumim predstavit.
o 23.02.2020, 11:09 | Mr.Scully
Máme kolem 20 MWh ročně, co tak zhruba počítám. Je v tom TČ (tedy vytápění i teplá voda), rekuperace, vířivka, spousta spotřebičů atd. Dům 300 m2 (tedy včetně nevytápěné garáže). Nízkoenergetický, nikoliv pasivní. Jak už jsem psal, vlastní vytápění tolik nesežere (TČ má vlastní statistiku). Netuším spotřeby počítačů, televizí, NAS serverů atd. Vířivka udělá tak to pětikilo, v tuhé zimě litr.
o  Zpět  o  Nahoru
o
 

Vložit nový příspěvek do fóra


  Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 0.3422 sekund.