Olympus má předražené objektivy a menší snímače, které si nerozumí s nejvyššími citlivostmi. Umí měřit expozici u starších objektivů přes redukci.
Canon je nejdál ve vývoji svých unikátních CMOS snímačů, ale těla jejich amatérských zrcadlovek se drží asi tak hezky jako splachovadlo od záchodu, rozumně kreslící základní objektiv do 20 tisíc není k dispozici. S Canonem se lze dostat dál, ale mám pocit, že celá sranda s eLkovými skly je na nás amatéry o příliš velkých penězích. Umí měřit expozici u starších objektivů přes redukci.
Nikon nabízí v amatérské třídě ergonomicky výborné přístroje a výhodou je slušná cena za sadu objektivů pro kompletní práci. NEUMÍ měřit expozici u starších objektivů přes redukci, toto je umělé omezení, Nikon by za to zasloužil facáka a např. model D200 za 50 tisíc toto umí.
---
Můj tip je ušetřit na těle foťáku, koupit od megafoto.cz D50tku za 14 a spíš cpát peníze spíš do objektivů. D50 proti sedmdesátkám nemá druhé kolečko na nastavení času/clony, nemá podsvícený stavový displej, mřížku na matnici ani náhled hloubky ostrosti neboli pohled do kanálu :o) Zato je lehčí, jeho antialiasingový filtr je účinnější, což má za výsledek méně šumu za cenu ztráty těch úplně nejjemnějších detailů. Taky dělá hezčí JPEGy přímo z foťáku, což je u 70tek docela problém. Jinak jsou srovnatelné a D50 nabízí téměř stejnou porci muziky za výrazně méně peněz.
Z objektivů je třeba vybírat podle toho, co člověk fotí a na co má. Jak setový Nikkor 18-70, tak nový ultrazoom 18-200 VR jsou vynikající základní objektivy, na které např. Canon nemá uspokojivou odpověď.
Ultraširoký objektiv lze řešit drahým Nikkorem 12-24, Tokinou stejného rozsahu za poloviční cenu nebo Sigmou 10-20 mm, která nabízí unikátní pohled skrze přepočtené ohnisko 15 mm na kinofilm, což je celý svět před námi včetně periferního vidění a při focení na výšku je třeba dávat pozor, abych si nevyfotil i kecky :o)
V teleobjektivech má Nikon svou pracovní mulu v podobě 70-300G, který za 4.000 nabízí opravdu hodně muziky. Do 135 mm kreslí výborně, do 200 uspokojivě a výše je to opravdu jen nouze. Stále je to ale vynikající nabídka, protože na jakýkoli výrazně lepší nový teleobjektiv člověk absolvuje cenový skok někam k částce 25.000,- Kč, kde je k mání Nikkor 80-200 F/2.8 nebo také povedená Sigma 70-200 F/2.8 HSM s velmi rychlým ostřením. U té je třeba dát pozor, kvalita kolísá kus od kusu.
Pochopitelně nejhezčí fotky dělají pevné světelné objektivy, takže nejeden amatér do své výbavy i přes pokrytí ohnisek zoomy nakonec přikoupí Nikkor 24 F/2.8 , Nikkor 35 F/2 , Nikkor 50 F/1.8 nebo Nikkor 85 F/1.8 nebo nějaké to makro s pevným ohniskem, u mě je to např. Tamron 90 F/2.8 macro.
K zrcadlovce patří i pořádný stativ, takže je třeba počítat s tím, že staré Hama Star nebo základnímu Velbonu se rozklepou nohy už když zrcadlovku uvidí. Nejlevněji se dá pořídit slušný stativ pro zrcadlovku u střední třídy od Velbonu, pokračuje to potom značkami jako Manfrotto, Giottos, Slick nebo Gitzo a končí hodně vysoko u jednotlivých komponentů jako Arca Swiss atd.
Další výdaj jsou batohy, filtry, čistící nářadíčko a další spousta ptákovin, které jsou k focení třeba :o)
Nejraději nakupuju věci u těchto obchodů, mohu jen doporučit:
[ Link ] [ Link ] [ Link ]