Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi(forum)

o

Forum > Ostatní > ProTerm Ray 12kW

 o Navštíveno 5312x o
o 05.01.2022, 10:43 | Crimson
Je tu nějaký topenář resp. spíš servisák kotlů ?

Mám na chalupě nový topení/el.kotel a po roce jsem zjistil, že mi málo topí jeden radiátor, bohužel zrovna ten jediný, který používáme, zbytek chalupy neobýváme, radiátor je nejblíže kotli cca 2m, proto má stažený průtok na č.4

pokud jede k němu ještě další panel, je vše v pořádku a kotel jede na 12kW/65st.

pokud ale jedu jen ten samotný panel, kotel shodí výkon na 2-4kW a vodu drží kolem 39st.

měl jsem podezření na ucpaný ventil nemrzkou (-15st), radiátor jsme včera demontovali a na louce propláchli vodou/kompresorem, bohužel kouzlo se nepovedlo, furt stejný

zjištění:
chová se takto každý radiátor přiškrcený na č.4, pokud ho otevřu na max.průtok č.6 , kotel jede jak má,
tomu kotli se totiž vrací stejně horká voda jako na vstupu a tak nemá důvod topit na vyšší výkon

otázka:
je to vlastnost současných moderních kotlů nebo vada ?


momentálně mám průtoky na max. a chudáci radiátory na konci větve, k těm už skoro nic nedojde :-)


o 05.01.2022, 10:44 | Crimson

foto k příspěvku  od Crimson

o 05.01.2022, 15:58 | Harryp
Mám sice plynový kondenzační, ale tlumí výkon v 1-7 stupních přesně podle toho jaká se vrací voda. Takže bych řekl, že to je vlastnost těch novějších kotlů, které prostě necpou furt naplno (mám pocit, že mi topenář říkal, že regulují i otáčky čerpadla)

Zkus se kouknout, jestli neumíš snížit otáčky čerpadla?
o 07.01.2022, 08:14 | radek.613
Ehm, cpát do jednoho radiátoru, 2 m od kotle, výkon 12-4-2kW přes napůl přiškrcený ventil a divit se že během pár vteřin je kotel natopený, sjede s výkonem dolů a nic nedělá protože nemůže? To je boha snad fyzika základní školy,ne? Teplo se přeci přenáší (a odebírá a předává) pouze když je dostatečný průtok! a dostatečný odběr (chladnutí) přenášecího media. V opačném případě je to jen neužitečné kolování vody sem a tam...

- všechny kotle (plyn, elektro), už cca 25 let mají jako základní regulační systém hlídání diference mezi teplotou výstupní a vratné vody. Protože dokud je diference, znamená to odběr energie, tedy výkon - reguluji výkon nahoru. Jakmile diference mizí ( tedy srovnává se teplota výstupu se zpátečkou) je to fyzikální jev jednoznačně říkající "sniž výkon - vypni se - nejsi potřeba".

- příkon "spotřebiče" (v tomto případě radiátoru) musí reflektovat nejnižší možný výkon zdroje, tedy kotle. Jinak je to nefunkční, což jsi zjistil. Máš elektrokotel, kde není možné jako u plynových kotlů elegantně plynule měnit výkon až k minimu v řádech desítek wattů, lze to pouze skokově - spínáním a odpínáním spirál o pevném výkonu a i ta jedna jedinná má vůči tomu radiátoru velký výkon - 2 kW. Méně prostě ten kotel neumí... A i nejmenší výkon, teda jedna jediná spirála, je prostě výkonově mnohem výš, než vyzáří ten jeden jedinný Tebou používaný radiátor, kterému ještě omezuješ průtok vody - tím mu dál omezuješ výkon.

- pokud jsi potřeboval kotel k jednomu, dvěma radiátorům, měl jsi vybrat 2 kW, ne 12 kW

- nemáš to rozbité, ani ucpané, systém i kotel je v pořádku, pouze to máš špatně navržené a chybně to provozuješ

- pokud objekt 12 kW celkově potřebuje (je v něm nějakých 6,8 radiátorů), a Ty chceš mermomocí topit tak velkým zdrojem jen do jednoho, neobejdeš se bez vložení vyrovnávacího akumulačního prvku mezi velký zdroj a malý spotřebič. Funkční akumulace začíná někde na 70 litrech objemu/1 kW výkonu zdroje - takže by se hodila cca 750 litrů nádoba. A pak už stačilo vykašlat se na elektrokotel, do nádoby dát za pár korun topné těleso, udělat čerpadlový okruh - a získat elegatní, funkční systém (s vnořeným zásobníkem včetně ohřevu teplé vody) pro libovolný počet radiátorů


o 07.01.2022, 12:46 | CervinVega
A co si tam přidat topný koupelnový žebřík s 400w patronou a nastavit si spínání termostatem nebo časovačem…? A když bude potřebovat, nahodí kotel na celý objekt…
o 07.01.2022, 14:55 | Crimson
radek.613

Díky moc za reakci, v podstatě vše cos popsal chápu a rozumím, už mi volal i servisák, potvrdil tvá slova, kotel je OK, dokonce v projektu byl spočítán Ray 14kW, já řek, že mi stačí 12kW, v chalupě je 10 radiátorů + žebřík v koupelně

Praxe je ale taková, že v kuchyni topíme krbovkama, a kotlem pouze 1 pokojíček v podkroví a žebřík v koupelně + to natápí vodu/boiler na 40st. samozřejmě

No nic vím jak se to chová a přizpůsobím se tomu

Celý objekt se natápí pouze, když přijedou děti či návštěva





foto k příspěvku  od Crimson

o 07.01.2022, 14:55 | Crimson | Upraveno: 2022-01-07 14:59:40

foto k příspěvku  od Crimson

o 07.01.2022, 14:55 | Crimson

foto k příspěvku  od Crimson

o 07.01.2022, 14:56 | Crimson
Takto vypadá real, pokud tě napadne cokoli k tomu co jsem popsal, budu za to rád,

díky
o 09.01.2022, 11:27 | Only_One
ty kraso, tam mas mista, že bych nevahal dal tam akumulacku a pohoda jazz
o 09.01.2022, 12:08 | Crimson
Nutno vzít v potaz, že to je weekendová chalupa, tedy v sobotu ráno přijedeš a v neděli odjíždíš ..
o 10.01.2022, 11:58 | radek.613
Záleží jak nákladné řešení bude akceptovatelné...

Nejlevnější je samozřejmě k tomu jednomu radiátoru zotvírat alespoň i dva další chodba/schody a topit tak do většího "spotřebiče". Tím že je to jen na víkend a zřejmě v drtivé většině opravdu bez potřeby topit zbytek, když tam jste sami, těch pák kWh elektriky za víkend co to sežere navíc bude stále nejlevnější, oproti nákladům na přebudování strojovny. A alespoň se vytemperuje střed domu. Ono totiž cílené "vymrzání" spojené s topením jen v části domu vůbec neprospívá stavu stavby jako takové...

Pokud by to mělo mít trvalejší a sofistikovanější řešení, je tu ve stavu když už tam holt ten elektrokotel je, opravdu nejlepším řešením alespoň malá akumulační nádoba s čerpadlem. Takový "druhý" zdroj k tomu elektrokotli. A to buď pasivní (bez zdroje eneregie), nebo aktivní (s vloženou spirálou).

Buď ji můžeš ohřát den před víkendem na dálku sepnutým elektrokotlem - a pak celý víkend používat jen v ní uložené teplo pro ten jeden radiátor a žebřík a kotel už mít jen pro potřeby dohřevu teplé vody (čili blokovat mu chod do topení termostatem v akumulaci), nebo ji jako aktivní "zdroj" můžeš upřednostnit v chodu před kotlem - čili když jedeš režim "sami na chalupě, topit 1 radiátor" - pojede akumulace, v ní přímo strčená spirála, třeba 2,2 nebo 4 kW, její čerpadlo a kotel bude dělat jen teplou vodu, vytápění se neúčastní. Když bude režim "více lidí na chalupě, topím všude", zablokuješ spirálu v akumulaci, přepneš dva kohouty (nebo použiješ servo ventil, záleží jak moc "chytré" to potřebuješ) a objekt pojede otop z elektrokotle, mimo akumulaci.
o 10.01.2022, 16:04 | Crimson | Upraveno: 2022-01-10 16:24:42
a) je správně

jasně pustím zase žebřík, to myslím stačí, to už funguje,
hele díky moc, že jsi mě do toho zasvětil, vše vysvětlil a věnoval mi čas, až pojedu do Žatce, vezmu ti flašku :-)

PS:
jinak tu chalupu od prosince do března temperuju, pouze tu (pravou) zděnou část (kuchyň, koupelnu, tech.místnost)
tam je voda a já ji nemusím složitě vypouštět konečně na zimu, což je super

zděná část:
kuchyň: termostat 5st. + termohlavice otevřené na max č.5
koupelna: termohlavice na vločku
tech.místnost: termohlavice na vločku

dřevěná část:
zde jsem u všech termohlavic posunul doraz, aby zavřely zcela ventil,
no jenže v chalupě je kolem 0st. a stejně radiátory byly horké i se zavřenou termohlavicí,
proto ten ventil na schodišti na odstavení půlky chalupy

diky moc
o 11.01.2022, 09:06 | radek.613
a/ je nejlevnější, o tom nejni pochyb :-D

ad dorazy termohlavice - nevím které přesně máš, ale primárně snad kromě Covapů z osmdesátek nelze hlavicí 100% zamáčknout sedlo ventilu při teplotách pod 5 stupňů. Takový opravdu "konstrukční" sichr výrobců, že kvůli defektu hlavice něco zmrzne či praskne. Takže ventil zcela legitimní...
o 11.01.2022, 10:22 | Crimson
Jasně, proto jsem si vymyslel ventil uprostřed chalupy, tím tu půlku zavřu,
mít 4 měsíce zbytečně horký všechny radiátory mi přišlo zcestný, když tam mám nemrzku -15st

samo že pokud by teploty šly k -20 -30 tak to otevřu

foto k příspěvku  od Crimson

o 29.01.2022, 19:04 | Pardal | Upraveno: 2022-01-29 19:05:56
U tohohle kotle je obecně problém, že si elektronické čerpadlo hlídá odpor, resp. průtok.

Na servisním řádku, tuším 29 je aktuální průtok čerpadlem. Pokud ukáže 0,01 l/m je to pro kotel signál, že je ucpaný vývod a kotel pojede max. na jednu fázi v jedné topné tyči - tj.min. topný výkon u tvýho kotle je 2kW. Na tomhle výkonu bude blokovaný a víc se nerozjede ať nastavíš jakoukoli výstupní teplotu.
Řeěím to poměrně často u přiškrcených podlahovek. Je to nešvar tohohle kotle. Když je ouvej, dávám tam řízený by-pas. Pak to jakštakš jede.
Prapůvodní chyba je ale ve špatně navrženém topném systému.
o 30.01.2022, 09:55 | Crimson | Upraveno: 2022-01-30 10:03:00
Díky,
ted mi to už jede dobře, holt musím celou noc mít puštěnej navíc žebřík v koupelně + 2 radiátory v kuchyni,
byť tam běžně topím krbovkama přes den,
pokud toto vše vím, co jste mi napsali výš, tak se člověk zařídí
o  Zpět  o  Nahoru
o
 

Vložit nový příspěvek do fóra


  Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 0.3992 sekund.