Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi(forum)

o

Forum > Autohifi > <<Damping factor>> co to je

 o Navštíveno 3137x o
o 12.12.2009, 16:18 | *konny*
Protože jsem sám přesně nevěděl, co je damping factor a co to číslo udává, tak jsem googloval na netu a toto jsem tam našel : [ Link ]
a nejvíc se mi líbilo toto vysvětlení :
Takže laicky polopaticky:-): Je to číslo bez rozměru a je to v podstatě poměr odporu zátěže/beden/ ke vlastnímu vnitřnímu odporu zesilovače /pozor, nezaměňovat se zatěžovacím!/.

Lze to velmi zhruba přirovnat k situaci u akumulátorů-vezmete akumulátor 12V 10Ah a zatížíte jej proudem 10A. Díky vnitřnímu odporu akumulátoru vznikne na jeho svorkách určitý pokles napětí a ten bude daleko menší u akumulátoru 50Ah, zatíženého stejným proudem. Akumulátor 50Ah má totiž nejen vyšší kapacitu, ale také značně nižší vnitřní odpor.

Účinky dynamického tlumení nízkým vnitřním odporem si lze demonstrovat poměrně snadno. Vezměte jakýkoliv panelový měřicí přístroj-mikroampérmetr bez předřadného odporu. Pokud s ním zatřesete v ruce, ručka bude poměrně ochotně lítat, někdy od dorazu k dorazu. Pokud ovšem svorky tohoto mikroampérmetru zkratujete kusem silného drátu, u lepších mikroampérmetrů se Vám už skoro nepodaří třesením s ručkou pohnout. Závisí to samozřejmě na síle magnetu a odporu vinutí měříku, ale jako demonstrační pokus je to víc, než výmluvné.
Podobně se chová soustava reproduktor-zesilovač.
Pohonný elektrodynamický systém reproduktoru je také tlumen "jakoby kusem drátu", který ovšem v tomto případě představuje vnitřní odpor zesilovače.
Čím je vnitřní odpor zesilovače nižší, tím lépe tlumí všecky možné zákmity a rušivé rezonance kmitacího systému. Jeho zvyšování nad určité meze už postrádá smysl, lze udělat zesilovače s technickým vnitřním odporem nulovým, nebo dokonce záporným, to jsou ale pouze teoretické úvahy, které v praxi ani nelze pro spoustu obtíží realizovat.

Díky "sinclaire" za vysvětlení


o 12.12.2009, 17:52 | wattman
Sinclair umí a zná - to už víme :-)
o 13.12.2009, 18:35 | Zdeny60
Hlavně -DF je celkem dost přeceňovaný parametr a výrobci toho často zneužívají. Vemte si běžný lampový zesák, který má DF kolem 8-10. A jak hrají, na basech:-)
Zvuk zesáku není jen o DF. Ideální je, pokdu má zesilovač vyvážené všechny parametry: SR, THD, DF, dostup, separaci kanálů, a řadu dalších.
o 13.12.2009, 22:03 | LadaN
dostup = odstup :-)
o 13.12.2009, 23:08 | -gregi-
"Lampovy" zesak nehraje dobre basy (pokial sa mu nepomoze nejakym tym hornom, alebo aspon nejakou rozumnou citlivostou repro....) prave preto lebo ma vysoky vnutorny odpor (hold vystupne trafo je vystupne trafo) a aj vo vsetkych ostatnych vymenovanych parametroch je na tom horsie ako tranzistorovy zosilnovac...Zvuk lampy je skryty v uplne inych veciach, ale to by bolo nadlho...(Sam vlastnym 3ks lampacov a viem, ze na basy by som ich nikdy nepouzil... )
o 14.12.2009, 20:06 | Klobouk
presne jako gregi,lampovy zes je urcite super na spoustu veci ale basy mezi ne urcite nepatri
o 16.12.2009, 18:57 | Zdeny60
Tak to bude si tím, že jsi ještě neměl pořádný lampáč:-)

Komecre basy fakt nehraje dobřě a komerce na domácí hifi se rozumí kategorie do +/- 100.000CZK. ALe např. už takový Audiomat Solfege (potažmo Refernce), tak si ho někdy zkus poslechnout a pak hodnoť. Ono jsou lampy a lampy. Je totiž pravda, že tranzistporpvý zesák, ten udělá kdekdo. Ale slušně hrající lampáč právě kvůli výst. trafu zvládne jen pár vyvolených. Abych uvedl pár nejvyvolenějších:
Audio Research
MacIntosh
Jadis
VTL
Audionote
----------------
To byly ti, co to umí.
Pak jsou tu např. ty komerční:
Audiomat
BB

a další...
Jianik kvalitu basu u tranzistorových řešení neovlivňuje JEN a pouze DF!!! Samosebou, pokud se snažíš nějakým jedočinným Ačkem s 3W nakrmit hladovou bednu s 83dB, tak to je jasné, to nemůže dopadnout dobře.
Ale když vezmeš zesák, čistě hypoteticky, který má DF dejme tomu 30-50 )průměr) a nebo DF 200-500, nepoznáš sluchem nic, to mi můžeš věřit.

To ej jak nekonečná diskuize o tom, zdali bipoláry a nebo Mosfety. Tvrdí se, že Mosfety nedovedou zahrát dobrý bas. No jo, jenže ono mosfet a mosfet. Hraju na "tvrdý bipolár" (Bryston) i na moseft (Pass Labs) a oba hrají basy jako luskj, jen je rozdíl v jejich podání. Zatímco moseft se blíží lampám (měkký barevný prokreslený bas), tak bipolár je "mlátička". Ovšem ve výsledku teb bas z dobře navrženého moseftu je věrnější, než brutál z bipoláru.

Gregi: hoď značku, co máš? jaké bedniska?
o  Zpět  o  Nahoru
o
 

Vložit nový příspěvek do fóra


  Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 0.308 sekund.