Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi(forum)

o

Forum > Autohifi > Blam relax 165 RX na zesilovač

 o Navštíveno 29780x o
o 12.05.2020, 14:23 | Axton81
Zdravím vás přátelé.
Jsem zde nově registrovaný a chtěl bych vás odborníky v tomto oboru, požádat o radu.
Plánuji lehký upgrade ozvučení v octavii 2 combi.
Dá se říci, že vše potřebné k instalaci pořízeno mám, jen mi stále schází čas, se na to vrhnout.
Nicméně přejdu k dotazu.
Rádio Stream jsem vyměnil za čínský Isudar, abych zachoval komunikaci s řídící jednotku a hlavně k vůli parkovacích senzorů. I když to není kdoví co extra, zlepšení zvuku jsem poznal i na originálních repro, ve dveřích.
Nedávno jsem zakoupil po vyčtení na internetu komponentní repro, již zmíněné
Blam relax 165 RX.
Repro jsou stále zabalené v krabici.
Teď se ke mě ještě dostal dědeček zesilovač, ve vynikajícím stavu a jedná se o 2 kanálový Rodek R280i.
Rád bych jej tedy zapojil na Blamy, ale než bych se do toho pustil, chci se zeptat jako neznalý - bude z technického hlediska vše v pořádku a tato kombinace bude vhodná?
Repro v zadních dveřích nepovažuji za nutné k poslechu, tudíž hodlám řešit pouze předek a doladění spodního pásma subwooferem.

BLAM Relax 165 RX parametry:

Výkon RMS/MAX: 75/150 W
Impedance: 2 Ohmy
Fr.rozsah: 60-25 000 Hz
Citlivost: 93.0 dB/2.83/1m
Velikost středobasu: 165 mm
Velikost výškových reproduktorů: 20 mm
Materiál membrány výškových reproduktorů: hedvábí
Materiál membrány středobasu: tvrzená celulosa potažená uhlíkovým vláknem
Pevný vrchlík pro sytější střed
25 mm cívky středobasů
Montážní hloubka středobasů: 61.1 mm
Montážní průměr středobasů: 140 mm
Montážní hloubka výškových reproduktorů: 14 mm
Montážní průměr výškových reproduktorů: 41 mm
6/12 dB plnohodnotné vyhybky
Možnost nastavení zvýraznění/útlumu výškových reproduktorů +3/0/-3 dB
Gumový závěs, ocelový koš
Bez krycích mřížek

Made in France

A parametry zesilovače, co jsem dohledal jsou

Rodek R280i

zapojení: 2/1 kanály
RMS výkon (4 Ohmy): 2 x 80 / 1 x 250 W
naměřený RMS výkon (4 Ohmy): 2 x 92 W / 1 x 293 W
kmitočtový rozsah: 10-45 000 Hz (-1 dB)
harm. zkreslení (THD): méně než 0,05% (1kHz)
vstupní citlivost: 250mV - 4V
plynule nastavitelné LPF, Bass boost, ochrana proti přehřátí
pozlacené cinche a konektory, 30A pojistka, stabilní do 2 ohmů
rozměry: 200 x 250 x 50 mm

Předem děkuji za jakoukoliv odezvu k tomuto tématu.
Ještě dodám, pro úplnost, že do kufru budu chtít dát kombinaci zesilovače a subwooferu od značky Kicker a to přímo tento set, který jsem dostal darem.

[ Link ]
I k tomuto setu uvítám vaše postřehy, jestli stojí za to.
Od všeho vše vypsaného, nečekám žádné zázraky, ale věřím, že oproti originálnímu ozvučení, zde bude velký přínos.
Ještě jednou moc děkuji, vaše podněty a názory.
Lukin


o 12.05.2020, 15:55 | kiklop32
V první řadě pochvala za zadní repro, většinou chtějí lidi 10x shit reproduktor.

Nezapomeň dveře pořádně vytlumit.

Co se repro týče, tak jsou to 2 Ohm, což teoreticky dobře není, ale prakticky to asi nepoznáš.

Rodek - škoda že to není starší model z produkce ZED audio, to by bylo fajn. Výkon bude OK, pokud je stabilní na 2ohm, manuál jsem nenašel. Ale měl by být.

Kicker - zadarmo dobrý :)
o 12.05.2020, 16:42 | Axton81
Díky za názor.
Samozřejmě mám pořeseny mdf kroužky i tlumení. Bral jsem i s repro celou sadu přímo na dveře pro octavii.
Ostatní věci k napojení zesilovačů mám také. Jde jen o to se k tomu časově dostat a pobrat co nejvíce rozumných rad.
Ohledně značky taky nemám páru, co je top a co ne, ale co vím, tak přítelkyně tu sadu zesilovače a subwooferu pořídila se slevou 50%. Tak snad spokojenost bude. Na Kicker jsem našel akorát spousty videí a YouTube a vždy to autem hezky otřásalo.
Ale samozřejmě věřím tomu, že to není jen o výkonu dané sestavy, ale o kvalitě celkového projevu.
o 15.05.2020, 10:32 | Pglock
Ten 2ohm je naopak výhodou.
Pokud budeš mít na zesu, kterej je stabilní do 2ohm, tak tím chybu neuděláš. Výkon OK.

Mám Blam 165 LSQ, který jsou též 2ohm a rozhodně to nepřineslo nic negativního.

V zásadě - zesilovač koresponduje s kvalitou reproduktorů. Sub sice není žádnej zázrak, ale bordel to nadělá. A vzhledem k celkový koncepci toho, co hodláš tvořit, to bude nějakej posun oproti sérii.

Spíš dbej na provedení a na slušný tahání svazků a slušný napájení.

Jinak od toho nečekej zázraky, ale poslouchatelný to bude.
o 15.05.2020, 14:11 | kiklop32
Pglock

v čem je 2ohm výhoda? Že ti stačí slabší zesik?

Vzhledem k tomu, jak funguje zesilovač je nízká impedance naprosto nežádoucí. Větší nápor na zdroj, protože musí dodat víc A a nižší kontrola reproduktoru. Jinými slovy zesilovač musí makat tvrději, neefektivně, víc se hřát a ještě ztrácí kontrolu nad reproduktorem.


V případě připojeného reproduktoru to znamená, jelikož má proměnlivou impedanci, že reproduktor bude vyžadovat různé W v závislosti na impedanci a protože zesilovač to vzhledem k nízké nominální impedanci nebude schopný přesně řídit, tak bude hrát sračky.

Takže kromě možnosti mít slabší, levnější zesilovač zesilovač, tam fakt výhoda není.
o 15.05.2020, 16:28 | Pglock
Teorii máš hezkou.
V praxi to bohužel funguje trochu jinak, protože je to závislý na provedení zesilovače a reproduktoru :)

Mám na středobasy a vejšky DLS A5, který je úplně u řiti, zda tahá 4,3,2 ohm.

Výkonu má dost. Bohužel spodek u 4ohm repro nebyl ani zdaleka tak údernej a razantní jako u 2ohm.

Takže ano - pokud to naplácáš na shitový zesy, asi tam teoretickej rozdíl bude. Pokud to krmí zesilovač, kterej je na úrovni, tak je mu to fuck.

Kupříkladu AD W60 jsou 3 ohm a taky z nich nelezou sračky :)
Nižší impedance svoji krásu má, jen je potřeba to krmit dobrým zesilovačem a ne nějakou pastí.

Věř tomu nebo ne, ale jak je tu psáno, tak se mi to projevilo v autě.

Oproti AD W60 střed a spodek úplně jinde a oproti DLS T25 mnohem příjemnější a plnější projev.

[ Link ]

Mám tedy vyšší řadu Live.

Nechť se tady klidně vyjádří pánové z Carmedia. Ty toho asi budou mít vyzkoušenýho mnohem víc.

o 15.05.2020, 19:07 | kiklop32 | Upraveno: 2020-05-15 21:12:53
Todle je teorie a je založená na vzorečku, který jsme se učili v 6. třídě. Tak se prostě elektronika chová.

To co se tu snažíš popsat je konkrétní zesilovač a reprák. Ale já psal obecně. Ale ještě se ti tomu pověnuju.

Takže, konstrukce zesilovače jakožto díl sestavy na damping factor ( DF ), samozřejmě má. Jeho návrh mu dává nějakou hodnotu DF, testuje se to tak, že se zesilovač zatíží konstantním odporem, třeba 4 ohmy a změří se DF sestavy a pak se udá DF při 100HZ a 4 Ohm a to prezentuje výrobce zesilovače. No a to je minimálně klamavé, protože DF se má měřit na reproduktoru, aby šel vidět průběh, ale těch dat by bylo mnoho a proto se používá ten 4 ohm.

To že zesilovač si umí redukovat výkon od 2 do 4 ohmů s tím nemá co dělat. To by totiž znamenalo, že když bys vzal 6kw zesík na 200w repro, tak by jsi měl nekonečně vysoký DF, to by bylo krásný, ale ono to tak není ne?

To co ty nazýváš úderností, je bod kdy má repro nižší impedanci a s nízkým DF tam šoupne víc W.

Zjevně si pleteš výkon a DF.
Co se různých repro týče, tak výsledný zvuk je dán jejich konstrukcí, to ano. Ale musíš je ukontrolovat, takže když dáš "kvalitní" 2ohm reproduktor, který ze své podstaty potřebuje větší DF zesilovače a ten samý reproduktor 4 ohm na ten samý zesilovač, tak 4 ohm bude hrát přesněji. Poznáš to? To je otázka. Ale je to realita, co se efektivity, zahřívání a potřeba více A týče, to snad vysvětlovat nemusím, to už musí být všem jasný.

Takže, můžou 2 ohm hrát dobře? Ano
Ten samý reproduktor v 4 ohm verzi na tom samém zesilovači bude hrát lépe.

Já "svoje" tvrzení podpořím tímto pánem:
Youtube video:




A samozřejmě miliony článků najdeš i na internetu.
Ale to nejdůležitější je, že DF není výkon a výkonem DF nedoženeš.

Pokud nám stále nevěříš, tak mi vysvětli, proč ultimátní reproduktor nemá 0,5 ohmu a ultimátní zesilovač zesilovač stabilitu do 0,1 ohmu?
o 15.05.2020, 20:04 | Axton81
Pánové doufám, že se zde nechcete hádat a snažně si dokazovat, který z vás má pravdu.
Abych byl upřímný, mě tohle opravdu nic moc neříká.
Původně jsem chtěl pouze vědět, zda je možné tuto kombinaci smysluplně použít.
Samozřejmě, že se i velice rád dozvím, něco víc.
Nejsem žádný audiofil, ale pouze obyčejný posluchač, který uvítá kvalitnější poslech, než je dle mě žalostně uděláno tovární ozvučení dvojkové Octávie.
I přes to, že poslouchám vcelku bordel hudbu, jako je hlavně Drum bass, techno, psytrance a hardstyle, tak vím, že volume určitě nebudu vytáčet do závratných hlasitostí.
Jen bych rád dosáhl příjemného a zábavně lazeného zvukového podání s lehkou porcí dynamiky a efektnosti, při srozumitelné hlasitosti.
Zázraky od toho, opravdu nečekám.
Doma taky nemám žádný šílený aparát, ale bohatě si vystačím se zesilovačem Yamaha A-S501 a sloupky Dali Zensor7. Se zvukem jsem nad míru spokojený.
No, k instalaci bych se měl konečně dostat, během příštího týdne a tak mohu dát i zpětnou vazbu, jak se vše zadařilo a jak je moje maličkost spokojená s výsledným zvukovým projevem.
o 15.05.2020, 20:04 | Axton81
Pánové doufám, že se zde nechcete hádat a snažně si dokazovat, který z vás má pravdu.
Abych byl upřímný, mě tohle opravdu nic moc neříká.
Původně jsem chtěl pouze vědět, zda je možné tuto kombinaci smysluplně použít.
Samozřejmě, že se i velice rád dozvím, něco víc.
Nejsem žádný audiofil, ale pouze obyčejný posluchač, který uvítá kvalitnější poslech, než je dle mě žalostně uděláno tovární ozvučení dvojkové Octávie.
I přes to, že poslouchám vcelku bordel hudbu, jako je hlavně Drum bass, techno, psytrance a hardstyle, tak vím, že volume určitě nebudu vytáčet do závratných hlasitostí.
Jen bych rád dosáhl příjemného a zábavně lazeného zvukového podání s lehkou porcí dynamiky a efektnosti, při srozumitelné hlasitosti.
Zázraky od toho, opravdu nečekám.
Doma taky nemám žádný šílený aparát, ale bohatě si vystačím se zesilovačem Yamaha A-S501 a sloupky Dali Zensor7. Se zvukem jsem nad míru spokojený.
No, k instalaci bych se měl konečně dostat, během příštího týdne a tak mohu dát i zpětnou vazbu, jak se vše zadařilo a jak je moje maličkost spokojená s výsledným zvukovým projevem.
o 15.05.2020, 20:09 | Axton81
Omlouvám se za duplicitu předchozího příspěvku. Píši z mobilu a ještě na rychlo v práci
o 15.05.2020, 20:54 | kiklop32
V pohodě, odpovědi jsi dostal hned na začátku, no zbytek jsou takové standardní hospodské diskuze, kdy má každý pravdu :)
o 25.05.2020, 21:37 | CarMedia.cz (P) | Upraveno: 2020-05-25 23:40:58
kiklop32

Je fakt, že i mě příjde, že se hodně spoléháš na načtené teorie, ale praxe máš pomálu nebo tu muziku neposloucháš a zajímá tě jen "křivka". Možná si postavil pár věci, možná i pár zajímavých, možná řešíš jen ty "ultimátní zesilovače a měniče", ale rozhodně na věc nechceš koukat realisticky.

Realita je taková:
2 ohm repro sice tahá DF zesilovače níž, na druhou stranu dostává na stejném zesilovači mnohem více výkonu, díky tomu jde do zkreslení mnohem méně a déle, jak totožný měnič s 4 Ohm civkou na totožném zesilovači. Rozhodně to tak je u 90% běžně dostupných zesilovačů, které jsou nyní k dostání. Dokonce to tak funguje i u "top" aktuálních zesilovačů s DSP, ať už je to Helix, Match, Audison, apod. 4 Ohmy vs 2 Ohmy většinou poznáš na drastickém úbytku na spodních frekvencích.. Na co ti pak je DF? Na kontrolu na středech či výšce? Snad ne přeci..

V reálu je to v autě často přesně obráceně, jak píšeš. Výkonem urveš hodně věcí, asi víc, než by si čekal.. Jde hlavně o to, že DF zesilovače je takřka neodměřitelná veličina, která tobě sice nahrává do teoretických karet, v praxi se ale z 90% projeví pravý opak. Za mě je mnohem lepší mít měnič přebuzený, jak nedobuzený i top zesilovačem s geniálním DF. A že jsem těch DSPček už nastavil..

Za B) netahej do toho měření na stole
Za C) stejně v tom autě otočíš klíčem a zařadíš 1.2.3... pak ti je nějaké DF víš kde.. Potřebuješ prostě výkon a normální kontrolu..
o 26.05.2020, 04:51 | DavidCh
Z jakýho důvodu je DF nedoměřitelné?
o 26.05.2020, 09:50 | Pglock
Holt autohifi není jen o "křivce".
Já jsem zkusil a praktická zkušenost odporuje tvojí teorii.
A jestli by to při měření teoreticky náhodou vyšlo líp nebo na stejno? O tom můžeš teoretizovat stejně, jako o křivce BR a uzavřenky, kterou jsi vytáhl o téma níž :D
o 26.05.2020, 10:51 | kiklop32
A jeje, hospodská debata o dojmech z terénu :). Více večer.....
o 26.05.2020, 14:43 | kiklop32 | Upraveno: 2020-05-26 18:48:49
Začnu odzadu :)

Pglock
jen jeden dotaz, ladil si to na rovnou křivku doufám?

O rozdílném průběhu křivky BR a uzavřenky snad nemá cenu polemizovat nebo snad mají stejnou? A obecně je BR taky vhodná na metal že?

Prosím odpověď na oboje.

CarMedia.cz
Ke křivce se vyjádřím po Pglock.

Ten odstavec pod Realita je taková, pokud 2ohm má výhodu v tom, že dostává více výkonu a proto jde do zkreslení méně, pak se nabízí otázka, jestli problém není ve slabém zesilovači? To že jde do zkreslení méně, přece není výhoda, oba případy jsou blbě. Nebo snad je OK, že jde repro do zkreslení?
Co myslíš zkreslením? THD nebo jen přechodový? Ano přechodový může být slyšet víc na 4ohm, ale to má opět spojitost s výkonem, vybuzením zesilovače, kdy na repro o stejné citlivosti, ale 4ohm vs 2ohm potřebuješ vybudit reproduktor 2x tolik, tedy větší napěťovou úroveň a proto menší zkreslení. Proto se také používá 8R repro. Nebo proč potom se nepoužívají všude 1ohm repro, když 1ohm cívky a stabilní zesilovače jsou? Když jsou teda výhodnější. Dle tohoto tvrzení, by zvyšování impedance vedlo k horšímu zvuku, je to tak?
Pakliže mám slabý zesilovač na jakýkoliv reproduktor, tak je nevybudím. Pro jistotu, co je přebuzený měnič?

Proč DF neodměřitelný? Tomě opravdu zajímá, zde bych rád odpověď.

B) DF není problém měřit na stole, v autě, ve větru či dešti.

C) Ano to je fakt
o 26.05.2020, 17:02 | CarMedia.cz (P)
My tu evidentně každý píšeme něco jiného. Já se zde vyjadřuji o neideální situaci. Samozřejmě, že jsou špatně obě varianty, ale jedna je horší. A ta horší je slabý zesilovač s vysokým DF a 4 Ohm reproduktory, než ten samý zesilovač s degradovaným DF a 2 Ohm reproduktory.

Samozřejmě chápu ideální stav.. dobrý DF na zesiku, 4-6 Ohmu na měniči, výkonu až o 100% víc, jak příkonu, pak je to jiná píseň. Proč jednou tolik je asi jasné. Stačí se podívat na impedanční křivku téměř jakéhokoliv středobasu a je jasno.. To je ale pro 90% lidí hlavně finanční vesmír.. A díky tomu se dostáváme zase zpět k těm 2 Ohmům :-D

Skrz měření DF jsem se nevyjádřil přesně. Měřit se dá.. Ano.. Ale.. Opět musíme jít od toho stolu, který je na videu a vrátit se do provozu. Čili nestabilizovaný zdroj, měnící se teplota cívek a do toho tedy budeme projíždět frekvence při provozu. Co tam naměříš a co za 5 minut? A je jedno, jestli to je 2 nebo 4 ohmy.

Proto říkám, že když je DF při frekvencích kolem 50 Hz nad 50, nebo alspoň kolem této hodnoty, je to OK v případě, kdy je dostatek výkonu. Přechodové zkreslení není slyšitelené a že zesik nemá úplně 100% kontrolu je zaznamenatelné málokdy. Bavíme-li se o středobasu.. (středy a výšky zde neřešme). U velkých měničů, čili subwoofery je ta hranice logicky výš. Něco tak velkou plochu musí ubrzdit. A tak se opět dostáváme k těm 2 Ohmům. U většiny zesilovačů se tato hranice udrží a výkonu je víc jak příkonu, čili to funguje prostě lépe a hlavně "finančně" snáz..
o 26.05.2020, 17:48 | DavidCh | Upraveno: 2020-05-26 19:49:24
"výkonu až o 100% víc, jak příkonu" jistě jste myslel výkon zesilovače a příkon měniče, vše v RMS. Pokud ne, pak máte perpetuum mobile, to Vás asi navštíví z ČEZu a vysvětlí vám, že to tak nejde...

Pokud se někdo snaží za málo peněz dostat na vysoký výkon pomocí 2R, 1R a dalších celkem odvážných impedancí, pak nemluvíme o HiFi, ale spíš o Low cost. Zkuste se inspirovat měniči v opravdovém HiFi světě a ne jen v "Carhifi". Ikdyž vím, že v oboru děláte, zkuste se zajímat dál. Jaké mají měniče parametry a zamyslet se také proč se takhle vyrábí. Proč se začátkem sedmdesátých a osmdesátých let dělaly zesilovače jen na impedanci 6-8R. Dá se hodně přiučit. Můžeme se klidně bavit i o fázovém posuvu či směrovém poli přímovyzařujících měničů, ale to je debata asi už jinam. Dnes je to vše jen o marketingu.
o 26.05.2020, 18:08 | CarMedia.cz (P) | Upraveno: 2020-05-26 20:11:11
DavidCh.. A co jiného jsem měl mít jako na mysli?

Nemyslím si, že bych se měl zajímat o konstrukci měničů a jejich specifikace. Mám toho za 20 let v oboru načteného až až.. Nejsem teoretik, ale praktik, který to dokázal prodat i na evropské scéně. Logicky ne v lowcost sféře a i když jsem často "močil proti teoretickému větru", každý z mých aut uchcával a neslo to ovoce. Nemotám do toho homehifi.. Žiju v reálném světě a musím bojovat s dost neideálními podmínkami, které v autech jsou.. Hledám řešení, které přinesou lidem, našim zákazníkům a i lidem, co příjdou jen pro radu, nejlepší výsledek za peníze, které do toho jsou ochotni dát.. Sorry za to..
o 26.05.2020, 18:38 | kiklop32
CarMedia.cz

konečně se někam dostáváme, když se mrkneš jak tato debata začala, tak si přečteš, že jsem hned psal, že posun na 2ohm správně není a proč, ale rozdíl stejně nepozná.

No a na to přišla odpověď, že je to nesmysl, že 2ohm je výhoda. Což samozřejmě není z mnoha důvodů. To že se to dá údajně zamaskovat, s čímž samozřejmě nesouhlasím, neznamená přece že to je správná cesta. Jediná správná cesta je "vysoká" impedance, vysoký DF a dostatečně silný zesilovač. Všechno ostatní je kompromis, ke kterému se lidi někdy musí uchýlit. Ale v žádném případě není nižší impedance lepší nebo dokonce výhodou. A takto se to musí podávat. Z této diskuze by taky mohl tazatel odejít s pocitem, že čím nižší impedance měniče, tím lépe hraje. A tady se snad shodneme, že pokud je k tomu adekvátní vybavení, tak to tak prostě není.

Co nejpřesnější měření, je samozřejmě nutné dělat za podmínek co nejbližších realitě. V tomto případě stačí přístup k zesilovači, nechat sestavu rozehrát, tak jak ji požívám a provést měření. Extrémy -40; +80 mě nezajímají, protože tam to neprovozuju. Pokud mi nestíhá baterka s altíkem, tak řeším napájení, to opět 2ohm zhorší, protože si vezme zesík víc, takže opět 2ohm přispěje k horšímu stavu. Tím navazuji jen na případ, kdy není napájení OK.
Stejný reproduktor s menší impedancí, ve stejné sestavě, která má stejné neduhy a stejnými změnami, bude mít stále negativní vliv na DF oproti 4ohm.

Závěrem prostě nemůžu někomu, kdo se zajímá o problematiku říct, že nižší impedance se chová lépe, protože to tak není, je to jen typické záplatování. A jak jsem psal už na začátku, pozná to takový člověk? Ne.
o 26.05.2020, 18:46 | DavidCh
Tak to jistě víte, že auto není ideální poslechový prostor. Všude samé rozonance, odrazy frekvence, dozvuky... Není lehké s tím bojovat, to vím sám. Ale poselch v HiFi sféře začíná právě dobrým poslechovým prostorem, pokud se nedá tenhle parametr splnit, pak se nemůžem bavit o opravdovém HiFi.

Hifi nevzniklo v autě, a bohužel ho nejde ani na auto aplikovat. Možná tak na dobře udělaný karavan či dodávku, ale i tam by vznikaly problémy. Proto je pro mne takové to "car hifi" jen okrajem opravdového poslechu.

Když si pozorně všimněte, úplně se odbočilo od tématu. Stává se no... Zájem o ostatní odvětví audiotechniky byla jen ráda, jak s ní naložíte je čistě Vaše věc...

Když už tady tvrdíte, jak reaguje měnič na zesilovač svou impedancí, pak jistě víte, jak takový zesilovač vlastně funguje a jak on reaguje na změnu impedance měniče v závislosti na frekvenci, jak reaguje při zvýšení či snížení výstupního napětí... Pak přeci musíte vědět, že při nižší impedanci roste třetí harmonická a DF jde dolu, o kolik záleží čistě na konkrétním zesilovači - topologie zapojení, vnitřní odpor výstupu....
o 26.05.2020, 18:49 | kiklop32
A opět teorie proti praxi :)

Z těch posledních příspěvků spíš plyne, že teorie má sice pravdu, ale v praxi jsme nedostatky schopný překrýt, zazáplatovat. Pokud to někomu stačí a ještě to třeba nevědomostí vydává za správné řešení ( nemyslím carmedia ), je to aspoň za mě špatné.
o 26.05.2020, 18:53 | Pglock
kiklop32:

Ano, seš opravdu křivkovej onan.
Pokud chceš honit křivky, tak je hoň. Sice budeš mít perfektní křivku, ale projev třeba taky na hovno.
Jak zde píše p. Karlovský - občas chcát proti větru a umět si s tím poradit je lepší, než sedět jak vágus u youtubu a hledat, jak by to mělo ideálně fungovat.

Je to asi takový, jak když kopáčovi začneš vykládat, jak by měl kopat, protože jsi to nastudoval v příruččce "fyzika kopání a vše okolo".

Správně naladěnej BR, kterej má slušnej zes a hlavně slušnej sub (což Aliante bezpochyby je) umí fungovat perfektně i v BR. A jestli naměřím někde trochu horší projev? Je mi to u prdele.

BTW tu tvrdíš, že je vhodnější uzavřenka, všeobecně. Protože má lepší křivku.

Když do toho dám chcípáka, kterej nemá výkon a následně to budu krmit něčím, co ždímu na hranici možností, tak se stane co? Tvoje křivka půjde do prdele, protože budu věčně zes dojit na maximum, aby z toho lezlo alespoň něco. A když ho dám do BR, tak ejhle, projev bude jinde.

Prvně si uvědom, co je pro většinu lidí a lidí, kteří se tady vyskytujou důležitý - aby to hrálo alespoň přijatelně. Tzn. za použití cenově dostupných komponent tak, aby to mělo co největší a nejkvalitnější výsledek. K čemuž se dá dojít různejma ojebávkama, který možná na měření nevykazujou výsledek jak při měření v laboratoři, ale fungujou natolik uspokojivě (ba naopak někdy líp, než ty tvoje laboratnorní pokusy), že se prostě používají.

Proto existují 2ohm měniče, proto existují 2ohm stabilní zesy a proto existuje x kategorií a řad čehokoliv.

Ano, pokud chceš na všem honit "hajend křivky", tak můžeš. Hoň. Ale počítej s tím, že tě s tím většina pošle do prdele, protože to je dobrý do laboratoře, ne do normálnho života.

A poučovat a rozporovat někoho, kdo to opravdu prodal a něco s tím dokázal je poměrně vtipné :D

Takže ať žije teorie! Já si jdu pustit svoje Aliante v BR a 2ohm kompa a náležitě si je užít. I když asi nemaj zrovna ideální křivky... :)
o 26.05.2020, 19:05 | kiklop32
Můžeš mi prosím odpovědět, jakou křivku si honil? Napovím ti a řeknu ti, že rovná je špatně, ale to ty nevíš, protože s tím neumíš pracovat, což potvrzuje tvůj výrok, že jsi to vzdal. Už několikrát jsem se tu rozepsal, jak každý člověk, musí mít křivku udělanou pro sebe, protože světe div se, sluch konkrétní osoby má vliv.
Pro jistotu ještě jednou jakou křivku si se snažil nastavit?

Když už jsme u těch urážek, tak mám pocit, že nerozumíš psanému textu nebo si vzhledem ke své aroganci ani nejsi schopný připustit, co je tím myšleno.

Vždy se ptám, když někdo vybírá sub jako začátečník, jaký styl poslouchá a co očekává, v případě disco, negrů atp. vždy BR a 12"+. V případě rock/metal uzavřenka a 12"-. Chceš snad říct, že je tato rada špatně? Pokud chce poslouchat vše, řeknu kde jsou + a - každé konstrukce. Nebo snad nemá každý typ svoje opodstatnění?

Ale chápu, když něčemu nerozumím, prohlásím to za blbost, ten kdo to tvrdí a umí to i dokázat, prohlásím za blba a jsem vysmátý. Jo vždycky si říkám, že bych takový život chtěl mít taky, je to pak jednodušší.

No a já si pustím svoje Aliante na Zed audiu, společně s Braxem a oba budem spokojeni.
o 26.05.2020, 19:10 | kiklop32
A carmedia nerozporuji jen já, ale veškeré podklady co zde posílám a ano například p.D'Amore ( abych zachoval tvůj přístup ) uznávám víc. Promiň no :)
o 26.05.2020, 19:16 | kiklop32
V2, takto to je lepší:)

A carmedia nerozporuji jen já, ale veškeré podklady co zde posílám, tedy dávám možnost všem si to projít sám a udělat si svůj závěr. A ano například p.D'Amore, Marka, Bernardse, Meada Mantze, Petera z PSsound, McGowana ( abych zachoval tvůj přístup ) uznávám víc. Promiň no, vím že ti to nic neříká :)
o 26.05.2020, 19:28 | CarMedia.cz (P)
Který z tebou uvedených “pojmů” se věnuje čistě carhifi prosím tě?
o 27.05.2020, 05:22 | oberon
Ja sa tiez dobre bavim na tom, ako "sudny znalec" (hlavny zdroj = youtube) z fora ide ucit cloveka, co sa tym zivi a nieco dokazal :)
o 27.05.2020, 19:35 | Axton81
Zdravím vás všechny.
Koukám, že se tady debata rozjela řádně a ať si vše mohu přečíst několikrát po sobě, stejně z toho moudrý nejsem.
Každopádně mi to vůbec nevadí, jelikož za sebe zažívám ve své ovečce opravdové zvukové orgie ????
I když mi zde bylo odpovězeno, že hrát to nějak bude, ale zázraky od toho nečekej, já taky nečekal, ale to co se dostavilo po prvotním zapojení, mě doslova posadilo na zadek a spadla mi brada.
Nemám tušení, jak mohou hrát vaše vymazlené aparáty, ale já zažil neskutečný posun, oproti originálnímu ozvučení octavie.
Kdybych to měl nějak přirovnat, tak bych to vzal asi jako, když je člověk doma zvyklý na poslech nějakého mikrosystému a po čase si domů přinese stereo zesilovač a sloupové reproduktory. Vím, přirovnání o ničem, ale takto to vnímám.
Gain na zesilovači Rodek mám nastaven cca na půlku a Kicker je cca na 3/4 a celkově se to nedá pustit za polovinu volume rádia.
Zvuk je opravdu velký s neskutečnou dynamikou a doslova zaleje svou silou celý interiér. Tak dokonalé výšky a prokreslené středy jsem v autě ještě nikdy neslyšel a basy dokáží vyvinout takový tlak, že to jde cítit v zádech i na předních sedadlech.
Za mě prostě paráda a jednoznačně obrovská radost z poslechu.
Hlavně je to tak pěkně prokreslený zvuk, a není potřeba ani řešit korekce. V mém případě equalizer na rádiu. Jedu hezky na flat a nemusím nic přidávat ani ubírat.
Co mě, ale dost překvapilo, je to, že na mé octavě není v ISO konektoru spínaných 12volt. Alespoň jsme jej s meřákem nenašli. A tak mám udělaný zvlášť z trvalého napětí samostatný vypínač na remote k zesilovačům.
Vibrofiltr nalepen ve dveřích a pod tapecirem, je skvělá věc a hodně to pomohlo zlepšit zvuk.
Jinak jsem do sestavy přidal i 1f kapacitor BOA,který mám od místního člena Toy,za pár kaček, takže díky.
No co dodat.
I když to není ukázková sestava a jistě by to šlo vše udělat i lépe, tak já jsem nadmíru spokojen a po ničem lepším ani nemám potřebu toužit.
Do 12let starého auta, je to až až.
Blam relax 165 RX bych za sebe vřele doporučil, každému potencionálnímu zájemci.
Sestava Kicker- kick pack2 dokáže opravdu udělat slušný bordel a je třeba se s nastavením gainu i volume krotit, protože pak už je v zrcátkách vidět rozmazaně a to určitě nikdo nechce a za jízdy ani nesnese.
A když vezmu ten zesilovač Rodek, no možná by asi ani nebyl v mém případě potřeba, a třeba bych ani rozdíl nepoznal, oproti napájení repro rádiem. Ale je tam ta možnost zařazení horní propusti, což Isudar nemá a tak mi to přijde jako šetrnější vůči repro.
Tímto bych vám chtěl i poděkovat, za přínosnou debatu a společnosti CarMedia, za doporučení právě zmíněných repro Blam relax 165 RX a pár dalších dodaných věcí, které jsem při instalaci použil.
Ještě vytlumím kufr a páté dveře a než si časem pořídím jiné a novější auto, tak mám na několik let s audiem vystaráno.
Všem vám přeji hodně úspěchů s vašimi instalacemi a mnoho pohodových kilometrů při poslechu.
Mějte se.
Lukáš
o  Zpět  o  Nahoru
o
 

Vložit nový příspěvek do fóra


  Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 0.3102 sekund.