Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi(forum)

o

Forum > Ostatní > Přepěťová ochrana

 o Navštíveno 5625x o
o 21.09.2020, 06:27 | Milhauzz
Čau,

Ve čtvrtek byla plánovaná odstávka el. energie. Všechno v cajku a v pátek se začli dít věci. Dělám dělám a najednou zpráva z UPSky, že jedeme na baterky. Koukám, všechno svítí a tak jsem se jal diagnózy. Zjistil jsem, že měřák v ATS a v UPS měří 253V. Což o to, jak jsem vyčetl, tak v síti může být +/- 10%, nicméně 253V je už celkem dost a jak jsem se doslechl pak v hospodě, tak to dokonce odnesl i jeden PC zdroj souseda.

Asi úplně nechci rozebírat kvalitu zařízení, které nesnesou vyšší napětí, ale jde mi spíš o to, jak ochránit barák před přepětím. To co je za UPS mě nezajímá, takže počítače, technická místnost, PLCčka, Loxone a podobný je ochráněno.

Jak jsem koukal na zařízení do DIN lišty, tak jsem toho našel celkem dost, ale zarazilo mě max napětí 275V. To když půjde do zásuvky, tak je všechno už asi na popel. Je pravda, že zatím toto téma nemám nastudováno, tak tápu a hledám zkušenosti ostatních.

Četl jsem o řešní varistorem, který jde do zkratu a vyhodí jističe. To by možná šlo, ale nmám zkušenost.

Řešil tohle téma někdo? Přidávám graf měření od včerejšího večera, pěkně to tam lítá :)



o 21.09.2020, 06:28 | Milhauzz

foto k příspěvku  od Milhauzz

o 21.09.2020, 12:10 | Harryp
Nominálně má být 240V, takže 253V není ani těch 10%, které zmiňuješ, že mohou být.

Daleko horší je podpětí! To odcházejí zdroje daleko častěji. Děje se třeba v panelácích docela často
o 21.09.2020, 18:12 | crestik
normalizované napětí je 230V, odchylka +-10%, tedy pokud to lítá 207-253, je to v uvozovkách OK.
o 21.09.2020, 19:08 | michall
Jen upřesním, že to, o čem píše Milhauzz, je nadpětí (dlouhodobý stav vyššího napětí v řádu procent), nikoli přepětí (podstatně vyšší špičkové napětí, např. zásah blesku). Nadpětí bývá způsobeno blízkostí trafačky, nicméně 253V není žádná katastrofa. Na nadpětí přepěťová ochrana moc nefunguje.
o 22.09.2020, 05:23 | Milhauzz
Vidíš to, a já si pamatuju, jak nám ve škole tloukli do hlavy, že existuje přepětí a špička a ono je to nadpětí a přepětí. Ale bylo to minulý století, tak už si možná pletu dojmy a pojmy :)

Takže mnou měřené napětí je v normě a ochrana je spíš na přepětí, což mi tak nějak dává smysl. Při poškození spotřebiče nadpětím si ani nedokážu představit validaci důkazního břemena spotřebitelem, žaludek jak kačena a běh na dlouhou trať ...



o 22.09.2020, 18:23 | Tuner#2
Je to jak píšete a na kolísání žádný fltr nefunguje. Existují síťové pračky, ale tam je velké odělovací trafo s elektronikou a na výstupu je pak čistých 230V s čistou frekvencí. To se ale bavíme o statisíci :-/
o 23.09.2020, 06:23 | Milhauzz
Pračky a oddělovací trafa, to jsme trochu jinde. Tohle bude aktuální, až mě přestane bavit doma kino a pořídím aparát, kterej by si to zasloužil. Jenže to ještě uteče hodně vody :)
o 23.09.2020, 14:29 | Harryp
Milhauzz: Snad ta voda vezme i Covid :-)
o 24.09.2020, 09:55 | Ravo
Přesně tak, nadpětí. V Křenovicích jsem s tím kdysi bojoval, trafačku jsem měl za barákem. Tady jen pomůže u kritických zařízeních to "prát" lepší UPSkou a u nekritických se modlit aby to přežily (zase máš takový test kvality elektroniky - obvykle do 2 let nekvalitní odejde = reklamuješ. A ta co to vydrží už vydrží všechno ;-) )
o 24.09.2020, 10:34 | michall
Nebo si najdi někoho, kdo má analyzátor sítě a nech si změřit parametry. Je to ale nadlouho, není to levná záležitost a v případě reklamace u distributora to taky není jistá výhra.
o  Zpět  o  Nahoru
o
 

Vložit nový příspěvek do fóra


  Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 0.3196 sekund.